Škodí Windows 11 výkonu Ryzenů 7000? AMD oficiálně říká, že ne

AMD vydalo vyjádření k anomáliím ve výkonu, hlášeným v některých případech u Ryzen 7000

Po vydání Ryzenů 7000 se občas objevovaly (v komentářích a diskusích) názory, že tyto procesory mají s Windows 11 o něco horší výkon než ve Windows 10. To by byl docela problém pro srovnávání, protože nynější big.LITTLE procesory Intelu by zase měly optimálně běžet s Windows 11 díky jejich scheduleru více přizpůsobenému pro hybridní architekturu. K tomuto údajnému problému Zenu 4 s Windows 11 se teď vyjádřilo přímo AMD.

V tzv. Performance Advisory firma uvádí, že zaregistrovala zprávy o tom, že Ryzeny 7000 měly v některých hrách relativně špatný výkon proti tomu, co by se dalo očekávat. A současně také zprávy o tom, že na výkon má negativní vliv použití Windows 11. Ve vyjádření se píše, že firma tyto případy zkoumá.

Podle AMD jsou případy nečekaně pomalých her (u nás v recenzi to byl tuším například Cyberpunk 2077) pravděpodobně způsobeny na straně her. Nová architektura, na které ještě hry nebyly testovány, může mít nečekaný vliv na existující optimalizace nebo na části kódu, které měly nějaký latentní výkonnostní problém, který ale na předchozích procesorech nebyl vidět. Podle AMD je možné, že nyní po vydání GeForce RTX 4090 (respektive obecně nové generace GPU, z nichž je ale zatím venku jen tento model) se díky skoku ve výkonu GPU objeví „úzká hrdla“ výkonu CPU, která na předchozích grafikách nebyly vidět, protože po procesorech nevyžadovaly tolik výkonu.

AMD ale uvádí, že jeho dosavadní testování nepotvrdilo, že by zdrojem těchto zhoršení výkonu byly přímo Windows 11. Podle AMD nebyl po analýze různých scénářů používání a různých her nalezen žádný „podstatný rozdíl“ ve výkonu mezi verzemi operačního systému.

We are currently investigating but based on testing to date have not observed a material difference in game performance between OS versions across a variety of operating scenarios and game titles.

Podle AMD individuální „anomálie“ ve výkonu v různých hrách budou řešené na úrovni jednotlivých her, firma se asi bude snažit s jejich vývojáři spolupracovat na vyladění kódu, který případně na Zenu 4 nefunguje úplně dobře. To by asi mohlo platit i pro některé nahlášené situace, kdy hry fungují lépe s procesory s menším počtem jader (modely 7600X, 7800X) než s výkonnějšími 12jádry a 16jádry (7900X, 7950X). Toto nicméně může být reálný faktor (výkonnější modely mají dva čiplety a jejich L3 cache (a jádra) jsou rozdělené ve dvou blocích), který ani tuning kódu nemusí vždy úplně eliminovat.

Je také možné, že nějaké podobné ladění mohou potřebovat třeba i ovladače GPU od Nvidie. AMD ve vyjádření mluví nejen o řešení problémů s vývojáři her, ale i s „výrobci komponent“.

Každopádně ale tedy asi neplatí, že by výkon nových procesorů AMD byl automaticky horší na Windows 11. Je sice pravda, že vyjádření AMD mluví jen o výkonu ve hrách, zatímco výkon v neherních aplikacích není nikde zmíněn, spíše to ale bude proto, že nejvíce zpráv o těchto regresích bylo z her. Asi je také třeba brát v úvahu, že Windows 11 jsou novější systém s novými funkcemi (i bezpečnostními), které mohou mít trošku vyšší režii ve výkonu. To je ale přirozené a mělo by to ovlivňovat všechny procesory, nejen od AMD.

Zdroje: Tom’s Hardware, AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Už je známo, kdy vyjdou 65W Zeny 4: Ryzen 7600, 7700 a 7900

Tento týden jsme tu už měli zprávu o tom, že by AMD mělo už v lednu vydat herní modely nové generace procesorů Ryzen 7000 obohacené o 3D V-Cache. Tyto modely ale asi budou dražší než současné procesory 7700X, 7900X a 7950X, takže moc nepomohou s nelibě nesenou nákladností platformy AM5. Ovšem vedle toho se objevily ještě informace o vydání pro změnu levnějších alternativ, totiž „ne-X“ modelů s nižší spotřebou. Celý článok „Už je známo, kdy vyjdou 65W Zeny 4: Ryzen 7600, 7700 a 7900“ »

 •  
 •  
 •  

Herní Ryzeny 7000 s V-Cache v lednu. Vyjdou tři, všechny 170W

AMD už v září vydalo novou generaci desktopových procesorů Ryzen 7000 (s architekturou Zen 4). Protože ale předtím Ryzen 7 5800X3D ukázal, jak může velká L3 cache prospívat snímkovým frekvencím ve hrách, čeká se hodně na to, až také generace 7000 dostane rozšířenou 3D V-Cache. A teď je to už blízko, o těchto X3D modelech generace Zen 4 začaly unikat informace a vypadá to, že budou k mání už za měsíc a něco. Celý článok „Herní Ryzeny 7000 s V-Cache v lednu. Vyjdou tři, všechny 170W“ »

 •  
 •  
 •  

Specifikace levnějších GPU Radeon generace RDNA 3 potvrzené

Ještě než AMD tento měsíc oznámilo první grafiky generace Radeon RX 7000, kolovaly docela dlouho různé úniky o tom, jaké by jejich GPU mohla mít specifikace. Vypadá to, že tato sága se teď v jistém smyslu uzavírá. Navi 31 už samozřejmě bylo odhaleno, AMD teď ale víceméně oficiálně potvrdilo také parametry dvou dalších GPU, které najdete v levnějších kartách – Navi 32 a Navi 33. Počty jejich jednotek totiž vykecalo v ovladačích. Celý článok „Specifikace levnějších GPU Radeon generace RDNA 3 potvrzené“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *