Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti

Poriadne „delo“ pre Kevina

Nedávno nás oslovil náročný fanúšik s prosbou o navrhnutie a poskladanie počítača na prácu aj hranie. Zadanie bolo jasné, to najlepšie, čo sa momentálne dá kúpiť, no zbytočne to nepreháňať. V článku si povieme niečo o vybraných komponentoch, ale aj o problémoch, na ktoré sme počas oprimalizácií narazili. Pozrite sa s nami na finálny výsledok a dajte nám v komentároch vedieť, či sa vám zostava páči!

Výber komponentov

Konfigurácia pozostáva z nasledujúcich komponentov:


Ako už bolo spomenuté, cieľom bolo zostaviť čo najvýkonnejšiu zostavu za relatívne rozumnú cenu. Zvažovali sa rôzne platformy vrátane Threadripper TR4 a X299. Nakoniec výber padol na Z390 a i9-9900K. Keby sa vybrali platformy HEDT, koncová cena by bola o minimálne 2000 eur vyššia len kvôli cene samotného procesora a základnej dosky.

Zároveň Threadripper ani X299 Core Procesory nedokážu mať také vysoké takty ako Core i9-9900K, čo bolo jedno z hlavných kritérií. Výber procesora bola teda jasná voľba. Pri základnej doske to už také jednoznačné nebolo niekoľkokrát sa menila, no nakoniec sa išlo cestou all-in a výsledkom je Asus ROG Maximus XI Extreme, čo je top-model tetjo značky. Zaujme displejom OLED, veľkým množstvom portov a konektorov, dedikovanými tlačidlami a asi najlepším BIOSom na trhu. V balení nájdete takisto veľa užitočného príslušenstva. Dôležitá bola i špičková dobrá podpora RAM, v ktorej Asus vyniká, čo máme otestované z vlastnej praxe.

Vzhľadom na to, že i9-9900K je známy ako veľmi horúci procesor v záťaži, a to obzvlášť po pretaktovaní na 5.0 GHz+,  zvolený bol 360mm AIO chladič NZXT Kraken X72. Keď už bola reč o operačnej pamäti, podmienkou bolo 64 GB, teda štyri moduly po 16 GB. Zelenú dostali nakoniec Corsair Vengeance RGB Pro s XMP 3200 MHz/CL16. V zostave zatiaľ nájdeme len jeden M.2 SSD, konkrétne 1TB Samsung 970 Evo. Neskôr sa však plánuje ďalšie rozšírenie. Doska ponúka ešte ďalšie 3 sloty M.2.

Komplikovaný bol výber grafík. Zvažoval sa Titan RTX vs. RTX 2080 Ti v NVLink a nakoniec výber padol na duo kariet. Dôvodom bolo možnosť využiť obe karty v profesionálnych aplikáciách, kde budú mať vyšší výkon ako jedna. Zároveň kombinácia dvoch RTX 2080 Ti spolu s mostíkom NVLink bola lacnejšia možnosť ako jedna Titan RTX. Ak budete i vy v buducnosti dávaŤ dokopy Multi-GPU, pri výbere mostíku si dávajte pozor. Na platformu Z390 potrebujete 3-slotový, na X399 zase 4-slotový.

Zvažovalo sa tiež niekoľko výrobcov. Otestovaných máme veľa grafík RTX 2080 Ti a najlepšia bola rozhodne Asus ROG Strix. Zároveň však vieme, že karty Gainward Golden Sample mávajú kvalitné čipy vhodné na pretaktovanie. Cenový rozdiel medzi kartou Asus a tou od Gainwardu bol ale až 300 eur, čo pri dvojici robí ušetrených 600 eur. A práve preto padla voľba na Gainward.

Vzhľadom na použitie veľmi výkonných a žravých komponentov sa nešetrilo ani na zdroji. Zvolený bol Seasonic Prime 1300 W Gold, ktorý sa nám osvedčil. Ten ponúkne dostatok výkonu pre obe grafiky a procesor aj po pretaktovaní.

O airflow sa starajú kvalitné ventilátory Noctua v troch modeloch. Dole boli umiestnené tri 12cm NF-S12A PWM, na Kraken tri NF-F12 PWM a na vrchu skrinky dvojica 14cm NF-A14 PWM. Všetky sú zo série Chromax s bielymi gumovými koncovkami, aby ladili so zvyškom zostavy.

Komponenty boli osadené do jednej z najkrajších a najunikátnejších skríň na trhu – Lian Li PC-011 Dynamic. Túto skrinku pomáhal navrhnúť známy overclocker Roman Hartung (der8auer) a musíme uznať, že ide naozaj o umelecké dielo, veď posúďte sami.

   

   

Skladanie tejto zostavy bolo rozhodne zaujímavé, no nezaobišlo sa bez niekoľkých komplikácií. Na úvod treba povedať, že veľmi by pomohlo, keby bola skrinka o pár cm širšia a vyššia. Vzhľadom na použitie dosky EATX a dvoch grafík nastalo niekoľko problémov pri ťahaní káblov a museli sme tak meniť uloženie radiátora a demontovať komponenty, aby bolo možné káble zapojiť.

Napriek tomu, že sa môže zdať zostava hotová a fanúšik ju už intenzívne používa, nie je tomu tak. Nad zostavou visel jeden otáznik a tým boli teploty. Konkrétne teploty grafík. Vzhľadom na to, že RTX 2080 Ti sú takmer všetky trojslotové a kvôli rozloženiu portov na doske je nutné použiť 3-slotový NVLink mostík, grafiky sú na sebe takmer prilepené. Horná tak nemá dostatok miesta na chladenie a nasáva horúci vzduch zo spodnej karty. V záťaži to znamená rozdiel až 20 °C. Spodná máva okolo 60 °C, zatiaľ čo horná vyše 80 °C.  Obavy sa tak naplnili a napriek snahe vyhnúť sa vodnému chladeniu to vyzerá tak, že bude nevyhnutnosťou. Zostava je pracovný stroj a bolo potrebné, aby sa dal tento počítač rýchlo a ľahko servisovať. Preto sa vodné chladenie v úvode vylúčilo, no po skompletizovaní a otestovaní zostavy sa k nemu bude potrebné vrátiť. Môžete teda očakávať pokračovanie tohto článku s druhou časťou, v ktorej budeme robiť kompletný vodný okruh pre obe grafiky aj procesor.

Za pomoc pri realizácií zostavy ďakujeme našim partnerom Patro.cz, TichePC.sk a výrobcom Asus, Corsair, Gainward, Noctua, NZXT, Samsung a Seasonic.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Dva ventilátory na GPU lepší než jeden? Ne vždy, dejte si pozor

Někdy si čtenáři všimnou věcí, které nám novinářům uniknou. Na nejmenovaném webu jsme takhle byli „z galerie“ upozorněni na jednu zrádnou zvláštnost s chladiči grafických karet GeForce GTX 1660 Ti, na kterou by se asi mělo poukázat. Myslím, že nebudeme jediní, kdo si jí dosud nevšimli. Takže pokud chcete jednu z těchto karet koupit a díváte se po značce Asus, dejte si pozor na jednu věc. Celý článok „Dva ventilátory na GPU lepší než jeden? Ne vždy, dejte si pozor“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming – raytracingový základ

Séria 60 od Nvidie býva medzi hráčmi najpopulárnejšia a najzastúpenejšia. Dôvod je jednoduchý, je ním cenová dostupnosť. S príchodom grafických kariet GeForce RTX sa však situácia trochu mení. RTX 2060 sú už o dosť drahšie ako GTX 1060 alebo GTX 960. Zároveň však platí, že RTX 2060 je akutálne najlacnejšia vstupenka do sveta real-time ray tracingu a DLSS. My sme sa pozreli na vrcholovú kartu Asusu, ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming. Celý článok „Asus ROG Strix RTX 2060 O6G Gaming – raytracingový základ“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test obrovskej Asus ROG Strix RTX 2080 Ti O11G Gaming

Podobne ako Gigabyte a EVGA ani Asus nezaháľal a uviedol nové grafické karty RTX. Dnes sa pozrieme na vlajkovú loď ROG Strix vo verzii O11G, ktorá je najvyšší model tohto radu. Novinka má veľmi podobný dizajn ako predchodca zo série Pascal, aké zmeny však výrobca zapracoval?  Minulú generáciu bola GTX 1080 Ti ROG Strix jednou z najlepších (ak nie najlepšia) GTX 1080 Ti. Obháji Asus túto pozíciu i tentokrát? Celý článok „Test obrovskej Asus ROG Strix RTX 2080 Ti O11G Gaming“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Mam pocit ze ta skrina je mala aj pre riesenie s 1 grafikou. Pri 2 kuriacich RTX by som urcite uvazoval o niecom ovela vacsom. Ak tam chcete natrepat vodnika aj s radiatormi co to cele uchladia, vymente to za Obsidian 1000D 🙂 Ja mam v tej skrini 2x 1080Ti a mam pocit ze je aj tak mala 🙂

  1. Väčšia skrinka nemusí znamenať lepšie podmienky na chladenie. Dôkazom toho sú i tieto podrobné porovnávajúce testy rôznych veľkostí (a konštrukcií): https://www.hwcooling.net/od-malej-po-velku-test-chladenia-8-pocitacovych-skriniek/ A stretol som sa s viacerými menšími skrinami, čo mali pri rovnakej hlučnosti komplexne lepší chladenie než tie väčšie (a pritom tie väčšie neboli nijako skriplené). A práve tá Lian Li PC-011 Dynamic mi osobne neprídne ako nevhodná voľba na SLI. Naopak, intale ventilátory sú s grafikami dost kontaktne, rovnako ako masívná skladba ventilátorov na outtake (vrárane tých netradičných v podobe ventilátorov na radiátore, ktoré grafiky takisto pekne odsávajú).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *