PicoPSU na stereoidech: HDPlex uvádí 800W pasivní zdroj DC-ATX

NanoPSU zdroj DC-ATX s výkonem 800 W

Zdroje typu PicoPSU asi příznivci malých počítačů budou dobře znát, pro Mini-ITX a menší PC mají totiž spoustu výhod: minimální velikost, nízkou klidovou spotřebu a hlavně pasivní provoz. Obvykle ale také poskytují jen nízké výkony. To ale mění nejnovější DC-ATX zdroj tohoto typu od firmy HDPlex. Nabídne totiž výkon 800 W, který by stačil i hodně žravým herním sestavám.

HDPlex 800W DC-ATX je nejvýkonnější model, který firma vyrobila v rámci řady NanoATX. A asi by to měl být i nejsilnější PC zdroj tohoto typu na světě. Podle HDPlexu je možné ho kromě herních počítačů (zejména asi těch s dvěma grafikami ve SLI) použít také v automobilech nebo pro embedded zařízení umělé inteligence. Míří tedy i mimo oblast běžných počítačů.

Stejně jako PicoPSU se tento zdroj nenapájí přímo z elektrické sítě střídavým napětím, pracuje na stejnosměrný proud (jde o DC-DC konverzi). Vyžaduje tedy nejprve samostatný zdroj například notebookového typu, který bude typicky externí, čímž se dá zachovat celkově pasivní chod bez mechanických součástek. Z takového AC adaptéru pak HDPlex NanoATX přijímá už stejnosměrný proud – podporováno je napětí od 16 do 63 V. Zdroj z něj již tvoří 12V, 5V a 3,3V větev vyžadovanou počítačem a standardem ATX.

800W HDPlex NanoATX počítá s modulární kabeláží, všechny výstupní kabely se osazují do konektorů. Poskytuje jeden 24pinový kabel/konektor pro základní desku, jeden ATX čtyřpin pro CPU a celkem šest osmipinových konektorů, které lze použít k napájení jak grafických karet PCI Express, tak pro CPU/desku.

Vstup je zajištěn dvěma šestipinovými Molex konektory, ovšem nejsou určené k zapojení na ATX zdroj (jak už bylo zmíněno, je potřeba napětí minimálně 16 V). Na tyto konektory se připojí vstup onoho primárního AC-DC zdroje. Respektive vzhledem k výkonu jich spíše bude víc najednou. HDPlex doporučuje použití dvou svých vlastních 400W zdrojů, což jsou rovněž pasivní krabičky (krabice) instalovatelné dovnitř skříně. Pokud je zapojen jen jeden ze vstupních osmipinů, zdroj by měl fungovat s nižším výkonem, nebudou dostupné tři z jeho šesti 12V osmipinových konektorů.

Schéma zpojení 800W DC-ATX zdroje HDPlex

Výrobce slibuje, že v tomto DC-ATX zdroji jsou použity vysoce kvalitní součástky. Cívky Würth Elektronik pro vysoké proudy, japonské kondenzátory s pevným dielektrikem Sanyo (určené pro vysoká napětí) a čipy National Semiconductor a MPS. PCB je šestivrstvé s dvojuncovým přídělem mědi, tedy tlustší vrstvou. Hotová osazená deska pak má z obou stran osazený pasivní chladič. Podle HDPlexu je zařízení vhodné i pro nonstop provoz 24 hodin v kusu, sedm dní v týdnu.

Ačkoliv je chlazení pasivní, je třeba připomenout, že zdroj stále bude tvořit tepelné ztráty, byť ty jsou při DC-DC konverzi menší. Při 800 W zátěže by ale tepelný výdej měl být významný, takže bude třeba, aby tento zdroj měl okolo nějaký průvan a odvětrávání, ať už přirozené, nebo nucené. Což ovšem platí pro všechny komponenty opatřené jen pasivním chladičem.

Pokud vás tento zdroj zaujal a hodil by se vám do pasivního PC nebo zařízení, přijde vás na 190 dolarů (s DPH 200 € nebo 5100 Kč). Zatím ještě není reálně dostupný, ale výroba již běží, takže by snad měl být k mání v dohledné době.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Na zrušené Accelero S3 možná naváže nový chladič GPU Raijintek

Ve čtvrtek jsme tu měli zprávu o tom, že se po letech přestane vyrábět chladič Arctic Accelero S3, který byl do značné míry unikátní možností, jak chladit grafické karty pasivně bez ventilátoru (ale samozřejmě s průvanem ve skříni a jen do určitého TDP). Jak jsme psali, Arctic bohužel tento chladič GPU zrušil a nemá v plánu nabízet nějaký jiný podobný. Ale zdá se, že by se nástupce možná mohl objevit někde jinde. Celý článok „Na zrušené Accelero S3 možná naváže nový chladič GPU Raijintek“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Koncept Galaxy SNPR: pasivně chlazená externí GeForce RTX 2070

Thunderbolt 3 umožnil vyrobit funkční externí grafické karty pro notebooky, s nimiž lze na těchto počítačích hrát, aniž by musely být přerostlé, těžké a s horší výdrží na baterii. Na trhu je hodně boxů na klasické desktopové karty, ale na Computexu 2019 teď bylo ukázáno něco speciálního: externí GeForce RTX 2070, která je chlazená úplně pasivně. Tím by mohla být zajímavá nejen pro notebooky, ale i pro tichý desktop. Celý článok „Koncept Galaxy SNPR: pasivně chlazená externí GeForce RTX 2070“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Project Fanless: zdroj s vysouvacím šuplíkem na volitelný větrák

Na Computexu 2019 firma Cooler Master ukázala docela zajímavý nápad z říše zdrojů. Jmenuje se „Project Fanless“ a je to tedy pasivně chlazený zdroj. Ale ne čistě. Zdroj má možnost ventilátor přidat – a to rychle bez rozebrání, porušení záruky a rizika úrazu (uvnitř zdroje je nebezpečně vysoké napětí a silné kondenzátory). Zároveň jde vlastně taky o první zdroj, kde se dá jednoduše vyměnit ventilátor, což je taky dost zajímavé. Celý článok „Project Fanless: zdroj s vysouvacím šuplíkem na volitelný větrák“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. „Vyžaduje tedy nejprve samostatný zdroj například notebookového typu, který bude typicky externí, čímž se dá zachovat celkově pasivní chod bez mechanických součástek…“ rád by som videl ten minimálne 800 W „adaptér“…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *