Do prodeje se dostala GPU s nižším počtem jednotek ROP
Značce Nvidia se připisuje image bezproblémových ovladačů a grafických karet. S aktuálním vydáním GeForce RTX 5000 to ale firma poněkud pokouší. Při vydání recenze netypicky zmiňovaly občasné problémy a vedle známého rizika roztavení napájecích konektorů je tu i syndrom černé obrazovky. Teď se navíc zdá, že část GeForce RTX 5090 má vadu v jednotkách ROP, která zhoršuje výkon a postihuje část (snad malou) vyrobených karet.
Na problému černé obrazovky se pracuje
Nvidia nyní na svém fóru potvrdila, že zkoumá příčiny problému s černou obrazovkou (tedy ztrátu obrazu na monitoru nebo jinou nefunkčnost GPU), kterou začali uživatelé hlásit krátce po vydání. Zatím není jasné, v čem spočívá a zda má jenom jednu příčinu – někde, zdá se, pomáhá přepnout PCI Express 5.0 na 4.0, ale z chyby byly podezřívány i ovladače. Podle některých hlášení totiž začal problém postihovat i starší karty GeForce RTX 4000 a RTX 3000 (možná tedy na čas přestaňte instalovat novější ovladače, pokud takové grafiky máte a ještě jste na ovladače verze 572, s nimi jsou problémy údajně spojené, neaktualizovali).
Zástupce Nvidie Manuel Guzman na jejím fóru nyní na přímé dotazy odpověděl, že firma o problému ví a zkoumá ho. To může být i znamení, že byl udělán pokrok a řešení se blíží. Někdy totiž firmy nejsou ochotné problém oficiálně přiznat, dokud si nejsou jisté, že se jim podaří dodat nějaké řešení, takže komunikace je pak opožděná (potvrzení, že firma o hlášeních ví, přichází ve chvíli, kdy už interně existuje návrh řešení nebo se na něm pracuje).

Guzman nicméně také řekl, že ještě nemůže poskytnou nějaké další informace a není jasné, zda bude oprava tohoto problému v rámci ovladačů, nebo bude třeba aktualizace firmwaru pro postižené karty.
Chybějící ROP u GeForce RTX 5090
Včera se ale také objevila hlášení dalšího problému, který má postihovat specificky GeForce RTX 5090 a GeForce RTX 5090D v Číně. Nejprve u karty od Zotacu bylo odhaleno, že její GPU obsahuje jen 168 místo správných 176 jednotek ROP. Později se ale ukázalo, že asi nejde o chybnou konfiguraci konkrétního modelu karty, protože jiné exempláře byly v pořádku a naopak byl stejný problém načapán u karet vyrobených Manli, MSI, Inno3D, Gigabyte a také u karet přímo od Nvidie (provedení Founders Edition). Patrně jde tedy o problém nastavení samotných čipů, BIOSu karet nebo o interakci s ovladači, a věc se může náhodně objevit u karet různých značek.
Na věc jako možná první narazil TechPowerUp u karty v provedení Solid od Zotacu. Tato RTX 5090 v recenzi měla o něco horší výkon než referenční Founders Edition od Nvidie. Příčina ale nebyla hned zpozorována (respektive, nesedící specifikace si recenzent nevšiml) hned, osm chybějících ROP zaregistroval až uživatel na fóru. Ten se u stejné karty snažil problém řešit reinstalací ovladačů a přepínáním videoBIOSů, což nepomohlo. TechPowerUp pak opětovnou kontrolou zjistil, že stejný problém s jen 168 jednotkami ROP místo 176, které má RTX 5090 normálně, postihuje i jeho kartu.
ROP jsou jednotky pro práci s pixely, zapojené do kreslení výsledné bitmapy snímku poté, co karta zapojí texturovací, shaderové a případně raytracingové jednotky do jeho vypočítání. Obvykle nejsou největší brzdou herní grafiky, ale snížený počet ROP má měřitelný dopad – ve hře Elden Ring v rozlišení 4K například je výkon až o 5,6 % horší než u karty Founders Edition se správnými 176 ROP. To, jak citlivý bude konečný výkon na chybějící ROP, se ale asi liší hru od hry.
Pokud máte takto postiženou grafiku, projeví se to v aplikaci GPU-Z až po nainstalování ovladačů, což může asi občas uživatele zmást. Pokud u těchto postižených karet hned po prvním spuštění PC s novou kartou pustíte GPU-Z, bude ukazovat správný počet ROP. To je ale jenom proto, že bez nainstalovaných ovladačů nelze jednotky detekovat a program je ukazuje podle údajů ve své databázi. Až po nainstalování ovladačů tak může aplikace zjistit, že je něco špatně, a ukázat reálný snížený počet ROP. Není to ale proto, že by ovladače něco rozbily.
Nvidia zatím existenci tohoto problému nebo nějakou plánovanou opravu nepotvrdila, je to ostatně jen chvilka od toho, co se o problému vůbec široce ví.
Jde o vadu z výroby?
Pro zajímavost: podle leakera z Twitteru s přezdívkou MEGAsizeGPU, který v minulosti býval často spolehlivý, může být v tomto případě problém přímo v čipech a nemusí být opravitelný ani aktualizací BIOSu. Nešlo by ale o něco, co by bylo obecnou vadou použitých čipů, Nvidia zřejmě jenom poslala do výroby čipy s vadami vinou nedostatečného testování nebo podobného selhání. Nebo jde o izolovanou várku čipů s tímto problémem (chybným nastavením počtu jednotek z výroby).
Pokud je toto pravda, pak uživatelé postižení problémem s jednotkami ROP budou muset své grafiky reklamovat (respektive nebudou vyloženě muset, ale řešení sníženého výkonu bude možné jen touto cestou). Nicméně zatím je to třeba brát s rezervou, ještě se nakonec může ukázat, že toto tvrzení je mylné a nějaká softwarová oprava „bez návštěvy servisu“ bude možná.
Na druhou stranu je asi štěstí – jakkoli to může znít sociálně necitlivě – že se to stalo zrovna u GeForce RTX 5090 za šedesát (nebo teď spíš osmdesát) tisíc, než u o něco dostupnějších levných karet RTX 5080 / 5070 Ti. Díky odchycení problému necelé čtyři týdny po vydání snad není venku tolik kusů, které budou potřebovat opravit, díky malým počtům karet v první várce.
Aktualizováno: Problémy jsou i u GeForce RTX 5070 Ti, Nvidia je potvrdila
Předchozí sarkasmus se trošku vymstil, protože se ukazuje, že stejný problém jako u GeForce RTX 5090 se objevuje i u zatím nejlevnějšího modelu nové generace, v GeForce RTX 5070 Ti. Mezitím ho totiž Nvidia přímo potvrdila a jako postižené modely uvádí obě tyto grafiky.
Nvidia potvrdila, že u části těchto grafik se mohou vyskytnout čipy, ve kterých chybí jedna skupina (8 kusů) jednotek ROP. Podle Nvidie to má typicky asi 4% dopad na výkon ve hrách (nikoliv ale v AI a výpočetních aplikacích, ROP slouží jen pro herní grafiku).

Podle Nvidie se tento problém vyskytl u méně než půl procenta vyrobených grafik (což patrně může být průměr pro RTX 5070 Ti i RTX 5090, takže by teoreticky nemusel být podíl stejný u obou modelů).
Řešením je reklamace, musíte si ale problému všimnout
Ve výrobě už byl důvod vzniku těchto zmetků vyřešen, takže dlouhodobě už o problém nepůjde, ale asi může chvíli trvat, než se vychytají všechny postižené karty, které se dostaly na trh. Nvidia neuvádí nějaké vodítko k tomu, které šarže karet jsou podezřelé.
Potvrzuje se, že problém nejde opravit aktualizací ovladačů nebo BIOSu. Co je ale důležité: Nvidia sdělila, že postižení majitelé mají kontaktovat výrobce grafiky a požádat o výměnu. Tato závada je tedy oficiálně důvodem k reklamaci.
Ověřte si, jestli nemáte vadný kus
Pokud jste tedy koupili, nebo budete kupovat GeForce RTX 5090 nebo RTX 5070 Ti, ověřte si pomocí programu GPU-Z (ale až po nainstalování ovladačů, to je důležité, jinak nebude problém odhalen), zda má vaše grafika správný počet ROP. U GeForce RTX 5090 má být 176 (168 je chyba) a u GeForce RTX 5070 Ti by jich mělo být 96 (u chybných GPU je zřejmě 88). Nvidia bohužel zrovna tento parametr neuvádí ve veřejných specifikacích na svém webu, což trošku uživatelům zjištění komplikuje.
Zdroje: TechPowerUp, VideoCardz (1, 2), Nvidia, MEGAsizeGPU
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀