Staviame extrémny PC za 5000 eur. S dvoma RTX 2080 Ti

Poriadne „delo“ pre Kevina

Nedávno nás oslovil náročný fanúšik s prosbou o navrhnutie a poskladanie počítača na prácu aj hranie. Zadanie bolo jasné, to najlepšie, čo sa momentálne dá kúpiť, no zbytočne to nepreháňať. V článku si povieme niečo o vybraných komponentoch, ale aj o problémoch, na ktoré sme počas oprimalizácií narazili. Pozrite sa s nami na finálny výsledok a dajte nám v komentároch vedieť, či sa vám zostava páči!

Výber komponentov

Konfigurácia pozostáva z nasledujúcich komponentov:


Ako už bolo spomenuté, cieľom bolo zostaviť čo najvýkonnejšiu zostavu za relatívne rozumnú cenu. Zvažovali sa rôzne platformy vrátane Threadripper TR4 a X299. Nakoniec výber padol na Z390 a i9-9900K. Keby sa vybrali platformy HEDT, koncová cena by bola o minimálne 2000 eur vyššia len kvôli cene samotného procesora a základnej dosky.

Zároveň Threadripper ani X299 Core Procesory nedokážu mať také vysoké takty ako Core i9-9900K, čo bolo jedno z hlavných kritérií. Výber procesora bola teda jasná voľba. Pri základnej doske to už také jednoznačné nebolo niekoľkokrát sa menila, no nakoniec sa išlo cestou all-in a výsledkom je Asus ROG Maximus XI Extreme, čo je top-model tetjo značky. Zaujme displejom OLED, veľkým množstvom portov a konektorov, dedikovanými tlačidlami a asi najlepším BIOSom na trhu. V balení nájdete takisto veľa užitočného príslušenstva. Dôležitá bola i špičková dobrá podpora RAM, v ktorej Asus vyniká, čo máme otestované z vlastnej praxe.

Vzhľadom na to, že i9-9900K je známy ako veľmi horúci procesor v záťaži, a to obzvlášť po pretaktovaní na 5.0 GHz+,  zvolený bol 360mm AIO chladič NZXT Kraken X72. Keď už bola reč o operačnej pamäti, podmienkou bolo 64 GB, teda štyri moduly po 16 GB. Zelenú dostali nakoniec Corsair Vengeance RGB Pro s XMP 3200 MHz/CL16. V zostave zatiaľ nájdeme len jeden M.2 SSD, konkrétne 1TB Samsung 970 Evo. Neskôr sa však plánuje ďalšie rozšírenie. Doska ponúka ešte ďalšie 3 sloty M.2.

Komplikovaný bol výber grafík. Zvažoval sa Titan RTX vs. RTX 2080 Ti v NVLink a nakoniec výber padol na duo kariet. Dôvodom bolo možnosť využiť obe karty v profesionálnych aplikáciách, kde budú mať vyšší výkon ako jedna. Zároveň kombinácia dvoch RTX 2080 Ti spolu s mostíkom NVLink bola lacnejšia možnosť ako jedna Titan RTX. Ak budete i vy v buducnosti dávaŤ dokopy Multi-GPU, pri výbere mostíku si dávajte pozor. Na platformu Z390 potrebujete 3-slotový, na X399 zase 4-slotový.

Zvažovalo sa tiež niekoľko výrobcov. Otestovaných máme veľa grafík RTX 2080 Ti a najlepšia bola rozhodne Asus ROG Strix. Zároveň však vieme, že karty Gainward Golden Sample mávajú kvalitné čipy vhodné na pretaktovanie. Cenový rozdiel medzi kartou Asus a tou od Gainwardu bol ale až 300 eur, čo pri dvojici robí ušetrených 600 eur. A práve preto padla voľba na Gainward.

Vzhľadom na použitie veľmi výkonných a žravých komponentov sa nešetrilo ani na zdroji. Zvolený bol Seasonic Prime 1300 W Gold, ktorý sa nám osvedčil. Ten ponúkne dostatok výkonu pre obe grafiky a procesor aj po pretaktovaní.

O airflow sa starajú kvalitné ventilátory Noctua v troch modeloch. Dole boli umiestnené tri 12cm NF-S12A PWM, na Kraken tri NF-F12 PWM a na vrchu skrinky dvojica 14cm NF-A14 PWM. Všetky sú zo série Chromax s bielymi gumovými koncovkami, aby ladili so zvyškom zostavy.

Komponenty boli osadené do jednej z najkrajších a najunikátnejších skríň na trhu – Lian Li PC-011 Dynamic. Túto skrinku pomáhal navrhnúť známy overclocker Roman Hartung (der8auer) a musíme uznať, že ide naozaj o umelecké dielo, veď posúďte sami.

   

   

Skladanie tejto zostavy bolo rozhodne zaujímavé, no nezaobišlo sa bez niekoľkých komplikácií. Na úvod treba povedať, že veľmi by pomohlo, keby bola skrinka o pár cm širšia a vyššia. Vzhľadom na použitie dosky EATX a dvoch grafík nastalo niekoľko problémov pri ťahaní káblov a museli sme tak meniť uloženie radiátora a demontovať komponenty, aby bolo možné káble zapojiť.

Napriek tomu, že sa môže zdať zostava hotová a fanúšik ju už intenzívne používa, nie je tomu tak. Nad zostavou visel jeden otáznik a tým boli teploty. Konkrétne teploty grafík. Vzhľadom na to, že RTX 2080 Ti sú takmer všetky trojslotové a kvôli rozloženiu portov na doske je nutné použiť 3-slotový NVLink mostík, grafiky sú na sebe takmer prilepené. Horná tak nemá dostatok miesta na chladenie a nasáva horúci vzduch zo spodnej karty. V záťaži to znamená rozdiel až 20 °C. Spodná máva okolo 60 °C, zatiaľ čo horná vyše 80 °C.  Obavy sa tak naplnili a napriek snahe vyhnúť sa vodnému chladeniu to vyzerá tak, že bude nevyhnutnosťou. Zostava je pracovný stroj a bolo potrebné, aby sa dal tento počítač rýchlo a ľahko servisovať. Preto sa vodné chladenie v úvode vylúčilo, no po skompletizovaní a otestovaní zostavy sa k nemu bude potrebné vrátiť. Môžete teda očakávať pokračovanie tohto článku s druhou časťou, v ktorej budeme robiť kompletný vodný okruh pre obe grafiky aj procesor.

Za pomoc pri realizácií zostavy ďakujeme našim partnerom Patro.cz, TichePC.sk a výrobcom Asus, Corsair, Gainward, Noctua, NZXT, Samsung a Seasonic.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Mam pocit ze ta skrina je mala aj pre riesenie s 1 grafikou. Pri 2 kuriacich RTX by som urcite uvazoval o niecom ovela vacsom. Ak tam chcete natrepat vodnika aj s radiatormi co to cele uchladia, vymente to za Obsidian 1000D 🙂 Ja mam v tej skrini 2x 1080Ti a mam pocit ze je aj tak mala 🙂

    1. Väčšia skrinka nemusí znamenať lepšie podmienky na chladenie. Dôkazom toho sú i tieto podrobné porovnávajúce testy rôznych veľkostí (a konštrukcií): https://www.hwcooling.net/od-malej-po-velku-test-chladenia-8-pocitacovych-skriniek/ A stretol som sa s viacerými menšími skrinami, čo mali pri rovnakej hlučnosti komplexne lepší chladenie než tie väčšie (a pritom tie väčšie neboli nijako skriplené). A práve tá Lian Li PC-011 Dynamic mi osobne neprídne ako nevhodná voľba na SLI. Naopak, intale ventilátory sú s grafikami dost kontaktne, rovnako ako masívná skladba ventilátorov na outtake (vrárane tých netradičných v podobe ventilátorov na radiátore, ktoré grafiky takisto pekne odsávajú).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *