Alphacool má 80 a 40mm radiátory pro servery. Vodník v mini PC?

Serverové 1U a 2U radiátory pro vodníka v malých rozměrech

U radiátorů používaných ve vodním chlazení jsme si zvykli, že jejich profil kopíruje klasické ventilátory. A tudíž potřebuje docela dost prostoru na stěně skříně. Firma Alphacool teď na CES 2019 představila radiátory, které na to jdou o dost jinak – jsou hranolové a průřez, kterým prochází vzduch je hodně nízký. Jde o produkt určený pro nízké 1U servery, ale zajímavý by mohl být i v kompaktních počítačích.

Tyto snížené radiátory (co do profilu, nebavíme se zde o tloušťce) patří do Alphacool řady X-Flow, která používá podélný průtok kapaliny, kdy je vtok na jednom, a výtok na opačném konci radiátoru, místo oběhu ve tvaru U. Na CES je firma ukázala v různých velikostech. Jejich výška je uzpůsobena buď na osazení 40mm ventilátory (pro 1U skříň, bladeservery) nebo na 80mm ventilátory (2U skříň). Jako u těch, které používáme v PC, je ventilátorů obyčejně osazeno několik vedle sebe, čímž se vykompenzuje malý průtok jednoho třeba 40mm ventilátoru.

Tento radiátor tak může být ještě výrazněji obdélníkový než modely pro PC (s třemi až čtyřmi ventilátory). V 1U nebo 2U serveru lze totiž využít poměrně dost prostoru na šířku, ale ona výška je nedostatková. Podle fotek může radiátor X-Flow s 40mm výškou být vyráběn pro osazení až sedmi ventilátory. To dává průřez zhruba 40 × 280 mm, pokud nepočítáme terminály. Jak můžete vidět na fotkách z CES, u 40mm radiátoru je tloušťka větší než jeho výška. Obrázek v záhlaví také hezky ukazuje pozice pro osazení větráků.

Alphacool vyrábí tyto radiátory z mědi a do celého chladícího okruhu k nim nabízí také patřičně malé expanzní nádržky s integrovanou DC-LT pumpou. Firma má také bloky Eisblock XPX Pro pro osazení na serverové sockety LGA 3647 (Xeony Skylake-SP) a LGA 2066 (Xeon-W a desktopová platforma X299) od Intelu, ale i socket TR4 procesorů AMD Threadripper. Stejný socket pod označením SP3 mají i procesory Epyc, takže i s těmi by se měl dát použít. I tento blok je kompatibilní s 1U serverovými šasi.

Radiátory Alphacool X-Flow pro 1U a 2U servery, s průřezem stavěným na 80mm nebo 40mm ventilátory (Foto: Alphacool)

Kromě toho, že lze koupit jednotlivé komponenty, ale Alphacool také nabízí hotové all-in-one vodníky na nich založené a předem naplněné kapalinou. Pro použití v serverech to asi bude výhodnější řešení, zvlášť vzhledem k možnosti rychlé výměny v případě selhání.

Zajímavá možnost i pro custom PC?

Tím, že je tento produkt určený pro servery, asi nebude nějak široce distribuován v normální prodejní síti. Ovšem jak už jsme naznačili, takto kompaktní vodní chlazení by mohlo být v minipočítačích hodně zajímavé (pravda, vyžadovalo péči s výběrem dost silných, ale nepříliš hlučných 40mm ventilátorů). Radiátory s 80mm nebo dokonce 40mm výškou by se totiž mohly integrovat do o hodně zajímavějšího spektra skříní a šasi, než ty 120mm. Otevírala by se možnost mít například vodní chlazení v nízkoprofilové skříni, placatém HTPC šasi, nebo i ve skříňce osazené do VESA držáku za monitor.

Skříně připravené na takovou možnost ovšem dnes nikdo nevyrábí, takže by bylo nutné si panel pro osazení radiátoru vyrobit svépomocí. Ovšem dnes je také poměrně dostupná možnost vytvořit si skříň úplně na míru pomocí 3D tiskáren. Právě při jejich využití by asi tyto prvky vodního chlazení mohly dát vzniknout zajímavým unikátním PC.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chladíme Threadripper vzduchem i vodou

Současné procesory Threadripper jsou energeticky efektivní a jejich spotřeba na jádro je příjemně nízká. Ale jejich vysoký počet jader vede k nezanedbatelné celkové spotřebě v absolutních číslech. Uchladit tyto procesory tedy není snadné. Během zápůjčky procesoru AMD Ryzen Threadripper 3970X jsem měl možnost jej chladit vzduchovým i kapalinovým chlazením. Rád bych se s vámi podělil o své dojmy a měření v následujícím textu. Celý článok „Chladíme Threadripper vzduchem i vodou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu

Když vyšel Radeon VII, neměl bohužel moc dobrý chladič, recenzenti u něj shledali velkou hlučnost. Jako možnost, jak s tím něco udělat, se doteď nabízely vodní bloky, ale ty vyžadují custom vodní chlazení, náročné finančně i časově. Teď se objem objevila alternativa, kterou by mělo být mnohem snazší aplikovat: vodní chlazení pro Radeon VII typu all-in-one, tedy bezúdržbové s připraveným radiátorem a pumpou. Celý článok „Je tu AIO vodní chladič pro Radeon VII. Může i do custom okruhu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem

Zase tu jednou máme něco exotického. Pro stavitele vodních chlazení vymyslela firma Alphacool něco, co by vás asi nenapadlo: fitting vybavený opravdovým laserem. Není to (doufejme) žádná zamaskovaná příprava na vzpouru strojů proti uživatelům. Tato legrácka má pomáhat při navrhování a stavbě okruhu, takže vlastně nejde o součástku, která by v něm zůstávala při provozu, má však z praktických důvodů právě provedení fittingu. Celý článok „Alphacool uvádí fittingy pro vodní okruhy s integrovaným laserem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *