Vyšli nové revízie AIO vodníkov Aurora. Radiátory stále medené

Alphacool má kvapalinové chladiče Eisbaer LT

Alphacool nadväzuje na kvapalinové chladiče Eisbaer Aurora novými modelmi. Tie by mali byť vďaka lepšej pumpe účinnejšie a dosahovať pri vyššom chladiacom výkone nižšiu hlučnosť. Súčasne pritom prichádzajú s vylepšenou kompatibilitou. Nielen, čo sa týka podpory Intel LGA 1700, ale aj z pohľadu menších skriniek – blok je po novom výrazne nižší, než býval. A nakoniec Alphacool zapracoval aj nejaké estetické úpravy.

Eisbaer LT Aurora sú jedny z mála cenovo dostupných vodníkov, ktoré majú rebrovanie radiátora vyrobené z medi. Väčšina konkurenčných riešení je hliníková, čo v kombinácii so vždy medenými blokmi nerobí dobrotu (hroziaca galvanická korózia závisí iba od kvality spomaľovača, ktorý je súčasťou kvapaliny). Vodníci Aurora majú radiátor z medi, čo je v tejto cenovej okolo 150 eur pomerne rarita.

Medený radiátor NexXxoS sa osvedčil a zostal nezmenený aj pre vylepšené chladiče Aurora, ktoré sa od starších modelov odlišujú aj označením. Do názvu nových chladičov pribudlo „LT“. V ponuke sú modely s 240 a 360 mm radiátormi. Oproti predošlej generácii minimálne zatiaľ chýbajú varianty so 140 mm ventilátormi (t.j. s 280/420 mm radiátormi).

Eisbaer LT240 Aurora a Eisbaer LT360 Aurora používajú 120 mm ventilátory Aurora Lux Pro DRGB takisto ako ich predchodcovia. Rýchlostný rozsah týchto ventilátorov je 800–2000 ot./min s statický tlak majú v parametroch uvádzaný do 2,0 mm H2O. Ložiská sú použité hydraulické.

Výrazné medzigeneračné zmeny sú v rámci bloku so vstavaným čerpadlom. Navrchu pribudli podsvietené prvky ARGB LED a nový blok je aj nižší, o 24 mm – teraz má 45 mm. Takáto úprava prináša aj lepšie možnosti a pohodlnejšiu montáž do úzkych skriniek s obmedzeným priestorom.

Blok sa síce zmenšil, ale chladiaci výkon by nemal byť vyšší. Naopak, Alphacool aj v tomto smere sľubuje malé zlepšenie. Pôvodná pumpa DC-LT má v špecifikáciách uvádzaný prietok 72 litrov za hodinu a teraz je už použitá DC-LT2 so 75 l/h. Novšia pumpa by mala byť súčasne aj o trochu tichšia. Alphacool zdôrazňuje, že vodníky Eisbaer LT majú rýchlospojky a ponúka sa to až možné rozšírenie o blok na grafickú kartu.

   

Podpora pätíc zahŕňa AMD AM2(+)/AM3(+)/FM1/ FM2(+)/AM4/ TR(X)4/ sWRX/SP3 a Intel LGA 775/105x/1200/2011(-3)2066 a už aj novú Intel LGA 1700. Konštrukcia backplate sa ale, zdá sa, nezmenila. Rozteč je prirodzene pre LGA 1700 širšia, ale stále sa jedná o plastový kríž s maticami so štvorcovou hlavou. To je trochu „deštruktívny“ mix a pri montáži treba pracovať obzvlášť s citom. Pri agresívnejšom doťahovaní a dopínaní prítlaku na maximum, tvrdé hlavičky s ostrými rohmi ryjú do mäkšieho plastu.

Základňa je medená, poniklovaná. Jej plocha je dostatočne veľká na to, aby pokryla aj celý tepelný rozvádzač procesorov Alder Lake.

Chladiče sú už dostupné skladom, 240 mm variant (Eisbaer LT240 Aurora) je na aquatuning.sk za 123 eur vrátane dane, 360 mm Eisbaer LT360 Aurora je o zhruba dvadsať eur drahší.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core“

Šesť nových modelov, z ktorých najpomalší končí na 2000 ot./min a najrýchlejší až na 4000 ot./min. Jedná sa o mix 120 a 140-milimetrových ventilátorov, kde pri väčšom formáte Alphacool siahol po rôzne vymodelovaných rotoroch. To aj s ohľadom na to, aby takto rýchly a relatívne veľký ventilátor bolo vôbec možné prevádzkovať pri rozumne nízkych vibráciách. Medzi novinkami Alphacoolu je preto aj ventilátor s robustnejšími lopatkami. Celý článok „Alphacool uviedol sériu vysokorýchlostných ventilátorov „Core““ »

 •  
 •  
 •  

Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)

Z dosť nepochopiteľných dôvodov chladiaci výkon drvivej väčšiny kvapalinových chladičov typu AIO degraduje použitie nevhodného backplate. Ten je obvykle poddimenzovaný, z plastu, a nedokáže na procesor vyvinúť optimálny prítlak. Aby ste mali predstavu, ako stojí „tradičný“ plastový backplate oproti poriadnemu, z ocele, sme pre vás pripravili ich vzájomné porovnanie. Celý článok „Plastový vs. kovový backplate Alphacool (pod LGA 1700)“ »

 •  
 •  
 •  

Alphacool: Naša nová termopasta je rýchlejšia ako nerezová oceľ

Tak pozor, Alphacool začal rúbať poriadne vysoko. V špecifikáciách najnovšej termopasty Apex uvádza tepelnú vodivosť, ktorá je podľa špecifikácií nielen nad úrovňou najlepších konkurenčných teplovodivých pást, ale dokonca prekonáva aj niektoré kovy. Pokiaľ Alphacool neprifarbuje realitu, tak sa bude jednať o mimoriadne efektívnu receptúru. Neuhádnete, čo je jej hlavná ingrediencia. Celý článok „Alphacool: Naša nová termopasta je rýchlejšia ako nerezová oceľ“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *