Ktorú Gigabyte RTX 2080 Ti? Gaming OC vs. Windforce OC

Gaming OC: Parametre a detaily

Pokračujeme v testoch nových grafických kariet GeForce RTX. Teraz sa pozrieme na dvojicu modelov od Gigabyte, ktoré na prvý pohľad vyzerajú totožne, no pri detialnejšom pohľade si všimnete niekoľko rozdielov. Ale hlavne zaujímavé je porovnanie taktov jadra, zahrievania a otáčok. Windforce OC patrí medzi cenovo najdostupnejšie RTX 2080 Ti, za dobré peniaze je ale i o pár desiatok eur drahšia sestrička Gaming OC.

Základné parametre

*Tento rozmer nepočíta s jazýčkom na záslepke. Informuje teda o tom, koľko miesta ukrojú z vnútra skrinky.
**Merané bez konektora PCIe. To znamená, že ide o vzdialenosť od slotu po bočnicu. Podľa nej môžete predísť prípadnej nekompatibilite s menšími alebo atypickými skrinkami.

Detaily

Gaming OC je z dvojice testovaných kariet vyšší model. Spolu s Windforce OC však tvorí stred aktuálnej ponuky RTX 2080 Ti grafík od Gigabyte. Nižšie postavené sú blower verzie Turbo a vyššie modely Aorus (Xtreme).

   

V balení nájdeme okrem karty návod, DVD s ovládačmi, redukciu na napájanie a 4-ročnú záruku.

   

Dizajn grafiky je na pomery Gigabyte veľmi netradičný. Z predchádzajúcej generácie sme boli zvyknutí na všadeprítomnú oranžovú a agresívny dizajn. Gaming OC s minulou generáciou zdieľa trojventilátorový chladič Windforce, no vzhľad plastového tela sa už zmenil. Má síce ostré línie a hrany, no sivo-strieborná kombinácia pôsobí elegantne a možno až fádne. Neočakávajte žiadne RGB šialenstvo, na to má výrobca Aorus Xtreme karty, tu prevažuje nenápadnosť. To môže byť výhodou, nakoľko túto grafiku môžete farebne zladiť takmer s akoukoľvek farebnou schémou počítača, teda okrem bielej. Rozhodne ide o jednu z najdecentnejších kariet na trhu.

Na zadnej strane nájdete jednoduchý čierny kovový backplate. Nemá žiadne otvory ani RGB podsvietenie. Na rozdiel od EVGA XC Ultra sa však bude ľahšie čistiť, práve preto, že je v jednom kuse bez otvorov. Biely nápis Gigabyte sa tam však veľmi nehodí, oveľa lepšie by bolo použiť logo či nejaký iný dizajnový prvok, nech to nepôsobí tak sterilne.

Pri pohľade zboku môžete vidieť množstvo rebier chladenia a dvojicu 8-pinov. Chladič presahuje dva sloty a má hrúbku 50 mm. Dĺžka karty je 287 mm, čo je o 17 mm viac ako má XC Ultra. To je vzhľadom na trojventilátorový chladič pochopiteľné. Hmotnosť karty je však výrazne nižšia v porovnaní s XC Ultra a konkrétne je to 1016 g. To je takmer o tristo gramov menej ako má grafika od EVGA.

Vpredu môžete vidieť štvoricu heatpipe, ktoré vedú cez chladič grafiky. Vzadu sa nachádza klasická zostava konektorov grafík RTX, a ted aj tu je pätica výstupov – HDMI 2.0b, 3× DisplayPort 1.4 a USB-C (VirtualLink).

Bližší pohľad na chladič Windforce nám ukáže množstvo rebier, ktoré je v chladiči použitých. Zaujímavo sú riešené tiež ventilátory, ktoré majú drážky na usmernenie vzduchu, ale aj akési lopatky z vnútornej strany.

   

Karta je vybavená ventilátormi 3D Active, čo je len marketingový názov pre funkciu vypnutia ventilátorov pri neaktivite alebo nízkej teploty jadra. Pri bežnej práci na počítači bude tak karta úplne tichá a ventilátory sa roztočia len keď to bude potrebné. Zaujímavosťou je aj fakt, že stredný ventilátor sa točí v opačnom smere ako zvyšné dva a to z toho dôvodu, aby sa nevytvárali turbulencie vzduchu, ktoré zhoršujú chladenie.

   

Nechýba samozrejme ani konektor NVLink , aby ste mohli pripojiť druhú kartu. V blízkej budúcnosti plánujeme otestovať výkon dvoch RTX 2080 Ti v konfigurácii NVLink, čakáme však na doručenie mostíka.

Spomenuli sme, že Gaming OC je viac decentná karta ako dizajnový karneval, no RGB podsvietenie v roku 2019 je „povinnosťou“. Nájdeme ho tu v podobe podsvieteného loga Gigabyte, čo je jednoduché, no účinné. Nesmie chýbať ani synchronizácia RGB Fusion. Grafika tak môže svietiť rovnako ako Z390 Aorus Xtreme, no iba v niektorých režimoch. Doska totiž disponuje viacerými režimami, ktoré grafika nemá.  Vybrať si tak budete musieť z dýchania, statickej farby, blikania alebo cyklického striedania. Podsvietenie môžete samozrejme aj úplne vypnúť.

Poďme sa pozrieť na druhú kartu v teste a to Windforce OC.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte RTX 2080 Gaming OC: Do 4K s cenou pod tisícku

Testy grafických kariet rozširujeme o RTX 2080 v podaní Gigabyte (Gaming OC). Ide o high end grafiku, ktorá je výkonovo na úrovni predchádzajúceho top modelu GTX 1080 Ti. Na rozdiel od nej však ponúka výhody série RTX, teda predovšetkým ray-tracingu. Pre ozajstného nadšenca je tu však RTX 2080 Ti a pre bežných hráčov cenovo dostupnejšia RTX 2070. Má tak RTX 2080 vôbec význam? Celý článok „Gigabyte RTX 2080 Gaming OC: Do 4K s cenou pod tisícku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Koncept Galaxy SNPR: pasivně chlazená externí GeForce RTX 2070

Thunderbolt 3 umožnil vyrobit funkční externí grafické karty pro notebooky, s nimiž lze na těchto počítačích hrát, aniž by musely být přerostlé, těžké a s horší výdrží na baterii. Na trhu je hodně boxů na klasické desktopové karty, ale na Computexu 2019 teď bylo ukázáno něco speciálního: externí GeForce RTX 2070, která je chlazená úplně pasivně. Tím by mohla být zajímavá nejen pro notebooky, ale i pro tichý desktop. Celý článok „Koncept Galaxy SNPR: pasivně chlazená externí GeForce RTX 2070“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

MSI RTX 2070 Gaming Z: tichá, výkonná, robustná

Po Gainward RTX 2070 Phoenix GS pridávame na porovnanie RTX 2070 Gaming Z od MSI. Spoločné majú tieto karty iba grafické jadro. Masívny trojslotový chladič, dva veľké ventilátory, kovový backplate a štedré podsvietenie RGB predstavujú presný opak toho, čo ponúkala grafika Gainwardu. Otázkou zostáva, ktorá z dvojice je výkonnejsšia a má lepšie prevádzkové vlastnosti.  Celý článok „MSI RTX 2070 Gaming Z: tichá, výkonná, robustná“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *