FSP Windale 4 – Nedejte na první dojem

Klíčové vlastnosti

Společnost FSP Group je v našich končinách známá především počítačovými skříněmi nebo napájecími zdroji pod značkou Fortron. Tento výrobce však nabízí i chladiče. A právě Windale 4 je cenově zajímavý chladič střední třídy, kterému se dnes podíváme pod žebra. Vzhledem ke svým parametrům a ceně by se měl utkat ve velmi těsném souboji s chladiči Silentium PC Fera 3 nebo Arctic Freezer 34, které jsme zde nedávno také testovali.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukce FSP Windale 4 je velmi podobná většině chladičů v této cenové hladině. Jeden hustý svazek hliníkových žeber, kterých je zde čtyřiapadesát, protínají čtyři šestimilimetrové měděné heatpipes. Ty využívají přímého kontaktu s tepelným rozvaděčem procesoru (IHS) a jsou na základně chladiče nahuštěné vedle sebe bez zbytečných mezer. Toto provedení by mělo zajistit maximální účinnost v přenosu tepla z rozvaděče na chladič. Na chladiči ani na ventilátoru nenajdete jediný RGB prvek, který by jen zbytečně navyšoval celkovou cenu. Žebra ani heatpipes na sobě nemají žádnou povrchovou úpravu. Pouze uprostřed horního žebra je nenápadně vylisované logo výrobce.

Svazek žeber je ochlazován jedním ventilátorem o průměru sto dvaceti milimetrů. Místo kovových spon jsou zde však použity měkké gumové trny. Tento způsob uchycení ventilátoru má za účel eliminovat vibrace a tak snižovat celkovou hlučnost chladiče. Trny se také dají po instalaci zkrátit pomocí nůžek, celé řešení však působí poněkud lacině.

   
   

Obsah balení nijak nevybočuje ze zavedených standardů. Montážní systém pro patice Intelu i AMD doplňuje vícejazyčná uživatelská příručka se schematickým návodem k montáži. Také zde najdete malé balení teplovodivé pasty. A jak už bylo zmíněno v předchozím textu, tak tak tento chladič využívá pro uchycení ventilátoru měkké gumové trny místo více obvyklých kovových spon. Najdete zde dvě sady, můžete tedy případně využít i push-pull konfiguraci dvou ventilátorů, ačkoliv to u těchto levnějších chladičů obvykle postrádá větší smysl.

Montáž chladiče je jednoduchá. Nenarazil jsem na žádný větší problém až na uchycení ventilátoru. Nakonec jsem zjistil, že nejjednodušším způsobem je připravit gumové trny na chladič, ještě než začnete chladič montovat na procesor. K uchycení spodních trnů pak totiž nezbývá moc prostoru pro prsty a navíc je použitý materiál až příliš poddajný. Celkově jsem z tohoto způsobu uchycení ventilátoru nebyl příliš nadšený.

   

Parametry chladiče a ventilátoru

Rozměry tohoto chladiče jsou velmi podobné jako rozměry jeho konkurentů. Jeho celková výška 158 milimetrů by také neměla představovat velkou překážku v kompatibilitě s většinou běžných skříní. FSP Windale 4 však na rozdíl od svých konkurentů nenabízí asymetrickou konstrukci. Můžete tak narazit na problém s výškou modulu operační paměti v prvním DIMM slotu nejblíž patice. Podporovány jsou všechny moderní procesory od Intelu i AMD, vyjma Threadripperu.

Ventilátor u tohoto chladiče má nezáživné označení CF12P02 a jeho vzhled vás nejspíš příliš neohromí. Použité ložisko je také vcelku podprůměrné. Nicméně parametry průtoku vzduchu vypadají solidně. Snad tedy nebude příliš hlučný.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. len ma tak napadlo, ze by sa mohli doplnit na konci prvej kapitoly aj porovnania ventilatorov dvoch dalsich vyssie porovnavanych chladicov.

    1. Ano, to je dobrá připomínka. Nejprve se mi do toho nechtělo, protože u SPC neuvádí výrobce prakticky nic, ale asi to tam nakonec doplním s tím, že tam budou některé položky označeny N/A, pokud výrobce tuto hodnotu neuvádí.

    1. Pred vydaním testu bolo zopár kusov skladom v Mironete, ale teraz ten chladič už fakt nie je nikde. Skúsim u FSP zistitiť, ako to vidia s dostupnosťou výhľadovo.

    2. Tak, mám zlé správy. Windale 4 sa už nevyrába a to, čo bolo pred vydaním recenzie v Mironete skladom, bol iba dopredaj. A ešte horšie je, že sa neplánuje žiadny nástupca a FSP nemá ešte ani jasno v tom, či bude vôbec do budúcna nejaké ďalšie chladiče na procesory vyrábať. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *