Enermax dáva mainstreamu AIO vodníkov hrubšie radiátory

Enermax Liqmaxflo (SR)

Radiátory na drvivej väčšine AIO vodníkov sú veľmi podobné a… pomerne tenké oproti tomu, s čím prichádzajú nové modely Liqmaxflo od Enermaxu. Na o 40 % hrubších radiátoroch, ako je bežné, sú navyše ventilátory o ktorých vieme, že dosahujú vysoký statický tlak. A keď sa k tomu zoberie do úvahy i to, že sa na pomery kvapalinových chladičov jedná stále o cenovo dostupné riešenia, tak pri tejto ponuke je vhodné zbystriť.

Nový rad vodníkov Liqmaxflo je tvorený šiestimi modelmi, z ktorých polovica má radiátory s hrúbkou až 38 mm. Oproti variantom „SR“ majú aj ventilátory ARGB. Liqmaxflo SR sú však lacnejšie a majú lepšiu kompatibilitu so skrinkami. Nadštandardne hrubé AIO vodníky už v mnohých prípadoch kolidujú zo základnou doskou. Napriek tomu nás ale budú tentokrát zaujímať viac. Predsa len sa jedná o niečo vzácne netradičné. Nejde síce o ojedinelý koncept a 38 mm hrubé radiátory sú napríklad aj u Phanteks Glacier One 240 T30 (V2), ale Enermax Liqmaxflo je pri rovnakom formáte radiátora výrazne lacnejší.

A dokonca existuje aj 420 mm variant so štyrmi ventilátormi na radiátore. To je už nielen hrubý, ale aj naozaj dlhý chladič. My sa budeme ale zaoberať viac rozšírenejším 360-milimetrovým formátom s lepšou podporou so skrinkami. Najprv formou zopár detailov a neskôr i v rámci testov. Chladič Liqmaxflo 360 máme už totiž nejaký čas v redakcii a dokým nemáme termálne výsledky, sa môžete pozrieť aspoň na kľúčové konštrukčné prvky.

Prvým je nadštandardne hrubý radiátor. V profile má namiesto bežných 27 mm až 38 mm. Pričom sa zdá, že väčšia hrúbka neznamená redšie rebrovanie, ako to často býva u samostatných radiátorov do vlastných vodných okruhov. FPI bude pravdepodobne okolo 22. Technická dokumentácia túto informáciu neuvádza (ale v recenzii bude odmerané. Pred odchodom na dovolenku, na účely tohto článku, na to kolega Pavel zabudol). Vieme ale, že rebrá sú z hliníku a blok je medený. To znamená, že životnosť celého okruhu bude závislá od prímesi, ktorá v kvapaline spomaľuje galvanickú koróziu. Vzhľadom na to, že nejde o nadštandardne drahé chladiče, tak je použitie lacnejšieho materiálu prirodzené.

Ventilátory na ochladzovanie radiátora geometricky nápadne pripomínajú Arctic P12 s tým rozdielom, že nemajú také ostré špičky lopatiek a evidentne iné je zloženie ich materiálu. To s ohľadom na to, aby rotor skrz seba dobre viedol svetlo, keďže sa jedná o ventilátory ARGB. Ventilátory Enermax bude pravdepodobne charakterizovať vysoký statický tlak, tak ako je to aj u Arctic P12, s nadštandardne malou stratou prietoku vzduchu vplyvom radiátora. Je možné, že ventilátory Enermax budú Arctic P12 kopírovať aj v akusticky a pri kritických otáčkach sa nevyhnete tónovým špičkám. Ale tie môžu byť predsa len iné, mernejšie, ale i výraznejšie, keďže je tu ten iný materiál. Ako je to presne sa dozviete v testoch, v ktorých nebude chýbať tradičná frekvenčná analýza zvuku.

Všetky chladiče Enermax Liqmaxflo (SR) majú na bloku 60 mm ventilátor na akceleráciu prúdenia vzduchu okolo VRM základnej dosky. Vodný blok je pozoruhodný ale i pre čerpadlo, ktoré skrýva. V súvislosti s ním Enermax spomína patentovaný návrh (Shunt Channel), ktorý skracuje dráhu tečúcej kvapaliny na zabezpečenie rýchlejšieho prenosu tepla.

Podporované platformy Intel sú LGA 1700, 1200, 115x, 2066, 2011 a LGA 1366 a z AMD AM5 a AM4.

Modely Liqmaxflo (240/360/420) cenovo začínajú na 110 eurách/cca 2695 Kč (za 240 mm s TDP 380 W) a Liqmaxflo SR (120/240/360) je od 70 eur/1715 Kč za najmenší 120 mm variant. Za naopak obrovský Liqmaxflo 420 s TDP až 420 W by ste nemali zaplatiť viac ako 160 eur/cca 3918 Kč.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *