Recenze Corsair A500 – design na prvním místě

Klíčové vlastnosti

Corsair patří mezi známé výrobce celé řady počítačových komponent a periferií. S chladičem A500 to nyní Corsair znovu zkouší i na poli vzduchového chlazení. Kapalinových AIO nabízí Corsair hned několik modelových řad, ale A500 je jeho jediný vzduchový chladič v současné nabídce. A papírové parametry vypadají vcelku slibně. Zbývá jen zjistit, zda se firmě Corsair povedl návrat na pole vzduchových chladičů.

Klíčové vlastnosti chladiče

Balení chladiče je v typickém provedení pro produkty Corsair, tedy kontrastní kombinace černé a sytě žluté barvy. Rozměry krabice nejsou zanedbatelné a naznačují, že ani samotný chladič nebude žádný trpaslík. Mezi klíčové vlastnosti tohoto chladiče patří zejména inovativní systém uchycení ventilátorů s jednoduchou změnou jejich výšky a také snadný způsob montáže pomocí systému Corsair HoldFast. Relativně nízký počet heatpipe ve mně však vzbuzuje mírnou skepsi. Najdete zde totiž pouze dvě dvojice šestimilimetrových respektive osmimilimetrových heatpipe. Uprostřed hliníkového pasivu je navíc celkem velká mezera. Použité ventilátory jsou nicméně kvalitní kousky ze série ML120.

   

V balení chladiče nechybí nic zásadního. Najdete zde montážní rámečky pro všechny moderní patice (kromě TR4/sTRX4) a rozdvojku pro zapojení ventilátoru do jednoho konektoru PWM. Montážní systém je dost podobný tomu, který najdete u chladičů Noctua. To je ale vlastně dobře, protože montáž chladiče se tím stává extrémně snadnou a rychlou. Milým bonusem je také kvalitně zpracovaný šroubovák. Ten využijete pro jednoduché upevnění pasivu na montážní systém. Také zde najdete i tubu teplovodivé pasty Corsair XTM50. Corsair však dodává chladič s touto pastou nanesenou na základně již z výroby. Přibalenou tubu tedy využijete hlavně při následné instalaci v jiném systému. Můj vzorek chladiče na testy byl již použit jinou redakcí, takže jsem musel aplikovat přibalenou pastu standardním způsobem. Níže ještě přikládám fotografii z webu Corsair, kde je vidět způsob aplikace pasty u nového chladiče.

Celý chladič je moc pěkně zpracován. Povrchová úprava celého pasivu, základny i montážních systémů je vyvedena v tmavém polomatném odstínu šedé a dodává chladiči dojem luxusu. Pasiv má symetrický design a jeho celkové rozměry nejsou vůbec zanedbatelné. Přední ventilátor zasahuje do oblasti stolů DIMM, zatímco zadní ventilátor může zasahovat do oblasti chladiče VRM a krytu I/O základní desky. Může tedy vzniknout nutnost použít paměťové moduly s nízkým pasivem, případně posunout ventilátory do vyšší pozice na chladiči dle potřeby. Trochu překvapivá je absence jakéhokoliv podsvícení RGB, což ovšem beru jako pozitivum. Tento chladič je atraktivní sám o sobě a nepotřebuje k tomu žádná diskotéková blikátka.

   

Úprava výšky ventilátorů je však zpracovaná inovativně a velmi povedeně. Ty tam jsou klasické upínací spony, které se u některých chladičů obtížně usazují a jdou někdy také dost obtížně sejmout. Ventilátor je zde upevněn do plastového rámečku, který může klouzat v kolejnicovém systému po stranách pasivu. Změna výšky ventilátoru je pak pouze otázkou posunutí celého rámečku s ventilátorem výš dle potřeby. Pokud by se tento systém rozšířil mezi další chladiče, vůbec bych se nezlobil. Kdo zkoušel například upevnit středový ventilátor u Be Quiet! Dark Rock 4 Pro v menší bedně, tak ví přesně o čem mluvím.

   

Na fotkách níže je však také vidět, že střední část pasivu je téměř prázdný. Uprostřed žeber je rozměrný výřez, abyste skrze něj mohli celý chladič upevnit k montážnímu rámečku. Tento výřez je zakrytý krásně zpracovaným panelem s kartáčovaného hliníku s logem Corsair a celý chladič vypadá při pohledu shora skutečně velice pěkně. Jen mám dojem, že prázdné místo uprostřed chladiče je možná až příliš velké a zbytečně může ubírat z celkové chladicí kapacity pasivu.

   

Parametry pasivu a ventilátorů

Corsair A500 je skutečně obří chladič. Z části za to může nový systém uchycení ventilátorů, který jim přidává z každé strany několik milimetrů. Ale i samotný pasiv bez ventilátorů je dost rozměrný. Jen škoda, že Corsair nevyužil lépe středovou část pasivu. Tento chladič samozřejmě podporuje všechny moderní patice procesorů kromě TR4/sTRX4.

S ventilátory ML120 mám osobní zkušenosti ze svých minulých systémů a byl jsem s nimi celkem spokojen. Bohužel bývají celkem hlučné u jejich horní hranice otáček. 2400 ot./min je sice na papíře úctyhodné číslo, ale obvykle to také vede k vyšší hlučnosti na této hladině otáček. Na nižších otáčkách pod 800 ot./min bývají však tyto ventilátory obvykle velmi tiché.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

    1. Za tyhle peníze je tu Dark Rock 4 Pro nebo Noctua D15S, které chladí minimálně stejně dobře při daleko nižší hlučnosti.

      1. Pri rovnakej hladine hluku Dark Rock 4 Pro chladí podstate lepšie. 10-stupňový rozdiel (v neprospech A500) na Ci9-9900K so 185 W je naozaj markantný a Corsair na svoj nezvládnutý fukčný dizajn ťažko naráža. Ono je asi problém i v ochladzovaní zajden veže, ktorá je iba odsávaná. Trochu mi to pripomína chladiaci pravek a nedokonalý spôsob ochladzovania pasívu Sonic Toweru 🙂

        1. Heatpipey přeci tvoří podstatnou část nákladů, ta cenotvorba je vyloženě „šmejdská“. Ještě to mohli tuplovat „šmejdskými“ proklamacemi po vzoru nových Zalmanů – na test jejich modelu z vrcholu nabídky se těším.

          1. Přitom je to škoda, protože A500 považuju za jeden z těch hezčích chladičů a lidi, co mají TG by se vůbec nemuseli stydět mít tohle na očích (ano, vím, že je to z pohledu funkce zbytečnost, ale dnešní doba už je bohužel taková). Nicméně tady skutečně ustoupila funkce před vzhledem a je to vidět na celkových výsledcích.

            1. Designéři Corsairu nejsou marní celkově, i když s tímhle se do mého úplně netrefili. Narozdíl od MSI příkladně, jak tuhle trefně podotkl patro16.

  1. málo heatpipes na taký mohutný pasív, zlé ventilátory, proste len ďalší pokus predať celkovo priemerný chladič za premrštenú cenu. to je tak, keď platia lepšie dizajnérom ako technikom, no…

    1. Základňa A500 je na takýto veľký chladič celkovo zvláštna a netradičná. Počet heatpipe ale IMHO nemusí byť úzkym hdlom, keď zoberieme do úvahy, že dve prostrené majú 8 mm priemer. Väčšia zradu vidím v základni s priamym dotykom, ktoré môže mať pokojne najväčší vplyv na tu nízku efektivitu. Jasné, rozloženie ventilátorov je takisto nerozumné, ale asi nebude náhoda, že všetky chaldiče z hmotnosťou pasívu nad kilogram (teda až na A500) majú trubice prispájkované k plnej medenej platničke. Vysvetĺujem si to tak, že takto veľké chladiče majú širšie rozpätie krajných trubíc, ktoré už tým pádom nie sú nad procesorovým IHS ale vedľa neho alebo je kontakt iba čiastočný. Pri DHT je tak efektivita tých krajných heatpipe výrazne nižšia ako na základniach s monolitickým blokom, cez ktorý sa pekne teplo odvádza i do vzdialenejších trúbíc a navyše všetky pekne obopína výrazne väčšou plochou. To úplne zabíja to, že pri rovnakej ploche je na DHT prestup tepla intenzívnejší. Na to promotéri tejto technológie elegantne zabúdajú 🙂

      Keď som tu ten chladič mal, celkom ma prekvapipo, ako veľmi je závislý od spôsobu aplikácie teplovodivej pasty. Na hráškovú emtódu môže človek rovno zabudnúť. Hoci na chladičoch s plným blokom funguje krásne aj v menšom množstve s nevyplnenými rohmi, na čo poukazuje i tento test. V záujme akých takých výsledok A500 je však nevyhnutné pokryť celú plocu základne. Aj malé rôžky výrazne zmenšujú kontaktnú plochu s prvou a poslednou trubicou, čo výrazne znižuje chladiacu efektivitu. S mainstreamovými procesormi je ale aj pri optimálnej montáži iba v čiastočnom kontakne. Čím menší procesor, v tým horšom svetle sa A500 bude ukazovať. V Pavlovych testoch na Ci7-5820K ten rozdiel oproti trebárs NH-D15S nie je až taká markatná ako na Ci9-9900K.

      1. sakra Ľubo, tie tvoje legendárne testy chladičov na extrahardware.cz, tie boli super!!! nemohol by si aspoň tu, doma, prosím, prosím 🙂

      2. Podle mě tady počet heatpipes úzkým hrdlem bude. Pranic ti nepomůže, že prostřední jsou 8mm, protože odváděné teplo je nutné co nejlépe rozprostřít do plochy pasivu. Snad by i pomohlo, kdyby byly na střídačku, aby se teplo tolik nekoncentrovalo ve střední části chladiče.

        1. Isteže, to nepopieram. So šiestimi heatpipe by sa dala určite dostupná plocha rebrovania lepšie/efektívnejšie zužitkovať. Každopádne, vsadil by som si na to, že A500 pri rovnakej hlučnosti na nejakom tom 180-wattovom procesore prevalcuje aj archaický twin-tower Thermalright IFX-14 s jedným ventilátorom uprostred. Ten má takisto iba štyri heatpipe, je podstane ľahší a svojho času mi v testoch na ExtraHadrware vychádzal s použitím rovnakých ventilátorov na úrovni Scythe Mugen 4.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *