Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené

Alphacool má kvapalinové chladiče Eisbaer LT

Alphacool nadväzuje na kvapalinové chladiče Eisbaer Aurora novými modelmi. Tie by mali byť vďaka lepšej pumpe účinnejšie a dosahovať pri vyššom chladiacom výkone nižšiu hlučnosť. Súčasne pritom prichádzajú s vylepšenou kompatibilitou. Nielen, čo sa týka podpory Intel LGA 1700, ale aj z pohľadu menších skriniek – blok je po novom výrazne nižší, než býval. A nakoniec Alphacool zapracoval aj nejaké estetické úpravy.

Eisbaer LT Aurora sú jedny z mála cenovo dostupných vodníkov, ktoré majú rebrovanie radiátora vyrobené z medi. Väčšina konkurenčných riešení je hliníková, čo v kombinácii so vždy medenými blokmi nerobí dobrotu (hroziaca galvanická korózia závisí iba od kvality spomaľovača, ktorý je súčasťou kvapaliny). Vodníci Aurora majú radiátor z medi, čo je v tejto cenovej okolo 150 eur pomerne rarita.

Medený radiátor NexXxoS sa osvedčil a zostal nezmenený aj pre vylepšené chladiče Aurora, ktoré sa od starších modelov odlišujú aj označením. Do názvu nových chladičov pribudlo „LT“. V ponuke sú modely s 240 a 360 mm radiátormi. Oproti predošlej generácii minimálne zatiaľ chýbajú varianty so 140 mm ventilátormi (t.j. s 280/420 mm radiátormi).

Eisbaer LT240 Aurora a Eisbaer LT360 Aurora používajú 120 mm ventilátory Aurora Lux Pro DRGB takisto ako ich predchodcovia. Rýchlostný rozsah týchto ventilátorov je 800–2000 ot./min s statický tlak majú v parametroch uvádzaný do 2,0 mm H2O. Ložiská sú použité hydraulické.

Výrazné medzigeneračné zmeny sú v rámci bloku so vstavaným čerpadlom. Navrchu pribudli podsvietené prvky ARGB LED a nový blok je aj nižší, o 24 mm – teraz má 45 mm. Takáto úprava prináša aj lepšie možnosti a pohodlnejšiu montáž do úzkych skriniek s obmedzeným priestorom.

Blok sa síce zmenšil, ale chladiaci výkon by nemal byť vyšší. Naopak, Alphacool aj v tomto smere sľubuje malé zlepšenie. Pôvodná pumpa DC-LT má v špecifikáciách uvádzaný prietok 72 litrov za hodinu a teraz je už použitá DC-LT2 so 75 l/h. Novšia pumpa by mala byť súčasne aj o trochu tichšia. Alphacool zdôrazňuje, že vodníky Eisbaer LT majú rýchlospojky a ponúka sa to až možné rozšírenie o blok na grafickú kartu.

   

Podpora pätíc zahŕňa AMD AM2(+)/AM3(+)/FM1/ FM2(+)/AM4/ TR(X)4/ sWRX/SP3 a Intel LGA 775/105x/1200/2011(-3)2066 a už aj novú Intel LGA 1700. Konštrukcia backplate sa ale, zdá sa, nezmenila. Rozteč je prirodzene pre LGA 1700 širšia, ale stále sa jedná o plastový kríž s maticami so štvorcovou hlavou. To je trochu „deštruktívny“ mix a pri montáži treba pracovať obzvlášť s citom. Pri agresívnejšom doťahovaní a dopínaní prítlaku na maximum, tvrdé hlavičky s ostrými rohmi ryjú do mäkšieho plastu.

Základňa je medená, poniklovaná. Jej plocha je dostatočne veľká na to, aby pokryla aj celý tepelný rozvádzač procesorov Alder Lake.

Chladiče sú už dostupné skladom, 240 mm variant (Eisbaer LT240 Aurora) je na aquatuning.sk za 123 eur vrátane dane, 360 mm Eisbaer LT360 Aurora je o zhruba dvadsať eur drahší.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Teplovodivou pastou „Rise“ Alphacool nadväzuje na XPX-1

Ponuka Alphacoolu sa rozrastá o termopastu s názvom Rise. Tá je vlastne akousi nástupkyňou modelu XPX-1, ktorá sa už nepredáva. Nová pasta zostáva v rovnakej cenovej hladine, je teda dostupná za pomerne prijateľnú cenu, ale mala by mať o trochu lepšiu tepelnú vodivosť. A takisto nižšiu viskozitu, čo znamená, že sa lepšie rozleje a teoreticky i efektívnejšie vyplní nerovnosti medzi kontaktnými plochami. Celý článok „Teplovodivou pastou „Rise“ Alphacool nadväzuje na XPX-1“ »

 •  
 •  
 •  

Alphacool má termolepidlo Core 2, na pasívy VRM či pamätí

Niekedy je namiesto teplovodivej pasty či podložky vhodné skôr lepidlo. Typicky v prípadoch, keď má teplovodivý materiál okrem prenosu tepla zabezpečovať aj istiacu funkciu bez potreby ďalšieho spojovacieho príslušenstva. Takýchto lepidiel je veľmi málo, ale teraz vyšlo jedno nové a cena zaň je pomerne nízka. Core 2 stojí výrazne menej než väčšina konkurenčných riešení, ale s hviezdnymi vlastnosťami radšej nepočítajte. Celý článok „Alphacool má termolepidlo Core 2, na pasívy VRM či pamätí“ »

 •  
 •  
 •  

Nové AIO vodníky Eiswolf 2 podporujú top GPU AMD i Nvidie

Kvapalinové chladiče typu „všetko v jednom“ na grafické kartám sú (na rozdiel od tých procesorových) stále okrajová záležitosť. Alphacool sa im venuje a treba dodať, že i vo veľmi slušnej kvalite. Nové súpravy Eiswolf 2 sú kompatibilná tak s najväčšími jadrami GeForce 3000 (GA102) ako Radeon RX 6000 (Navi 21). A poradia si aj s niektorými staršími kartami, väčšinou ale iba s referenčnými návrhmi. Celý článok „Nové AIO vodníky Eiswolf 2 podporujú top GPU AMD i Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *