ASRock má grafiku v provedení Mini-ITX desky. K čemu je dobrá?

ASRock RX570TM-ITX/TBT: Radeon RX 570 jako Thin Mini-ITX deska pro DIY externí grafiky a Thundrboltové monitory

Před časem jsme tu měli grafickou kartu jako modul M.2, ale na Computexu 2019 se teď objevila grafika v dalším nezvyklém formátu. ASRock totiž vyrobil samostatnou grafickou kartu v provedení Thin Mini-ITX základní desky. Na první pohled to možná nedává smysl, ale svůj účel to má. Je to totiž externí GPU pro rozhraní Thunderbolt 3 a provedení rozměrově kompatibilní se základními deskami má zajímavé důsledky.

ASRock tuto zvláštnost pojmenoval RX570TM-ITX/TBT a označuje ho za „první grafickou kartu pro Thunderbolt 3“. Jde o Radeon RX 570 (je možné, že tento konkrétní model byl zvolen proto, že jich ASRock má na skladě větší množství zbylé po období horečné kryptotěžby) se 4 nebo 8 GB paměti. Posazený je na PCB ve tvaru základní desky Thin Mini-ITX, u níž jsou i klasicky porty na zadním panelu (a I/O shield k tomu). Na této desce ale není žádné CPU, čipset ani z nich vyvedená konektivita.

ASRock RX570TM-ITX/TBT (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Co s tím ASRock chce dosáhnout? Tuto desku je možné jednak nainstalovat do nějaké kompaktní Mini-ITX skříně (třeba jedné z těch, které umožňují VESA montáž za monitor) a pak používat jako externí grafickou kartu k notebooku, ke které se připojí kabelem Thunderbolt 3. Kromě toho ji ale můžete nainstalovat do šasi all-in-one monitoru, který má prostor pro Thin Mini-ITX desku – pro tento účel je na desce/kartě vyvedeno rozhraní LVDS pro zabudované LCD. Takové skříně/monitory se u nás nepoužívají, ale jsou relativně populární v Asii, kde si z nich můžete sami postavit DIY all-in-one počítač. V tomto případě dovnitř ale místo celého PC strčíte jen GPU (plus chlazení) a výsledkem je DIY Thunderboltový monitor s vlastním samostatným GPU.

ASRock RX570TM-ITX/TBT (Zdroj: Heise.de)

Mnozí novináři už tuto zvláštnost na Computexu vyfotili, takže se můžete podívat, jak vypadá. Na první pohled opravdu jako základní deska, na níž je poměrně dost komponent a radiální nízkoprofilový chladič připomínající ty pro CPU. Napájení je jako u Thin Mini-ITX základovek řešené externím zdrojem.

Protože se takováto grafická karta bude používat s notebookem, neosadil ASRock jenom GPU, ale i další výbavu, aby zastala roli plnohodnotné dokovací stanice. Na zadním panelu jsou tak kromě grafických výstupů (D-Sub a dvě HDMI 2.0) a Thunderboltu 3 pro připojení ještě další porty. Deska obsahuje gigabitový Ethernet a poskytuje čtyři USB 3.0 ( 5,0Gb/s USB 3.2 Gen1). Uvnitř na PCB je pak ještě výstup pro další dvě USB 2.0 na čelní panel použité skříně nebo all-in-one monitoru. A přítomný je taky jeden port SATA, takže dok může mít i vlastní disk.

Grafická karta instalovaná do monitoru (Zdroj: HardwareLuxx)

ASRock uvádí v popisu, že Thunderbolt 3 kromě 40Gb/s konektivity podporuje také napájení, takže by tato deska snad měla také být schopná nabíjet připojený notebook, aby nemusel sám být zapojený do svého adaptéru a k zadokování by doma stačil jediný kabel.

Zda se bude tato komponenta někdy prodávat u nás, zatím těžko říct, jak již bylo řečeno jsou DIY stavby All-in-one počítačů hlavně asijská záležitost. Pokud by se tato koncepce ujala, pak by v budoucnu mohly vzniknout verze s novějšími/jinými GPU a uživatelé by mohli ve svých docích tyto vnitřnosti upgradovat. Každopádně je to pozoruhodný nápad.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM

Desky platformy X570 pro procesory AMD Ryzen 3000 přinesly PCI Express 4.0 a silnou konektivitu, ale bohužel také vyšší spotřebu a aktivní chlazení čipsetu. ASRock teď však uvedl jednu X570/AM4 desku, která má chlazení plně pasivní, navíc v provedení Mini-TX. Je sice určená pro servery, ale přesto je hodně zajímavá, už jenom tím, že v rozměru Mini-ITX dovoluje použít čtyři paměťové moduly (navíc s ECC). Celý článok „Pěkná Mini-ITX deska pro Ryzen v serveru: X570 a 4× SO‑DIMM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock X570 Phantom Gaming X: Trojica M.2 + Thunderbolt

Pokračujeme v testoch dosiek X570 pre procesory Ryzen 3000. Teraz sa pozrieme na vrcholový model ASRocku, ktorý prináša trojicu slotov M.2, bohatú konektivitu alebo prémiovú výbavu ako tlačidlá či zadný backplate. Výrobca zapracoval aj na dizajnovej stránke a doska tak ponúka atraktívny vzhľad aj podsvietenie RGB. Ide o lepšiu voľbu ako minule testovaná Strix X570-E Gaming? Celý článok „ASRock X570 Phantom Gaming X: Trojica M.2 + Thunderbolt“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?

Minulý týden vyšly procesory AMD Ryzen Threadripper 3000, které používají novou platformu TRX40 a základní desky se socketem nazvaným sTRX4. Tyto desky mají aktivně chlazený čipset podobný čipu AMD X570, ale zaměříme se u nich na něco jiného, totiž chlazení napájecích kaskád. Nové Threadrippery mají totiž 280W TDP a odemčený násobič, takže na VRM budou u těchto desek velké nároky. Celý článok „Jak vypadá chlazení VRM u desek TRX40 pro 280W Threadripper?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *