MSI má kopu nových notebookov. Sú pripravené aj na Metaverzum

Prehľad notebookov MSI na CES 2022

Firma MSI na virtuálnej akcii v rámci tohtoročného CESu predstavila notebooky s procesormi Intel Alder Lake a s grafickými kartami GeForce RTX (vrátane top modelu 3080 Ti). Nových modelov je pomerne dosť a pýšia sa aj označením „Meta ready“. Okrem toho je i v dôsledku vyššieho výkonu vylepšený systém chladenia, vďaka čomu je možné plnohodnotne prevádzkovať aj konfigurácie s príkonom až do 220 W.

Procesory Intel Alder Lake sa už dostávajú aj do notebookov. Od medzi modelmi od MSI si budete mať medzi čím vyberať. A to tak medzi herne ladenými zariadeniami ako aj medzi decentnejšími pracovnými najmä z radu Creator.

Celkové medzigeneračné zrýchlenie (t.j. po stránke CPU i GPU) nových konfigurácií notebookov MSI je hlásené až na úrovni 35–45 %, teda veľmi výrazné. S tým idú ruka v ruke aj vyššie nároky na chladenie, ktoré MSI zabezpečuje napríklad aj teplovodivým rozhraním „Phase Change Liquid Metal Pad“. Jedná sa o podložky, ktoré majú v prestupe tepla dosahovať efektivitu na úrovni tekutého kovu, ale pri vyššej bezpečnosti a spoľahlivosti. Bezpečnosťou je asi myslené pevné skupenstvo – z podložky kvapôčka pri manipulácii len tak niekde neodfrkne a spoľahlivosťou asi to, že tento materiál nie je náchylný k vysychaniu a praskaniu a materiál si dlho drží stále vlastnosti. A potom je zahrievanie ešte zráža chladiaci systém Cooler Boost 5.

V rámci notebookov Creator sa zväčšovala uhlopriečka na 17″, ktorá pri pomere strán 16:10 poskytuje nadštandardne veľkú pracovnú plochu. To sa týka Creator Z17. Zachované zostali ale aj 16″ Creatory. Z16P používa chladič s výparníkovou komorou, ktorá sa takisto podieľa na vyššej efektivite chladiaceho systému a zvyšuje výkon (MSI udáva, že o 15 %). Okrem lepšieho chladenia vnútri notebooku má byť nižšia aj teplota šasi. Prenosnejší (ľahší, s hmotnosťou 2,2 kg) variant 16″ Creatoru je označovaný znovu M16 a tak ako všetky notebooky MSI Creator má dotykový displej s rozlíšením 2560 × 1600 px a obnovovacou frekvenciou obrazu 165 Hz. Ten v tejto generácii prvýkrát podporuje dotykové pero.

Zároveň majú tieto displeje 100 % pokrytie farebného priestoru DCI-P3, presné, CalManom skalibrované farby. Notebooky Creator Z  sú v programe Nvidia Studio a výkon hardvérového urýchľovania tu môže byť mimoriadne vysoký. Najvyššie konfigurácie majú totiž aj GeForce RTX 3080 Ti, ktorá má 7424 shaderov (jadier CUDA), 232 tensorových jadier AI a až 16 GB rýchlych pamätí GDDR6. Jendá sa o najvýkonnejšiu grafickú kartu, aká kedy bola v notebookoch.

Ešte ľahšie a tenšie sú GS66 Stealth s hmotnosťou 2,1 kg a hrúbkou 19,8 mm v najširšom mieste. GeForce RTX 3080 Ti a Core i9-12900H pre najvyššiu konfiguráciu zostávajú. Uhlopriečka displeja GS66 má 15,6″ palca. Kto by uprednostnil radšej väčší, je tu 17,3″ Stealth GS77. MSI pri týchto notebookoch (GS66 aj GS76) zdôrazňuje výrazné výšky a silné basy. Podporované je rýchle nabíjanie 100 W.

Pre hráčov budú ale možno zaujímavejšie väčšie notebooky Raider GS66/76, ktoré budú predsa len výkonnejšie. S RTX 3080 Ti cez OverBoost môžu dosiahnuť výkonu zodpovedajúcemu príkonu 220 W. Lacnejšie notebooky Vector končia na iba na o 10 W nižších hodnotách. Tie majú konfiguračný strop na RTX 3080 s 8 GB pamätí GDDR6.

Potom budú k dispozícii tri varianty notebookov Crosshair. Zase väčší (Crosshair 17 so 17″ uhlopriečkou) a o zhruba dva palce menší menší Crosshair. Ten bude dostupný aj v edícii Rainbow Six: Extraction. Okrem farebnej príslušnosti šasi a klávesnice so žltými prvkami, sa tieto notebooky dodávajú aj s extra balíčkom. V ňom nájdete od samotnej hry (Rainbow Six: Extraction) aj tematickú myš s podložkou. Konfigurácie budú s grafickými kartami do RTX 3070 Ti. Tá má byť oproti mobilnej RTX 2060 Super výkonnejšia až o 70 % a niektoré herné tituly pri maximálnych detailoch držať okolo 100 fps aj v rozlíšení 1440p.

Osobité estetické stvárnenie majú aj notebooky Pulse GL66 a GL76, obsahujú totiž dizajnové prvky návrhára Maartena Verhoeven s impulznou energiou „Dragon Army“. Vynikajú ale aj titánovým vyhotovením.

Nové notebooky sú aj MSI Sword (15/17) a Katana (GF66/GF76). Tie sú pre sporivejších hráčov, osadzované sú iba displejmi s rozlíšením Full HD, ale stále s vysokou obnovovacími frekvenciami 144 alebo 240 Hz (podľa konfigurácie), ktoré sú ale stále adaptívne.

Stealth a Raider majú s panely Full HD s 360 Hz a voliteľne sú aj s panelmi 1440p (240 Hz) a 2160p (120 Hz). Všetky modely môžu mať vysoký výkon, aj pre Sword 15 je Core i7-12700H či RTX 3070 Ti. MSI pri nových notebookoch prízvukuje aj podporu Metaverza pre virtuálnu a rozšírenú realitu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

PCIe 5.0 SSD pro Alder Lake: karta Spatium do slotu od MSI

Procesory Alder Lake od Intelu přinesl v listopadu do desktopových PC (do notebooků nakonec ne) podporu PCI Expressu 5.0. Vysoké propustnosti jsou teď nejužitečnější pro SSD, ale platforma Alder Lake zrovna pro sloty M.2 PCI Express neposkytuje. Ale přece jen se SSD do PCI Expressu 5.0 dočkáme. MSI teď s Phisonem odhalilo disky Spatium, které mají provedení karty do slotu PCIe 5.0, takže absenci podpory v M.2 obcházejí. Celý článok „PCIe 5.0 SSD pro Alder Lake: karta Spatium do slotu od MSI“ »

 •  
 •  
 •  

MSI MEG Silent Gale P12: Dominantný univerzál z vyššej cenovej

Silent Gale P12 v ponuke MSI síce nepredstavuje prvý ventilátor (ako Strix XF120 v prípade Asusu), ale čokoľvek predošlé od tejto firmy prekonáva o poriadny kus. To efektivitou rotora, ktorý je vhodný na fungovanie na radiátoroch chladičov i v skrinke, ale aj celkovo robustným riešením. Je tu veľký, výkonný, ale tichý motor a vedieť nebudete ani o hydrodynamických ložiskách. Celý článok „MSI MEG Silent Gale P12: Dominantný univerzál z vyššej cenovej“ »

 •  
 •  
 •  

B350/X370 desky Gigabyte a MSI mají podporu Ryzenu 4000/5000

Jedno z témat loňského roku (i když načnuté už v roce 2020) bylo, že AMD utnulo kompatibilitu procesorů architektury Zen 3 s první generací desek na socketu AM4, takže čipsety řady 300 mají smůlu. V závěru roku se ale tato situace nakonec vyvinula nečekaným směrem. Minulý měsíc dostala řada desek generace 300 nové BIOSy, umožňující oficiální upgrade na novější procesory – APU Ryzeny 4000G a někde i Ryzeny 5000. Celý článok „B350/X370 desky Gigabyte a MSI mají podporu Ryzenu 4000/5000“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *