AMD uvádí další levné 35W APU s jádry Zen, Athlon 220GE a 240GE

(Lehce) vyšší frekvence CPU, ale stále 35 W

Tento podzim vydalo AMD první procesor Ryzen s 35W TDP vhodným pro pasivní chlazení, byť pod označením Athlon a jenom jako dvoujádro. Athlon 200GE má ale docela nízkou frekvenci jen 3,2 GHz, takže výkon CPU je pod konkurenčními Pentii. AMD teď ale vydává ještě Athlon 220GE a Athlon 240GE, které tuto slabinu doženou. Jejich frekvence je vyšší, ale přitom stále zachovávají nízké 35W TDP.

Vydání obou těchto procesorů bylo původně ohlášeno, už když byl vydán první Athlon, jejich reálné uvedení ale nakonec přichází až skoro na konci prosince. Obě novinky jsou postavené na stejném základě – jde o 14nm APU s dvěma jádry architektury Zen a s SMT, tedy podporou čtyř vláken. Integrované GPU Radeon Vega 3 obsahuje stále jen 192 shaderů (3 bloky CU), takže sice překoná grafický výkon konkurenčních procesorů Intel Pentium, ale bude o dost pomalejší než čtyřjádrova Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G.

Athlon 220GE bude o 200 MHz rychlejší než první nejslabší model – má základní frekvenci 3,40 GHz. A opět nemá zapnuté turbo, takže tato frekvence je zároveň maximální. Jeho cena bude o deset dolarů vyšší než modelu 200G: 65 $. To by u nás mělo znamenat cenu 69 eur nebo těsně pod 1800 Kč.

Athlon 240GE pak posune frekvenci už jenom o 100 MHz na 3,5 GHz, taktéž bez turbo boostu. Tento model bude tedy nakonec o necelých 10 % rychlejší než model 200GE. Doporučená cena už je ovšem 75 $, což vychází na 80 €/2050 Kč.

Oba modely budou mít stejně velkou L3 cache (4 MB) a 35 W TDP, byť to asi platí jen pro typické použití a při stress testingu CPU i GPU najednou ho překročíte. Parametry integrovaného GPU jsou stejné jako u 200GE, ani u jednoho modelu nebyla zvýšena frekvence, zůstává na stejných 1000 MHz. Také podpora pamětí je také stále jen maximálně 2666MHz DDR4 (dva kanály) a pro případnou samostatnou grafickou kartu by procesor měl mít řadič jen PCI Express 3.0 ×4.

Oficiálně zamčené, ale ve skutečnosti se Athlony přetaktovat dají

Všechny tyto Athlony jsou na rozdíl od Ryzenů zamčené pro přetaktování. Tedy oficiálně. Na deskách MSI a poté i na dalších značkách (Asus, Gigabyte) se mezitím objevila v BIOSech možnost nastavit násobič CPU u Athlonu 200GE a pravděpodobně i 220GE/240GE. Tím pádem lze tyto procesory přetaktovat, typicky na 3,8–3,9 GHz. Není však možné přetaktovat RAM nebo integrované GPU.

Athlon 200GE, první z 35W dvoujader se 14nm architekturou Zen

Pro potřeby levného PC tedy může být zajímavá možnost místo těchto dvou výkonnějších modelů koupit 200GE s deskou, jež má čipset B350 nebo B450, a přetočit ho. To ale zvýší spotřebu, takže jestli potřebujete právě ono 35W TDP, pak bude asi lepší nešetřit na CPU. I když na 3,4 – 3,5 GHz by možná model 200GE mohl jít i bez zvýšení napětí.

Oba tyto modely jsou už mají být oficiálně v prodeji, ale vzhledem k době vydání se asi reálně v obchodech na území Slovenska a ČR objeví až po Svátcích. Nyní je vyhledávače cen ještě nenacházejí.

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI končí s grafikami Radeon, soustředí se jenom na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI končí s grafikami Radeon, soustředí se jenom na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *