RaidSonic má chladič SSD s TDP i pre výkonnejší mobilný procesor

Nový najvýkonnejší chladič SSD

Icy Box IB-M2HSF-702 je na pomery konkurenčných riešení špecifický veľkosťou, ale i ventilátorom. Voči aktívnemu chladeniu na netradičných miestach v PC majú používatelia často predsudky. Špeciálne v prípadoch, kde panuje presvedčenie, že je možné navrhnúť minimálne rovnako výkonný chladič aj pasívne alebo že vyšší chladiaci výkon aj tak nemá opodstatnenie. Krivým pohľadom sa tak nevyhne ani tento chladič SSD.

Firma RaidSonic už nejaké chladiče SSD na konte má. Z modelov na interné použitie je to napríklad dobre profilovaný IB-M2HS-70. Na konte má ale aj externý box IB-1822MF-C31, ktorý je raritný vstavaným ventilátorom. Teraz prichádza kombinácia – aktívny chladič SSD na interné použitie.

Z portfólia RaidSonicu sú medzi chladiacimi produktmi zrejmé dve veci. Jednak je to dôraz na funkčné prvky bez nejakých estetických maškarád, jednak má už za sebou tento výrobca celý rad rôznych koncepcií. Nápaditosť a snahu o dosahovanie čo najlepších chladiacich výsledkov tu nemožno uprieť. Čerstvý prírastok IB-M2HSF-702 určený na chladenie SSD vo formáte M.2. Predovšetkým tých výkonnejších pripojeným k zbernici PCI Express.

RaidSonic Icy Box IB-M2HS-70

TDP je uvádzané až na 25 W, čo je hodnota, ktorá výrazne prevyšuje aj spotrebu najvýkonnejších SSD PCIe 4.0. Konštrukcia chladiča dokonca obsahuje aj dve heatpipe s priemerom 4 mm. Takéto štedré naddimenzovanie môže prísť vhod v bezventilátorových zostavách a rovnako tak do priemyselného prostredia typicky s vyššou teplotou okolitého vzduchu. A možné uplatnenie by takisto mohol nájsť aj v extrémne tichých domácich zostavách s iba symbolickým ofukovaním. V tých by sa použitý ventilátor nemusel vôbec roztáčať a chladič môže ťažiť čisto z veľkej plochy rebrovania a širokých 2 mm rozstupov rebier. Ventilátor tak podobne ako na doskách MSI X570 alebo Z490 (VRM) môže fungovať len ako akási záchranná brzda do nečasu. To napríklad aj v otvorených systémoch typu benchtable, kde absencia prietoku vzduchu trápi všetky pasívne komponenty.

Výrobca uvádza, že chladič môže zahrievanie SSD (bez chladiča) zraziť až o 50 % a na priebehovom grafe prezentuje tiež to, o koľko si chladič polepší vďaka nadstavbovej časti s heatpipe ovešanými 9 hliníkovými lamelami s hrúbkou 0,5 mm a ventilátorom. Zahrievanie SSD za bližšie nešpecifikovaných podmienok kleslo z vyše 60 °C na nejakých 35 °C.

Na úplnosť treba dodať, že vstavaný ventilátor má rozmery 30 × 30 × 7 mm a udávanú rýchlosť 8500 otáčok. Trochu znepokojujúca je informácia o tom, že rýchlosť nie je možné prispôsobiť. Aj keď je to asi myslené tradičnou reguláciou cez PWM – úpravou fixného napätia to pôjde. Ventilátor je umiestnený na stred pasívu a konečnej polohe bude orientácia prúdenia vzduchu rovnaká ako pri grafických kartách, to znamená zvrchu nahor.

Celková výška je 55 mm, čo by na súčasných doskách nemalo byť zase až také obmedzujúce. Primárny slot M.2 býva spravidla umiestnený nad prvý PCIe ×16 a jeden býva aj niekde bokom, dolu mimo dosah rozširujúcich kariet. Súčasťou príslušenstva je aj backplate a dva thermalpady. Nielen zložitosťou, ale i cenou už tento návrh konkuruje i procesorovým chladičom. IB-M2HSF-702 sa už pomaly dostáva do e-shopov a najčastejšie je za cenu mierne prevyšujúcu 30 eur.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aorus Gen4 7000s: 7GB/s PCIe 4.0 SSD s pozoruhodným chlazením

Ze začátku nebyla NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0 úplně jasně lepší než špička disků generace PCIe 3.0. Ale v druhé polovině loňského roku přišla výrazně rychlejší druhá generace a PCIe 4.0 už brzo poběží i na Intelu. Gigabyte teď vydává NVMe SSD Aorus Gen4 7000s, jehož název odkazuje na to, že dosahuje rychlosti až 7 GB/s. Zároveň má toto SSD ale také hodně zajímavě řešené chlazení. Celý článok „Aorus Gen4 7000s: 7GB/s PCIe 4.0 SSD s pozoruhodným chlazením“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Objevilo se SSD s chladičem z keramiky. Nový trend v pasivech?

Chlazení modulů M.2 se s příchodem NVMe SSD docela opodstatnilo, už jsme tu viděli leccos: kovové nálepky, heatpipe, vodní a dokonce aktivní chladiče* a často se dnes používají také chladiče, které jsou součástí desky. Firma Teamgroup z Tchaj-wanu teď opět přináší něco nového a zatím nevyzkoušeného: chladič SSD z tenkého keramického materiálu. Jak to bude fungovat v praxi, je zatím dost záhada. Celý článok „Objevilo se SSD s chladičem z keramiky. Nový trend v pasivech?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?

NVMe SSD s rozhraním PCI Express 4.0, momentálně založená na řadiči Phison E16, mají poměrně vysoké zátěžové spotřeby a většina jich také používá celkem velké pasivy (někdy dokonce s heatpipe). Team Group teď uvádí modul, který na to jde jinak – je to patrně první takovéto SSD prodávané holé bez pasivu. Chlazení má u něj zastat speciální nálepka s vrstvami mědi a grafenu fungující jako rozvaděč tepla. Celý článok „Cardea Zero: Stačí místo chladiče M.2 SSD měď a grafen v nálepce?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Myšlenka odvádět teplo od řadiče s pomocí heatpipe až tak blbě nezní. Dosavadní praktická provedení, dají-li se tak nazývat, ale zatím příliš neoslňují 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *