DeepCool AK400 Zero Dark Plus – Zlatá střední cesta

Klíčové vlastnosti

Na závěr letošního roku jsem si pro vás přichystal recenzi chladiče DeepCool AK400 Zero Dark Plus. Jedná se o cenově zajímavý chladič střední třídy s moderním designem. Přívlastky Zero Dark a Plus označují černou edici chladiče, respektive druhý ventilátor v balení. Také mě dost zajímá, jak si DeepCool AK400 Zero Dark Plus povede proti chladičům Fera 5 a Fortis 5 od Endorfy (SilentiumPC), kterým konkuruje jak cenově, tak udávaným TDP.

Klíčové vlastnosti chladiče

Na první pohled vás chladič DeepCool AK400 Zero Dark Plus (dále jen AK400 ZDP) upoutá zajímavou kombinací jednoduchého designu s moderními detaily. Varianta chladiče Zero Dark označuje matně černé zbarvení pasivu a heatpipe, což chladiči dodává vcelku nenápadný vzhled. Jakékoliv podsvícení zde budete hledat marně, chladič totiž není vybaven jedinou LED. Navzdory svým vcelku kompaktním rozměrům se AK400 ZDP pyšní maximální TDP hodnotou 220 W, což je lehce nad hranicí mých obvyklých testů. Bude tedy důležité ověřit, jak tato papírová specifikace obstojí v reálné zátěži přetaktovaného procesoru s tepelným výdejem přes 200 W.

   

AK400 ZDP je konstruován jako symetrický jednověžový chladič s dvěma ventilátory na každé straně svazku hliníkových žeber. Přívlastek Plus v názvu označuje právě druhý ventilátor, základní verze chladiče AK400 je totiž vybavena pouze jediným ventilátorem. Svazek žeber protíná čtveřice šestimilimetrových měděných heatpipe. Střední dvojice heatpipe navíc prochází skrze základnu bez mezery mezi nimi, což by mělo zajišťovat lepší odvod tepla ze středu tepelného rozvaděče procesoru. Podobně jako u AK620, i zde najdete na vršku chladiče futuristicky vyhlížející perforovaný kryt, který je doplněn o nenápadné logo výrobce. Dílenské zpracování tohoto chladiče hodnotím celkově jako velmi dobré, není zde nic zásadního, co bych zde mohl vytknout.

   

Na základně chladiče pak najdete již z výroby aplikovanou teplovodivou pastu ve vzoru čtvercové matrice. Nemusíte si tedy lámat hlavu nad optimální aplikací, výrobce již toto vyřešil za vás, za což bude část uživatelů jistě ráda. V balení však bohužel nenajdete žádnou další tubu s teplovodivou pastou, takže pokud byste chtěli chladič osadit v jiné sestavě, musíte si dokoupit novou pastu. Osobně tento přístup výrobců moc nechápu a soustavně jej kritizuji, ale většině uživatelů to nejspíš vadit nebude. Chladiče koneckonců nejsou hardware, který se mění příliš často, takže se jedná pouze o drobný nedostatek.

Příslušenství chladiče je podobně minimalistické jako jeho design. Obsahuje univerzální montážní systém pro instalaci chladiče na současné procesorové patice včetně LGA 1700 a AM5 (vyjma procesorů Threadripper). Dále zde najdete rozdvojku pro ventilátory a přehledný návod k montáži.

   

Instalace chladiče je velmi přímočará a jednoduchá a zvládne ji každý. AK400 ZDP využívá univerzální rámeček pro procesory Intel i AMD. Stačí pouze vybrat sadu odpovídajících šroubků a u Intel procesoru využít dodávaný robustní kovový backplate. Jen si dejte pozor na výběr správných sloupků pro Intel procesory, sloupky pro LGA 1700 patici mají mírně odlišnou výšku od sloupků pro LGA 115x/1200 patice. Šroubky pro upevnění chladiče na montážní rámeček jsou vybaveny pružinami pro optimální přítlak a celkově je celá instalace chladiče otázkou chvilky. Konstrukce chladiče je symetrická, nemusíte tedy při instalaci přemýšlet nad jeho orientací, jen si pohlídejte správný tok vzduchu od ventilátorů dle malých šipek na jejich stranách.

Parametry chladiče a ventilátoru

AK400 ZDP má celkem standardní rozměry a s výškou 155 milimetrů bude kompatibilní s valnou většinou klasických skříní na trhu. Hloubka a šířka chladiče jsou téměř identické, takže shora má AK400 ZDP takřka čtvercový profil. Fyzická kompatibilita s DIMM sloty na základní desce nepředstavuje žádný problém, chladič jen lehce přesahuje vlastní montážní systém, takže můžete použít libovolně vysoké moduly RAM.



Použitý ventilátor je mírně odlišný od toho, kterým je vybaven chladič AK620. Zde použitý ventilátor má o něco nižší hodnoty maximálních otáček, průtoku vzduchu i statického tlaku, stále se však jedná o velmi solidní čísla. Navíc se dá i očekávat, že bude o něco tišší než ventilátor u AK620.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *