Refresh Radeonů RX 6000 v půlce roku, bude i 75W Radeon RX 6500

Nové grafiky Radeon na jaře a v létě

Minulý měsíc začaly prosakovat informace o chystaném refreshi grafických karet AMD s architekturou RDNA 2, v jehož rámci by měly být vydané modely s rychlejší GDDR6 a vyšším výkonem, podobně jako teď Nvidia uvádí nové GeForce RTX 3000. Už zřejmě víme, kdy se tyto nové karty dají čekat a také se objevily zprávy o novém velmi levném modelu – AMD prý chystá Radeon RX 6500, jež má stát výrazně méně než nedávno vydaná verze XT.

RX 6750 XT a RX 6950 XT v červnu nebo červenci

Na fóru Chiphell se teď objevila informace, že vydání refreshovaných grafik Radeon se chystá na červen nebo červenec – tedy buď konec druhého čtvrtletí, nebo začátek třetího čtvrtletí roku. Předchozí zvěsti uváděly druhé čtvrtletí. Červen/červenec (na Slovensku jún/júl) uvádí i poměrně spolehlivý leaker z Twitteru Greymon55, takže by asi mohlo jít o věrohodný údaj. Ale datum je to ještě pět měsíců vzdálené, takže nelze vyloučit, že to představuje termín plánovaný nyní, který ale AMD může kvůli situaci na trhu nebo nějakým problémům ještě změnit.

Tyto refreshované karty by se lišily od nynějších modelů pravděpodobně vyššími takty. To ale také otevírá možnost, že by se podobně jako u konkurenčních Nvidií zvýšily také spotřeby. Podle zákulisních zdrojů by prý tyto karty dostanou rychlejší paměti GDDR6 s efektivnější frekvencí 18,0 GHz, což by jim dodalo o 12,5 % vyšší propustnost pamětí. Naopak se podle posledních informací zdá, že karty nebudou používat 6nm čipy, byla by to tedy původní 7nm GPU (Navi 21 a 22).

Refreshované modely se budou dát poznat podle toho, že konec označení zaujme místo dvou nul číslice padesát. Má existovat Radeon RX 6950 XT 16GB (s 80 CU/5120 shadery) a Radeon RX 6750 XT 12GB (40 CU/2560 shaderů). O dalších potenciálních refreshích (RX 6650 XT 8GB?) zatím žádné informace nejsou, podle Greymon55 vyjdou jen tyto dva modely. Takže tyto kategorie karet možná zůstanou jen při svých původních verzích.

specifikace karty AMD Radeon RX 6500 XT
Specifikace karty AMD Radeon RX 6500 XT (Zdroj: AMD)

Radeon RX 6500 v květnu

Vedle tohoto se objevila ještě jedna novinka k Radeonům. AMD prý chystá další model s maličkým 6nm GPU Navi 24, který by se zařadil mezi běžně prodávaný Radeon RX 6500 XT a RX 6400, jenž se prodává pouze na OEM trhu. Tato novinka se prý bude jmenovat Radeon RX 6500 (bez XT nebo jiných písmenek). Vydání této karty se prý plánuje na květen (máj) letošního roku.

Jaké přesně bude Radeon RX 6500 mít specifikace, ještě není řečeno, ale prý by asi mohl být podobný Radeonu RX 6400. GPU Navi 24 by tedy bylo ořezané (nejspíš opět jenom na 768 shaderů). Ovšem karta prý bude mít vyšší frekvence než OEM verze RX 6400. Tím by se zvýšilo TDP. Ale to by pořád mohlo být do 75 W, takže by tato grafika byla prvním herním (s kompromisy) GPU architektury RDNA 2, které by nepotřebovalo přídavné napájení a stačil by mu slot PCI Express ×16.

Podle Greymon55 by tyto karty ale zejména měly být o dost levnější. Radeon RX 6500 XT je teď nejméně drahá nová grafika, ale s cenovkou 199 dolarů se nasáčkoval na území, které dřív patřilo o dost vyšší kategorii GPU (dnešní pokřivený trh…). Radeon RX 6500 by ale prý podle Greymon55 mohl stát jen okolo 130 dolarů. Takže možná baťovsky zakulaceno 129 $ až 139 $. U nás by to při dnešním kurzu bylo jen 3350 až 3600 Kč.

V obchodech by se to pak nejspíš zase předražilo, ale jako začátek už by to bylo slibné. A tato cena by pak nebyla špatná ani v dlouhodobějším horizontu v případě, že by kryptobublina konečně praskla (a odezněly zásobovací problémy posledních pár let) a ceny hardwaru by se vrátily do normálu.

GPU AMD Navi 24
Ilustrace GPU AMD Navi 24 (Zdroj: AMD)

Tato karta převezme všechny vlastnosti, které byly kritizované u Radeonu RX 6500 XT – tedy jen čtyřlinkové rozhraní PCI Express 4.0 ×4, které je dost limitující, když máte desku podporující jen PCIe 3.0. A také absenci hardwarového enkodéru videa nebo akcelerace dekódování AV1 (což by ale díky velmi rychlému softwarovému dekodéru Dav1d neměl být ve stolních počítačích reálně problém). A také velmi pravděpodobně zůstane paměť v kapacitě jen 4 GB. Od tohoto levného modelu se nedá čekat, že by měl kapacitu větší než vyšší verze, a předchozí omezení jsou daná samotným GPU Navi 24. Ovšem při nižší ceně by už tyto ztráty měly být o dost lépe snesitelné.

Zdroje: Greymon55 (1, 2, 3, 4), VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeon RX 7600 XT přichází. Nejlevnější grafika AMD s 16GB pamětí

Prakticky současně s odhalením nových grafik Nvidia GeForce RTX 4070 Super, RTX 4070 Ti Super a RTX 4080 Super mělo prezentaci na CES 2024 také AMD. A tato společnost také přidává do nabídky grafických karet (u něj Radeonů RX 7000 s architekturou RDNA 3) nový model, byť založený na jednom z již existujících čipů: Radeon RX 7600 XT. Jeho parametry neprosákly předem, takže odhalení je výjimečně i trochu s překvapením. Celý článok „Radeon RX 7600 XT přichází. Nejlevnější grafika AMD s 16GB pamětí“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7600 XT má 16GB paměť. Navi 33 nebo Navi 32 XLW?

Měli jsme tu teď informaci o tom, že AMD s výrobci karet chystá na nynější měsíc vydání grafiky Radeon RX 7600 XT. V poslední zprávě jsme psali, že ještě nebylo jasné, na základě jakého GPU bude tato grafika postavená – či půjde o zrychlený Radeon RX 7600, nebo naopak spíš o osekaný RX 7700 XT. To se teď asi vyjasnilo dalším únikem v databázi EEC. V té se objevily karty Gigabyte s údajem o kapacitě paměti, který asi říká vše. Celý článok „Radeon RX 7600 XT má 16GB paměť. Navi 33 nebo Navi 32 XLW?“ »

 •  
 •  
 •  

Steam Deck OLED: Handheld Valve dostal 6nm SoC a další zlepšení

Firma Valve opakovaně prohlásila, že nová generace jejího úspěšného herního handheld zařízení Steam Deck je daleko a nemáme ji čekat v blízké době. Tím ale zřejmě myslela novou generaci ve smyslu zařízení, které výrazně zvýší výkon podobně jako nová generace herních konzolí. Teď totiž Valve překvapivě uvedlo na trh nový Steam Deck OLED s novým 6nm procesorem, který přináší nový displej, lepší výbavu a výdrž na baterii. Celý článok „Steam Deck OLED: Handheld Valve dostal 6nm SoC a další zlepšení“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Vcelku sranda, keď integrovaná grafika v Alder Lake má 4 video výstupy, encoder videa i dekóder AV1 a AMD RX6500 až 2 videovýstupy, čo som zatiaľ videl, a je bez enkódera videa a dekódera AV1.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *