Radeon RX 6900 XT LC unikl, AMD vydá vodní kartu s Navi 21 XTXH

Radeon RX 6900 XT LC

AMD plánovalo vydat ještě jeden výkonnější model grafiky nad Radeonem RX 6900 XT, s čipem Navi 21 XTXH. Myslelo se, že tento plán je zrušený, ale teď na několika místech unikla zdá se referenční verze této grafiky přímo od AMD a podle všeho míří na trh. Bude se jmenovat Radeon RX 6900 XT LC a používá AIO vodní chlazení. Výkon by mohl znatelně narůst, protože nejen GPU, ale údajně i paměti GDDR6 mají vyšší takt: 18,0 GHz.

Nvidia minulý týden vydala GeForce RTX 3080 Ti a vypadá to, že AMD možná také chystá podobné přisazení do své vrcholové nabídky. Před časem se zjistilo, že kromě modelu Radeon RX 6900 XT, který je teď její nejvýkonnější, se chystala také silnější verze, snad XTX (s čipem s matoucím názvem Navi 21 XTXH).

Tato verze GPU Navi 21 se značně vyššími takty se už objevila v několika kartách, které ale jsou ale pořád značené jako Radeon RX 6900 XT. AMD zdá se plánovalo vydat ho jako separátní model s vodním chlazením, jehož obrázky dřív unikly. Trošku to vypadalo, že tyto plány byly opuštěné, ale nakonec zdá se tato karta bude opravdu existovat. Nejprve se objevila v OEM herním počítači, poté se internetu objevila samostatně. Jde podle všeho o referenční provedení s designem od AMD.

Grafika má označení Radeon RX 6900 XT LC a objevila se v katalozích obchodů v Brazílii. Má jít o kartu vyrobenou firmou Sapphire, ale s referenčním provedením a bez loga Sapphire, takže pravděpodobně jde o referenční návrh od AMD. To kartu nijak neodhalilo nebo nezmínilo minulý týden na Computexu, takže buď ještě nenastal její čas, nebo bude vypuštěná jen polooficiálně a není v plánu to nějak veřejně prezentovat.

AMD Radeon RX 6900 XT LC

Podle brazilských obchodů má karta expedovat 30. 6., tudíž by do té doby ještě mohla být oficiálně odhalena, nicméně je také možné, že jde o datum střelené někým od boku. Cena má být 23 530 reálů, což je 97 tisíc Kč – částka je prakticky určitě nadsazená o kryptotěžařskou přirážku a nereprezentuje oficiální tzv. doporučenou cenu. Čínská herní sestava, v níž se tato karta také objevila, se objevila za cenu 20 999 jüanů celá, což je něco přes 68 000 Kč za PC s vodou chlazeným Ryzenem 9 5900X.

AMD Radeon RX 6900 XT LC vyráběný Sapphire v brazilském obchodě (Zdroj: VideoCardz)

Vyšší takty GPU i GDDR6?

Podle popisu má Radeon RX 6900 XT LC tzv. Game Clock 2250 MHz a Boost až 2435 MHz; frekvence jsou tedy zvýšené o 4–12 % proti běžnému referenčnímu RX 6900 XT, který má takty 2015/2250 MHz). GPU má 5120 shaderů, 128MB Infinity Cache a 256bitovou sběrnici jako obvykle.

Co je zajímavé, je údaj o tom, že snad karta používá paměti GDDR6 s taktem (efektivním) 18,0 GHz, což by zlepšilo paměťovou propustnost na 576 GB/s. Uvidíme, zda se to potvrdí, mohlo by jít i pouhou o chybu.

Počítač s grafikou AMD Radeon RX 6900 XT LC (Zdroj: Chiphell)

Chlazení je vodní typu AIO, tedy s uzavřeným okruhem. Hadicemi je napojen 120mm radiátor s jedním ventilátorem, stejně jako u všech předchozích vodních karet od AMD. Nezdá se, že by karta měla ještě nějaký přídavný ventilátor uvnitř pro chlazení pamětí a VRM (doufejme je chladí samotný blok), její tělo je zdá se uzavřené v hliníkovém krytu. Provedení je uváděné jako dvouslotové, i když uprostřed krytu je vyvýšení (asi v místě vodního bloku a pumpy), takže nevíme jistě, jestli trošku z rozměrů dvou slotů nepřesahuje.

Počítač s grafikou AMD Radeon RX 6900 XT LC (Zdroj: Chiphell)

Karta by pravděpodobně mohla mít navýšené TDP, aby se vyšší frekvence měly možnost projevit – ostatně i 18GHz paměti by měly mít vyšší příkon než 16GHz a nějakou spotřebu navíc by také mělo vytvářet vodní chlazení. Nečekáme proto, že karta pořád bude 300W, ačkoliv je zachováno stejné napájení dvěma osmipiny. Vzhledem k tomu, že konkurenční GeForce jsou 350 W i na vzduchu, by AMD například mohlo zvolit stejnou hodnotu spotřeby.

Radeon RX 6900 by se možná mohl průměrným výkonem přiblížit k GeForce RTX 3080 Ti, ale pravděpodobně ji nepřekoná (minimálně ne, když započítáme to, že bude mít nižší výkon v ray tracingu). I když, možná bude lepší počkat si na recenze.

Uvidíme, jak široce se bude tato karta prodávat. I pokud by se dostala do našich eshopů, pořád bohužel žijeme ve světě pokračujícího kryptošílenství, takže i tyto karty budou předražené a/nebo vyprodané a prakticky nesehnatelné.

Zdroje: VideoCardz (1, 2), Harukaze5719, Chiphell)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nové ovladače AMD podporují PCIe ReBAR na Radeonech RX 5000

AMD vydalo nové ovladače pro Radeony (21.9.1) a s nimi pár překvapení. Vedle očekávané oficiální podpory Windows 11 totiž také zapíná podporu pro Smart Access Memory (alias PCIe Resizable BAR) na grafikách předchozí generace RX 5000. Ty by tím měly získat lepší výkon ve hrách. Kupodivu se ale v ovladačích rovnou objevila další velká novinka: nástroj pro automatický OC, který přetaktovává současně procesor Ryzen i grafiku Radeon. Celý článok „Nové ovladače AMD podporují PCIe ReBAR na Radeonech RX 5000“ »

 •  
 •  
 •  

Ještě horší nedostatek Radeonů? AMD chce prodávat přímo těžařům

Protože kryptoměny poslední měsíc stoupají po jarním kolapsu, oživují bohužel také choutky na kryptotěžbu, kvůli kterým jsou drahé a nedostupné grafiky. U Nvidie bylo odpůrcům těžby trnem v oku, že GPU přímo prodává těžařům (v řadě CMP, která má těžbu jako explicitní účel). Vypadá to, že úplně stejnou cestou se teď vydá i AMD. I tato firma prý teď začne GPU prodávat rovnou kryptobaronům, takže na herní trh vůbec nedorazí. Celý článok „Ještě horší nedostatek Radeonů? AMD chce prodávat přímo těžařům“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzeny 6000 s iGPU RDNA 2 už se vyrábí, APU budou čipletová

Intel už chystá na trh 7nm Alder Lake s novou architekturou. Příznivci AMD asi teď nejvíc čekají na procesory s jádry Zen 4, ale ty jsou ještě asi zhruba rok vzdálené. Mezitím by mělo AMD vydat novou generaci procesorů s integrovanou grafikou, 6nm čipy Rembrandt s architekturou GPU RDNA 2 a také podporou paměti DDR5. Tato nová generace APU by měla být na trhu mnohem dřív než Zen 4, podle aktuálních zvěstí může vyjít v lednu. Celý článok „Ryzeny 6000 s iGPU RDNA 2 už se vyrábí, APU budou čipletová“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *