AMD chystá grafiku s Navi 31 a 16GB pamětí: Radeon RX 7900

Nové grafika exkluzivní pro Čínu?

AMD teď nemá žádné grafiky nové generace mezi highendovými Radeony RX 7900 XT a XTX a levným mainstreamovým Radeonem RX 7600. Sice tuto mezeru zaplňují karty předchozí generace od RX 6700 XT po RX 6950 XT, ale koncem léta by se do ní prý měly dostat Radeony RX 7700 XT a 7800 XT založené na GPU Navi 32. Mezitím by se ale mohla objevit ještě jedna grafika – levnější model založený na osekaném Navi 31.

Tento model se jmenuje Radeon RX 7900 GRE a informuje o něm čínský web IThome. Podle toho označení GRE znamená Golden Rabbit Edition, což odkazuje k čínskému kalendáři a také nám to asi signalizuje, 7že půjde o speciál, který se objeví jen v Číně.

Radeon RX 7900 GRE

Tato grafika by zřejmě měla používat ne menší GPU Navi 32, ale velké Navi 31 v ořezané formě. Podle IThome bude počet výpočetních jednotek osekaný na nižší počet, než je 84 aktivních v Radeonu RX 7900 XT – mohlo by to být například 78, 72, či 66 CU (4992, 4608, či 4224 shaderů), protože GPU má šest shader enginů, a jednotky se tedy asi budou vypínat po šesti. Přesné číslo není uvedeno.

Současně by asi tato karta pro snížení ceny mohla být osazena jen 16GB pamětí GDDR6, což by znamenalo, že by se sběrnice zúžila na 256 bitů, a GPU by tedy mohlo mít osazené jen čtyři čipy MCD. Tím by se ovšem také zmenšila Infinity Cache na jen 64 MB. Propustnost s 20GHz pamětmi GDDR6 by byla 640 GB/s, nicméně k tomu pak samozřejmě ještě přibude pozitivní vliv cache.

Výkon této grafiky by tedy logicky měl být nějaký kus pod Radeonem RX 7900 XT. Kde přesně, to by už záviselo na stupni ořezání výpočetních jednotek a frekvencích. Zatím také těžko říct, jaké bude TDP – maximálně asi ale dosáhne úrovně modelu RX 7900 XT. Spíše by asi mohlo být nižší. Nižší než u Radeonu RX 7900 XT logicky také bude cena Radeonu RX 7900 GRE.

Radeon RX 7900 i globálně?

Uváděli jsme, že karta GRE je pravděpodobně regionálně omezeným čínským speciálem podobně jako procesor Ryzen 5 7500F. Něco podobného mělo AMD už dříve v podobě karty Radeon RX 950 GME (tehdy to byla myší edice). Ale teoreticky je možné, že speciální čínská edice GRE by mohla být jen jednou z variant karty – po odebrání tohoto sufixu vám zbude Radeon RX 7900 (bez XT), což by také mohla být karta, kterou eventuálně AMD vydá, a už by šlo o globální model.

5nm/6nm čipletové GPU Navi 31 od AMD (zdroj: AMD, via: ComputerBase)

O takovémto třetím modelu založeném na highendovém modelu se už dříve spekulovalo, v historii podobné modely existovaly poměrně často, byť ne ve všech generacích. V té poslední ale ano – takto koncipovaná grafika RX 7900 by odpovídala roli Radeonu RX 6800. Nicméně pokud se jen v samotné Číně najde dost velký odbyt pro všechny nepovedené exempláře Navi 31, které nelze použít v modelu 7900 XT, pak se ve zbytku světa tato karta už nemusí objevit v nabídce.

Radeon RX 7800 16GB a Radeon RX 7700 12GB?

IThome se zmiňuje ještě o dvou grafikách, které by mohly vyjít v následujících měsících. Pokud dobře rozumíme strojovému překladu, mluví web o tom, že by se měl objevit Radeon RX 7800 s 16GB pamětí, což by měla být karta už s Navi 32 (pravděpodobně v plně aktivní, nebo skoro plně aktivní konfiguraci s 256bitovými pamětmi) a dále pak Radeon RX 7700 XT s 12GB pamětí (ořezaná verze se 192bitovými).

Tyto karty by prý mohly být uvedeny nebo oznámeny v srpnu, tedy příští měsíc. Není ale jasné, zda je to aktuální informace, nebo spíše spekulace. Na jiných místech (Red Gaming Tech) se objevují názory, že vydání těchto grafik bude spíše až v září. A to je asi i pravděpodobnější, protože pokud by odhalení bylo jen měsíc daleko, asi bychom teď už viděli víc úniků.

Zdroje: VideoCardz, IThome

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD dává k Radeonům RX 7700 XT a 7800 XT dvě hry zadarmo

Už dlouho (od listopadu 2023) neproběhla žádná akce s tzv. „bundlem“ hry zadarmo ke koupené grafické kartě, což jinak dříve AMD i Nvidia dělávaly i několikrát do roka. Suploval to sice Asus s nejnovějším dílem série Yakuza, což se ale týkalo jen karet vyráběných pouze touto firmou. Teď po delší době přichází opět akce na podporu prodejů grafik Radeon od AMD a budou se s ním dát získat dokonce dvě hry. Celý článok „AMD dává k Radeonům RX 7700 XT a 7800 XT dvě hry zadarmo“ »

 •  
 •  
 •  

Sapphire má speciální edici Radeonu RX 7700 XT ke hře Frostpunk 2

V nadcházejícím létě vychází očekávaná hra Frostpunk 2 od 11 Bit Studios. Pro fandy Frostpunku vyrobil Sapphire speciální edici grafické karty s tématem této hry evokujícím její kombinaci steampunkové alternativní minulosti a mrazivé postkatastrofické zimy. Je založená na Radeonu RX 7700 XT, který ponese speciální vizuál a příslušenství a dostanete s ní i kód na samotnou hru Frostpunk 2 v edici Deluxe, až v červenci vyjde. Celý článok „Sapphire má speciální edici Radeonu RX 7700 XT ke hře Frostpunk 2“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung opustí grafiky od AMD, pro Exynosy chystá vlastní GPU

Samsung před lety překvapil plánem používat v mobilech dospělou grafiku s architekturou licencovanou od AMD, tedy prakticky integrovaný Radeon. Od té doby vydal dva procesory Exynos, které používaly GPU RDNA 2 a RDNA 3 (v mobilní úpravě). Ale vypadá to, že by to mohlo skončit, Samsung se prý poohlíží po jiných možnostech a zřejmě by chtěl grafiky Radeon opustit a ideálně si vyvinout vlastní náhradu. Celý článok „Samsung opustí grafiky od AMD, pro Exynosy chystá vlastní GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *