Najprv Steve, teraz Linus. Ďalší, čo po nás ohlásil „tester“ na vetráky

Testy ventilátorov pripravujú aj známi Američania, ale zatiaľ nič neukázali

Je trochu zvláštne, že sa téme ventilátorov za ostatné roky nikto poriadne nevenoval. To sa teraz z nejakého dôvodu mení, ale všimnite si, že sa tak začalo diať až po tom, ako sme minulý rok dali pekný návod „ako na to“. Ale snáď to bude tak, že Steve Burke (Gamer Nexus) a aj tím okolo Linus Tech Tips to pojmú exaktnejšie a inovatívnejšie ako my, rozpočty na to majú. V rámci marketingových aktivít to tvrdia už teraz. Aká však bude pravda?

Naši čitatelia dobre vedia, že už roky pripravujeme metodiku na testy ventilátorov. Poriadnu metodiku, v rámci ktorej budeme prebehať testovanie tak, ako má a na výstupe budú riadne namerané všetky kľúčové veličiny a okrem nich aj veľa pridanej hodnoty, o ktorú a nikto nikdy nepokúšal. Narážam na tisícky hodín, počas ktorých sme sa trápili s tým, aby sme mohli popri statickom tlaku, prietoku a hlučnosti merať napríklad aj prináležiace vibrácie. Toto teraz ale nebudem príliš rozvádzať, detailnú analýzu testovacieho prostredia vyjde na HWC začiatkom budúceho týždňa.

V rámci tohto blogu chcem poukázať na niečo iné. Zrejme podobným spôsobom, exaktne, plánujú ventilátory testovať aj veľké média, ako je Gamer Nexus a najnovšie aj Linus Tech Tips. Super, zdravá konkurencia, poviete si. Ale je zvláštne, že po dlhej dobe ničoho sa touto témou začali zaoberať aj títo páni. Naše odhalenie a rozsiahle predstavenie rozpracovanej metodiky prebehlo ale ešte dávno predtým. Možno to je z mojej strany trochu paranoidné, uznávam, a keby aj mali rovnaký tunel ako ten je ten náš, tak mať nástroj či viac peňazí neznamená nič. Prvoradý je intelektuálny kapitál a všetka tá práca za tým, ale aj obeta seba samého spojená často so sebazaprením (dať dokopy poriadnu metodiku na testy ventilátorov je neľahká úloha). Skrátka to musí človek brať vážne, o čom potom svedčí aj konzistencia testov, ich podrobnosť, nadhľad v prezentácii a spravodlivá interpretácia výsledkov. A v neposlednom rade nevyhľadávanie kontroverzných „senzácií“.

Keď bude Steve z Gamer Nexus o mesiac znovu rozprávať o tom, ako jediní testujú poriadne ventilátory, nezabudnite, že pravdepodobne bude znovu pre svoj prospech znižovať nielen všetkých okolo, ale aj zavádzať vlastných divákov. Napriek tomu verím, že sa nezopakuje taký smutný príbeh, ako bol pri promovaní „revolučnej“ zostavy na testy chladičov. Tá bola, mimochodom, na oveľa slabšej úrovni ako testovacia zostava Michala Částku z niekdajšieho CTTL (Czech thermal testing laboratory). Pamätníci si určite spomenú.

Gamer Nexus má (alebo mal? ktovie, keď ju už nepoužívajú…) peknú zostavu na testy chladičov, ale nie takú perfektnú, ako ju Steve odprezentoval. V minulosti tu boli už aj prepracovanejšie konštrukcie (CTTL).

Že sa dajú procesorové chladiče testovať aj v inom prostredí, než v „prirodzenom“ sa do populárnej redakcie Gamer Nexus dostalo až po skoro 15-nástich rokoch od našich českých testov. A aj tak jediné, čo s regulovateľnou záťažou postavenou na báze rezistorov dokázal, bolo zhodiť autorov, ktorí poctivo testujú chladiče na procesoroch. A hoci sa tento postup Stevovi nezdal dosť dobrý a presný, tak sa k nemu nakoniec sám vrátil aj keď sú takéto testy „postavené na vode“. Toto už radšej nechám bez komentára.

Takže Steve, pri predstavovaní novej metodiky na ventilátory váž každé slovo. Už aj to financovanie metodiky predajom reklamných podložiek je vtipné. A pritom mohlo byť rozumné, keby obsahovalo nejaké detaily tej testovacej zostavy, ktorá už údajne existuje a vraj stála 50 000 USD. No, snáď tentokrát to nebude len o efektnom testovaní (ale bude to testovanie efektívne, praktické). Isteže, s vizualizáciou prúdenia vzduchu je možné ohurovať, ale jej informačná hodnota do praxe sa hranične blíži nule. Uvidíme, s čím príde Linus Sebastian, ktorý vo videu prezrádza, že Gamer Nexus nebude „jediné“ technologické médium so špecializovaným systémom na testy ventilátorov.

Vyjadrenia Linus Tech Tips sú tiež trochu krátkozraké, svet nezačína a nekončí v USA. Chvályhodnú prácu na testoch ventilátorov nejaký čas odvádza už aj Igor Wallosek z igorslab.de. My s testami ventilátorov začíname od pondelka a všetci ste vítaní, 6:00. Ukážeme vám, na čom sme tak dlho pracovali a do čoho sme investovali okrem vlastných finančných prostriedkov aj vlastné zdravie.

A prečo to píšem? Trochu sa obávam toho, že sa bude zase predávať ho*no v pozlátenom obale a väčšine to bude k „dokonalému“ poznaniu stačiť. Kvôli tomu by sa nemuselo podariť (alebo to bude podstatne náročnejšie) docieliť jednu z vecí, o ktorú nám ide. A síce zmeniť pohľad na súčasné ventilátory aj v očiach výrobcov. Aj pre nich chceme pripravovať užitočné podklady, na základe ktorých bude možné u ventilátorov dobre pracovať na medzigeneračnom zvyšovaní efektivity.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Kompletný rozbor finálneho potrubia na testy ventilátorov

Úvod tohto článku bol viackrát prepisovaný. Pôvodné verzie sa uchyľovali k opisu nepriaznivých udalostí, pre ktoré sa dávno avizované testovanie ventilátorov takto dramaticky oddialilo. Ten text bol ale vždy príšerne nudný… podstatné je, že sa všetko podarilo dotiahnuť až na štart. Pred výstrelom sa ale poďte dôkladne prejsť po trati, na ktorej sa budú merania odohrávať. Je nesmierne dôležité, aby ste vedeli, ako budú testy ventilátorov HWC prebiehať. Celý článok „Kompletný rozbor finálneho potrubia na testy ventilátorov“ »

 •  
 •  
 •  

Osvetlené ventilátory má už aj BeQuiet!, volajú sa Light Wings

BeQuiet! použitiu RGB LED vo ventilátoroch dlho odolával, ale nakoniec neodolal. Po vzore konkurenčných firiem i táto vydáva svoje svietiace varianty. Light Wings, ako BeQuiet! tieto ventilátory nazýva budú nová možnosť pre používateľov, ktorí oceňujú pridanú hodnotu ARGB LED. Ale pozor, je to trochu na úkor funkčných vlastností a i preto sú tieto ventilátory kategorizované v kategórii „základných“, hoci cena je na úrovni high-endu. Celý článok „Osvetlené ventilátory má už aj BeQuiet!, volajú sa Light Wings“ »

 •  
 •  
 •  

Z testlabu HWC #4: Dočkáte sa, testovanie ventilátorov už beží

Cesta za testami počítačových ventilátorov bola nesmierne tŕnitá. Iná ale ani byť nemohla, keďže zadanie na vypracovanie metodiky znelo jasne – bez kompromisov a do posledného detailu. Večne vás ale čakať nenecháme, všetky práce na metodike máme dokončené a už získavame prvé výsledky do verejných testov. A ten adrenalín z poznávania nepoznaného je… šialený. Celý článok „Z testlabu HWC #4: Dočkáte sa, testovanie ventilátorov už beží“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. bežná vec, že sa kradne intelektuálne vlastníctvo, hlavne od „slabšieho“. Amíci v tom majú bohaté skúsenosti, viď Edison, Disney, McDonald a bohviekoľko ďalších, menej prefláknutých… Ale keď to isté im začali robiť Aziati, kvičia jak postihnutí…
  Asi s tým nič nenarobíš, púšťať sa do sporov by bolo príliš nákladné, my ti verní zostaneme a na ich testy klikať nebudeme! 🙂
  ináč, posledný odstavec „…nemsuelo…“

  1. Díky, opravené. 🙂

   No, nejde o to, ja by som im také isté tunely a príslušenstvo k nim v pohode urobil a prišiel nainštalovať aj so školením, nech majú a používajú. Akurát ma bude asi štvať to komerčné, neprakticé poňatie cielené na konzumnú spoločnosť neschopnú kritického myslenia. Ďalej to oblbovanie ľudí neužitočnými nezmyslami a potom ešte ten zástup mudrlantov s predsudkami, čo iba z princípu neopodstanene podhodnocujú našu prácu (teraz myslím všeobecne, slovenskú a českú robotu naprieč všetkými odvetviami) a za etalón majú americké blbosti, hoci si to nevedia nijako obhájiť. Pekný príklad takéhoto správania je vidieť napríklad v diskusii pod článkom na root.cz: (Měření výkonu CPU na scestí: ovlivnit výsledky testů lze mnoha způsoby) a „ukážkový“ je napríklad tento komentár.

   Každopádne ak to pani pojmú nejako inak, lepšie, než si teraz dokážem predstaviť a jasné nás kvalitatívne seknú, tak im samozrejme vzdám hold a budem ticho šúchať nohami. 🙂

 2. Myslím, že tohle bylo zbytečné, Ľubo. Možná je to jen můj dojem, ale připadá mi, že ve věci nezdravě hraje roli i Vaše ego. Snažíte se být věcný, ale vypadá to, že vůči Steveovi chováte i nějaké osobní antipatie. To si opravdu necháte sebrat zbytek nadhledu nějakým komentářem? Mi se to stává běžně, ale Vy jste přeci protřelý autor. Není lepší si dát panáka něčeho hořkého? 😛

  1. Viem, že som týmto komentárom viacerých čitateľov HWC sklamal. Asi z neho kričí aj to ego, ale určitá forma „strachu“ bude hlasnejšia. Z toho, že by naše testy boli nakoniec slabšie obavu fakt nemám, no bez ohľadu na kvalitativné aspekty sa môžu vedľa komerčných videí strácať. Uvidíme, na tie testy ventilátorov dosť vsádzame a ak náhodou nevypália tak, ako musia vypáliť, mohlo by to výrazne ohroziť našu existenciu. A to by bol koniec sveta. 🙂

   Dobrý postreh, so Stevom by som na pivo nešiel, svoju pozíciu získal aroganciou a prehnaným sebavedomím. Ale už k tomu radšej nič nepíšem, nech to nepokazím úplne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *