Trochu „iný“ monitor. MSI Modern MD272QP Ultramarine

Detaily

Monitory väčšinou ponúkajú veľmi podobný a pomerne nezáživný dizajn v čiernej alebo sivej farbe. Z tohto stereotypu sa snažia dostať najmä herné modely, ktoré majú rôzne červené prvky či RGB osvetlenie. Svet pracovných monitorov je však takpovediac čiernobiely a MSI si povedalo, že do tohto prostredia prinesie trochu farby, a to nie hociakej, ale „Ultramarine“. To je farba spojená najmä s renesančnymi dielami.

Základné parametre


Balenie a výbava

Monitor Modern MD272QP MSI odelo do netradičnéhu šatu. Zameranie na dizajn je vidieť už na balení, ktoré je až prekvapivo farbené a detailné. Popri jednofarebných kartónových škatuliach, s ktorými sa zvyčajne stretáva, ide rozhodne o príjemné spestrenie. Otázka však je, či zrovna farebná krabica s vysokokvalitnou potlačou je to prioritné pri kúpe monitora…

   

Obsah balenia testovacieho kusu je skromnejší, než by sa patrilo. Absentujú akékoľvek video káble, ktoré by však pri normálnom predajnom kuse chýbať nemali. V balení sme tak našli len napájací adaptér, organizér na káble a skrutky na uchytenie VESA.

Monitor dostal štvorcovú základňu so zaoblenými rohmi. Už teraz môžete vidieť, že sa monitor bude vedieť otáčať do strán.

Druhá časť stojanu zaujme veľkou kruhovou hlavou, ktorá bude slúžiť na uchytenie o telo monitora. Vzhľadom na kruhový dizajn a celkovo väčšie rozmery môžeme očakávať okrem výškového nastavenia aj pivot, uvidíme ešte do ktorej strany.

Spojenie týchto dvoch častí stojana je jednoduché a rýchle, nakoľko obe časti stojana len zasadíte do seba a dotiahnete skrutku prstami, bez nutnosti použitia skrutkovača.

Vyhotovenie zadnej je veľmi jednoduché a elegantné. Okrem otvoru pre pripojenie stojana vidíme na belasej ploche už len moderné logo MSI a výrez pre portovú výbavu.

Spojenie monitora so stojanom je rýchle a jednoduché, stojan stačí len zasunúť do trojice otvorov a zakliknúť spodnú časť. Rýchlosť a jednoduchosť montáže je tu zvládnutá na jednotku, no nejde o nič výnimočné. Rovnaké riešenie ponúka väčšina konkurencie. Akonáhle je potrebné použiť nejaké nástroje alebo postup vyžaduje viacero krokov, bolo by to určite terčom mojej kritiky, nič také tu však nehrozí.

Prejdime ku konektivite, ktorá sa nachádza na spodnej strane uprostred. Nájdete tu po jednom porte HDMI, DisplayPort a konektore USB-C, ktorým sekunduje dvojica klasických konektorov USB typu A a jeden typu B. 3,5 audio jack slúži pre zvukový výstup a posledným konektorom je ten napájací. Monitor nemá integrovaný zdroj, pripája sa tak len tenký káblik, ktorý vedie k externému zdroju.

Po postavení monitora si môžeme vychutnať jeho inakosť. Modrá farba vyzerá dobre z pohľadu spredu ale hlavne zozadu.

   

Zapnutý displej nám ukáže „bezrámčekový“ dizajn v praxi, spodná brada nesúca logo výrobcu má tiež štandardné rozmery a na prvý pohľad nenájdete žiadne rušivé prvky.

Ako nám už samotný stojan pri skladaní napovedal, MD272QP ponúka široké možnosti polohovania. Začneme tým výškovým, ktoré je 110 mm.

V najnižšom bode je monitor 35 mm od podložky spodnou hranou, vrchná je vtedy vo výške 395 mm. V najvyššej polohe je vo výške 145 mm a 505 mm pre vrch displeja. Samotný panel má výšku 360 mm.

Displej si tiež viete naklopiť v rozsahu -5 až +20 stupňov, čo sú pomerne bežné hodnoty.

Pochvalu dávam za prítomnosť pivotu, teda možnosti zmeny orientácie na výšku. Tá je navyše možná v oboch smeroch, čo tiež nie je samozrejmosťou a niektoré monitory ponúkajú pivot len do jednej strany, čo môže byť problém pri použití viacerých monitorov naraz.

Ak by toho polohovania bolo málo, monitor ponúka ešte aj otáčanie do strán a to o 30 stupňov doprava aj doľava.

Backlight bleed testovaného kúsku je veľmi dobrý a okrem miernych odchýliek v hornej časti a vpravo dole ide rozhodne o jeden z lepších výsledkov, aké sme pri paneloch IPS videli. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kus môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *