Snapdragon X2 Elite: Next-gen ARM procesory pro PC už za rok?

Qualcomm bude nové ARM procesory vyvíjet a vydávat v agresivním tempu

V červnu Qualcomm znovu vstoupil do světa PC a notebooků založených na procesorech ARM s procesory Qualcomm Snapdragon X Elite, které jsou doteď nejkonkurenceschopnějším takovým ne-x86 hardwarem pro Windows. Firma už ale chystá rovnou další generaci, která může být blíž, než byste čekali. Zatímco vývojové cykly u Intelu a AMD se prodlužují s některými generacemi tvořenými jen „refreshnutím“ předchozích, Qualcomm by to mohl potrestat.

O plánech Qualcommu na (ARM) procesory pro notebooky s Windows už v minulosti několikrát publikoval informace německý web WinFuture a jeho zdroje teď přinesly i první informace o příští generaci „Nuvia“ Snapdragonů X, která by se asi mohla značit jako Snapdragon X2 Elite a případně X2 Plus (modely by pak asi měly označení X2E a X2P proti dnešní první generaci modelů s označením X1E/X1P). Interní označení druhé generace je Project Glymur či také SC8480XP (nynější Snapdragon X Elite měl označení Hamoa/SC8380XP).

Qualcomm údajně už má první vzorky či testovací platformy založené na procesorech Glymur fyzicky vyrobené a začal je interně testovat v červenci a srpnu. To by znamenalo, že nejde o procesory, které by byly ještě několik let v budoucnu. Obvykle uplyne 9–15 (nejčastěji 12) měsíců od tapeoutu k vydání čipu, ale ze zprávy WinFuture vyplývá, že tapeout už byl dřív, pokud už v létě byly v laboratořích první vzorky (nešlo-li o nějakou simulaci na FPGA).

Zatím jde údajně o rané testovací platformy (PCB mají například sockety pro testování paměťových a NAND čipů bez toho, aby je bylo třeba na desku pájet). I tak by to však mohlo slibovat, že nová generace Glymur je zamýšlena jako novinka následující už s ročním produktovým cyklem po dnešních procesorech – Snapdragon X2 Elite by tedy mohl být na trhu už za rok, možná zase začátkem léta 2025.

Na údaje o tom, jaké frekvence budou procesory dosahovat a zda budou mít třeba více jader než dnešní 12jádrové Snapdragony X Elite „Hamoa“, je ještě moc brzo. Glymur je islandské (geografické) jméno, zatímco Hamoa první generace má označení půjčená z Havaje, z tohoto ale nemá smysl zkoušet něco vyvozovat, kódová jména tohoto typu bývají volena právě proto, aby na nich zvenku nebylo nic poznat.

Prezentace architektury Qualcomm Oryon (Autor: Qualcomm, via Anandtech)

3nm čipy?

Glymur má být opět dílo architektonického týmu, který Qualcomm získal akvizicí firmy Nuvia – tu založila skupina inženýrů z Applu, včetně jednoho z šéfarchitektů CPU jader Apple, Gerrarda Williamse. Bude zajímavé vidět, zda bude použita zase nová architektura a zda bude tento tým každý rok přicházet s novým jádrem (což by ale asi pro Qualcomm bylo dost nákladné, vzhledem k asi relativně omezeným prodejům těchto procesorů), nebo zda bude zvolený například dvouletý model vývoje s něčím, jako byla koncepce „tick-tock“ střídající velké architektonické upgrady a méně náročná evoluční vylepšení.

Pokud by Qualcomm chtěl zkusit přístup tick-tock, pak by dávalo smysl, aby Glymur měl podobnou architekturu jako první generace Hamoa (a nové jádro bylo až v následující třetí generaci), ale byl převedený na modernější 3nm proces TSMC, což by mohlo zlepšit jeho energetickou efektivitu. Výhodu 3m procesoru teď bude mít Intel s Lunar Lake a Arrow Lake (a využívá ji Apple s M3 a M4), zatímco Qualcomm a AMD mají současnou generaci notebookových procesorů stále na 4nm procesu. Jsou tu ale i další možnosti: SoC by mohl k dnešnímu jádru Oryon přidat nové integrované GPU, NPU, multimediální funkce, nebo jako Lunar Lake použít paměti na pouzdru procesoru, což zlepšuje výdrž na baterie.

Qualcomm tedy rozhodně nemíní pokusy dostat se na trh PC vzdát po jedné generaci Snapdragonů X (ostatně i ta je už několikátým pokračováním předchozích slabších ARM čipů pro Windows). Než vyjdou procesory Glymur, pravděpodobně Qualcomm přijde ještě s dalšími modely používajícími existující čip Hamoa, a zejména asi jeho levnější osmijádrovou verzi Purwa. Od té zřejmě bude odvozený jeden zatím nevydaný model, který se teď podle WinFuture chystá na trh. Má označení X1P-24-100. Měl by to být zatím nejpomalejší Snapdragon X (X1) Plus, ale asi také zatím nejlevnější, takže by notebooky s ním mohly cenou sestoupit o něco níže.

Tip: Konec Intelu jako samostatné firmy? Qualcomm ho chce koupit

Zdroje: WinFuture

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Qualcomm chystá šestijádrový ARM procesor Snapdragon X

Tento týden se objevila zpráva, podle níž se do konce třetího kvartálu prodal zhruba milion notebooků s ARM procesorem (míněno těch s Windows). Qualcomm určitě chce větší tržní podíl, než je aktuální výsledek a jedna z věcí tomu bránících, byť ne jediná, je asi i vyšší cena notebooků, mezi nimiž chybí lidovější modely pod dvacet tisíc korun. To se ale má měnit, firma chystá nové levnější verze procesorů a notebooky stojící už od 17 tisíc. Celý článok „Qualcomm chystá šestijádrový ARM procesor Snapdragon X“ »

  •  
  •  
  •  

Emulace x86 aplikací v ARM Windows už zvládá i FMA a AVX2

Nová verze Windows 11 s označením 24H2, která byla nedávno vydána, přinesla velké změny na platformě procesorů ARM – mimo AI funkcí pro tzv. Copilot+ PC to byla také zlepšení emulace Prism, která umožňuje na procesorech ARM přímo spouštět klasické windowsí programy pro procesory x86 od AMD a Intelu. Prism ale dostane další velkou aktualizaci, která by měla být důležitá pro ty, kdo chtějí na ARMu hrát náročné nové hry. Celý článok „Emulace x86 aplikací v ARM Windows už zvládá i FMA a AVX2“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 pro ARM byly vydány na ostro, včetně instalačních ISO

Už dlouho se Microsoft snaží rozběhat Windows na platformě ARM a docílit toho, aby se na ní tento operační systém a aplikace pro něj daly používat stejně jako dnes na procesorech AMD a Intel. Notebooky s Windows 10 a 11 jsou na trhu od roku 2018, i když až letos s procesory Snapdragon X Elite se dá říct, že jsou seriózní „hrozba“. Po celou dobu ale funguje divný stav, kdy se ARM Windows nedají normálně sehnat mimo předinstalované počítače. Celý článok „Windows 11 pro ARM byly vydány na ostro, včetně instalačních ISO“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *