Asus má na deskách A620 nejen PCIe 5.0, ale i přetaktování CPU

PBO je dostupné na A620 deskách od Asusu

Před týdnem vydané desky s čipsety AMD A620 nemají oficiálně podporovat PCI Express 5.0 ani přetaktování, ale vypadá to, že neoficiálně to často bude jiná. Už se objevila zpráva, že PCI Express 5.0 neoficiálně funguje na A620 deskách od ASRocku. A nejsou jediné, PCIe 5.0 pro SSD podle všeho lze použít i na deskách Asus. A ty navíc podporují i další věc, kterou by neměly: přetaktování procesoru přes Precision Boost Overdrive.

Podle čínského webu MyDrivers funguje PCIe 5.0 ×4 ve slotu M.2 pro SSD také na desce Asus TUF Gaming A620M-Plus – píše, že je to při použití patřičného SSD s řadičem Phison E26 detekováno v HWiNFO. Pokud to funguje v této desce, pak by měl stejný případ být i model TUF Gaming A620M-Plus Wi-Fi, protože jde o stejnou desku s přidaným bezdrátovým modulem.

PCI Express 5.0 je aktivní na desce Asus TUF Gaming A620M-Plus (zdroj: MyDrivers)

Stejně jako u ASRocku je třeba upozornit, že není jasné, jak moc se na tuto podporu lze spoléhat. Jednak není jasné, zda PCB opravdu splňuje všechny požadavky, nebo zda Asus prostě nechává riziko na uživateli. PCIe 5.0 ×4 pro SSD není spravováno samotným čipsetem, nýbrž je použitý řadič přímo v procesoru Ryzen 7000, který PCIe 5.0 podporuje. Jde tedy o to, zda mají vyhovující parametry vodiče v PCB, které signál vedou, konektory a další komponenty po cestě.

Asus ale podle MyDrivers byl neposlušný ještě v jedné věci. Pro změnu u desky Prime A620M-A bylo zjištěno, že BIOS na ní umožňuje zapnout funkci PBO. Tzv. Precision Boost Overdrive je třeba nezaměňovat s běžným boostováním procesorů (Precision Boost 2.0), jde o druh přetaktování. S PBO zůstává aktivní nativní boostovací technologie, ale v jejím rámci jsou rozvolněné limity proudu, spotřeby a také maximální frekvence pro jednovláknové aplikace. Řídicí systém boostu pak může nasazovat u procesoru vyšší frekvence a dostanete vyšší výkon. Výhodou proti taktování násobičem na pevnou frekvenci bývá vyšší efektivita (nižší spotřeba) a lepší výkon v jednovláknových aplikacích, protože preferovaná jádra mohou dál běžet na vyšším taktu než ostatní. Také by snad mělo být nižší riziko nestability.

Ani tato metoda přetaktování nemá normálně být na platformě A620 podporovaná, takže Asus zde obchází oficiální omezení. Podle MyDrivers se na této desce pomocí PBO podařilo zvýšit mnohovláknový výkon procesoru Ryzen 9 7900 až o 9,3 % při měření v Cinebenchi R23 – jiné programy logicky mohou dopadnout jinak, ale nějaké zlepšení by snad mohlo být i ve hrách.

Skóre Ryzenu 9 7900 stouplo na desce Prime A620-A se zapnutým PBO z 25 349 na 27 699 bodů (zdroj: MyDrivers)

Je možné, že příklad Asusu budou následovat další výrobci desek a také přijdou na to, jak PBO aktivovat. Je ostatně možné, že některým to potichu již funguje nyní, jen to ještě nikdo nevyzkoušel a nevytroubil na internetu.

Není ale jasné, zda bude AMD tyto praktiky tolerovat a možnost přetaktování na těchto deskách zůstane – totéž pro PCI Express 5.0. V aktualizaci kódu AGESA obsluhujícího procesory by totiž mohlo být přidané nějaké ověřování toho, jaký čipset deska má, na základě čehož by procesor PBO neakceptoval a omezil rychlost PCIe na režim 4.0. Pak by tyto bonusy na A620 deskách přestaly fungovat poté, co do nich nahrajete novější BIOS.

Zdroj: MyDrivers

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *