ASRock má grafiku v provedení Mini-ITX desky. K čemu je dobrá?

ASRock RX570TM-ITX/TBT: Radeon RX 570 jako Thin Mini-ITX deska pro DIY externí grafiky a Thundrboltové monitory

Před časem jsme tu měli grafickou kartu jako modul M.2, ale na Computexu 2019 se teď objevila grafika v dalším nezvyklém formátu. ASRock totiž vyrobil samostatnou grafickou kartu v provedení Thin Mini-ITX základní desky. Na první pohled to možná nedává smysl, ale svůj účel to má. Je to totiž externí GPU pro rozhraní Thunderbolt 3 a provedení rozměrově kompatibilní se základními deskami má zajímavé důsledky.

ASRock tuto zvláštnost pojmenoval RX570TM-ITX/TBT a označuje ho za „první grafickou kartu pro Thunderbolt 3“. Jde o Radeon RX 570 (je možné, že tento konkrétní model byl zvolen proto, že jich ASRock má na skladě větší množství zbylé po období horečné kryptotěžby) se 4 nebo 8 GB paměti. Posazený je na PCB ve tvaru základní desky Thin Mini-ITX, u níž jsou i klasicky porty na zadním panelu (a I/O shield k tomu). Na této desce ale není žádné CPU, čipset ani z nich vyvedená konektivita.

ASRock RX570TM-ITX/TBT (Zdroj: Hermitage Akihabara)

Co s tím ASRock chce dosáhnout? Tuto desku je možné jednak nainstalovat do nějaké kompaktní Mini-ITX skříně (třeba jedné z těch, které umožňují VESA montáž za monitor) a pak používat jako externí grafickou kartu k notebooku, ke které se připojí kabelem Thunderbolt 3. Kromě toho ji ale můžete nainstalovat do šasi all-in-one monitoru, který má prostor pro Thin Mini-ITX desku – pro tento účel je na desce/kartě vyvedeno rozhraní LVDS pro zabudované LCD. Takové skříně/monitory se u nás nepoužívají, ale jsou relativně populární v Asii, kde si z nich můžete sami postavit DIY all-in-one počítač. V tomto případě dovnitř ale místo celého PC strčíte jen GPU (plus chlazení) a výsledkem je DIY Thunderboltový monitor s vlastním samostatným GPU.

ASRock RX570TM-ITX/TBT (Zdroj: Heise.de)

Mnozí novináři už tuto zvláštnost na Computexu vyfotili, takže se můžete podívat, jak vypadá. Na první pohled opravdu jako základní deska, na níž je poměrně dost komponent a radiální nízkoprofilový chladič připomínající ty pro CPU. Napájení je jako u Thin Mini-ITX základovek řešené externím zdrojem.

Protože se takováto grafická karta bude používat s notebookem, neosadil ASRock jenom GPU, ale i další výbavu, aby zastala roli plnohodnotné dokovací stanice. Na zadním panelu jsou tak kromě grafických výstupů (D-Sub a dvě HDMI 2.0) a Thunderboltu 3 pro připojení ještě další porty. Deska obsahuje gigabitový Ethernet a poskytuje čtyři USB 3.0 ( 5,0Gb/s USB 3.2 Gen1). Uvnitř na PCB je pak ještě výstup pro další dvě USB 2.0 na čelní panel použité skříně nebo all-in-one monitoru. A přítomný je taky jeden port SATA, takže dok může mít i vlastní disk.

Grafická karta instalovaná do monitoru (Zdroj: HardwareLuxx)

ASRock uvádí v popisu, že Thunderbolt 3 kromě 40Gb/s konektivity podporuje také napájení, takže by tato deska snad měla také být schopná nabíjet připojený notebook, aby nemusel sám být zapojený do svého adaptéru a k zadokování by doma stačil jediný kabel.

Zda se bude tato komponenta někdy prodávat u nás, zatím těžko říct, jak již bylo řečeno jsou DIY stavby All-in-one počítačů hlavně asijská záležitost. Pokud by se tato koncepce ujala, pak by v budoucnu mohly vzniknout verze s novějšími/jinými GPU a uživatelé by mohli ve svých docích tyto vnitřnosti upgradovat. Každopádně je to pozoruhodný nápad.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu

Na začátku roku přišel upgrade v kapacitách paměťových modulů DDR5 pro PC, když se na trhu objevily 24GB a 48GB moduly. Tyto paměti byly založené na 24Gb čipech. Ovšem vypadá to, že brzo přijde další skok a na trh by se už brzo mohly dostat i 64GB moduly, které dovolí osadit do běžných desktopových PC až 256 GB RAM. A do notebooků nebo Mini-ITX desek 128 GB. Výrobci desek se už chystají, tentokrát snad nebudou problémy s kompatibilitou. Celý článok „256 GB RAM: Na trh jdou 64GB moduly DDR5, desky už mají podporu“ »

  •  
  •  
  •  

Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool

Veľmi tichý chod, ale zároveň chladiaci výkon, ktorý „stačí“ a komponenty nijako neobmedzuje. To je zadanie, ktoré sme si dali pri stavbe počítačovej zostavy strednej triedy, kde sme, pokiaľ ide o chladiace veci, vsadili na komponenty DeepCool. Skrinka, ktorá sa stala základom konfigurácie, má na dosiahnutie požadovaného výsledku nadštandardný potenciál, ale všetko treba vhodne nastaviť. Celý článok „Naladená na ticho: Skrinka, chladič a zdroj DeepCool“ »

  •  
  •  
  •  

Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000

První Threadrippery na platformě X399 byly výhodná CPU pro mnohovláknové úlohy. Generace 3000 s architekturou Zen 2 dost zdražila, pořád však měla relativně dostupnou platformu TRX40, kterou pak ale AMD zrušilo a v generaci 5000 se Zenem 3 už byla jen drahá platforma WRX80 s Threadrippery Pro. Nové Threadrippery generace 7000 se Zenem 4 ale opět přijdou i v levnější ne-Pro verzi. Máme potvrzení, že se pro ně chystá platforma TRX50. Celý článok „Návrat HEDT od AMD. Bude platforma TRX50 pro Threadripper 7000“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *