Vyšiel Arctic Freezer 34. Trúfa si aj na dvojvežové chladiče

Freezer34: Vylepšený pasív i ventilátor

S Arcticom je to ako na hojdačke – výborný produkt strieda slabší. Rovnako tomu je i v prípade legendárneho radu procesorových chladičov Freezer. Iste si pamätáte, že tridsaťtrojka sa vo vertikálnej polohe neznášala s vyššou tepelnou záťažou, ale zase vieme, že predtým 32 lámala vtedajšiu Fera 3. Všetko toto je už však nepodstatné, pretože aktuálny začína byť Freezer 34, s ktorým výrobca prináša zaujímavé veci.

Úprav je tu pomerne dosť. Inžinieri konečne viac záležať na vyhotovení pasívu. Predchádzajúce návrhy sa vyznačovali surovejším vyhotovením rebier. Jednak nábežné hrany rebier boli úplne rovné (čo sa už hodný čas nenosí), jednak povrchová úprava, minimálne vrchného rebra, sa z fotografií zdá byť lesklejšia – zrejme poniklovaná. Tieto zmeny sú z estetického i funkčného hľadiska.

Trochu inak režú cestu pasívom i heatpipe. Tie sú stále štyri, no vzájomné rozstupy vyzerajú byť v porovnaní s Freezer 32/32 širšie. Zrejme z dôvodu, že v takejto dispozícii efektívnejšie využívajú dostupnú plochu rebrovania. Tá sa trochu zväčšila, pribudlo päť rebier. Vzájomné vzdialenosti medzi nimi však zostali zrejme zachované. Výška pasívu totiž narástla z pôvodných 150 na 157 mm. To sa prejavilo i na o sto gramov vyššej celkovej hmotnosti (špecifikácie uvádzajú 734 gramov).

Je tu ešte jedna praktická zmena k lepšiemu a síce, že drážka na zastrčenie spony na uchytenie druhého ventilátora je i v základnom (ne-eSportovom) variante. V pôvodnom duchu je snáď zachovaná iba základňa s priamym dotykom zrovnaných heatpipe. Rozstupy by mali byť rovnaké a vzhľadom na 6mm priemer trubíc a fakt, že Threadripper chladič nepodporuje (tj. extra plocha navyše sa nebude konať ani v druhej osi), bude rovnaká i celková kontaktná plocha na IHS.

  

Silnou zbraňou Freezer 34 bude inovovaný ventilátor s piatimi lopatkami s neobvykle veľkou plochou a ložiskami FDB. Tento použitý model zo série „P“ už testujeme musíme poznamenať, že je veľmi slušný. Oproti „F“ je už vyriešený rozbeh, ktorý býval ťažkopádnejší (a hlučnejší), teraz je všetko tichučké. A to i samotný chod pri nízkych otáčkach, keď je zvuk prakticky rýdzo aerodynamický. V tomto smere má oproti „hrkotajúcej“ Fera 3 v2 navrch.

Rýchlosť 120mm rotora štartuje (cez PWM) od stabilných 200 ot./min, pričom pri 5% intenzite už vypína. Maximum je potom okolo 1800 ot./min. Rozsah rýchlostí je teda veľmi slušný, na mimoriadne tiché i extra výkonné použitie. Za takýchto podmienok podľa interných testov výrobcu Freezer 34 predbieha BeQuiet Dark Rock 4, dorovnáva Scythe Mugen 5 rev. B a je tesne v pätách Noctue NH-D15. Jedným dychom však treba poznamenať, že tieto výsledky pravdepodobne reflektujú maximálny výkon, takže bude nový Freezer zrejme i najhlučnejší. Minimálne v porovnaní Dark Rock 4 a Mugen 5, čo sú chladiče s pomerne nízkymi maximálnymi otáčkami. Pochopiteľne aj z týchto dôvodov si ich Arctic vybral ako obete do porovnania.

Montážne príslušenstvo sa podľa všetkého nezmenilo a backplate je i naďalej plastový. V tejto cenovej je to už žiaľ nepísaný štandard. Z plastu je i backplate FSP Windale 4, čo je mimochodom jeden z chladičov, s ktorým sa Freezer 34 predvedie i v našich porovnávajúcich testoch.

Okrem štandardnej verzie bude k dispozícii aj eSports DUO. Dostupnosť v obchodoch by mala byť okamžitá. Arctic má už chladiče nejaký čas pripravené. Ceny zatiaľ známe nie sú, môžeme tak len špekulovať, či budú za cenu starých tridsaťtrojok (30 – 50 eur) alebo bude za čiastkové vylepšenia nejaká prirážka.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zaujímavosť: MX-2 a MX-4 sa predalo už cez 10 miliónov túb

Legendárne teplovodivé MX-2 a MX-4 pamätajú ešte starý Arctic Cooling a bez nejakých vážnejších zásahov sú v hre už neuveriteľných 12, respektíve 9 rokov (MX-4). A podľa firemných štatistík rozhodne neprežívajú, čomu i veríme. Aj po takto dlhom čase sa tešia medzi používateľmi vysokej popularite. AC kedysi túto zmes navrhol naozaj náramne a ťaží z toho dodnes. A pritom taká „blbosť“ – termopasta 🙂 Celý článok „Zaujímavosť: MX-2 a MX-4 sa predalo už cez 10 miliónov túb“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Accelero Xtreme IV: ťažký kaliber na referenčné grafiky

Popularita samostatných chladičov na grafiky je dávno preč. Zabila ich iniciatíva výrobcov grafických kariet, ktorí už produkujú nereferenčné modely so špičkovým chladením. V mnohých ohľadoch častokrát i lepším, než sú univerzálne chladiče, čo sa predávajú zvlášť. Tie však stále majú zmysel, „lacné“ karty s neefektívnym dizajnom stále existujú a v kombinácii s preživším Accelerom môže výsledok stáť za to. Čo poviete? Celý článok „Arctic Accelero Xtreme IV: ťažký kaliber na referenčné grafiky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W

Chladiť bezhlučne a zároveň mimoriadne lacno Athlon 200GE nebola zase až taká výzva. Aj keď, ktovieaké rezervy Alpine AM4 Passive ani na takto úspornom procesore nemá. Nasadiť ho na Ryzen 5 2400G, so spotrebou takmer dvojnásobnou, chce preto už trocha odvahu. Najvýkonnejšie APU súčasnosti sme podrobili manuálnemu ladeniu a hrali sme sa aj s orientáciou systémového chladenia. Celý článok „Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *