Recenze Corsair A500 – design na prvním místě

Metodika měření a výsledky testů

Corsair patří mezi známé výrobce celé řady počítačových komponent a periferií. S chladičem A500 to nyní Corsair znovu zkouší i na poli vzduchového chlazení. Kapalinových AIO nabízí Corsair hned několik modelových řad, ale A500 je jeho jediný vzduchový chladič v současné nabídce. A papírové parametry vypadají vcelku slibně. Zbývá jen zjistit, zda se firmě Corsair povedl návrat na pole vzduchových chladičů.

Metodika testování

Jako generátor tepla používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Napájení poskytuje Seasonic Prime Platinum 750 W v hybridním režimu, aby neovlivňoval měření hlučnosti.

Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním nejméně 60 minut. Chladiče testuji při frekvenci procesoru na 4500 MHz s fixním napětím na 1,350 V. Power draw je zde 185 – 190 Wattů, což představuje vysokou zátěž i pro velmi výkonné chladiče.

Chladiče testuji nejprve na 100% rýchlosti jejich ventilátorů, tedy jejich maximální chladicí potenciál. Hlučnost ventilátorů pak měřím na třech hladinách ot./min (40 %, 70 % a 100 %). Tyto hladiny otáček obvykle odpovídají klidovému stavu, běžné aplikační zátěži a maximální setrvalé zátěži.

Hlučnost měřím 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30 – 100 dBA. Úroveň okolního hluku je 33 dBA. Pro měření teplot a odhad power draw využívám data z aplikace HWiNFO64. Po skončení testu zaznamenám nejvyšší hodnotu teploty procesoru. Výsledky jsou shrnuty v grafu jako Delta T oproti teplotě v místnosti 20 °C.

Výsledky testů

Co se týče maximálního chladícího výkonu, tak Corsair A500 nedopadl vůbec špatně. Ale tohoto výsledku je bohužel dosaženo za cenu vysoké hladiny hluku, které ML120 ventilátory generují při maximálních otáčkách.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

    1. Za tyhle peníze je tu Dark Rock 4 Pro nebo Noctua D15S, které chladí minimálně stejně dobře při daleko nižší hlučnosti.

      1. Pri rovnakej hladine hluku Dark Rock 4 Pro chladí podstate lepšie. 10-stupňový rozdiel (v neprospech A500) na Ci9-9900K so 185 W je naozaj markantný a Corsair na svoj nezvládnutý fukčný dizajn ťažko naráža. Ono je asi problém i v ochladzovaní zajden veže, ktorá je iba odsávaná. Trochu mi to pripomína chladiaci pravek a nedokonalý spôsob ochladzovania pasívu Sonic Toweru 🙂

        1. Heatpipey přeci tvoří podstatnou část nákladů, ta cenotvorba je vyloženě „šmejdská“. Ještě to mohli tuplovat „šmejdskými“ proklamacemi po vzoru nových Zalmanů – na test jejich modelu z vrcholu nabídky se těším.

          1. Přitom je to škoda, protože A500 považuju za jeden z těch hezčích chladičů a lidi, co mají TG by se vůbec nemuseli stydět mít tohle na očích (ano, vím, že je to z pohledu funkce zbytečnost, ale dnešní doba už je bohužel taková). Nicméně tady skutečně ustoupila funkce před vzhledem a je to vidět na celkových výsledcích.

            1. Designéři Corsairu nejsou marní celkově, i když s tímhle se do mého úplně netrefili. Narozdíl od MSI příkladně, jak tuhle trefně podotkl patro16.

  1. málo heatpipes na taký mohutný pasív, zlé ventilátory, proste len ďalší pokus predať celkovo priemerný chladič za premrštenú cenu. to je tak, keď platia lepšie dizajnérom ako technikom, no…

    1. Základňa A500 je na takýto veľký chladič celkovo zvláštna a netradičná. Počet heatpipe ale IMHO nemusí byť úzkym hdlom, keď zoberieme do úvahy, že dve prostrené majú 8 mm priemer. Väčšia zradu vidím v základni s priamym dotykom, ktoré môže mať pokojne najväčší vplyv na tu nízku efektivitu. Jasné, rozloženie ventilátorov je takisto nerozumné, ale asi nebude náhoda, že všetky chaldiče z hmotnosťou pasívu nad kilogram (teda až na A500) majú trubice prispájkované k plnej medenej platničke. Vysvetĺujem si to tak, že takto veľké chladiče majú širšie rozpätie krajných trubíc, ktoré už tým pádom nie sú nad procesorovým IHS ale vedľa neho alebo je kontakt iba čiastočný. Pri DHT je tak efektivita tých krajných heatpipe výrazne nižšia ako na základniach s monolitickým blokom, cez ktorý sa pekne teplo odvádza i do vzdialenejších trúbíc a navyše všetky pekne obopína výrazne väčšou plochou. To úplne zabíja to, že pri rovnakej ploche je na DHT prestup tepla intenzívnejší. Na to promotéri tejto technológie elegantne zabúdajú 🙂

      Keď som tu ten chladič mal, celkom ma prekvapipo, ako veľmi je závislý od spôsobu aplikácie teplovodivej pasty. Na hráškovú emtódu môže človek rovno zabudnúť. Hoci na chladičoch s plným blokom funguje krásne aj v menšom množstve s nevyplnenými rohmi, na čo poukazuje i tento test. V záujme akých takých výsledok A500 je však nevyhnutné pokryť celú plocu základne. Aj malé rôžky výrazne zmenšujú kontaktnú plochu s prvou a poslednou trubicou, čo výrazne znižuje chladiacu efektivitu. S mainstreamovými procesormi je ale aj pri optimálnej montáži iba v čiastočnom kontakne. Čím menší procesor, v tým horšom svetle sa A500 bude ukazovať. V Pavlovych testoch na Ci7-5820K ten rozdiel oproti trebárs NH-D15S nie je až taká markatná ako na Ci9-9900K.

      1. sakra Ľubo, tie tvoje legendárne testy chladičov na extrahardware.cz, tie boli super!!! nemohol by si aspoň tu, doma, prosím, prosím 🙂

      2. Podle mě tady počet heatpipes úzkým hrdlem bude. Pranic ti nepomůže, že prostřední jsou 8mm, protože odváděné teplo je nutné co nejlépe rozprostřít do plochy pasivu. Snad by i pomohlo, kdyby byly na střídačku, aby se teplo tolik nekoncentrovalo ve střední části chladiče.

        1. Isteže, to nepopieram. So šiestimi heatpipe by sa dala určite dostupná plocha rebrovania lepšie/efektívnejšie zužitkovať. Každopádne, vsadil by som si na to, že A500 pri rovnakej hlučnosti na nejakom tom 180-wattovom procesore prevalcuje aj archaický twin-tower Thermalright IFX-14 s jedným ventilátorom uprostred. Ten má takisto iba štyri heatpipe, je podstane ľahší a svojho času mi v testoch na ExtraHadrware vychádzal s použitím rovnakých ventilátorov na úrovni Scythe Mugen 4.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *