MSI má nový trik zapínající AVX-512 u Alder Lake, obešlo Intel

AVX-512 pro procesory Alder Lake je po protiútoku Intelu zpátky ve hře

Procesory Alder Lake se od začátku potýkají s jedním problémem – velká jádra by mohla získat výkon navíc s instrukcemi AVX-512, ale Intel je vypnul kvůli tomu, že malým jádrům Gracemont chybí. I na procesorech, které malá jádra nemají. Výrobci desek na chvíli našli způsob, jak je zase zapnout, ale to se Intel rozhodl zablokovat. Vypadá to ale, že tato historie pořád nekončí. MSI teď i po tomto zákroku podporu AVX-512 zase obnoví.

Pro připomenutí: původně se uvažovalo o tom, že by Alder Lake podporovalo AVX-512 automaticky tehdy, pokud by uživatel zakázal malá jádra. Pak to ale Intel zrušil (asi proto, že by v tomto kontextu vypadala hybridní koncepce špatně) a rozhodl, že instrukce budou vždy napevno vypnuté. Výrobci desek ale zjistili, že podpora není natvrdo vypnutá a místo toho ji deaktivuje pouze kód ve firmwaru, a našli cestu, jak AVX-512 v BIOSu zase aktivovat.

Intel si to ale nenechal líbit a cestu, kterou výrobci desek objevili, znefunkčnil v novějších aktualizacích mikrokódu pro procesory, které se dříve nebo později objeví v novějších BIOSech desek. Uživatel sice není přímo nucen nový mikrokód vždy instalovat, takže si může AVX-512 udržet v provozu. Ale dostane se do situace, kdy musí zůstat u starého BIOSu (UEFI), zakázat aktualizace firmwaru (a také aktualizace s mikrokódem v operačním systému), takže přijde o nové funkce a opravy, případně i bezpečností záplaty nebo třeba o vylepšení kompatibility s paměťovými moduly. Pokud bude BIOS a mikrokód udržovat aktuální, dostane v jedné chvíli aktualizaci, po které mu už nebude AVX-512 fungovat.

Co s tímto problémem, zkusilo vymyslet MSI. Firma teď chystá do BIOSů desek novinku, která pro uživatele AVX-512 i po těchto aktualizacích udrží v provozu. Řešení je to vlastně hodně jednoduché: BIOSy desek budou mít integrováno více verzí mikrokódu a uživatel si bude moci vybrat, kterou při spuštění systému bude BIOS do procesoru nahrávat. Volba v BIOSu se jmenuje Microcode Selection a lze ji nastavit na AVX-512 Trial. Toto označení má asi připomínat, že na fungování AVX-512 v procesorech Alder Lake se nevztahuje žádná záruka.

VOlba Microcode Selection pro zapnutí AVX-512 na Z690 desce MSI (Zdroj: Xaver Amberger)

Toto není vůbec špatný nápad, možnost přepnout více verzí mikrokódu by asi mohla být užitečná i pro další experimentování a ladění. V tomto případě slouží k tomu, že BIOS může na jednu stranu integrovat nejnovější mikrokód od Intelu s potenciálně žádoucími opravami a případně novými funkcemi. Ale pokud budete chtít používat nebo třeba vyvíjet aplikace s AVX-512, můžete v BIOSu přepnout na starší mikrokód, který je neblokuje.

Zatím není jasné, zda Intel tyto triky zase nezakáže a nedotlačí MSI k zrušení této volby. A celkově asi už nejde o tak robustní řešení, jakým bylo neoficiální AVX-512 předtím. Jedna komplikace je, že budete muset blokovat aktualizaci mikrokódu z operačního systému – což je celkem akceptovatelné. Také je tu ale asi hrozba, že tento trik možná nebude zdaleka dostupný na všech deskách, ale možná jen na těch nejdražších nadšeneckých. Možná i proto, aby se Intel moc nenaštval.

Zatím byla tato funkce oznámena na desce MSI MEG Unify-X, která u nás stojí kolem patnácti tisíc. Volba mikrokódu je u ní přidaná v novém BIOSu verze A22 – poprvé si jí všiml Xaver Amberger z webu igor’sLAB.

MSI MEG Z690 Unify-X (Zdroj: MSI)

Nicméně i taková omezená možnost je lepší než nic a bude o hodně snazší cestou, než nějaké manuální modifikování BIOSů a nahrazování jejich mikrokódu za starší verze. Jen by bylo dobře, kdyby se tato možnost objevila na dostupnějších deskách pro běžné lidi. Určitá naděje asi je, na Twitteru se objevilo hlášení, že by tato funkce měla být také v beta BIOSu modelu MSI Pro Z690 A-PRO DDR4, což je model v ceně asi pět tisíc. Doufejme, že se to potvrdí a že rozšíření v dalších modelech bude co největší.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4

Intel u procesorů tradičně omezuje přetaktování jen na dražší odemčené modely označené K, ale občas se z toho objeví výjimka. U zamčených 65W procesorů Alder Lake se výrobcům desek povedlo zprovoznit přetaktování pomocí BCLK, které dokáže slušně zrychlit modely jako Core i5-12400F. Problém ale byl, že to šlo jen na drahých deskách. Vypadá to ale, že na trh konečně míří nějaké, kde by se to mohlo vyplatit – MSI má model pro paměti DDR4. Celý článok „Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2

Intel letos v lednu vydal procesory Alder Lake pro notebooky s hybridní („big.LITTLE“) architekturou a jejich verze Alder Lake-H se stala zřejmě nejvýkonnějším notebookovým procesorem. Ovšem tato mobilně zaměřená varianta má „jen“ šest velkých jader k osmi malým. Teď ale Intel do notebooků uvádí procesory Alder Lake-HX, které mají 8+8 jader, osm malých a osm velkých, a posouvají výkon ještě výš. V podstatě do desktopové třídy. Celý článok „Intel Alder Lake-HX vydáno. 55W mobilní 16jádro má až 157W PL2“ »

 •  
 •  
 •  

MSI a Kingston dosáhli rekordní rychlost pamětí DDR5: 10 004 MHz

Zase po čase je tu zajímavá zpráva z oblasti přetaktování. Povedlo se dosáhnout hodně magickou metu ve frekvencích. Ne sice přímo ve frekvencích procesorových jader, ale v pamětech. Nová technologie DDR5 teď ukazuje potenciál, který v ní je. Loni po vydání Alder Lake nejdřív přišly rekordy, kdy paměti překonaly takty 8 GHz. Teď už ale je vývoj o hodně dál: bylo poprvé dosaženo přetaktování RAM na efektivní takt přes 10 GHz. Celý článok „MSI a Kingston dosáhli rekordní rychlost pamětí DDR5: 10 004 MHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *