Nový rámček pre 99 % SSD M.2 do 80 mm, SilverStone RVS03

SilverStone vydal malý rámček aj pre výkonné SSD

SilverStone uviedol externý rámček na SSD formátu M.2. Po extrémnejšom variante MS12 pre najnáročnejších používateľov, bude tento (RSV03) v ponuke firmy predstavovať dostupnejšiu a univerzálnejšiu možnosť. Podporované budú totiž okrem SSD PCIe NVMe aj SSD SATA. Stále sa však má jednať o voľbu, pri ktorej záleží aj na výkone. Ten SilverStone prezentoval s SSD Samsung 980 Pro.

Novinka Silverstone RSV03 už na prvý pohľad hľadá rovnováhu medzi čo najmenšími rozmermi a vysokým výkonom. Rozmery (105,7 × 13.5 × 35 mm) sú iba o trochu väčšie než najdlhšie SSD, ktoré tento rámček podporuje.

Percentuálne je najväčší nárast hrúbky, ale to preto, že sa počíta s použitím obojstranne osadených SSD a aj s hrúbkou teplovodivej podložky, ktorá najmä teplo z radiča SSD odvádza na plášť rámčeka. V tejto osi (do hrúbky) sa RSV03 najviac odlišuje aj od kompletného externého SSD Patriot PXD, ktoré sme v teste prirovnávali k balíčku žuvačiek.

Pri samostatnom rámčeku sa s o trochu väčšími rozmermi musí počítať aj z dôvodu, že sa bude stretávať s rôznymi SSD a vyhovovať musí aj tomu najproblematickejšiemu a popasovať sa musí aj s tou najväčšou hrúbkou či s takým SSD, ktoré má najvyšší výkon. SilverStone pre marketingové účely zvolil populárne SSD Samsung 980 Pro s podporou rozhrania PCI Express 4.0.

Takéto riešenie je do praxe síce zbytočným plytvaním (pretože rozhranie externého rámčeka výkonnostný potenciál SSD výrazne obmedzuje a adekvátne znížená odhadom na nejaké 2–3 W je aj spotreba), ale na demonštráciu maximálneho výkonu rámčeka slúži dobre.

Priepustnosť rozhrania SilverStone RSV03 dovoľuje Samsung 980 Pro ísť sekvenčne do rýchlosti presahujúcej 1 GB/s. Úzkym hrdlom je tu prirodzene 10-gigabitové USB-C, ktoré používa na komunikáciu s SSD radič Realtek RTL9210B-CG. Ak máte záujem o podrobnejšie informácie k nemu, Realtek ho na svojich stránkach opisuje pomerne zoširoka.

Dôležité je, že v súvislosti s týmto rámčekom SilverStone je podpora prakticky pre drvivú väčšinu SSD, ku ktorým sa dostanete. Jediné nepodporované SSD formátu M.2 sú PCIe s podporou AHCI, ktorých historicky zase až toľko nevyšlo a keď, tak sa maloobchodne nepredávali a boli určené do OEM zostáv. Od Samsungu to boli napríklad SSD XP941 a neskôr SM951. SSD PCI s AHCI sa už ale dnes nevyrábajú ani pre OEM trh (bola to len taká prechodná fáza k NVMe), ale ak by ste sa čudovali nad tým, prečo v tomto rámčeku nefunguje SSD zo značkovej zostavy… preto je tých 99 % v titulku. A možno že to nakoniec bude aj s nejakým tým číslom za desatinnou čiarkou. Rôznych SSD sú v obchodoch mraky a nové stále pribúdajú.

Široká je aj podpora fyzických veľkosti. Od najmenších s 30 mm na dĺžku, cez 42 mm, 60 mm a nakoniec 80 mm. Chýba zase len okrajové segment so 110 mm na dĺžku, ktorými by asi pomerne zbytočne rámček len nabral na rozmeroch. V drvivej väčšine prípadov použijete zrejme 80 mm, z ktorých je aj najväčší výber.

Jednou z predností RSV03 má byť aj inštalácia, ktorá nevyžaduje žiadne nástroje. Do vnútra sa dostanete povolením (stlačením) poistky a po nasunutí do slotu M.2 sa SSD vzadu upevňuje gumeným držiakom, ktorého polohu je možné prispôsobiť vzhľadom na dĺžku použitého SSD.

Na úplnosť ešte treba dodať, že SilverStone RSV03 je vyrobený z plastu a hliníku (toho bude asi prevaha), dodáva sa spolu s thermalpadom a hmotnosť bez SSD je uvádzaná na 52,2 g. Cenu SilverStone nezverejnil, ale vzhľadom na podporu SSD PCI aj SATA očakávame, že pod 70 eur nebude. Tieto lepšie rámčeky sú oproti tým, čo podporujú iba SSD SATA, niekoľkonásobne drahšie.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *