Dva počítače v jednej skrinke. Na komponentoch Gigabyte

Prehľad komponentov a prevádzkové vlastnosti

Koncom roka sme vám priniesli pohľad na skrinku Metallic Gear Neo Qube, ktorá pod menej známym označením pôsobí ako odnož Phanteksu. Vonkajším vzhľadom pripomínala obľúbenú LianLi PC-011 Dynamic, no vnútri ponúkala jednu zaujímavosť. Tou je možnosť používať dve nezávislé zostavy vnútri skrinky, čo niektorých z vás zaujalo a my vám preto takto dodatočne prinášame pohľad na to, ako vyzerajú a fungujú dva PC v jednom.

Zdroj

Celá idea zostavy je založená na využití netradičného zdroja Phanteks Revolt X, ktorý dokáže napájať dva počítače, teda základné dosky naraz.

   

V balení ponúka väčšie množstvo káblov a predovšetkým dva 24-pin káble pre napájanie dvojice základných dosiek, či trojicu 8-pinov pre CPU.

   

Vonkajší vzhľad aj parametre zdroja patria ku špičke na trhu. S certifikáciou 80Plus Platinum a výkonom až 1200 W by si mal poradiť aj s dvomi počítačmi naraz. Predná strana zaujme použitím brúseného hliníka.

   

Ide o klasický zdroj formátu ATX s rozmermi 170 × 150 × 86 mm. Výrobca naň ponúka 12-ročnú záruku, čo si tiež zaslúži pochvalu. Hlavný rozdiel oproti iným zdrojom však reálne uvidíte až pri pohľade na konektory.

Tu môžete vidieť, že zdroj má dvojicu rozdelených 24-pin konektorov pre dve základné dosky a takisto aj rozdelené napájanie pre CPU. Okrem toho samozrejme nechýba množstvo konektorov PCIe či SATA a 4-pinových Molexov.

Druhá zostava

Ako základ druhej zostavy sme si vybrali Intel Core i7-10700K v spojení so základnou doskou Z490-I Aorus Ultra. Hoci nejde o úplne rozumný výber komponentov, museli sme pracovať s tým, čo sme mali k dispozícii a v prípade „žravých“ procesorov Intel pôjde o reálnu skúšku spotreby a chladenia v zmenšenej zadnej časti.

O chladenie sa stará Noctua NH-L12S, ktorá do skrinky pasuje na milimeter presne, ventilátor však musí byť umiestnený zo spodnej strany chladiča a v konfigurácii „pull“, čím nasáva vzduch z vonku cez bočnicu skrinky a samotný chladič. Mierne problémy som mal s výškou RAM,  odporúčam preto použiť nízkoprofilové moduly.

Hoci náš testovaný procesor ponúka integrovanú grafiku, na plné otestovanie možností skrinky sme použili aj GeForce GT 1030 vo vyhotovení Low Profile 2G od Gigabyte. Skrinka totiž ponúka možnosť inštalácie len grafických kariet HLHH, teda s polovičnou šírkou a dĺžkou.

   

Na trhu veľa takýchto grafík nenájdete a po väčšine ide o low-endové riešenia, ako je aj použitá GT1030. Na HW akceleráciu či pripojenie viacerých monitorov je však stále dobre použiteľná a rozbeháte na nej aj menej náročné herné tituly. Azda najvýkonnejšou LP grafikou, ktorá je  momentálne dostupná na trhu, je RX 560, tú sa mi však zaobstarať nepodarilo.

   

Porovnanie s grafikou v hlavnom systéme je priam komické. RTX 3080 Aorus Xtreme je niekoľkonásobne väčšia, než útla GT 1030.

Zmeny v skrinke

Aby sme mohli druhý systém vôbec nainštalovať, bolo potrebné spraviť niekoľko zmien vnútri skrinky. V prvom rade odstrániť zdroj a namontovať dištančné stĺpiky pre ITX základnú dosku. Potom už bol postup úplne tradičný a okrem väčšieho počtu káblov sa zostava prakticky nelíši od tých bežných.

   

Bližší pohľad na základnú dosku ukazuje jej invertovanú polohu s grafickou kartou hore. Taktiež môžete vidieť kolíziu ramiek s chladičom, respektíve s jeho ventilátorom, čo bolo spomínané vyššie.

Jedna z vecí, ktorú treba zmieniť, je, že ovládacie tlačidlá z predného panelu na skrinke slúžia na separátne zapínanie oboch zostáv a teda Reset tlačidlo zapína druhú zostavu. Toto je prehľadne označené na samotných konektoroch a nemôžete si ich tak pomýliť.

Pri pohľade na zadnú stranu hotovej zostavy tak vidíme dve základné dosky vedľa seba, dvojicu grafík a jeden zdroj.

Primárna zostava

Hlavná časť skrinky sa nijako výrazne nezmenila od posledného použitia pri testovaní RTX 3070 v Cyberpunk 2077. Jedinou zmenou okrem výmeny zdroja je prechod na silnejšiu RTX 3080 Aorus Xtreme, ktorej recenziu vám v blízkej dobe tiež prinesieme.

 
V prednej časti tiež môžete vidieť chladič Fractal Design Celsius+ S36 Prisma, ktorý tiež podrpobne otestujeme v recenzii.

Zoznam použitých komponentov


Prevádzkové vlastnosti

Najväčšou otázkou pri takejto 2v1 zostave je, ako funguje v praxi. Povedal by som, že až prekvapivo dobre. Samozrejme najväčšou obavou pri takejto zostave boli spotreba a zahrievanie, a to najmä pri plnom zaťažení oboch zostáv naraz. Na toto som sa pozrel a spravil aj zopár rýchlych testov.

V idle, teda na domácej ploche Windowsu pri nečinnosti oboch zostáv, som nameral na zásuvke cca 140–150 W. Následne som spustil Unigine Superposition na oboch zostavách naraz, čo by predstavovalo hranie dvojice hier súčasne. V primárnej zostave išlo o 4K optimized a na sekundárnej nastavenia 1080p medium. Pri takejto hernej záťaži už spotreba stúpla na 570–580 W, čo je rozhodne viac, ako v prípade použitia jednej zostavy. Maximálne teploty a spotreba primárnej zostavy boli nasledovné: CPU 77 °C a 76 W, GPU 76 °C a 370 W.

Sekundárna zostava mala maximálne CPU 62 °C a 52 W, GPU 72 °C a 30 W. Súbežná herná záťaž teda nepredstavuje žiadny problém. V poslednom teste sme sa preto pozreli na extrémne zaťaženie v podobe súbežného vyťaženia procesora renderovaním a grafiky herným benchmarkom. Konkrétne išlo o test BMW v Blenderi (Cycles) a Unigine Heaven. V tomto prípade ide naozaj o hraničné využitie, ktoré v praxi asi nikto reálne nevyužije, no stále ide o lepší scenár než v prípade využitia Prime95 či Furmarku, čo sú čisto syntetické testy záťaže. Pri súbežnom teste v štyroch aplikáciách naraz spotreba celej zostavy narástla až na 850 W, čo je stále ďaleko od 1200 W, ktoré zdroj dokáže ponúknuť. Primárna zostava nijakú výraznú ujmu neutrpela, hoci tentokrát procesor vyšplhal až na 86 °C a 140 W, grafika na druhej strane v menej náročnom teste dosiahla maximálnych 73 °C a 368 W. Sekundárna zostava v tomto teste trpela viac. Procesor v Blenderi dosiahol až 101 °C a vysokú spotrebu 177 W, rovnako aj grafika dosiahla vyššiu teplotu 81 °C, hoci rovnakých 30 W.

Toto je presne dôvod, prečo som spomínal, že Ci7-10700K nebude zrejme úplne ideálny kandidát na takéto použitie. Oveľa lepšie riešenie by bol nejaký Ryzen 5, prípadne aj Ryzen 7, a to ideálne nejaký s TDP 65 W. Vzhľadom na to, že CPU Ryzen nemajú integrovanú grafiku, použitie dedikovanej, ako je napríklad naša GT 1030, bude nevyhnutné, preto sme ju aj v teste chceli ukázať. Veľkým prekvapením je výkon prvej zostavy, ktorý sa nezdá nijakým výrazným spôsobom znevýhodnený pri použití druhej zostavy v zadnej časti skrinky. Pokiaľ siahnete po rozumnejšom procesore do sekundárnej zostavy, ide o praktické riešenie dvoch počítačov v jednom. Skrinka aj zdroj fungujú podľa očakávaní a tak mi neostáva nič iné, než ich pochváliť.

Ďakujeme našim partnerom 100mega, Fractal Design, Gigabyte a Noctua za podporu pri realizácii tohto projektu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Namísto srovnání grafik mi pro úplnost a dokonalou představu trochu chybí detail s osazením druhé desky bez chladiče procesoru. Ale bomba, chválím. Doufám, že to široce ocení za humny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *