PicoPSU na stereoidech: HDPlex uvádí 800W pasivní zdroj DC-ATX

NanoPSU zdroj DC-ATX s výkonem 800 W

Zdroje typu PicoPSU asi příznivci malých počítačů budou dobře znát, pro Mini-ITX a menší PC mají totiž spoustu výhod: minimální velikost, nízkou klidovou spotřebu a hlavně pasivní provoz. Obvykle ale také poskytují jen nízké výkony. To ale mění nejnovější DC-ATX zdroj tohoto typu od firmy HDPlex. Nabídne totiž výkon 800 W, který by stačil i hodně žravým herním sestavám.

HDPlex 800W DC-ATX je nejvýkonnější model, který firma vyrobila v rámci řady NanoATX. A asi by to měl být i nejsilnější PC zdroj tohoto typu na světě. Podle HDPlexu je možné ho kromě herních počítačů (zejména asi těch s dvěma grafikami ve SLI) použít také v automobilech nebo pro embedded zařízení umělé inteligence. Míří tedy i mimo oblast běžných počítačů.

Stejně jako PicoPSU se tento zdroj nenapájí přímo z elektrické sítě střídavým napětím, pracuje na stejnosměrný proud (jde o DC-DC konverzi). Vyžaduje tedy nejprve samostatný zdroj například notebookového typu, který bude typicky externí, čímž se dá zachovat celkově pasivní chod bez mechanických součástek. Z takového AC adaptéru pak HDPlex NanoATX přijímá už stejnosměrný proud – podporováno je napětí od 16 do 63 V. Zdroj z něj již tvoří 12V, 5V a 3,3V větev vyžadovanou počítačem a standardem ATX.

800W HDPlex NanoATX počítá s modulární kabeláží, všechny výstupní kabely se osazují do konektorů. Poskytuje jeden 24pinový kabel/konektor pro základní desku, jeden ATX čtyřpin pro CPU a celkem šest osmipinových konektorů, které lze použít k napájení jak grafických karet PCI Express, tak pro CPU/desku.

Vstup je zajištěn dvěma šestipinovými Molex konektory, ovšem nejsou určené k zapojení na ATX zdroj (jak už bylo zmíněno, je potřeba napětí minimálně 16 V). Na tyto konektory se připojí vstup onoho primárního AC-DC zdroje. Respektive vzhledem k výkonu jich spíše bude víc najednou. HDPlex doporučuje použití dvou svých vlastních 400W zdrojů, což jsou rovněž pasivní krabičky (krabice) instalovatelné dovnitř skříně. Pokud je zapojen jen jeden ze vstupních osmipinů, zdroj by měl fungovat s nižším výkonem, nebudou dostupné tři z jeho šesti 12V osmipinových konektorů.

Schéma zpojení 800W DC-ATX zdroje HDPlex

Výrobce slibuje, že v tomto DC-ATX zdroji jsou použity vysoce kvalitní součástky. Cívky Würth Elektronik pro vysoké proudy, japonské kondenzátory s pevným dielektrikem Sanyo (určené pro vysoká napětí) a čipy National Semiconductor a MPS. PCB je šestivrstvé s dvojuncovým přídělem mědi, tedy tlustší vrstvou. Hotová osazená deska pak má z obou stran osazený pasivní chladič. Podle HDPlexu je zařízení vhodné i pro nonstop provoz 24 hodin v kusu, sedm dní v týdnu.

Ačkoliv je chlazení pasivní, je třeba připomenout, že zdroj stále bude tvořit tepelné ztráty, byť ty jsou při DC-DC konverzi menší. Při 800 W zátěže by ale tepelný výdej měl být významný, takže bude třeba, aby tento zdroj měl okolo nějaký průvan a odvětrávání, ať už přirozené, nebo nucené. Což ovšem platí pro všechny komponenty opatřené jen pasivním chladičem.

Pokud vás tento zdroj zaujal a hodil by se vám do pasivního PC nebo zařízení, přijde vás na 190 dolarů (s DPH 200 € nebo 5100 Kč). Zatím ještě není reálně dostupný, ale výroba již běží, takže by snad měl být k mání v dohledné době.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Máme detaily 35W Intel Core 9. generace. 9900T má boost 4,4 GHz

Vedle výkonných CPU pro desktopový socket LGA 1151 vydává Intel vždy modely řady T: úsporné verze s 35W TDP. Ty se hodí do minipočítačů, ale obzvlášť pro pasivní chlazení. V aktuální 9. generaci Core ještě 35W modely nebyly vydány, ale jsou na cestě a nyní jsme se dostali k prakticky kompletním parametrům, takže konečně víme, na jakých frekvencích například Core i7-9700T nebo Core i9-9900T běží. Celý článok „Máme detaily 35W Intel Core 9. generace. 9900T má boost 4,4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Thermalright HR-22 Plus: nový pasivní chladič zvládne 65W CPU

V posledních letech se bohužel ztenčil výběr pasivních chladičů, použitelných pro bezhlučné chlazení výkonnějších CPU. Teď by se ovšem mohla objevit jedna nová možnost: velký, více než kilo vážící pasiv Thermalright HR-22 Plus. Ten je opravdu masivní, v prosklené skříni vám přes něj skoro nebude vidět na desku. I díky tomu má utáhnout i 65W procesory bez ventilátorů. A mimochodem bude také mít pěknou černou verzi. Celý článok „Thermalright HR-22 Plus: nový pasivní chladič zvládne 65W CPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Bezhlučná vežička pre NUCy s Coffee Lake je už za rohom

Mini počítače Intel NUC s ôsmou generáciou procesorov Core, nazývané Bean Canyon, sú tu s nami už nejaký ten týždeň. Zatiaľ je však stále veľmi málo alternatívnych skriniek. A tie pôvodné sú tradičné – malé a pomerne hlučné. Konečne sa však objavila poriadna pasívna skrinka. Že je od Akasy, ktorá sa na UCFF špecializuje najviac zo všetkých, asi nie je žiadnym prekvapením. Celý článok „Bezhlučná vežička pre NUCy s Coffee Lake je už za rohom“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. „Vyžaduje tedy nejprve samostatný zdroj například notebookového typu, který bude typicky externí, čímž se dá zachovat celkově pasivní chod bez mechanických součástek…“ rád by som videl ten minimálne 800 W „adaptér“…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *