Prvé chladiče s ToughFanmi dostupné. Toughair 310 a 510

Thermaltake Toughair 310 a 510 v obchodoch

Vežovité chladiče Toughair 310 a 510 Thermaltake ukázal síce už vo februári, no začali sa predávať až s odstupom času. Pozoruhodné sú mimo iné aj preto, že si na ich rebrách odbili premiéru ventilátory ToughFan, ktoré nápadné kopírujú tvar špičkových Noctua NF-A12x25 PWM. Rozdiel je ale v tom, že celý chladič Thermaltaku s dvoma ventilátormi vyjde lacnejšie ako dva ventilátory Noctua samotné.

Séria Toughair je pre Thermaltake nová, okrem modelov 310 a 510, zahrá ešte 110. To je chladič typu top-flow, ktorý sa zatiaľ do bežného predaja nedostal. Zrejme bola priorita najprv dostať do obehu vežovité chladiče, o ktoré je predsa len väčší záujem verejnosti.

Chladiče Toughair 310 a 510 majú rovnaký radiátor. Model s vyšším číslovaním sa odlišuje tým, že má vo výbave druhý ventilátor. Ten odsáva zadnú časť chladiča, čím sa zvyšuje tepelný výkon, ale zázraky od toho neočakávajte. Ani samotný Thermaltake ich nesľubuje a rozdiel v TDP uvádza 10 W (170 vs. 180 W). Pomer cena/chladiaci výkon bude teda na strane 310 s jedným ventilátorom.

   

Pasív chladičov stavia na základni DTH (direct touch heatpipe), na ktorej sú do roviny zabrúsené teplovodivé trubice, pričom prostredné dve sú k sebe natesno natlačené. To preto, aby v strede, kde na procesoroch dochádza k najintenzívnejšiemu prestupu tepla, nevznikali teplejšie miesta. Tým Thermaltake čiastočne potláča jeden z nedostatkov tohto typu základní, kde bývajú medzi trubicami obvykle medzery vypĺňané nikam nevedúcim materiálom z hliníku. Čiastočne je to tak aj tu, ale až okolo krajných heatpipe. Podobné natlačenie k ostatným Thermaltake zvažoval zrejme i tu, ale pri štyroch 6-milimetrových heatpipe by to zase znamenalo, že nebudú v poriadnom kontakte okraje procesorových IHS.

Kontaktná plocha heatpipe je surová (medená), zvyšok je poniklovaný, aby nedochádzalo k oxidácii viditeľných častí chladiča. Štruktúra rebrovania pasívu je asymetrická a uspôsobená tak, aby „žmýkala“ s ventilátora viac než bežné návrhy. To znamená, že by lamely pasívu v súčinnosti mali vzduchu klásť menší odpor, znížiť jeho turbulentné prúdenie a nasmerovať jeho organizáciu čo najefektívnejšie.

V podobne funkčnom duchu duchu je ladený aj ventilátor ToughFan 12 (CL-F117-PL12BL-A). Thermaltake pri ňom nechcel nič riskovať a jeho tvar zodpovedá osvedčenému Noctua NF-A12x25 PWM s menej detailmi. ThougFanu chýbajú výstupky na lopatkách i rámčeku a aj samotné odsadenie lopatiek od rámčeku bude na väčšie než pol milimetra, ako to má NF-A12x25. Základné črty rotora sú ale rovnaké, vrátane rýchlostí (500–2000 ot./min). Isteže, Thermaltake použil všade lacnejšie materiály, čo sa odzrkadľuje i na podstatne nižšej udávanej životnosti (40 000 hodín), ale i cena. Aj keď tá mohla byť teda pokojne i nižšia, ale kompletný chladič spolu s ventilátorom (alebo ventilátormi dvoma), zase až tak zle cenovo nevychádza.

Šírka je vymeraná tak, aby ventilátor nekolidoval so žiadnym slotom DIMM na pamäte. A so 159,5 mm sa výšku sa chladič pohodlne zmestí i do všetkých väčších skriniek

Chladič si môžete kúpiť v konfigurácii s jedným (CL-P074-AL12BL-A), ale i dvoma ventilátormi (CL-P075-AL12BL-A). Na Amazone je za 40 USD (model 310), respektíve 60 USD (model 510). Snáď sa k týmto chladičom Thermaltake čoskoro dostanú aj tuzemskí predajcovia.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *