Staré, ale stále relevantné testy
Niektoré články zastarávajú rýchlejšie, iné sú aktuálne pomerne dlho. Takéto, trvácnejšie publikácie sa obvykle nezameriavajú na konkrétny produkt, ale tému ako takú, so štipkou všeobecnosti. Články tohto typu dostávali u nás priestor vždy, od začiatku HWCooling a asi ničomu neuškodí, keď ich znovu pripomenieme. Teda, aspoň v rámci nejakého výberu, ktorý bolo škoda, keby vám navždy unikol.
K dnešnému dňu je to sedem rokov od spustenia HWCooling.net, čo je vhodná príležitosť na to sa trochu vrátiť v čase. K článkom, na ktoré typicky neskorší čitatelia nemuseli naraziť.
Testy s poradovým číslom „jedna“ bol k technikám aplikácie teplovodivej pasty pod chladič. Vzor termopasty na IHS dopĺňali kombinácie presne dávkovaného množstva (teplovodivej pasty) v rôznych úrovniach. Isteže, výsledky sa vzťahujú na konkrétnu pastu, konkrétny chladič a konkrétny procesor, ale študijný materiál pre podobné situácie je to (snáď) dobrý.
Odkaz na článok: Nanášame termopastu: akou technikou a koľko?
Počet ventilátorov v skrinke a ich rôzny prietok. Aká konfigurácia ventilátorov systémového chladenia pri porovnateľnej hlučnosti je najefektívnejšia s ohľadom na chladenie vybraných komponentov? Ukázalo sa, že pretlak to v našom veternom tuneli nebude.
Odkaz na článok: Nanášame termopastu: akou technikou a koľko?
Hrubšia teplovodivá vložka je horšia? Výsledok môže byť aj opačný. Teda, pokiaľ dôjde k dostatočne veľkému stlačeniu (prítlakom montážneho systému) a väčšej hustote materiálu pri porovnateľnej hrúbke, na väčšej ploche (pri väčšom ponorení súčiastky do teplovodivej podložky). Dôkazom toho sú aj termovízne snímky, kde pasív (VRM) s hrubšími, ale zložením inak rovnakými podložkami, absorbuje viac tepla.
Odkaz na článok: Test „žuvačiek“: 3× Arctic a Thermal Grizzly Minus Pad
Dobrú službu v úlohe chladiča SSD môžu odviesť aj drobné pasívy kedysi používané hlavne na ochladzovanie VRAM grafických kariet. Takéto použitie je v súčasnosti, pri efektívnych nereferenčných chladičoch hotových grafických kariet, pomerne zriedkavé, ale nejedná sa o vyložene nedostatkový tovar.
Pasív s malou základňou rádovo vo vyšších jednotkách milimetrov sa dajú stále zohnať. A oproti tradičným chladičom je tu tá výhoda, že sa pamäte SSD nemusia zahrievať od radiča (SSD), keďže každá z týchto súčiastok má svoj vlastný pasív (namiesto spoločného).
Odkaz na článok: Malý pasív VRAM na SSD NVMe? Lacné a efektívne…
V archíve na prvých stránkach „extra testov“ nájdete viacero podobných analýz. Z produktových testov úplne nezastaralo ani porovnanie teplovodivých pást, kde oproti sebe stojí 27 rôznych modelov.
pred 7 rokmi .. jsem o vás ani nevěděl 🙂
V tom prípade je účel tohto „článku“ splnený. 🙂
Ale naspäť do prítomnosti. Spoza rohu trčí niečo hnedé, haha.
Tak doufám, že to hnědé je ze sterroxu a plní se tím sklady.
Nebo tom myslíte povodňovou vodu?
Zatiaľ nemôžem byť konkrétny, ale neblíži sa žiadna katastrofa. 🙂
Dobře. Má to tedy, ehm, hřídel?
Tipuju žánrově jde spíše o cenový horor 😅
Ten už máme predsa za sebou. 🙂
U modelů o větší tloušťce by to možná chtělo trochu gore a vyhřezlých vnitřností, jestli jsou zároveň vybaveny i robustnějším uložením a lze od nich očekávat odpovídající životnost.
A k tomu ešte niekoho, kto to dokáže relevantne analyzovať. 🙂 Osobne si to komentovať netrúfam a už vôbec si nedovolím odhadovať, čo môže/nemôže mať za určitých podmienok dlhšiu alebo kratšiu životnosť na základe nejakých drobných rozdieloch v konštrukných detailoch.
Nějaké předpoklady by se daly vynést na základě vnější podobnosti a měření hlavních rozměrů. Asi by se dalo s určitostí říct, jestli jsou použitá uložení stejná jako u 25 mm modelů. To by pak mohlo znamenat nižší životnost modelů o větší tloušťce v porovnání s těmi standardními. Ale máte pravdu, bez nějaké hlubší analýzy je smysl takového počínání hodně sporný.
Premennou môže byť aj pevnosť použitých materiálov, či, a to asi hlavne, presnosť s akou sú tie mechanické časti vyrobené. Od toho potom bude závisieť aj trenie a vo finále bude z hľadiska životnosti možno úzkym hrdlom vlastnosti maziva a zabezpečenie pred jeho degradáciou.
tak ako, stihol si dobehnúť? 🙂
Nerozmazával bych to 😅
Skrytý humor pre chápavejších? 🙂
—„Skrytý humor“
ani nie je veľmi skrytý 😀
… keď sa píše o hnedom produkte v spojitosti s otázkou, či si stihol dobehnúť, tak ma vlastne ani nič iné nenapadá 🙂
A teda … stihol si? 😉
…
A k tomu druhému hnedo-béžovému produktu, čo trčí spoza rohu. Kedy sa rádovo (ak teda nemôžeš ešte prezradiť presný dátum kvôli NDA) očakáva príval min. 43 kapitol?
V septembri. 🙂
Hmm, tak ten september je v ohrození. Ale oneskorenie (testov) sa bude počítať v jednotkách dní.
nic se neděje, zadržovat my umíme 🙂