Trochu „iný“ monitor. MSI Modern MD272QP Ultramarine

Obrazové vlastnosti

Monitory väčšinou ponúkajú veľmi podobný a pomerne nezáživný dizajn v čiernej alebo sivej farbe. Z tohto stereotypu sa snažia dostať najmä herné modely, ktoré majú rôzne červené prvky či RGB osvetlenie. Svet pracovných monitorov je však takpovediac čiernobiely a MSI si povedalo, že do tohto prostredia prinesie trochu farby, a to nie hociakej, ale „Ultramarine“. To je farba spojená najmä s renesančnymi dielami.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu IPS s uhlopriečkou 27″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Zaujímavosťou displeja je 75 Hz obnovovacia frekvencia v kombinácii s Free Sync, pričom funguje aj s G-Sync v režime neoficiálnej kompatibility. Výrobca udáva 95 % pokrytie spektra sRGB, kontrast 1000:1 a 4 ms dobu odozvy GTG. Maximálny jas dosahuje papierových 300 nitov, čo nedosahuje ani na základnú HDR špecifikáciu. Ide tiež len o 8 bitový panel so 16,7 M farieb, na profesionálne grafické využitie tak nie je úplne vhodný.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 81 % AdobeRGB, 84 % DCI-P3 a 78 % NTSC. Ide o trochu horšie čísla, aké sme videli pri Philips 27E1N5600HE, no lepšie, ako údva výrobca. Naopak jas je výrazne nižší s hodnotou 249 nitov. Prekvapivo dobrá je priemerná farebná odchýlka Delta E s hodnotou 0,91, čo je jedna z najlepších hodnôt, aké sme doteraz namerali. Ako nám už napovedal test zobrazenia čiernej farby, uniformita je tiež na veľmi dobrej úrovni a ani tu nemôže nič vytýkať. Displej ponúka len jeden režim gama, ktorý zodpovedá hodnote 2.3. Trojica farebných režimov, ktoré ponúkajú rôzne teploty od 5300 do 9800 K. Najvyšší nameraný kontrast pri 100 % jase bol 690:1 vo farebnom režime normal, kde bol dosiahnutý aj maximálny jas 249 nitov.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Response Time.

Základné nastavenie s vypnutým Response Time dosahuje dobu odozvy 10,1 ms, čo je veľmi dobrá hodnota, ktorú môžu závidieť aj viaceré herné modely. Postupným prepínaním Response Time sa dostaneme na minimálnu hodnotu 9,2 ms v režime Fastest, čo je tiež zaujímavé zlepšenie. Ktorý z režimov Response Time vybrať nám lepšie povie ďalší obrázok.

Na stránke výrobcu nájdete informáciu o 4 ms response time GTG, teda rýchlosti obnovy pixelov. Pri rýchlom nastavení je rozdiel veľmi minimálny, no isté zlepšenie v menšom ghostingu je možné pozorovať. Naopak režim najrýchlejší už trpí inverse ghostingom. Z dostupných režimov sa teda Fast/rýchly zdá ako najvhodnejší pre najnižší input lag aj minimalizáciu ghostingu bez nežiadúceho inverse ghostingu, hoci reálna zmena oproti stavu normal je naozaj len kozmetická.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *