Unboxing a detaily
S príchodom novej generácie komponentov sa nám naskytla možnosť postaviť prvú ukážkovú zostavu, ktorú som nazval MMN 3080. Ide o spojenie produktov Metallic Gear, MSI a Noctua (MMN) a kľúčového komponentu, ktorým je nová grafika GeForce RTX 3080 vo vyhotovení MSI Gaming X Trio. V kombinácii s najnovším procesorom Core i9-10900K ide o najrýchlejšiu hernú zostavu, akú sme v redakcii mali.
Základné parametre
Parametre | Metallic Gear |
Neo Qube | |
Parametre | |
Podpora | Mini-ITX, mATX, ATX, E-ATX |
Pozícia na zdroj | ATX, do 275 mm |
Chladič CPU | do 148 mm |
Grafická karta | do 425 mm |
Ventilátor | 9× 120 mm, 4× 140 mm |
Montáž radiátorov | 3× do 360 mm, 1× do 280mm |
2,5" pozície | 5 |
3,5" pozície | 2 |
DVD/BR | nemá |
Rozmery [V/D/Š] (a objem) | 450 × 460 × 270 mm (56 l) |
Hmotnosť | 9.5 kg |
Materiály | oceľ + opieskovaný hliník + 2 × temperované sklo |
Konektivita | 2× USB 3.1 gen 1 5 Gb typ A + 2× USB 3.1 gen 2 10 Gb typ C + 1× 3,5mm jack |
Orientačná cena (czc.cz) | 2990 Kč/110 € |
Detaily
Prvým komponentom, na ktorý sa bližšie pozrieme je skrinka Metallic Gear Neo Qube. Nakoľko recenzie skriniek sú skôr parketa mojich kolegov, rozhodol som sa pozrieť na skrinku skôr z praktického hľadiska a postaviť v nej zostavu na ukážku a sprostredkovať zopár dojmov zo skladania a používania.
Ak ste ešte nečítali náš test Metallic Gear Neo V2, je potrebné poznamenať, že ide o odnož Phanteksu, ktorá sa zaoberá skôr cenovo dostupnými skrinkami. Neo Qube je však momentálne najvyšší model v ponuke.
V balení nájdete inštrukcie a balíček skrutiek a pásiek. Ak môžem niečo kritizovať, je to nerozdelenie jednotlivých druhov skrutiek medzi samostatné vrecúška (alebo ekologickejšie priehradky v rámci jedného vrecúška) spolu s ich označením. S takýmto rozdelením som sa doteraz stretol len pri drahších skrinkách. Ide pri tom o maličkosť, ktorá ale výrazne uľahčí a urýchli inštaláciu, keď sa človek nemusí prehrabovať 40 skrutkami piatich rôznych druhov a hľadať v návode ten správny typ.
Skrinka je v krabici pomerne dobre chránená pred nešetrným zaobchádzaním kuriérskych spoločností. Možno by sa však zišla ešte dodatočná ochrana sklenenej bočnice, nakoľko tú okrem kartónu a pár centimetrov miesta v krabici nič nechráni.
Po vybraní z igelitovéjo obalu vás čaká ešte najväčší pôžitok pri skladaní novej PC zostavy a to odlepenie fólií zo skiel. Odporúčam to však nechať úplne nakoniec, nech si sklo nezašpiníte odtlačkami pri skladaní.
Skrinku výrobca označuje ako midi-tower, teda klasickú veľkosť skriniek ATX. V čom sa líši od klasických skriniek je koncepcia dvoch komôr, a teda umiestnenie zdroja za motherboard tray. Nebudem dlho chodiť okolo horúcej kaše a rovno na úvod poviem, že podobnosť s populárnou skrinkou LianLi PC-O11 Dynamic je naozaj veľká. S PC-011 Dynamic mám osobnú skúsenosť zo skladania zostavy za 5000 eur pre môjho známeho, o čo sme vám priniesli samostaný článok. Porovnaniu s touto skrinkou sa tak určite nevyhneme.
Na prvý pohľad sú skrinky rovnaké, no keď si začnete všímať detaily začnú sa objavovať aj rozdiely. Príkladom môže byť iná farba nožičiek, materiál predného krytu či rozdielny tvar perforácie na bočnom paneli. Takisto si všimnete výrazne väčšiu perforáciu na zadnej strane vedľa I/O základnej dosky a rovnako vedľa slotov PCIe. To napríklad na Lian Li úplne chýba.
Rozdiel je viditeľný aj na prednom I/O, kde sú až štyri tlačidlá namiesto jedného. Porty sú ale veľmi podobné s dvojicou USB typu A a jedným typu C s 10 Gb rýchlosťou. Na rozdiel od Lian Li je tu ale kombinovaný 3,5 mm audio jack pre slúchadlá a mikrofón a nie dva samostatné konektory.
Na spodnej časti predného panelu je logo výrobcu. PC-O11 Dynamic mala túto časť skrinky v dizajne brúseného hliníka, čo nie úplne pasovalo k zvyšku skrinky.
Ďalším rozdielom je výsuvný plastový filter spodnej časti vetrania, ktorý veľmi ľahko a rýchlo vyberiete. Hoci mám rád magnetické filtre, toto riešenie je výrazne lepšie ako to na Lian Li.
Dostávame sa k rozoberaniu skrinky, ktoré je rýchle a jednoduché. Začnete navrchu odobraním horného panelu. Ten je uchytený dvojicou skrutiek, ktoré môžete odskrutkovať prstami bez nutnosti použiť skrutkovač. Vrchný panel bráni zvyšným panelom v pohybe, je akýmsi „vrchnákom“ skrinky.
Po odstránení môžete odobrať bočný panel, stačí ho trochu potlačiť nahor. Oba panely majú samozrejme magnetické filtre a bočný má uprostred aj mäkkú izolačnú penu.
Po odobraní horného krytu môžete odobrať aj sklenené bočnice, ktoré opäť stačí trochu naddvihnúť. Malý tip, keď si skrinky položíte na zadnú stranu môže byť manipulácia so sklenenými časťami jednoduchšia.
Sklenené božnice majú z vnútornej strany tiež mäkkú penu, ktorá bráni jednak prístupu vzduchu ale hlavne zabraňuje klepaniu skla o kovovú konštrukciu.
Zaujímavý detail sú úchyty, ktorými bočnice držia v ráme skrinky. V prípade bočného kovového panelu sú to normálne skrutky, pri sklenených bočniciach len kovové výstupky.
Po odňatí všetkých panelov sa dostávame dovnútra skrinky.
Vzadu nájdete ešte jednu odnímateľnú časť, ktorou je držiak diskov a zároveň kryt kabeláže.
Asi najzásadnejším rozdielom oproti skrinke Lian Li je možnosť na zadnú stranu umiestniť dosku Mini ITX, zatiaľ čo PC-O11 Dynamic mala miesto len pre druhý zdroj. V Neo Qube tak môžete mať reálne dve zostavy, treba však počítať s tým, že budete potrebovať buď integrovanú grafiku v procesore alebo grafiku s polovičnou veľkosťou, nakoľko sloty v zadnej časti sú len polovičné. Toľko k základnému popisu skrinky, poďme sa pozrieť na zostavu.
- Contents
- Unboxing a detaily
- Konfigurácia
- Geekbench Compute, 3D/PC Mark a Unigine Heaven/Superposition
- Herné testy – Full HD
- Herné testy – 4K
- Hodnotenie
Nač bude běžnému smrtelníkovi (zákazníkovi vyhledávajícího LED a prosklené bočnice) druhá mini-ITX (mini-DTX) komora, jak ji uplatní?
Ta druhá komora je v pojetí recenze nesouladným prvkem. Příkře řečeno, celá recenze je kočkopsí a bezobsažná (výkon konfigurace komponent má minimální informační hodnotu, oblast chlazení nepokrytá a hotovou sestavu nikdo nenabízí) – prvotní otázka je tady trestuhodně nezodpovězená. Když přeci recenzuji sestavu ve skříni s dvěma komorami, tak s touto premisou přistoupím i k úvodu (kde vysvětlím pro koho primárně je, streamery), praktickému testu (sestavení včetně využití druhé komory odhalující možnosti osazení a chlazení výkonného, mnohajádrového CPU) a celkovému zhodnocení (mezi negativy příkladně chybí nutnost dodatečně obstarat rozdělovač, který mohl být součástí výbavy, či jedna řada kompatibilních zdrojů). Strašná škoda!
Ahoj, cieľom článku nebola recenzia skrinky ani samotnej grafiky. Ako bolo uvedené, na skrinky sa špecializujú kolegovia a grafikám sa bude podrobne venovať Ľubo. Išlo skôr o akýsi prvý nástrel a ochutnávku výkonu v mojich bežných testoch, pri ktorých bolo možné rýchlo ukázať porovnanie s inými testovanými zostavami…
Nechci být tak příkrý. Stačilo by mi docela málo – testovat s mini-ITX, kterou bys s blokem na procesoru odzkoušel i v druhé komoře a vyvodil ke konceptu nějaké základní uplatnitelné závěry a upozornění nažhaveným zájemcům (skříň bude zajímat každého z té omezené množiny zájemců).
So skrinkou mám ešte ďalšie plány, tak toto by nemal byť problém otestovať. Do tohto článku sa to žiaľ nevošlo, mal som naň len 48 hodín, takže bola to celkom fuška všetko postíhať. Keď je o toto záujem, určite sa k tomu vrátime ešte 🙂
Určitě se k tomu vrať, ne kvůli mně. Je to příležitost jak vyjasnit bílé místo, které zanechal výrobce – ke skříni nenajdeš žádný manuál, který lépe osvětlil proporce a možnosti druhé komory!
Zoženiem nejakú LP grafiku a napíšem krátky článok 🙂
Speciální krátký sumář k praktické proveditelnosti a ověření konceptu skříně tady bude nakonec možná čtenářsky vděčnějším řešením než podrobná recenze.
Mňa by zaujímalo, ak by sa v recenzii objavila aj montáž custom vodného chladenia (možno by stačilo len nasucho osadenie radiátorov a ventilátorov na ukážku) , resp ako si vedie proti tej Lian Li PC 011 – ale viem že je s tým kopec roboty.
Mám XLkovú LL a som spokojný, aj keď som presklennú skrinku nechcel. Len nevyberieš si, keď trend ide týmto smerom a v predaji MG ešte nebol. Oproti recenzovanej má viac USB portov vpredu a je to hliník. 38 mm radiátor hore a dolu s 3x 12 cm vetrákmi a priestoru pre hrubší radiátor dolu ešte je, hore už len s užšími ventilátormi. Teplota vody je pri 24 v miestnosti a 1000 ot. pumpa/400 vetráky 32 stupňov pre 3900x. Čakám na VGA a trošku to ešte upracem…