Intel ukázal herní GPU DG2-512: 4096 shaderů architektury Xe HPG

Oficiální leak nejvýkonnějšího GPU Intel Xe HPG

Letos má Intel vydat první samostatnou grafiku s vysokým výkonem použitelným v herních počítačích – v případě úspěch prý může konkurovat až nové GeForce RTX 3070 Ti. Teď se nám naskytl první pohled na toto GPU, mimochodem první vyráběné na 6nm procesu. Reálnou fotku netypicky ukázal přímo šéf grafické divize Intelu Raja Koduri. S tímto křemíkem by se za několik měsíců mohla na grafickém trhu rozzuřit soutěž už třech firem.

Intel už má za sebou Computexovou keynote za sebou, ovšem firma si na ni nenasyslila ty obzvlášť atraktivní témata, jak to pak udělalo AMD. Intel kupodivu neměl zájem nějak představit připravované grafické karty Xe HPG, což by se normálně asi dalo čekat. Ovšem bylo to možná proto, že s nimi místo toho šel rovnou na „sociály“. Přímo Raja Koduri šéfující grafikám v Intelu se totiž teď stál sám sobě leakerem a ukázal první fotku herního GPU, které Intel připravuje k vydání snad v druhé půlce tohoto roku.

Koduri už ukazoval chystaný křemík či GPU už dřív, takže to možná není tak překvapivé. Ale na druhou stranu čip, který ukázal nyní, je asi z programu grafik Intel nejočekávanější, coby první, který by mohl mít dost vysoký výkon, aby nějak zamíchal herním trhem. Fotka, kterou teď Koduri ukázal, představuje GPU s 512 EU, tedy 4096 shadery. Čip je totiž tak rovnou nadepsán: DG-512.

GPU samo vypadá poměrně hotově, vypadá to, že by (opět podle popisku) mělo jít o revizi B0, která by mohla být blízko k tomu, co bude uvedené na trh. Ovšem protože jsou pro Intel samostatné grafiky přece jen pořád nová oblast, je možné, že bude před vydáním provedeno víc revizí, než obvykle. Samotný křemík je asi víceméně hotov, ale podle komentáře Raji Koduriho čeká ještě grafický tým mnoho práce na optimalizacích her a ovladačů pro toto GPU, což se ovšem rozumí samo sebou.

GPU Intel DG2-512 se 4096 shadery architektury Xe HPG (Zdroj: Raja Koduri)

Je pravděpodobné, že tento čip se nacházel i v ES vzorku karty, který před časem ukazoval leaker Moore’s Law is Dead. Podle posledních informací by toto GPU nakonec mohlo mít výkon zhruba GeForce RTX 3070 nebo GeForce RTX 3070 Ti.

Inženýrský vzorek grafiky Intel Xe HPG s 512 EU (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

Čip má podle úniků být 6nm (vyráběný u TSMC) a není zdá se zas tak velký. Kromě 4096 shaderů používá 256bitovou sběrnici, na kartě by měl být doplněný 16 GB paměti GDDR6. TDP celé karty ve verzi pro desktop by mohlo být 250–275 W, ale pro notebooky by spotřeba měla být výrazně nižší, údajně jen 120 W. Také výkon by pak samozřejmě byl nižší.

Kdy čip na fotce přijde na trh, Koduri zatím neprozradil. Očekává se, že by to mohlo být spíš až před koncem roku.

Tip: Údajné parametry herních samostatných grafik Intel Xe HPG/DG2

Zdroj: Raja Koduri (Twitter)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Unikly detaily procesorů Intel Raptor Lake. 24 jader v LGA 1700

Poslední dny byly naše hardwarové zprávy samé AMD – firma toho hodně odhalila na Computexu a k tomu se objevovalo hodně úniků. Naštěstí teď máme i něco výživného z modrého soudku, objevily se totiž nové informace k připravovaným procesorům Intel Alder Lake pro platformu LGA 1700, ale zejména k jejich následníkovi Raptor Lake, o kterém toho dosud bylo známo minimum a toto je asi první větší projasnění ohledně jeho podoby. Celý článok „Unikly detaily procesorů Intel Raptor Lake. 24 jader v LGA 1700“ »

 •  
 •  
 •  

Snímek čipletu z procesoru Intel Sapphire Rapids: má 60 jader

Před nedávnem leaker s přezdívkou Yuuki_AnS ukázal, jak vypadá vzorek serverového Intelu Xeonu Sapphire Rapids s čiplety propojenými technologií Foveros. Byl dokonce ukázán i sejmutý křemík CPU čipletu. Teď už ale máme ze stejného zdroje i o hodně čistější „die shot“, který přináší zdá se finální poznání o tom, kolik budou tyto procesory vlastně mít jader (a potažmo, jak moc se má AMD bát). Je jich totiž víc, než dosavadní informace říkaly. Celý článok „Snímek čipletu z procesoru Intel Sapphire Rapids: má 60 jader“ »

 •  
 •  
 •  

Intel na Computexu 2021: 5GHz refresh Tiger Lake-U, 5G modem…

Keynote Intelu na veletrhu Computex 2021 přinesla odhalení refreshe procesorů Tiger Lake, který zvyšuje výkon grafiky a jednojádrový boost na 5,0 GHz, poprvé v této kategorii i s TBM 3.0. A také prvního 5G modemu pro PC, který jako partner vyvinul MediaTek. Intel také ukázal NUC s 10nm procesory podporující desktopové samostatné grafiky plné délky a první demo procesorů Alder Lake pro notebooky, jejichž vzorky už se začaly dodávat. Celý článok „Intel na Computexu 2021: 5GHz refresh Tiger Lake-U, 5G modem…“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *