Najprv Steve, teraz Linus. Ďalší, čo po nás ohlásil „tester“ na vetráky

Testy ventilátorov pripravujú aj známi Američania, ale zatiaľ nič neukázali

Je trochu zvláštne, že sa téme ventilátorov za ostatné roky nikto poriadne nevenoval. To sa teraz z nejakého dôvodu mení, ale všimnite si, že sa tak začalo diať až po tom, ako sme minulý rok dali pekný návod „ako na to“. Ale snáď to bude tak, že Steve Burke (Gamers Nexus) a aj tím okolo Linus Tech Tips to pojmú exaktnejšie a inovatívnejšie ako my, rozpočty na to majú. V rámci marketingových aktivít to tvrdia už teraz. Aká však bude pravda?

Naši čitatelia dobre vedia, že už roky pripravujeme metodiku na testy ventilátorov. Poriadnu metodiku, v rámci ktorej budeme prebehať testovanie tak, ako má a na výstupe budú riadne namerané všetky kľúčové veličiny a okrem nich aj veľa pridanej hodnoty, o ktorú sa nikto nikdy nepokúšal. Narážam na tisícky hodín, počas ktorých sme sa trápili s tým, aby sme mohli popri statickom tlaku, prietoku a hlučnosti merať napríklad aj prináležiace vibrácie. Toto teraz ale nebudem príliš rozvádzať, detailnú analýzu testovacieho prostredia vyjde na HWC začiatkom budúceho týždňa.

V rámci tohto blogu chcem poukázať na niečo iné. Zrejme podobným spôsobom, exaktne, plánujú ventilátory testovať aj veľké média, ako je Gamers Nexus a najnovšie aj Linus Tech Tips. Super, zdravá konkurencia, poviete si. Ale je zvláštne, že po dlhej dobe ničoho sa touto témou začali zaoberať aj títo páni. Naše odhalenie a rozsiahle predstavenie rozpracovanej metodiky prebehlo ale ešte dávno predtým. Možno to je z mojej strany trochu paranoidné, uznávam, a keby aj mali rovnaký tunel ako ten je ten náš, tak mať nástroj či viac peňazí neznamená nič. Prvoradý je intelektuálny kapitál a všetka tá práca za tým, ale aj obeta seba samého spojená často so sebazaprením (dať dokopy poriadnu metodiku na testy ventilátorov je neľahká úloha). Skrátka to musí človek brať vážne, o čom potom svedčí aj konzistencia testov, ich podrobnosť, nadhľad v prezentácii a spravodlivá interpretácia výsledkov. A v neposlednom rade nevyhľadávanie kontroverzných „senzácií“.

Keď bude Steve z Gamers Nexus o mesiac znovu rozprávať o tom, ako jediní testujú poriadne ventilátory, nezabudnite, že pravdepodobne bude znovu pre svoj prospech znižovať nielen všetkých okolo, ale aj zavádzať vlastných divákov. Napriek tomu verím, že sa nezopakuje taký smutný príbeh, ako bol pri promovaní „revolučnej“ zostavy na testy chladičov. Tá bola, mimochodom, na oveľa slabšej úrovni ako testovacia zostava Michala Částku z niekdajšieho CTTL (Czech thermal testing laboratory). Pamätníci si určite spomenú.

Gamers Nexus má (alebo mal? ktovie, keď ju už nepoužívajú…) peknú zostavu na testy chladičov, ale nie takú perfektnú, ako ju Steve odprezentoval. V minulosti tu boli už aj prepracovanejšie konštrukcie (CTTL).

Že sa dajú procesorové chladiče testovať aj v inom prostredí, než v „prirodzenom“ sa do populárnej redakcie Gamer Nexus dostalo až po skoro 15-nástich rokoch od našich českých testov. A aj tak jediné, čo s regulovateľnou záťažou postavenou na báze rezistorov dokázal, bolo zhodiť autorov, ktorí poctivo testujú chladiče na procesoroch. A hoci sa tento postup Stevovi nezdal dosť dobrý a presný, tak sa k nemu nakoniec sám vrátil aj keď sú takéto testy „postavené na vode“. Toto už radšej nechám bez komentára.

Takže Steve, pri predstavovaní novej metodiky na ventilátory váž každé slovo. Už aj to financovanie metodiky predajom reklamných podložiek je vtipné. A pritom mohlo byť rozumné, keby obsahovalo nejaké detaily tej testovacej zostavy, ktorá už údajne existuje a vraj stála 50 000 USD. No, snáď tentokrát to nebude len o efektnom testovaní (ale bude to testovanie efektívne, praktické). Isteže, s vizualizáciou prúdenia vzduchu je možné ohurovať, ale jej informačná hodnota do praxe sa hranične blíži nule. Uvidíme, s čím príde Linus Sebastian, ktorý vo videu prezrádza, že Gamers Nexus nebude „jediné“ technologické médium so špecializovaným systémom na testy ventilátorov.

Vyjadrenia Linus Tech Tips sú tiež trochu krátkozraké, svet nezačína a nekončí v USA. Chvályhodnú prácu na testoch ventilátorov nejaký čas odvádza už aj Igor Wallosek z igorslab.de. My s testami ventilátorov začíname od pondelka a všetci ste vítaní, 6:00. Ukážeme vám, na čom sme tak dlho pracovali a do čoho sme investovali okrem vlastných finančných prostriedkov aj vlastné zdravie.

A prečo to píšem? Trochu sa obávam toho, že sa bude zase predávať ho*no v pozlátenom obale a väčšine to bude k „dokonalému“ poznaniu stačiť. Kvôli tomu by sa nemuselo podariť (alebo to bude podstatne náročnejšie) docieliť jednu z vecí, o ktorú nám ide. A síce zmeniť pohľad na súčasné ventilátory aj v očiach výrobcov. Aj pre nich chceme pripravovať užitočné podklady, na základe ktorých bude možné u ventilátorov dobre pracovať na medzigeneračnom zvyšovaní efektivity.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (13) Pridať komentár

  1. bežná vec, že sa kradne intelektuálne vlastníctvo, hlavne od „slabšieho“. Amíci v tom majú bohaté skúsenosti, viď Edison, Disney, McDonald a bohviekoľko ďalších, menej prefláknutých… Ale keď to isté im začali robiť Aziati, kvičia jak postihnutí…
    Asi s tým nič nenarobíš, púšťať sa do sporov by bolo príliš nákladné, my ti verní zostaneme a na ich testy klikať nebudeme! 🙂
    ináč, posledný odstavec „…nemsuelo…“

    1. Díky, opravené. 🙂

      No, nejde o to, ja by som im také isté tunely a príslušenstvo k nim v pohode urobil a prišiel nainštalovať aj so školením, nech majú a používajú. Akurát ma bude asi štvať to komerčné, neprakticé poňatie cielené na konzumnú spoločnosť neschopnú kritického myslenia. Ďalej to oblbovanie ľudí neužitočnými nezmyslami a potom ešte ten zástup mudrlantov s predsudkami, čo iba z princípu neopodstanene podhodnocujú našu prácu (teraz myslím všeobecne, slovenskú a českú robotu naprieč všetkými odvetviami) a za etalón majú americké blbosti, hoci si to nevedia nijako obhájiť. Pekný príklad takéhoto správania je vidieť napríklad v diskusii pod článkom na root.cz: (Měření výkonu CPU na scestí: ovlivnit výsledky testů lze mnoha způsoby) a „ukážkový“ je napríklad tento komentár.

      Každopádne ak to pani pojmú nejako inak, lepšie, než si teraz dokážem predstaviť a jasné nás kvalitatívne seknú, tak im samozrejme vzdám hold a budem ticho šúchať nohami. 🙂

  2. Myslím, že tohle bylo zbytečné, Ľubo. Možná je to jen můj dojem, ale připadá mi, že ve věci nezdravě hraje roli i Vaše ego. Snažíte se být věcný, ale vypadá to, že vůči Steveovi chováte i nějaké osobní antipatie. To si opravdu necháte sebrat zbytek nadhledu nějakým komentářem? Mi se to stává běžně, ale Vy jste přeci protřelý autor. Není lepší si dát panáka něčeho hořkého? 😛

    1. Viem, že som týmto komentárom viacerých čitateľov HWC sklamal. Asi z neho kričí aj to ego, ale určitá forma „strachu“ bude hlasnejšia. Z toho, že by naše testy boli nakoniec slabšie obavu fakt nemám, no bez ohľadu na kvalitativné aspekty sa môžu vedľa komerčných videí strácať. Uvidíme, na tie testy ventilátorov dosť vsádzame a ak náhodou nevypália tak, ako musia vypáliť, mohlo by to výrazne ohroziť našu existenciu. A to by bol koniec sveta. 🙂

      Dobrý postreh, so Stevom by som na pivo nešiel, svoju pozíciu získal aroganciou a prehnaným sebavedomím. Ale už k tomu radšej nič nepíšem, nech to nepokazím úplne.

  3. Hmm, tak se nám to začíná rýsovat. Steve si koupil nějakou obří mašinu „kterou používají výrobci větráků“. Takže tam čekám testy „informace na krabičce vs naměřené hodnoty“. Úplně tam nevidím testování po praktické stránce.
    Takže teď ještě s čím se vytasí linus (ale určitě to bude muset být dražší a větší. Tu stevovu bestii asi nebude moct úplně odignorovat).
    Abych to shrnul, už teď přestávám mít o jejich testy zájem a o to víc očekávám ty místní 🙂

    1. Ďakujem za tento príspevok, nahral mi na smeč.

      Povedal som si, že sa k tomu sám od seba nebudem vyjadrovať a budem to ignorovať. Jediné, čo ma trápi je pohľad čitateľov, respektíve sledovateľov, pretože problematika testov ventilátorov je predsa len zložitejšia, ako sú testy procesorov, grafických kariet a tak. A ako píšete. Rozdiel medzi nami (alebo mnou, ale zase nechcem, aby to vyznievalo namyslene…) je v tom, že jemu to niekto vyrobil a neskrýval rozpaky a vlastne ani nevedel, čo mu prišlo do baráku. My sme náš tunel vyvíjali štyri roky a vieme si obhájiť každý jeho detail. Čiže to je opačná cesta. Nie, že nám „niekto niečo vyrobil“ a teraz sa ideme s tým učiť pracovať, ale vyrobili a doladili sme si to sami presne podľa toho, čo sme od toho očakávali. A že to bola sakra tvrdá cesta, ktorá sa len ťažko predstavuje.

      By ma inak zaujímalo, ako bude Steve popri tých motoroch, lineánych zdrojoch s hlučnými transformátormi a popri ďalších veciach, čo generujú zvuk, merať hladinu hluku samotných ventilátorov. Frekvenčnú charakteristiku zvuku, počítam, merať nebude, takisto ako ani vibrácie. Aj keď z takej veľkej mašiny ovešanej displejmi, tabuľkami a vzorcami, by som teda očakával, že bude liezť viac výstupov. Nič, priznám sa, že som mal trochu obavy, pretože naše finančné možnosti sa nedajú porovnávať, ale už som pokojný. Steve zjavne o tých ventilátoroch toho toľko nevie a myslím si, že tu ide o niečo iné ako o lásku k veci samotnej a túžbu za poznaním.

      No, tak sme možno nakoniec minulý rok inšpirovali viacerých, vrátane Hardware Cannucks. Ale tých sa nedá brať vážne už vôbec. Tvária sa, že to testujú vo veternom tuneli s dvoma anemometrami na krížovú verifikáciu výsledkov (už týmto sa prezrádazjú, že to nemajú ani trochu pod kontrolou), ale nikde neukazujú testovacie prostredie. A keď som sa v diskusii spýtal na to, kde je možné vidieť ich veterný tunel, tak nikde, „zabudli a doplnia neskôr“. 🙂

      A jo, ak sa nič nepokazí, tak prvý test ventilátorov vám nadelíme 24.

      PS: Som rád, že máme mimoriadne inteligentných čitateľov s kritickým myslením a nesmierne si to vážim. Síce sme firmami neustále tlačení do stádivostosti, ktorá napĺňa ich potreby (predaje), ale len cez moju mŕtvolu… a nikdy nebudeme hľadať ani nezmyselné „senzácie“ a vysielať do sveta clickbaitové hlúposti pritiahnuté za vlasy. Iste, možno neprežijeme alebo budeme minimálne živoriť, ale obe možnosti sú lepšie ako sú tieto moderné formy prostitúcie a exhibicionismu.

      1. Tak prvý test ventilátorov dáme nakoniec asi až na pondelok. Nepokazilo sa nič, ale bude fajn to celé ešte formálne optimlizovať s ohĺadom na to, aby vás/čitateľov týchto článkoch k ventilátorom nič nerušilo, aby bolo všetko maximálne zrozumiteľné a jasné aj pri takto pomerne naŕočnej problematike. Užite si ešte dnešok, víkend s rodinkou a potom už KONEČNE fakt odpálime. 🙂

  4. Tak si predstavte, že Gamers Nexus bude merať parametre ventilátorov aj cez radiátor. Cez ten istý radiátor, ktorý používame my. Týždeň predtým oznámil meranie frekvenčnej charakteristiky zvuku. S tou sme začali pri PC komponentoch takisto ako prví, pokiaľ sa nemýlim (a aj Igor Wallosek sa k týmto meraniam uchýlil až neskôr, až potom, ako sme ich už mali zapracované v metodike na testy grafických kariet). Trochu veľa „náhod“. Ani ten hlukomer REED nemajú 5 rokov, počítam.

    Len ma teda fascinuje, že anechoickú komoru si museli kupovať a nevyrobili ju svojpomocne tak, ako my pred rokmi. Nie je však tajomstvo, že Stevov ostrý jazyk nekorešponduje s jeho zručnosťami a intelektom. Už sa celkom teším, keď po tých bezobsažných videách začne tie ventilátory aj naozaj testovať. Zaslúžil by si už totiž konečne trochu vlastnej medicíny, lebo takto nadobúda pocit, že môže každému škodiť, vysmievať sa mu do tváre, a nikto na neho nemôže. Neviem, či to vníma niekto z jeho publika, ale sám dlho nevydržím počúvať tie kecy, pretože mimo iné z nich srší aj to, ako tej problematike okolo ventilátorov nerozumie (čo je ale prirodzené, keďže si vývojom žiadneho z meracích zariadení neprišiel a všetko má „hotovky“) a ešte donedávna Steve normalizoval režimy chladičov nezmyselne podľa fixných otáčok. A kde sú začiatky normalizácie nastavení ventilátorov podľa dBA? V roku 2012 na ExtraHardware.cz.

    No, pozvánka na rozhovor tvárou v tvár asi zostane bez odozvy, si myslím. 🙂

      1. Snáď sa mi časom podarí naladiť podobne. Nechcene, ale furt sa s nejakými vecami od nich stretávam a ešte keď mi to dotyčný pošle s podtónom „toto je borec“, tak strácam nad sebou kontrolu.

        Tento rok mi ale Tomáš slúbil na Vianoce dve knižky, Jemné umenie mať veci v p**i a Dost bylo ko*otů!, tak uvidíme… keď ja tak nemám rád aroganciu a nespravodlivosť. Teraz nemyslím okolo toho vykrádania, čert to ber – je to ale vec, na ktorej ho môžem ťahať za vlasy (a možno nám to v konečnom dôsledku pomôže). Ale fakt mi vadí, čo všetko si môže dovoliť (aj tá kauza Newegg…), to, ako môže zneužívať svoju moc (dosah) a ešte mu ľudia tlieskajú. A pritom je to zlý, zákerný človek, ktorý navyše hardvéru a veciam okolo správnych testovacích postupov odborne ani poriadne nerozumie.

        1. Takéto veci dokážu naštvať, pomáha mi keď si poviem „s chu*mi nekomunikujeme, s chu*mi sa nestretávame“ a snažiť sa riadiť podľa toho. A keď nie je iné východisko maximálne sa obmedziť na emaily a citovanie špecifikácií/noriem.

          1. Trochu ma upokojuje to, že viem, aký slabý je po odbornej stránke. Ale štve ma, že to bežný ľud nevidí, „stačí to“ a ešte sa hentaké svinstvo často považuje za akýsi etalón. A potom takéto myslenie samozrejme negatívne deformuje pohľad na to, ako sa majú správne robiť testy hardvéru. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *