Speciální mini AIO vodník pro malá PC: Asetek s 92mm radiátorem

Asetek 645LT: 92mm radiátor se 14mm silným ventilátorem do SFF sestav

All-in-one vodní chlazení má svoje mouchy a hadice plus radiátor zabírají hodně místa. Zároveň ale také dokážou usnadnit chlazení malých PC, protože vyfukují teplo rovnou ven ze skříně a zejména jim stačí pár centimetrů místa nad socketem procesoru. Právě pro použití AIO chladičů v malých PC má teď něco speciálního Asetek: miniaturní AIO vodník se zmenšeným radiátorem, stavěným na rozměr jen 92mm ventilátorů.

Jmenuje se Asetek 645LT a byl speciálně vyvinutý pro kompaktní výkonné počítače (typicky asi herní Mini-ITX sestavy). Asetek uvádí, že se na návrhu podílel s firmou DAN Cases, která nabízí 7,2 litru velkou skříň A4-SFX se zdrojem uloženým nad procesorem. Právě pro taková uspořádání (nebo skříně, kde je grafická karta v riseru za základní deskou a nad CPU je proto málo místa) jsou vodníky užitečné.

Asetek 645LT má základnu a vodní blok s integrovanou pumpou odvozenou od šesté generace těchto řešení Aseteku s rychlostí 2800 otáček za minutu (proud 180 mA, příkon 2,16 W). Osazení je podporováno na na patice LGA 115*, LGA 1366 a LGA 2011/2066 od Intelu a u AMD na socket AM4, ale ne starší (a ani na TR4).

Asetek 645LT

Samotný radiátor je logicky nový. Rozměrově je stavěný na 92mm ventilátor, ovšem po stranách lehce přesahuje a na straně s vývody je pak velký výčnělek. Hadice – která mají délku 25 cm – jsou napojené koleny do pravého úhlu. Pozor na to, že se pod ně vejde ventilátor s tloušťkou maximálně 15 mm, přičemž Asetek má na fotografiích zdá se Noctuu NF-A9×14 PWM (podle fotky). ve specifikacích se uvádí jako přípustná tloušťka 14 mm, ale na fotce je ventilátor s celkem vypouklou mřížkou, takže tam musí být ještě nějaká rezerva. Bohužel není nikde uvedena zásadní informace, jak je tlustý samotný radiátor a jaký je profil i s hadicemi. Odhadem by to snad mohlo být pod 7 cm, ale asi ne pod 6,5 cm.

Asetek 645LT

Asetek uvádí, že mimo skříň s chladičem dosáhl teplotu CPU 63 stupňů (delta T 38,5°C) v Cinebench R20 (MT předpokládám) nebo 3D Marku Time Spy a 73°C (delta T 48,5°C) v Prime95. Jenže u toho není napsáno, s jakým CPU a nastavením/TDP to je, takže to moc užitečné není. Pokud tedy firma nemá nějakou standardní metodiku, kterou používá všude. Ovšem v těchto rozměrech asi chladič nebude mít příliš konkurence dalších vodníků a u vzduchových zase budou soutěžit jen ty s hodně malou výškou, u kterých je ale ještě třeba řešit přísun a odtah vzduchu. Takže toto mini AIO by mohlo často dávat smysl.

V kompaktních PC se paradoxně AIO může hodit tím, že teplo odvádí někam jinam, i když samotný objem je kvůli hadicím a radiátoru značný

Asetek 645LT už by se měl prodávat, má ho britský obchod Overclockers UK za 83 liber a později by ho měl nabízet také SFFLab (tam má stát 99 $). Jestli bude v distribuci i u nás, asi teprv uvidíme. Britská cena by v přepočtu na naše peníze dělala 96 eur/2500 Kč.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Deepcool Anti-Leak Tech: ochrana před vytečením AIO vodníků

Průsaky z vodního chlazení, to je odvěký a také asi největší a základní problém s custom i all-in-one kapalinovými chladícími okruhy v počítačích. Firma Deepcool letos přišla s patentovanými technologiemi, které mají nebezpečí průsaků či vytečení bránit u bezúdržbových AIO a udělat je bezpečnější. Poprvé jsou použité v chladiči Captain 240 Pro, který už je na trhu, teď ale máme bližší informace o tom, jak to celé funguje. Celý článok „Deepcool Anti-Leak Tech: ochrana před vytečením AIO vodníků“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AIO vodník Arctic Liquid Freezer II bude mít hybridní chlazení VRM

Před pár dny jsme tu měli zprávu o vzduchovém chladiči Arctic Freezer 50 TR pro procesory Threadripper. Ve stejném čase tato firma předvedla i jiný highendový chladič: all-in-one vodníka, jenž už bude určen i pro Intel, i pro AMD. Liquid Freezer II s 360mm radiátorem má pumpu s jednou specialitou. Součástí bloku osazeného na CPU bude totiž i chlazení pro součástky napájecí kaskády, které se s vodníkem často přehřívají. Celý článok „AIO vodník Arctic Liquid Freezer II bude mít hybridní chlazení VRM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *