Z testlabu HWC #4: Dočkáte sa, testovanie ventilátorov už beží

Testovať ventilátory nie je „len tak“

Cesta za testami počítačových ventilátorov bola nesmierne tŕnitá. Iná ale ani byť nemohla, keďže zadanie na vypracovanie metodiky znelo jasne – bez kompromisov a do posledného detailu. Večne vás ale čakať nenecháme, všetky práce na metodike máme dokončené a už získavame prvé výsledky do verejných testov. A ten adrenalín z poznávania nepoznaného je… šialený.

Od článku, kde sme priblížili metodiku na testy ventilátorov, ubehol už takmer rok. Ale žiaden strach, nič sme nepozastavili, naopak. Základ z decembra minulého roka bol však len prototyp, na ktorom bolo potrebné dotiahnuť viacero dôležitých drobností. Ale mimoriadne doležitých drobností. Dôležitých na to, aby veterný tunel produkoval užitočné a presné výsledky čo najdlhší čas (takže sme pracovali aj na vyššej trvanlivosti niektorých častí, na náhradných dieloch a podobne). V ostatných mesiacoch bolo potrebné doladiť najmä prostredie na meranie vibrácií. Tak, aby vytváralo podmienky pre dostatočne vysoké rozlíšenie a zároveň bolo dostatočne spoľahlivé.

Odmerať bezprostredne za sebou naprieč rôznymi montážami s rovnakými nastaveniami ventilátora dvakrát identické hodnoty, je mimoriadne zložitá úloha. A špeciálne vtedy, keď v rovnakom čase popri vibráciách treba odmerať aj kľúčové veličiny, ako sú hladina hluku, prietok vzduchu a statický tlak. Čiže ony vibrácie sa nemerajú úplne tak, ako by sa merali, keby boli cieĺom odmerať iba vibrácie. My ale popri nich súčasne potrebujeme merať aj ostatné veličiny a dať všetko do prienikov.

Pri takýchto požidavkách musí byť uloženie ventilátora dostatočne:

  • jemné, aby bolo rozlíšenie na meranie vibrácií vysoké (s tým súvisí aj voľba vhodných materiálov na výrobu konštrukcie držiaka na ventilátor), ale pritom aby sa už v žiadnej mierne neprenášali na kostru veterného tunela a tým neskreslovali merania hladiny hluku.
  • tesné, aby nedochádzalo k nežiadúcim únikom vzduchu a tlakovým stratám, ktoré by spôsobovali, že nameriame nižšie parametre, než sú reálne
  • opakovateľné, aby sme s rovnakým ventilátorom pri rovnakom nastavení namerali vždy rovnaké hodnoty. Na to je potrebné nastaviť najmä konštantný prítlak montáže (v našom prípade cez tlačné pružiny s presne nastaveným jemným momentom sily) a vždy rovnakou silou musí na snímač vibromeru pôsobiť aj jeho vlastný dátový kábel, pre ktorý máme na konštrukcii tunela jednoúčelový držiak. Fixnú polohu (s dorazom) má nakoniec aj samotný snímač vibromeru, ktorý je ku konštrukcii uchytený magneticky a pripevnený cez oceľovú vložku 10 N, čo v rámci zachovania opakovateľností meraní takisto musí byť. A nakoniec rovnakou silou je nevyhnutné skrutkovať aj ventilátory k rámčeku.
Držiak káblu vibromera. Jeden z prvkov, ktorý sa podiela na prakticky bezchybnej opakovateľnosti meraní

Honba za čo najvyššou presnosťou môže dostať človeka snáď aj do blázninca, ale po tisíckach hodín laborovania a stovkách rôznych kombínácií všetkého možného sme už s výsledkom „spokojní“. Respektíve môžeme sa do vecí poriadne oprieť a podľa pravdy poupravovať špecifikaćie výrobcov. Tie sú, často, výrazne prestrelené a badať tu isté zneužívanie toho, že udávané hodnoty nemá kto overiť. No, už má. Pripravené máme dokonca na to technickými ústavmi riadne skalibrované meracie prístroje a pre spomalenie procesu stárnutia celej testovacej zostavy veterný tunel s anemometrom, manometrom a príslušenstvom k nemu (snímače, hadičky) uzatvárame do bezprašnej, hermeticky uzatvorenej komory.

Po tlakových skúškach bolo prepracované a zosilnené aj tesnenie (okolo sondy manometra, v rámci rámčeku anemometra a nakoniec aj na záklopke, ktorú používame pri meraní statického tlaku. Tá síce dosadala na dobre vylapovanú plochu tunela a tesnosť nebolá zlá. Magnetická fólia dokonca má aj nejaké tesniace vlastnosti, ale kontaktné materiály boli pomerne tvrdé a časom by mohli výsledky rozhodiť aj nejaké drobné škrabance z bežného používania. Preto sme tu ešte doplnili tenkú a mäkkú tesniacu vložku.

Prierez tesniacej zákploky na merania statického tlaku. Substrát z hliníku, v strede magnetická fólia a mäkká 40-shorová guma

Vývoj metodiky trval síce dlho, ale minimálne rovnaký čas (a snáď i dlhšie, pokiaľ pre seriózne testy neskrachujeme, čo sa môže pokojne stať), bude konfrontovať špecifikácie ventilátorov s realitou. Veríme, že vďaka tomu by sa mohli výrobcovia ventilátorov viac snažiť a že sa viac zamerajú na aspekty, od ktorých sa odvíja efektivita.

Najbližší článok k ventilátorom predstaví konečnú metodiku. Nakoniec to už tento mesiac, ako som avizoval v niekde v komerntári nestihneme, ale čestné slovo, že v novembri to už odštartujeme. Október prekazilo to, že sme sa trochu nečakane dostali k procesoru Core i9-12900K ešte pred jeho vydaním. A jeho testy vám chceme prirodzene naservírovať v rovnakom čase, aku budú vychádzať aj vo svete.

Ale späť k veciam okolo ventilátorov. Aký bude rozvrh? Najskôr začneme testami prachových filtrov a v novembri určite vydáme aj prvý veľký porovnávajúci test ventilátorov, v ktorom chceme mať na začiatok sem „obyčajnejších“ ventilátorov. Od nich sa bude potom možné odraziť pri hodnotení „špeciálnejších“ modelov, ktoré budeme rozoberať postupne jeden po druhom.  Jednotlivé ventilátory budú dopĺňane v takej nadväznosti, aby vás testy bavili, aby ste sa na ne vždy tešili a čítali ich s rovnakým nadšením, s akým sú vytvárané. Aj to je pre naše fungovanie mimoriadne dôležité. Ale ani to sme strategicky nepodcenili.

A ešte jedna dôležitá vec: Do komentárov pod tento článok (ale potom v budúcnosti i pod ktorýkoľvek test ventilátorov) môžete uviesť, ktoré konkrétne modely ventilátorov vás zaujímajú. Postupne otestujeme všetky, ale prirodzene dáme prednosť tým, o ktoré eminentne stoja naši čitatelia.

Séria článkov s prefixom „Z testlabu HWC“ bude slúžiť na rýchlu informatizáciu čitateľov o témach, ktoré sa nejakým spôsobom dotýkajú testovacieho centra magazínu HWCooling.net. Obsahovať môže úpravy meracích postupov, prípadne oznamy a progres v rámci pripravovaných vecí. Alebo sa vám formou týchto článkov len tak prihovoríme, keď budeme mať potrebu niečo objasniť.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek

V priebehu času sme veľmi podrobne otestovali desať základných dosiek s čipsetmi Intel B660 a Z690. Z viac než 5000 rôznych meraní tak môžeme s istotou poprieť niektoré špekulácie, ktoré sa internetom šíria obvykle z nevedomosti autorov článkov či komentárov (v diskusiách). Ale to je prirodzené. Čím menej výživné recenzie sú, tým výživnejšiu vytvárajú pôdu pre rôzne mystifikácie. Celý článok „Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek“ »

  •  
  •  
  •  

Kompletný rozbor finálneho potrubia na testy ventilátorov

Úvod tohto článku bol viackrát prepisovaný. Pôvodné verzie sa uchyľovali k opisu nepriaznivých udalostí, pre ktoré sa dávno avizované testovanie ventilátorov takto dramaticky oddialilo. Ten text bol ale vždy príšerne nudný… podstatné je, že sa všetko podarilo dotiahnuť až na štart. Pred výstrelom sa ale poďte dôkladne prejsť po trati, na ktorej sa budú merania odohrávať. Je nesmierne dôležité, aby ste vedeli, ako budú testy ventilátorov HWC prebiehať. Celý článok „Kompletný rozbor finálneho potrubia na testy ventilátorov“ »

  •  
  •  
  •  

Z testlabu HWC #3: AI aplikácie Topaz Labs už aj v testoch GPU

Firma Topaz Labs má niekoľko pôsobivých aplikácií na vylepšovanie obrazovej kvality fotografií. Poznať ich môžete aj z našich testov CPU. Akcelerácia výkonnejšou grafickou kartou je však na úplne inej výkonnostnej úrovni a preto dáva väčší zmysel na tieto úlohy využívať silu grafického jadra. Pozrite sa napríklad na to, o aký kus Radeon RX 6600 XT predbieha 16-jadrový Ryzen 9 5950X. Celý článok „Z testlabu HWC #3: AI aplikácie Topaz Labs už aj v testoch GPU“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. Zdravím,
    super, teším sa 🙂
    Ventilátory, aspoň ja, preferujem 120mm PWM bez RGB, strednej a nižšej ceny.
    Odtestovať by ste mohli tieto:
    Noctua – ako štandard (A12, P12, S12)
    Arctic – ako najviac odporúčané budget (P12, F12, Bionic, rozdiel mezdzi ich štandardnými ložiskom a CO)
    Nidec/Scythe – Noctua ich označila ako naj. konkurentov
    Corsair ML

    Určite by som privítal porovnávacie testy rôznych veľkostí a hrúbok ventilátorov.

    1. Všetky z uvedených ventilátorov v testlabe máme, takže na ne skôr či neskôr príde. Rôzne hrúbky ventilátorov, samozrejme, testovať budeme. Máme tu už celkom slušnú zbierku 15 mm, ale bez testov nezostane ani 30 mm Phanteks T30. 🙂

  2. Dobry den,

    urcite by ma zaujimalo provnanie Noctua NF-A12x25 v standarnej a v „chromax.black.swap“ verzii a taktiez porovnanie s konkurenciou: Phanteks T30 a TT toughfan 12. A to najme v spektre pod 800ot./min.

    Otazka: planujete testy aj s realnym nasadenim na nejaky/nejake radiator/y?

    1. Ďakujeme za tipy, evidujeme, všetky tieto ventilátory otestujeme.

      Čo mysíte „reálnym“ nasadením? Jasné, prekážok za/pred ventilátor máme pripravených niekoľko: dva rôzne hrubé radiátory, prachové filtre, hexamriežky… všetko bude súčasťou štandardnej metodiky.

      1. Myslim to tak, ze sa pouzije jeden z realnych radiatorov ktore su bezne pouzite pri vodnom chladeni. Teda ze to bude normalne dostupny radiator a nie len nejak nasimulovany kus pripominajuci radiator.

        1. Samozrejme, máme reálne radiátory od EKWB a Alphacoolu, takisto čo sa týka prachových filtrov – jeden bude nylonový a druhý plastový (s hrubším zrnom), teda to, s čím sa v skrinkach stretávate.

          „Nasimulovavé“ máme iba šesťuhoľníkové mriežky, ale tie nemá zmysel zo skriniek vypreparovávať, keďže sa dajú podľa obvyklých parametrov (materiál, hrúbka, rádiusy hrán, tvar výsekov, ich hustota, …) elegante vyrobiť.

  3. Nemám k tomu čo dodať okrem toho, že sa teším na recenzie. Začať mainstreamovou vzorkou ako referenciou schvaľujem, bez toho by top modely bolo ťažké zaradiť. A možno z toho vylezie pár prekvapivých výsledkov.

    Ja by som okrem vyššie spomenutých rád videl v testoch NB Multiframe a NB eLoop, u eloopov 12 a 14 modely, Be Quiet SW3 sú predpokladám samozrejmosť. 🙂

    1. NB Multiframe sú jasnačka. To ma furt štve, že si nám ich vtedy kúpil a testy nikde… snáď sa aktuálne ročníky za ten čas nejako „merateľne“ nezmenili (vplyvom poupravených výrobných postupov a tak).

      Áno, SW3 sú samozrejmosť, ale to rovnako aj tie ostané modely, ktoré uvádzaš. Otázne je iba poradie, v akom ich budeme do testov pridávať.

      1. Nevadí, aspoň sa to dočkalo dokonalej metodiky. 😀 Stále mám slabosť pre Multiframe, aj keď myslím, že v dnešnej dobe už budú ťahať za kratší koniec v pomere výkon/hluk. Ale aj tak sú to pre mňa po Sterroxoch akusticky najpríjemnejšie vrtule spomedzi 120 mm. Nemyslím, že sa tam čosi menilo v rámci výroby, je to už bradatý návrh a menili sa časom iba lepky na rotore a balenie. 🙂 Neviem či tie odo mňa boli už v novom…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *