Speciální mini AIO vodník pro malá PC: Asetek s 92mm radiátorem

Asetek 645LT: 92mm radiátor se 14mm silným ventilátorem do SFF sestav

All-in-one vodní chlazení má svoje mouchy a hadice plus radiátor zabírají hodně místa. Zároveň ale také dokážou usnadnit chlazení malých PC, protože vyfukují teplo rovnou ven ze skříně a zejména jim stačí pár centimetrů místa nad socketem procesoru. Právě pro použití AIO chladičů v malých PC má teď něco speciálního Asetek: miniaturní AIO vodník se zmenšeným radiátorem, stavěným na rozměr jen 92mm ventilátorů.

Jmenuje se Asetek 645LT a byl speciálně vyvinutý pro kompaktní výkonné počítače (typicky asi herní Mini-ITX sestavy). Asetek uvádí, že se na návrhu podílel s firmou DAN Cases, která nabízí 7,2 litru velkou skříň A4-SFX se zdrojem uloženým nad procesorem. Právě pro taková uspořádání (nebo skříně, kde je grafická karta v riseru za základní deskou a nad CPU je proto málo místa) jsou vodníky užitečné.

Asetek 645LT má základnu a vodní blok s integrovanou pumpou odvozenou od šesté generace těchto řešení Aseteku s rychlostí 2800 otáček za minutu (proud 180 mA, příkon 2,16 W). Osazení je podporováno na na patice LGA 115*, LGA 1366 a LGA 2011/2066 od Intelu a u AMD na socket AM4, ale ne starší (a ani na TR4).

Asetek 645LT

Samotný radiátor je logicky nový. Rozměrově je stavěný na 92mm ventilátor, ovšem po stranách lehce přesahuje a na straně s vývody je pak velký výčnělek. Hadice – která mají délku 25 cm – jsou napojené koleny do pravého úhlu. Pozor na to, že se pod ně vejde ventilátor s tloušťkou maximálně 15 mm, přičemž Asetek má na fotografiích zdá se Noctuu NF-A9×14 PWM (podle fotky). ve specifikacích se uvádí jako přípustná tloušťka 14 mm, ale na fotce je ventilátor s celkem vypouklou mřížkou, takže tam musí být ještě nějaká rezerva. Bohužel není nikde uvedena zásadní informace, jak je tlustý samotný radiátor a jaký je profil i s hadicemi. Odhadem by to snad mohlo být pod 7 cm, ale asi ne pod 6,5 cm.

Asetek 645LT

Asetek uvádí, že mimo skříň s chladičem dosáhl teplotu CPU 63 stupňů (delta T 38,5°C) v Cinebench R20 (MT předpokládám) nebo 3D Marku Time Spy a 73°C (delta T 48,5°C) v Prime95. Jenže u toho není napsáno, s jakým CPU a nastavením/TDP to je, takže to moc užitečné není. Pokud tedy firma nemá nějakou standardní metodiku, kterou používá všude. Ovšem v těchto rozměrech asi chladič nebude mít příliš konkurence dalších vodníků a u vzduchových zase budou soutěžit jen ty s hodně malou výškou, u kterých je ale ještě třeba řešit přísun a odtah vzduchu. Takže toto mini AIO by mohlo často dávat smysl.

V kompaktních PC se paradoxně AIO může hodit tím, že teplo odvádí někam jinam, i když samotný objem je kvůli hadicím a radiátoru značný

Asetek 645LT už by se měl prodávat, má ho britský obchod Overclockers UK za 83 liber a později by ho měl nabízet také SFFLab (tam má stát 99 $). Jestli bude v distribuci i u nás, asi teprv uvidíme. Britská cena by v přepočtu na naše peníze dělala 96 eur/2500 Kč.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů

Asi se schyluje k malému dramatu v oboru počítačového chlazení, hlavně toho vodního. To zažilo velký boom s AIO chladiči, které mají uzavřený okruh a snadný provoz i instalaci. Na jejich rozšíření a popularizaci měl značný podíl Asetek, ale právě tato firma je teď zdá se v problémech. Firmě se propadly tržby, ale údajně také vystupňovala patentové spory proti dalším výrobcům AIO, což může mít na trh s chladiči svoje dopady. Celý článok „Asetek má problémy. Hrozí patentová válka na trhu AIO chladičů“ »

  •  
  •  
  •  

Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD

NVMe SSD mají při plném zatížení často docela vysokou spotřebu, u highendových modulů M.2 se uvádí maximální příkon až 8–9 W. Tudíž jejich chlazení je relevantní otázka, byť většinou vyřešená prostými pasivy. Existují ale i bizarnější řešení jako vysoké heatpipe chladiče nebo vodní bloky pro zapojení SSD do custom okruhu. Ovšem teď tu asi máme vítěze, protože větší divočinu asi dlouho nikdo nevyrobí: SSD s vlastním AIO chladičem. Celý článok „Čas na Nobelovu cenu za chlazení. Je tu AIO vodník pro M.2 SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO

Existuje dost základních desek opatřených na míru vyrobeným vodním blokem, který chladí nejen procesor, ale i také napájecí kaskádu. Takový speciální monoblok je asi nejlepší způsob, jak VRM chladit, ale dá se používat jen s custom vodním okruhem, který je dost nepraktický. Ovšem pozor – Gigabyte teď tento nápad zkombinoval s populárními a snadno instalovatelnými AIO vodníky, takže chlazení VRM vodou je rázem skoro bezproblémové. Celý článok „Monoblok na VRM a CPU bez custom vody: Gigabyte má desku s AIO“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *