Myši a klávesnice nestačia. Razer sa púšťa do chladiacich vecí

Razer má ventilátory, vodníkov, rozbočovač a bude mať aj zdroje ATX

Z pôvodného zamerania (myši, klávesnice a headsety) sa Razer pomaly rozrastá. Po svojom smartfóne, notebooku či boxe na externú grafickú kartu sa dostáva aj k desktopovým komponentov. Skrinky Tomahawk ATX a Mini-ITX už nejaký čas má a teraz do nej dopĺňa ventilátory, chladiče, rozbočovač či dokonca celý rad zdrojov, ktoré završuje 1,6-kilowattový model s nálepkou 80Plus Titanium.

Na RazerCon 2021 firma predstavila niekoľko nových produktov pre stolové počítače. Z nich niektoré išli okamžite do predaja, na iné si chvíľu počkáte.

Asi len málokto by očakával, že Razer rozšíri ponuku o ventilátory Kunai, ktoré je možné zakúpiť samostatne. Tie si je už dokonca možné predobjednať v dvoch formátoch – 120 a 140 mm. Pýchou a tým, na čo Razer zrejme dosť vsádza, je vizuálna stránka. Rámček ventilátorov má spredu i zozadu prstencovitý svetlovod s až 18 (120-milimetrový model), respektíve 22 kusmi (140 mm) RGB LED s digitálnym pripojením. Osvetlenie pritom prirodzene podporuje Razer Synapse, kde je v sekcii Chroma možné RGB LED prispôsobiť podľa vlastného gusta ta, ako to poznáte aj z aplikácií iných značiek. Akurát tu bude pre majiteľov ostatného príslušenstva Razeru výhoda v možnosti synchronizácie (a zosúladením napríklad s myšou).

Ventilátory sú postavené na hydraulických ložiskách a životnosť je uvádzaná na 60 000 hodín. Rozsah rýchlostí 120 mm ventilátoru Razer je 500–2200 ot./min, teda pomerne široký. Prietok vzduchu v tomto rozsahu má zodpovedať 29,7–111,3 m3/h a statický tlak 0,15–2,47 mm H2O. Väčší 14 mm ventilátor má o trochu užší rozsah (500–1600 ot./min) s o 600 otáčok nižšou maximálnou rýchlosťou, ale aj napriek tomu špecifikácie uvádzajú o 23,6 % vyšší prietok (137,6 m3/h). Statický tlak má byť naopak nižší až o 47 % (1,31 mm H2O).

Na nejaké špeciálne prvky, ktoré by mali zvyšovať efektivitu, Razer neukazuje. Dodáva ale, že sú optimalizované tak, aby pri vyššej efektivite chladenia dosahovali nižšiu hlučnosť (než konkurencia). To je, prirodzene, skôr marketingová povinnosť ako niečo, čomu sa dá prikladať akákoľvek dôležitosť. Ale možno to tak bude a zostaneme prekvapení. Na pripojenie viacerých ventilátorov Razer vydal aj rozbočovač s ôsmimi 4-pinovými konektormi PWM. Na lepší prístup k nim sú po štyri (konektory) z každej strany.

Okrem ventilátorov Razer v novembri vydá aj kompletné kvapalinové AIO chladiče Hanbo. Podrobností je k nim pomerne málo. Vieme akurát, že je uzatvorený okruh prácou Aseteku a Razer k tomu dopĺňa znovu zopár klišé o tichej prevádzke čerpadla s vysokou spoľahlivosťou.

Evidentné však je, že chladiče budú používať ventilátory Kunai, ktoré sme rozoberali vyššie. To ale len v menšom variante, pretože sú v pláne iba formáty 240 mm a 360 mm (teda so šírkou 120 mm). Môže to byť pre vyššiu podporu týchto veľkosti skrinkami, ale možno aj s výkonnostných dôvodov. 140 mm ventilátory majú uvádzané výrazne nižší statický tlak a 280 mm vodník by tak nemusel byť efektívnejší než 240 mm.

Nové pre Razer budú aj napájacie zdroje (ATX) Katana. Tých začiatkom budúceho roka firma vydá niekoľko v spektre 750–1200 W (750, 850, 1000 a 1200 W? možno štyri modely?) s certifikáciou účinnosti 80Plus Platinum. Jeden bude mať ale aj 80Plus Titanium, variant s 1600 W.

Chladenie zdrojov bude polopasívne, to znamená, že aktívny chod bude až od určitej záťaže. Ventilátory zrejem znovu budú modely Kunai. Razer tu pri uvádza aj podporu Chroma, takže aj v zdrojoch bude možné regulovať osvetlenie.

Ceny zdrojov a chladičov sú zatiaľ neznáme. Ventilátory sa už ale na stránkach Razeru dajú predobjednať za 44,99 USD (120 mm) či 49,99 USD (140 mm). Na výber je aj trojité balenie, pri ktorom vkus vyjde o 1,7 USD lacnejšie. Ale aj tak je to mimoriadne vysoká cena. Trojbalenie je dostupné aj so 140 mm ventilátormi, ale tie už vychádzajú rovnako, ako keby ste ich kúpili jednotlivo. Tieto viackusové balenia pritom rozbočovač neobsahujú, ten si musíte kúpiť zvlášť, za 54,99 USD. Prvé várky objednávok ventilátorov a rozbočovačov bude expedovať 28. októbra.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu

Loni jsme psali o NUCu 9 od Intelu používajícím modulární konstrukci se základním prvkem „Compute Element“ ve formě vyměnitelné karty nesoucí procesor, sloty pro paměti/SSD a tak dále. Nyní Intel tento produkt uvedl na trh a vypadá to, že ona modularita by mohla fungovat. Minipočítače založené na této „základní kartě“ teď totiž uvedlo několik dalších firem, takže tu máme ekosystém, na němž může vzniknout nový SFF standard. Celý článok „Modulární herní počítače na bázi Intel Compute Elementu jsou tu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *