PicoPSU na stereoidech: HDPlex uvádí 800W pasivní zdroj DC-ATX

NanoPSU zdroj DC-ATX s výkonem 800 W

Zdroje typu PicoPSU asi příznivci malých počítačů budou dobře znát, pro Mini-ITX a menší PC mají totiž spoustu výhod: minimální velikost, nízkou klidovou spotřebu a hlavně pasivní provoz. Obvykle ale také poskytují jen nízké výkony. To ale mění nejnovější DC-ATX zdroj tohoto typu od firmy HDPlex. Nabídne totiž výkon 800 W, který by stačil i hodně žravým herním sestavám.

HDPlex 800W DC-ATX je nejvýkonnější model, který firma vyrobila v rámci řady NanoATX. A asi by to měl být i nejsilnější PC zdroj tohoto typu na světě. Podle HDPlexu je možné ho kromě herních počítačů (zejména asi těch s dvěma grafikami ve SLI) použít také v automobilech nebo pro embedded zařízení umělé inteligence. Míří tedy i mimo oblast běžných počítačů.

Stejně jako PicoPSU se tento zdroj nenapájí přímo z elektrické sítě střídavým napětím, pracuje na stejnosměrný proud (jde o DC-DC konverzi). Vyžaduje tedy nejprve samostatný zdroj například notebookového typu, který bude typicky externí, čímž se dá zachovat celkově pasivní chod bez mechanických součástek. Z takového AC adaptéru pak HDPlex NanoATX přijímá už stejnosměrný proud – podporováno je napětí od 16 do 63 V. Zdroj z něj již tvoří 12V, 5V a 3,3V větev vyžadovanou počítačem a standardem ATX.

800W HDPlex NanoATX počítá s modulární kabeláží, všechny výstupní kabely se osazují do konektorů. Poskytuje jeden 24pinový kabel/konektor pro základní desku, jeden ATX čtyřpin pro CPU a celkem šest osmipinových konektorů, které lze použít k napájení jak grafických karet PCI Express, tak pro CPU/desku.

Vstup je zajištěn dvěma šestipinovými Molex konektory, ovšem nejsou určené k zapojení na ATX zdroj (jak už bylo zmíněno, je potřeba napětí minimálně 16 V). Na tyto konektory se připojí vstup onoho primárního AC-DC zdroje. Respektive vzhledem k výkonu jich spíše bude víc najednou. HDPlex doporučuje použití dvou svých vlastních 400W zdrojů, což jsou rovněž pasivní krabičky (krabice) instalovatelné dovnitř skříně. Pokud je zapojen jen jeden ze vstupních osmipinů, zdroj by měl fungovat s nižším výkonem, nebudou dostupné tři z jeho šesti 12V osmipinových konektorů.

Schéma zpojení 800W DC-ATX zdroje HDPlex

Výrobce slibuje, že v tomto DC-ATX zdroji jsou použity vysoce kvalitní součástky. Cívky Würth Elektronik pro vysoké proudy, japonské kondenzátory s pevným dielektrikem Sanyo (určené pro vysoká napětí) a čipy National Semiconductor a MPS. PCB je šestivrstvé s dvojuncovým přídělem mědi, tedy tlustší vrstvou. Hotová osazená deska pak má z obou stran osazený pasivní chladič. Podle HDPlexu je zařízení vhodné i pro nonstop provoz 24 hodin v kusu, sedm dní v týdnu.

Ačkoliv je chlazení pasivní, je třeba připomenout, že zdroj stále bude tvořit tepelné ztráty, byť ty jsou při DC-DC konverzi menší. Při 800 W zátěže by ale tepelný výdej měl být významný, takže bude třeba, aby tento zdroj měl okolo nějaký průvan a odvětrávání, ať už přirozené, nebo nucené. Což ovšem platí pro všechny komponenty opatřené jen pasivním chladičem.

Pokud vás tento zdroj zaujal a hodil by se vám do pasivního PC nebo zařízení, přijde vás na 190 dolarů (s DPH 200 € nebo 5100 Kč). Zatím ještě není reálně dostupný, ale výroba již běží, takže by snad měl být k mání v dohledné době.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650

Na pasivně chlazené grafické karty bez ventilátorů bylo v posledních letech výrobci trošku zanevřeno. Ale teď se objevila novinka firmy Palit, která vydává čistě pasivní verzi GeForce GTX 1650, tedy 75W modelu aktuální generace GPU Nvidia Turing. Tato karta staví na už předtím vyzkoušeném designu chladiče KalmX, ovšem s novým (respektive loni vydaným) GPU posouvá možnosti toho, co lze s takovouto pasivní kartou dosáhnout. Celý článok „Něco pro fanless PC: Palit má pasivně chlazenou GeForce GTX 1650“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Nové minipočítače Zotac: Zboxy s Comet Lake a 15W Ryzeny 3000

Zotac je firma, která vyráběla „NUCy“ ještě předtím, než tento koncept Intel představil, a v minipočítačích a barebonech taky pořád pokračuje. Teď na CES 2020 firma představila několik novinek – například model pro tvůrce obsahu, pasivně chlazenou verzi a také mini PC založená na úsporných 15W procesorech AMD Ryzen a také na Intel Comet Lake. V nabídce budou aktivně, ale i pasivně chlazené verze. Celý článok „Nové minipočítače Zotac: Zboxy s Comet Lake a 15W Ryzeny 3000“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

OnLogic uvádí pasivní „NUCy“ s 15W procesory AMD Ryzen

Když chcete minipočítač formátu NUC, máte nepřeberné množství možností s procesory Intel. Ovšem pokud byste chtěli něco na platformě AMD (ať už kvůli CPU části, nebo kvůli integrované grafice Ryzenů), bylo to o dost horší. Ale začínají se objevovat i „NUCy“ s těmito procesory. Mini PC založené na 14nm APU Ryzenech teď uvedla na trh firma OnLogic (dříve známá jako Logic Supply). A dokonce pěkně pasivně chlazené. Celý článok „OnLogic uvádí pasivní „NUCy“ s 15W procesory AMD Ryzen“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. „Vyžaduje tedy nejprve samostatný zdroj například notebookového typu, který bude typicky externí, čímž se dá zachovat celkově pasivní chod bez mechanických součástek…“ rád by som videl ten minimálne 800 W „adaptér“…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *