První ukázka Radeonu RX 7000: demo a pohled na referenční design

První živé demo RDNA 3

Na včerejší prezentaci, kde byly oficiálně oznámeny procesory Ryzen 7000 pro desktop (s cenami, parametry, daty startu prodeje), nakonec nešlo jenom o procesory. Jako bonus také firma vůbec poprvé ukázala krátké demo next-gen grafik, které také vyjdou letos na podzim: Radeonů RX 7000. Dostali jsme s tím první obrázek ukazující podobu chystaných karet, který, zdá se, docela zásadním způsobem potvrzuje předchozí uniklé informace.

Demo zatím bylo jen velmi krátké. Šéfka AMD Lisa Su sdělila, že Radeony RX 7000 už testují v laboratořích a jsou velmi spokojeni s výkonem (což je ale zcela standardní fráze, která se používá pokaždé). Poté ukázala běh hry Lies of P, což snad mělo být přímo živé demo běžící přímo na PC s Ryzenem 9 7950X a nové grafice s architekturou RDNA 3. Nejspíš to ještě nebyla karta blízká finálním specifikacím, ale vzorek ES, maximálně asi předprodukční vzorek.

Hra běžela v rozlišení 4K s nastavením detailů „extreme“. Nicméně zatím nelze nic říct o výkonu vedle toho, že vše vypadalo plynule. Při těchto prvních demech obvykle nejsou ukázány FPS ani jiné indikátory toho, jak přesně rychlé GPU je.

Lisa Su poté znovu potvrdila údaj, že GPU s architekturou RDNA 3, na kterých tyto nové grafiky budou založené, budou mít o více než 50 % lepší efektivitu – tedy poměr mezi výkonem a spotřebou. A také, že tyto karty vyjdou ještě letos, což sedí s dosavadními očekáváními. V živém přenosu také zaznělo potvrzení použití 5nm procesu a zejména použitá čipletové konstrukce GPU u architektury RDNA 3.

První obrázek karty a referenčního chladiče

Největší hodnotu co do nových informací má na této prezentaci nakonec možná hlavně obrázek, který byl promítán v pozadí. Poprvé totiž byl ukázán design chladiče, který bude u Radeonů RX 7000 použitý, tedy alespoň u referenčních karet. Nereferenční verze různých partnerských výrobců budou mít chladič navržený po svém, jako obvykle.

AMD Radeon 7000 ukázaný během odhalení Ryzenů 7000 (zdroj: AMD, via: VideoCardz)

Koncepce vychází z referenčních chladičů Radeonů RX 6800 XT a RX 6900 XT, či přesněji možná z černého Radeonu RX 6950 XT. Opět tedy budou použity tři axiální ventilátory na pasivu s tenkými žebry (uvnitř budou teplo rozvádět heatpipe nebo vapor chamber, případně obojí). Tloušťka chladiče je ale možná větší. Všimněte si, že na obrázku jsou tři žebra v pasivu pro ozdobu měděná nebo mají červenou barevnou úpravu.

Toto jsou ovšem „tři červené pruhy v blízkosti napájecích konektorů“, o nichž hovořil web Angstronomics v nedávném úniku popisujícím specifikace GPU architektury, a jeho autor se už tím stihl pochválit.

Sice jsme tehdy správně neporozuměli tomu, jak budou ty tři proužky vypadat (čekali jsme ozdobu na krytu chladiče), ale toto zřejmě potvrzuje, že tehdejší uniklé informace pocházely z legitimního zdroje. Zřejmě jim tedy můžeme poměrně dost věřit. Proto pokud jste tento článek dříve minuli, doporučujeme ho k přečtení:

Tip: Detaily RDNA 3 GPU pro Radeony RX 7000: Čipy jsou extrémně malé, budou na Nvidii stačit?

Napájení klasickými osmipiny?

Angstronomics navíc tehdy psal, že toto referenční provedení používá dva osmipinové napájecí konektory. Ty na obrázku, který teď byl zveřejněn, nejsou vidět ani při zvýšení jasu (dost možná tato oblast byla schválně začerněna). Pokud byly informace tohoto webu opravdu správné a referenční návrh má dva osmipiny, pak by spotřeba celé karty správně neměla být vyšší než 375 W. Nicméně není úplně jisté, zda je na tomto obrázku nejvýkonnější model, který AMD chystá. Teoreticky si lze představit třeba scénář, kdy by toto byl například Radeon RX 7800 XT s 375W TDP, ale pak by zvlášť existovala ještě 400–500W, vybavená 12pinovým konektorem 12VHPWR, která by vyžadovala zdroj ATX 3.0. Nebo by také ale mohla mít osmipiny…

Více k Radeonům RX 7000 se zřejmě dozvíme až na podzim. Nějaký konkrétní termín oficiálního odhalení pro nové grafiky a architekturu RDNA 3 ještě oznámený není a ani se neobjevil v neoficiálních zdrojích. Ještě nějakou dobu se tedy nové poznatky budou objevovat asi jenom pokoutními úniky.

Zdroje: AMD, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM

Agresívnejšie napájacie limity? Dobre, ale pri vyššej efektivite, než to dokáže Intel, povedalo si AMD pri prácach na procesoroch Ryzen 7000. A takto to aj naozaj je, a to aj napriek rekordne vysokým frekvenciám, ktoré sú pre nový, nevyladený výrobný postup naozaj neobvyklé. Pokiaľ je toto len začiatok… každopádne nie je všetko ružové a nové procesory AMD majú aj tienisté stránky, na ktoré sa bude treba v budúcnosti zamerať. Celý článok „Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM“ »

 •  
 •  
 •  

AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3

V úterý přišel velký den pro fanoušky grafiky Nvidia, neboť po dvou letech odhalila novou architekturu GPU Ada Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000 na ní založené. Zrovna do toho samého dne a téměř té samé hodiny konkurenční AMD načasovalo svou vlastní novinku – firma totiž novou generaci ještě k vydání připravenou nemá, ale sdělila, kdy ji odhalí. Tudíž už víme, jak dlouho se na odpověď Radeonů na 4nm grafiky Nvidie bude čekat. Celý článok „AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3“ »

 •  
 •  
 •  

I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C

U procesorů Intel (nejnověji u ještě nevydaného Raptor Lake) se často komentuje, že mají spoustu různých verzí boostu najednou s všelijakými podmínkami, například na základě teploty (Thermal Velocity Boost). Ukazuje se ale, že podobně na tom budou také Ryzeny 7000. Podle zatím neoficiálních informací například top model Ryzen 9 7950X na svou maximální frekvenci bude také dosahovat jen při nízkých teplotách – až neprakticky nízkých. Celý článok „I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *