Záver
Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch.
Záver
V prvom rade je vhodné konštatovať, že ROG Strix B760-I Gaming WiFi je na pomery svojho formátu vo svojej cenovej kategórii pomerne bohato vybavená základná doska. Zadný panel s I/O portami je plnší ako u konkurenčnej Gigabyte B760I Aorus Pro (DDR4) a vyložene sa nešetrilo ani na zvukovom adaptéri s čipom Realtek ALC1220. Isteže, nejde o nič špeciálne, ale na relatívne lacnej doske Mini-ITX je možné takéto riešenie považovať za nadštandardné.
ROG Strix B760-I Gaming WiFi je základná doska predovšetkých pre strednú triedu procesorov. Atraktívnu energetickú efektivitu môže ale dosahovať aj s výkonnejšími a drahšími modelmi (CPU), pokiaľ sa im trochu zníži limit spotreby. Dobre to je vidieť aj v porovnaní s vyššie spomínanou doskou Gigabyte (B760I Aorus Pro DDR4), kde je efektivita Strix B760-I Gaming WiFi pri nižšom výkone výrazne vyššia ako keď sa ide na hranu. Vtedy je už efektivita vyrovnaná, ale v neprospech dosky Asusu hrá výrazne vyššie zahrievanie VRM.
Hotspoty atakujúce 120 °C môžu pôsobiť už „hrozivo“, ale treba zdôrazniť, že sa jedná o merania bez pasívov VRM. S nimi bude zahrievanie nižšie a ďalej od kritických hodnôt, pri ktorých by mohlo dochádzať termálnemu throttlingu VRM. To sme však stále na výkone okolo 300 W a táto základná doska počíta skôr s nižšou záťažou. Po znížení trvalej záťaže testovacieho procesora Ci9-13900K na úroveň TDP sa na VRM razom dostávate na príjemné hodnoty okolo 60 °C. A to je už i Asus chladnejší ako porovnávaná doska Gigabyte.
Smerom k vyššiemu výkonu „neobmedzovaných“ Core i9 sa garde mení, ale majiteľov neK procesorov (ako je napríklad Core i5-14400/F) to nemusí vôbec zaujímať. Tí sa naopak budú môcť tešiť z o trochu nižšej spotreby pri nízkej záťaži. Aj keď efektivita Strix B760-I Gaming WiFi v jednovláknovej záťaži či v „nečinnosti“ je iba priemerná, mali sme tu už aj úspornejšie dosky. Ale znovu, tie boli obvykle aj drahšie a v tomto prípade je dôležité zohľadňovať aj nižšiu obstarávaciu cenu. Isteže, iná doska Mini-ITX za podobné peniaze môže mať robustnejšie, lepšie dimenzované VRM, ale zase sa tie nevyhnutné úspory prejavia na iných miestach, v ktorých má Strix B760-I Gaming WiFi navrch. O nadštandardnej portovej výbave a zvukovom riešení tu už reč bola.
Nadštandardné je i vyhotovenie chladiča SSD, či už z pohľadu chladiaceho výkonu alebo vizuálnej stránky (s efektným logom ROG Strix), ktorú musí už každý posúdiť (a oceniť si) sám. Z testov však môžeme konštatovať, že viacero chladičov (SSD) má nižší chladiaci výkon, ale takisto aj vyšší.
V rámci rýchlostných meraní sme nezaznamenali žiadne anomálie. Ani v úlohách závislých od výkonu CPU či grafickej karty, ani pri rýchlostných testoch slotov M.2, ethernetu či portov USB. Pri portoch USB je ale dobré zdôrazniť prítomnosť 20-gigabitového štandardu (3.2 gen. 2×2), ktorá je v tejto cenovej relácii vzácna.
Kľúčové plusy a mínusy Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi poznáte a pokiaľ s nimi dokážete dobre pracovať, tak použitie tejto základnej dosky možno označiť za dobrú voľbu.
Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi |
+ Atraktívny pomer cena/hodnota. Špeciálne s ohľadom na „drahší“ formát Mini-ITX |
+ Slušná energetická efektivita pri nižšej záťaži |
+ Až osem konektorov USB na zadnom paneli I/O... |
+ ... z toho jeden 20-gigabitový (štandard 3.2 gen. 2×2) |
+ Dva rýchle sloty M.2 na SSD |
+ ... a efektívny aj efektný chladič na prvom slote (M.2) |
+ Obojsmerne rýchle ethernetové pripojenie |
+ Detailné možnosti správy ventilátorov |
- S výkonnejšími CPU relatívne nižšia energetická efektivita... |
- ... a vyššie zahrievanie VRM (s CPU nad 250 W) |
Odporúčaná maloobchodná cena: 200 eur/4990 Kč |
Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shope Datacomp
Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)
- Contents
- Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi v detailoch
- Ako to vyzerá v BIOSe
- Metodika: výkonnostné testy
- Metodika: ako meriame spotrebu
- Metodika: merania zahrievania a frekvencií
- Testovacia zostava
- 3DMark
- Borderlands 3
- F1 2020
- Metro Exodus
- Shadow of the Tomb Raider
- Total War Saga: Troy
- PCMark a Geekbench
- Výkon na webe
- 3D rendering: Cinebench, Blender, ...
- Video 1/2: Adobe Premiere Pro
- Video 1/2: DaVinci Resolve Studio
- Grafické efekty: Adobe After Effects
- Kódovanie videa
- Kódovanie audia
- Fotky: Adobe Photoshop, Affinity Photo, ...
- (De)kompresia
- (De)šifrovanie
- Numerické výpočty
- Simulácie
- Testy pamätí a cache
- Rýchlosti slotov M.2 (SSD)
- Rýchlosti portov USB
- Rýchlosť ethernetu
- Spotreba bez limitov napájania
- Spotreba s limitmi napájania
- Dosahované frekvencie CPU
- Zahrievanie CPU
- Zahrievanie VRM – termovízia Vcore a SOC
- Zahrievanie SSD
- Zahrievanie čipsetu (južný mostík)
- Záver