Intel ve 4nm procesorech Meteor Lake sníží počet velkých jader

Počet P-Core nepůjde nahoru, Core 14. generace jich bude mít dokonce jenom šest

Poslední dvě generace procesorů Intel pro notebooky i pro desktop zavedly hybridní architekturu s výkonnými („velkými“) jádry P-Core a efektivními („malými“) jádry E-Core. Po první generaci Alder Lake přišla teď druhá Raptor Lake, který zvyšuje mnohovláknový výkon přidáváním E-Core, zatímco P-Core nerozmnožila. Zdá se, že v příští 14. generaci procesorů Core zajde Intel ještě dál a dokonce počet velkých jader sníží. A to i v desktopu.

S touto informací přišel web WCCFtech, který vychází z údajných uniklých slajdů Intelu. Tyto dokumenty mají ukazovat konfigurace desktopových procesorů Core 14. generace „Meteor Lake-S“, ale i následujících Core 15. generace „Arrow Lake-S“. Tyto dvě generace procesorů by v desktopu měli používat společnou platformu s novým socketem LGA 1851, který nahradí dnešní LGA 1700.

Meteor Lake jen s šesti P-Core

Velké překvapení na tom je ono již v úvodu zmíněné omezení velkých jader P-Core. Meteor Lake pro desktop kupodivu bude mít celkově méně jader než už vydané 7nm Raptor Lake. A to přesto, že Meteor Lake budou procesory vyráběné 4nm procesem (technologie Intel 4) a budou čipletové, což by teoreticky měla být příležitost pro navýšení počtu jader.

WCCFtech uvádí, že podle uniklých slajdů bude nejvýkonnější konfigurace procesorů Meteor Lake pro desktop mít 6+16 jader, tedy jen šest velkých P-Core, zatímco Raptor Lake i Alder Lake měly v desktopové formě jader P-Core osm. Počet E-Core zůstal ale na 16 jako u Raptor Lake.

Intel tedy možná nesnížil počet velkých jader kvůli tomu, aby místo nich přidal další E-Core navíc oproti Raptor Lake, ale zřejmě čistě kvůli zmenšení plochy čipu. Je také možné, že se firma rozhodla kvůli úspoře nákladů použít stejný 4nm čiplet, jaký bude osazovat do notebookových procesorů řady H a P – ty mají totiž v generaci Alder Lake jen šest velkých jader.

Konfigurace desktopových procesorů Intel Meteor Lake-S (zdroj: WCCFtech)

Tento 6+16 jádrový procesor s celkem 28 vlákny (pokud budeme předpokládat, že P-Core má stále dvě vlákna a E-Core jen jedno) má existovat stejně jako Raptor Lake ve třech třídách spotřeby – 35W (řada T), 65W (běžné mainstreamové procesory se zamčeným násobičem) a 125W třídě, což budou asi zase nadšenecké procesory řady K odemčené pro přetaktování. V 65W a 35W třídě budou ještě existovat procesory s konfigurací 6+8, tedy šest P-Core a osm E-Core (20 vláken). Není jasné, zda budou založené na odlišném CPU čipletu, nebo půjde jen o ořezanou verzi stejného křemíku.

Tip: Intel dělá jen malou část z Meteor Lake, většina 4nm procesoru se vyrábí na 6 nm a 5 nm u TSMC

Hybridní procesory by měly fungovat na tom principu, že jejich velká jádra jsou kritická zejména pro jednovláknové a málovláknové úlohy, proto jich teoreticky nemusí být tolik. U mnohovláknových úloh se pak očekává, že jejich výkon bude škálovat s velký počtem E-Core. Proto na jednu stranu dává smysl ubrat na velkou plochu zabírajících a na energii náročných P-Core. Určitou výjimkou mohou být hry, kterým by jen jedno nebo dvě velká jádra patrně nestačila. Ale možná Intelu vyšlo, že víc jak šest velkých jader hry obvykle nepotřebují. Podivné na tom pořád zůstává to, že Intel na oplátku nepřidal E-Core. U procesorů Meteor Lake má ale přijít nová architektura velkých jader („Redwood Cove“) a také malých jader („Crestmont“), takže se dá spekulovat, že snad Intel chce nižší celkový mnohovláknový výkon dohnat tím, že výkon na jedno vlákno bude u Meteor Lake významně vyšší.

Tip: Ani procesory Intel Meteor Lake nepodporují AVX-512. Kvůli big.LITTLE zase jenom AVX2

Arrow Lake ale otočí zpátky

Tento krok zpět v počtu P-Core ale Intel nebude opakovat v další generaci procesorů, což je dost na zamyšlení. Arrow Lake se totiž má vrátit ke konfiguraci nyní použité u Raptor Lake. Tyto procesory budou mít v desktopu 8+16 jader, tedy osm velkých, 16 malých a celkem asi 32 vláken. Opět tedy nedošlo ke zvýšení počtu malých jader a počet velkých jader půjde zpět na osm.

Konfigurace desktopových procesorů Intel Arrow Lake-S (zdroj: WCCFtech)

Z tohoto návratu to tedy také vypadá spíš tak, že u Meteor Lake nešlo ani tak o koncepční krok, ale možná o něco vynuceného stavem 4nm procesu nebo nutností za každou cenu křemík zmenšit kvůli výrobním nákladům. Arrow Lake by snad mělo být vyráběno 2nm procesem Intelu („Intel 20A“), což možná dovolilo opět pár velkých jader přidat.

Schéma procesoru Meteor Lake nebo Arrow Lake, podle nějž budou používat čipletovou stavbu a socket socket LGA 1851 (Zdroj: BenchLife)

Vypadá to každopádně, že 4nm procesory Meteor Lake budou ještě dobrodružný příběh, který bude mít díky výrobnímu procesu vedle přímočaře atraktivních kapitol (jako je lepší energetická efektivita) také nějaké kontroverznější – třeba ten snížený počet jader.

Zdroj: WCCFtech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zen 5 a Meteor Lake vyjdou až roku 2024, bude refresh Raptor Lake

Máme teď čerstvě po vydání nové generace desktopových procesorů AMD a Intel. A tak je čas zase se začít dívat dopředu pro změnu po informacích o tom, co tyto generace procesorů přibližně za rok nahradí. Případně kdy by to nahrazení mohlo nastat, pokud ne ve stejném termínu za 12 měsíců. Vypadá to, že určitou orientaci by nám teď mohly dodat informace, které teď o budoucích procesorech Intel, ale i AMD přišly z Číny. Celý článok „Zen 5 a Meteor Lake vyjdou až roku 2024, bude refresh Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung: 2nm čipy budou za tři roky, 1,4nm proces v roce 2027

Intel plánuje (oficiálně) na rok 2024 nový výrobní proces „Intel 18A“, tedy lze říci 1,8nm proces. V letech následujících by se tedy měly začít na trhu vyskytovat čipy vyráběné na technologiích označeních desetinnými čísly pod hranicí 2 nm. Nejvíce se asi po právu čeká od TSMC, ale také korejský Samsung nemíní ze závodů odstoupit. Tato firma teď oznámila plány na dokonce 1,4nm (14ångströmový) výrobní proces. Celý článok „Samsung: 2nm čipy budou za tři roky, 1,4nm proces v roce 2027“ »

 •  
 •  
 •  

TSMC bude mít 2nm čipy až v roce 2026, Intel může jít do vedení

Momentálně má ve výrobě čipů jasný náskok TSMC s 5nm a 4nm výrobním procesem, zatímco Intel má jen 7nm technologii. Samsung také provozuje 5nm a 4nm proces, ale nemá tak dobrou výtěžnost a parametry jako TSMC. Nicméně není jisté, zda se TSMC podaří náskok udržet. Jeho 3nm proces je totiž zpožděný a vypadá to, že se oddaluje také následující 2nm technologie. A ta by mohla být kritická, protože jako první uvede tranzistory GAAFET. Celý článok „TSMC bude mít 2nm čipy až v roce 2026, Intel může jít do vedení“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *