Sapphire dáva chladičom CPU druhú šancu, malým Nitro LTC

Nízky chladič s TDP 100 W, nový Sapphire Nitro LTC

Vežovitých chladičov pod 140 mm, ktoré si poradia aj s výkonnejšími procesormi, je naozaj málo. Tento segment ale najnovšie rozširuje model Nitro LTC. Jeho výrobca je pomerne netradičný – Sapphire. Nejde však o prvý procesorový chladič tejto firmy, tým bol už pomerne dávno model Vapor-X. Nový Nitro LTC má TDP 100 W a špecifický je aj tým, že podporuje výhradne procesory AMD pre päticu AM4.

Nitro LTC má na výšku 134 mm, s ktorými sa zmestí aj do rackových skriniek formátu 3U. Vzhľadom k nízkemu vzrastu je ale tento chladič pomerne robustný. Rebrovanie pretkáva až päť teplovodivých trubíc a hmotnosť má byť 680 g. To je pre zaujímavosť takmer o 120 gramov viac, než má chladič SilentiumPC Fera 5. A hoci je teda Nitro LTC nižší chladič, tak plocha rebier môže byť podobná, i dokonca väčšia. Do šírky má pasív totiž až 80 mm (s ventilátorom 105 mm).

Použitý ventilátor má štandardný formát 92 mm so štandardnou hrúbkou (25 mm). Vďaka asymetrickému dizajnu s vytočením pasívu od slotov DIMM, by však nemalo dochádzať ku kolízii s pamäťovými modulmi, a to ani s modulom najbližšie k pätici. Rozsah rýchlostí ventilátora je široký (450–4500 ot./min) s tým, že pri maximálnom chladiacom výkone už Nitro LTC neprepočujete. TDP pritom Sapphire stanovil na 100 W a podpora sa obmedzuje iba na procesory AMD určené do pätice AM4.

Najvýkonnejší procesor, ktorý by mal tento chladič ešte zvládnuť, je 6-jadrový Ryzen 5 5800X. To už ale zrejme za sprievodu vyššej hlučnosti. Tichší Nitro LTC bude so 65-wattovým Ryzen 5 5600X alebo (ale takisto s TDP 65) Ryzenmi 3000 (t.j. R7 3700X, R5 3600(X), R3 3300X a R3 3100) alebo so všetkými staršími Ryzenmi 2000 a 1000.

   

Vhodný bude tento chladič aj pre APU (vrátane Ryzen 7 Pro 4750G) a takisto pre Athlony (3000G alebo 240G). U nich bude ale skôr s dostupnosťou a možno i trochu tým, že Nitro LTC bude už pomerne drahý chladič (aj keď tie trhové low-endových procesorov AMD s odporúčanými príliš nekorešpondujú a sú vyhnané stále vyhnané dosť vysoko).

Konštrukcia chladiča sa zdá byť pomerne luxusná. Heatpipe sú poniklované a pasív lemuje i kovový kryt s držiakom, ku ktorému sa skrutkuje ventilátor. K ventilátoru sme si už to hlavné napísali, no na úplnosť je treba dodať, že má dvojité guľôčkové ložiská. Jeho životnosť by tak mala byť vyššia ako u drvivej väčšine vežičiek podobnej výšky. Lepšie na tom v tomto smere sú snáď iba chladiče Noctua NH-U9S ši NH-D9L, ale tie nesvietia. Ventilátor Nitro LTC je charakteristický aj svetlením ARGB.

Na rozdiel od prvého procesorového chladiča Sapphire – Vapor-X, ktorý sa príliš nepodaril (vzhľadom k rozmerom bol dosť neefektívny, ako ukazujú aj výsledky testov), Nitro LTC už nepoužíva horizontálnu výparníkovú komoru, ale má tradičnú základňu. To znamená tradičný medený blok, ku ktorému sú heatpipe prispájkované.

Za akú cenu sa bude chladič Sapphire Nitro LTC predávať momentálne nevieme a zrejmé nie je ani to, či bude dostupný na európskom trhu. Nitro LTC sa ale zatiaľ objavil iba na čískom webe Sapphire, čo môže trochu naznačovať, že bude chladič určený výhradne pre ázijský trh, minimálne zo začiatku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *