ASRock má grafiku v provedení Mini-ITX desky. K čemu je dobrá?

ASRock RX570TM-ITX/TBT: Radeon RX 570 jako Thin Mini-ITX deska pro DIY externí grafiky a Thundrboltové monitory

Před časem jsme tu měli grafickou kartu jako modul M.2, ale na Computexu 2019 se teď objevila grafika v dalším nezvyklém formátu. ASRock totiž vyrobil samostatnou grafickou kartu v provedení Thin Mini-ITX základní desky. Na první pohled to možná nedává smysl, ale svůj účel to má. Je to totiž externí GPU pro rozhraní Thunderbolt 3 a provedení rozměrově kompatibilní se základními deskami má zajímavé důsledky.

ASRock tuto zvláštnost pojmenoval RX570TM-ITX/TBT a označuje ho za „první grafickou kartu pro Thunderbolt 3“. Jde o Radeon RX 570 (je možné, že tento konkrétní model byl zvolen proto, že jich ASRock má na skladě větší množství zbylé po období horečné kryptotěžby) se 4 nebo 8 GB paměti. Posazený je na PCB ve tvaru základní desky Thin Mini-ITX, u níž jsou i klasicky porty na zadním panelu (a I/O shield k tomu). Na této desce ale není žádné CPU, čipset ani z nich vyvedená konektivita.

ASRock RX570TM-ITX/TBT (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Co s tím ASRock chce dosáhnout? Tuto desku je možné jednak nainstalovat do nějaké kompaktní Mini-ITX skříně (třeba jedné z těch, které umožňují VESA montáž za monitor) a pak používat jako externí grafickou kartu k notebooku, ke které se připojí kabelem Thunderbolt 3. Kromě toho ji ale můžete nainstalovat do šasi all-in-one monitoru, který má prostor pro Thin Mini-ITX desku – pro tento účel je na desce/kartě vyvedeno rozhraní LVDS pro zabudované LCD. Takové skříně/monitory se u nás nepoužívají, ale jsou relativně populární v Asii, kde si z nich můžete sami postavit DIY all-in-one počítač. V tomto případě dovnitř ale místo celého PC strčíte jen GPU (plus chlazení) a výsledkem je DIY Thunderboltový monitor s vlastním samostatným GPU.

ASRock RX570TM-ITX/TBT (Zdroj: Heise.de)

Mnozí novináři už tuto zvláštnost na Computexu vyfotili, takže se můžete podívat, jak vypadá. Na první pohled opravdu jako základní deska, na níž je poměrně dost komponent a radiální nízkoprofilový chladič připomínající ty pro CPU. Napájení je jako u Thin Mini-ITX základovek řešené externím zdrojem.

Protože se takováto grafická karta bude používat s notebookem, neosadil ASRock jenom GPU, ale i další výbavu, aby zastala roli plnohodnotné dokovací stanice. Na zadním panelu jsou tak kromě grafických výstupů (D-Sub a dvě HDMI 2.0) a Thunderboltu 3 pro připojení ještě další porty. Deska obsahuje gigabitový Ethernet a poskytuje čtyři USB 3.0 ( 5,0Gb/s USB 3.2 Gen1). Uvnitř na PCB je pak ještě výstup pro další dvě USB 2.0 na čelní panel použité skříně nebo all-in-one monitoru. A přítomný je taky jeden port SATA, takže dok může mít i vlastní disk.

Grafická karta instalovaná do monitoru (Zdroj: HardwareLuxx)

ASRock uvádí v popisu, že Thunderbolt 3 kromě 40Gb/s konektivity podporuje také napájení, takže by tato deska snad měla také být schopná nabíjet připojený notebook, aby nemusel sám být zapojený do svého adaptéru a k zadokování by doma stačil jediný kabel.

Zda se bude tato komponenta někdy prodávat u nás, zatím těžko říct, jak již bylo řečeno jsou DIY stavby All-in-one počítačů hlavně asijská záležitost. Pokud by se tato koncepce ujala, pak by v budoucnu mohly vzniknout verze s novějšími/jinými GPU a uživatelé by mohli ve svých docích tyto vnitřnosti upgradovat. Každopádně je to pozoruhodný nápad.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů

Taichi Ultimate představuje vrchol nabídky od ASRocku s čipsetem Z390. ASRock se u této desky rozhodně nedržel zpátky a skutečně na ničem nešetřil, naopak jsou zde některé prvky výbavy, které u jiných desek nenajdete. Poměr cena/výkon jde pochopitelně stranou. Tato základní deska je výkladní skříní firmy ASRock a jako taková vás skutečně ohromí svojí bohatou výbavou, kvalitním zpracováním a nevšedním vzhledem. Celý článok „ASRock Z390 Taichi Ultimate: Kvalita a výkon bez kompromisů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má Mini-ITX desku s šestikanálovu RAM pro Xeon Platinum

ASRock často vyrábí zajímavé desky. Dřív jako první a jediný přišel s Mini-ITX deskami pro highendovou platformu Intel X99, teď ale pokročil ještě o něco dál. Vypouští totiž kompaktní Mini-ITX desku pro Xeony Scalable s obřím socketem LGA 3647. A dokonce je schopný na ní dostat i podporu pro šestikanálové paměti DDR4. S až 28jádrovými CPU je to asi největší extrém, co v SFF provedení lze dnes dokázat. Celý článok „ASRock má Mini-ITX desku s šestikanálovu RAM pro Xeon Platinum“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *