Ktorú Gigabyte RTX 2080 Ti? Gaming OC vs. Windforce OC

Gaming OC: Parametre a detaily

Pokračujeme v testoch nových grafických kariet GeForce RTX. Teraz sa pozrieme na dvojicu modelov od Gigabyte, ktoré na prvý pohľad vyzerajú totožne, no pri detialnejšom pohľade si všimnete niekoľko rozdielov. Ale hlavne zaujímavé je porovnanie taktov jadra, zahrievania a otáčok. Windforce OC patrí medzi cenovo najdostupnejšie RTX 2080 Ti, za dobré peniaze je ale i o pár desiatok eur drahšia sestrička Gaming OC.

Základné parametre

*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojú z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

Gaming OC je z dvojice testovaných kariet vyšší model. Spolu s Windforce OC však tvorí stred aktuálnej ponuky RTX 2080 Ti grafík od Gigabyte. Nižšie postavené sú blower verzie Turbo a vyššie modely Aorus (Xtreme).

   

V balení nájdeme okrem karty návod, DVD s ovládačmi, redukciu na napájanie a 4-ročnú záruku.

   

Dizajn grafiky je na pomery Gigabyte veľmi netradičný. Z predchádzajúcej generácie sme boli zvyknutí na všadeprítomnú oranžovú a agresívny dizajn. Gaming OC s minulou generáciou zdieľa trojventilátorový chladič Windforce, no vzhľad plastového tela sa už zmenil. Má síce ostré línie a hrany, no sivo-strieborná kombinácia pôsobí elegantne a možno až fádne. Neočakávajte žiadne RGB šialenstvo, na to má výrobca Aorus Xtreme karty, tu prevažuje nenápadnosť. To môže byť výhodou, nakoľko túto grafiku môžete farebne zladiť takmer s akoukoľvek farebnou schémou počítača, teda okrem bielej. Rozhodne ide o jednu z najdecentnejších kariet na trhu.

Na zadnej strane nájdete jednoduchý čierny kovový backplate. Nemá žiadne otvory ani RGB podsvietenie. Na rozdiel od EVGA XC Ultra sa však bude ľahšie čistiť, práve preto, že je v jednom kuse bez otvorov. Biely nápis Gigabyte sa tam však veľmi nehodí, oveľa lepšie by bolo použiť logo či nejaký iný dizajnový prvok, nech to nepôsobí tak sterilne.

Pri pohľade zboku môžete vidieť množstvo rebier chladenia a dvojicu 8-pinov. Chladič presahuje dva sloty a má hrúbku 50 mm. Dĺžka karty je 287 mm, čo je o 17 mm viac ako má XC Ultra. To je vzhľadom na trojventilátorový chladič pochopiteľné. Hmotnosť karty je však výrazne nižšia v porovnaní s XC Ultra a konkrétne je to 1016 g. To je takmer o tristo gramov menej ako má grafika od EVGA.

Vpredu môžete vidieť štvoricu heatpipe, ktoré vedú cez chladič grafiky. Vzadu sa nachádza klasická zostava konektorov grafík RTX, a ted aj tu je pätica výstupov – HDMI 2.0b, 3× DisplayPort 1.4 a USB-C (VirtualLink).

Bližší pohľad na chladič Windforce nám ukáže množstvo rebier, ktoré je v chladiči použitých. Zaujímavo sú riešené tiež ventilátory, ktoré majú drážky na usmernenie vzduchu, ale aj akési lopatky z vnútornej strany.

   

Karta je vybavená ventilátormi 3D Active, čo je len marketingový názov pre funkciu vypnutia ventilátorov pri neaktivite alebo nízkej teploty jadra. Pri bežnej práci na počítači bude tak karta úplne tichá a ventilátory sa roztočia len keď to bude potrebné. Zaujímavosťou je aj fakt, že stredný ventilátor sa točí v opačnom smere ako zvyšné dva a to z toho dôvodu, aby sa nevytvárali turbulencie vzduchu, ktoré zhoršujú chladenie.

   

Nechýba samozrejme ani konektor NVLink , aby ste mohli pripojiť druhú kartu. V blízkej budúcnosti plánujeme otestovať výkon dvoch RTX 2080 Ti v konfigurácii NVLink, čakáme však na doručenie mostíka.

Spomenuli sme, že Gaming OC je viac decentná karta ako dizajnový karneval, no RGB podsvietenie v roku 2019 je „povinnosťou“. Nájdeme ho tu v podobe podsvieteného loga Gigabyte, čo je jednoduché, no účinné. Nesmie chýbať ani synchronizácia RGB Fusion. Grafika tak môže svietiť rovnako ako Z390 Aorus Xtreme, no iba v niektorých režimoch. Doska totiž disponuje viacerými režimami, ktoré grafika nemá.  Vybrať si tak budete musieť z dýchania, statickej farby, blikania alebo cyklického striedania. Podsvietenie môžete samozrejme aj úplne vypnúť.

Poďme sa pozrieť na druhú kartu v teste a to Windforce OC.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080

Jsou tu nové zprávy k očekávanému příchodu nové generace grafických karet, které by měly vyjít ve druhé polovině roku (nebo začátkem toho příštího). Tentokrát se týkají grafik chystaných Nvidií, GeForce RTX 5000 s GPU architektury Blackwell. Na internetu se krátce po sobě objevila nejdřív zvěst o tom, že Nvidia letos vydá jen nejdražší model, u které se ale prakticky hned ukázalo, že asi neplatí a jako první bude k mání dostupnější model. Celý článok „Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia ChatRTX: Umělá inteligence doma na grafikách GeForce

Je to poměrně nedávno, co Nvidia odhalila aplikaci Chat With RTX, která umožňuje snadno instalovat různé AI modely na desktopový počítač (nebo notebook) s Windows a pak je používat jako chatbot. Aplikace nabízí například vyhledávání v souborech na disku nebo hledání a sumarizaci videí v YouTube. Původně se uvádělo, že měla být hlavně demem, ale Nvidia do ní teď přidává další funkcionalitu a možná z ní chce postavit serióznější produkt. Celý článok „Nvidia ChatRTX: Umělá inteligence doma na grafikách GeForce“ »

 •  
 •  
 •  

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *