Radeon RX 6900 XT LC unikl, AMD vydá vodní kartu s Navi 21 XTXH

Radeon RX 6900 XT LC

AMD plánovalo vydat ještě jeden výkonnější model grafiky nad Radeonem RX 6900 XT, s čipem Navi 21 XTXH. Myslelo se, že tento plán je zrušený, ale teď na několika místech unikla zdá se referenční verze této grafiky přímo od AMD a podle všeho míří na trh. Bude se jmenovat Radeon RX 6900 XT LC a používá AIO vodní chlazení. Výkon by mohl znatelně narůst, protože nejen GPU, ale údajně i paměti GDDR6 mají vyšší takt: 18,0 GHz.

Nvidia minulý týden vydala GeForce RTX 3080 Ti a vypadá to, že AMD možná také chystá podobné přisazení do své vrcholové nabídky. Před časem se zjistilo, že kromě modelu Radeon RX 6900 XT, který je teď její nejvýkonnější, se chystala také silnější verze, snad XTX (s čipem s matoucím názvem Navi 21 XTXH).

Tato verze GPU Navi 21 se značně vyššími takty se už objevila v několika kartách, které ale jsou ale pořád značené jako Radeon RX 6900 XT. AMD zdá se plánovalo vydat ho jako separátní model s vodním chlazením, jehož obrázky dřív unikly. Trošku to vypadalo, že tyto plány byly opuštěné, ale nakonec zdá se tato karta bude opravdu existovat. Nejprve se objevila v OEM herním počítači, poté se internetu objevila samostatně. Jde podle všeho o referenční provedení s designem od AMD.

Grafika má označení Radeon RX 6900 XT LC a objevila se v katalozích obchodů v Brazílii. Má jít o kartu vyrobenou firmou Sapphire, ale s referenčním provedením a bez loga Sapphire, takže pravděpodobně jde o referenční návrh od AMD. To kartu nijak neodhalilo nebo nezmínilo minulý týden na Computexu, takže buď ještě nenastal její čas, nebo bude vypuštěná jen polooficiálně a není v plánu to nějak veřejně prezentovat.

AMD Radeon RX 6900 XT LC

Podle brazilských obchodů má karta expedovat 30. 6., tudíž by do té doby ještě mohla být oficiálně odhalena, nicméně je také možné, že jde o datum střelené někým od boku. Cena má být 23 530 reálů, což je 97 tisíc Kč – částka je prakticky určitě nadsazená o kryptotěžařskou přirážku a nereprezentuje oficiální tzv. doporučenou cenu. Čínská herní sestava, v níž se tato karta také objevila, se objevila za cenu 20 999 jüanů celá, což je něco přes 68 000 Kč za PC s vodou chlazeným Ryzenem 9 5900X.

AMD Radeon RX 6900 XT LC vyráběný Sapphire v brazilském obchodě (Zdroj: VideoCardz)

Vyšší takty GPU i GDDR6?

Podle popisu má Radeon RX 6900 XT LC tzv. Game Clock 2250 MHz a Boost až 2435 MHz; frekvence jsou tedy zvýšené o 4–12 % proti běžnému referenčnímu RX 6900 XT, který má takty 2015/2250 MHz). GPU má 5120 shaderů, 128MB Infinity Cache a 256bitovou sběrnici jako obvykle.

Co je zajímavé, je údaj o tom, že snad karta používá paměti GDDR6 s taktem (efektivním) 18,0 GHz, což by zlepšilo paměťovou propustnost na 576 GB/s. Uvidíme, zda se to potvrdí, mohlo by jít i pouhou o chybu.

Počítač s grafikou AMD Radeon RX 6900 XT LC (Zdroj: Chiphell)

Chlazení je vodní typu AIO, tedy s uzavřeným okruhem. Hadicemi je napojen 120mm radiátor s jedním ventilátorem, stejně jako u všech předchozích vodních karet od AMD. Nezdá se, že by karta měla ještě nějaký přídavný ventilátor uvnitř pro chlazení pamětí a VRM (doufejme je chladí samotný blok), její tělo je zdá se uzavřené v hliníkovém krytu. Provedení je uváděné jako dvouslotové, i když uprostřed krytu je vyvýšení (asi v místě vodního bloku a pumpy), takže nevíme jistě, jestli trošku z rozměrů dvou slotů nepřesahuje.

Počítač s grafikou AMD Radeon RX 6900 XT LC (Zdroj: Chiphell)

Karta by pravděpodobně mohla mít navýšené TDP, aby se vyšší frekvence měly možnost projevit – ostatně i 18GHz paměti by měly mít vyšší příkon než 16GHz a nějakou spotřebu navíc by také mělo vytvářet vodní chlazení. Nečekáme proto, že karta pořád bude 300W, ačkoliv je zachováno stejné napájení dvěma osmipiny. Vzhledem k tomu, že konkurenční GeForce jsou 350 W i na vzduchu, by AMD například mohlo zvolit stejnou hodnotu spotřeby.

Radeon RX 6900 by se možná mohl průměrným výkonem přiblížit k GeForce RTX 3080 Ti, ale pravděpodobně ji nepřekoná (minimálně ne, když započítáme to, že bude mít nižší výkon v ray tracingu). I když, možná bude lepší počkat si na recenze.

Uvidíme, jak široce se bude tato karta prodávat. I pokud by se dostala do našich eshopů, pořád bohužel žijeme ve světě pokračujícího kryptošílenství, takže i tyto karty budou předražené a/nebo vyprodané a prakticky nesehnatelné.

Zdroje: VideoCardz (1, 2), Harukaze5719, Chiphell)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GPU od AMD budou čipletová, pro 5nm Aldebaran už je to potvrzené

Po čipletových procesorech Ryzen a Threadripper zdá se AMD tento přístup, kdy je místo jednoho velkého čipu použito několik menších, nasadí i v GPU. Přímo zaměstnanci teď potvrdili, že se z minimálně dvou čipletů skládá příští generace výpočetního GPU, které asi vyjde příští rok, možná jako první 5nm GPU. V herních grafikách zatím čiplety potvrzené nejsou, ale prý by se mohly objevit už v příští nové architektuře RDNA 3. Celý článok „GPU od AMD budou čipletová, pro 5nm Aldebaran už je to potvrzené“ »

 •  
 •  
 •  

XT modely Ryzenů 5000 vyjdou až v Q1 2022. RDNA 3 a Zen 4 v Q4

Objevily se zase další informace o tom, co plánuje AMD provést v budoucnu s nabídkou desktopových procesorů Ryzen. Vypadá to, že se přece jen dočkáme refreshe procesorů Ryzen 5000 s architekturou Zen 3, ještě než přijde nový Zen 4. Dokonce by to moly být refreshe dva. AMD prý chystá jednak nějaké refreshované modely, snad „XT“, jednak separátně ještě Ryzen nebo Ryzeny s čipletovou 3D V-Cache. Ale ani jedno nevyjde letos. Celý článok „XT modely Ryzenů 5000 vyjdou až v Q1 2022. RDNA 3 a Zen 4 v Q4“ »

 •  
 •  
 •  

Vychází profi verze RDNA 2: Radeon Pro W6800, W6600 a W6600M

AMD týden po Computexu 2021 vytáhlo ještě jednu novinku. Jak už prozradilo předchozí avizo, včera firma odhalila dva nové modely Radeon Pro série W6000. Jde o karty pro profesionální grafiku, CAD/CAM, pracovní stanice a podobné úlohy, takže už i do této oblasti se dostávají nová 7nm GPU architektury RDNA 2. Zajímavé je, že jim AMD nastavilo vyšší výkon než herním kartám: Radeon Pro W6600, první desktop karta s Navi 23, má takt 2900 MHz. Celý článok „Vychází profi verze RDNA 2: Radeon Pro W6800, W6600 a W6600M“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *