Endorfy Navis F360 – Do třetice všeho dobrého…

Klíčové vlastnosti

Dnes bych vám rád představil další kapalinový all-in-one chladič od značky Endorfy. Po testech modelů Navis F240 ARGB a Navis F280 teď přišla řada i na největšího bratříčka těchto chladičů, tedy Navis F360. Stejně jako u ostatních chladičů z inovované řady Navis, tak i zde najdete povedené ventilátory Endorfy Fluctus. No a s cenovkou okolo 110 € je zde opět slušný potenciál na atraktivní poměr ceny/výkonu/kvality chladiče.

Klíčové vlastnosti chladiče

Po vizuální stránce je Endorfy Navis F360 příjemně minimalistický, podobně jako ostatní chladiče ze stejné řady. Všechny součásti chladiče jsou matně černé vyjma horní části chladicího bloku, kde najdete plochu z kartáčovaného hliníku s logem výrobce. RGB podsvícení nebo jiné barevně výrazné prvky zde budete hledat marně a pokud tuto vlastnost bez podmínečně vyžadujete, budete si muset lehce připlatit za variantu Navis F360 ARGB.

Konstrukčně je Navis F360 také stejný s modely Navis F240 a Navis F280, jehož testy najdete na našich stránkách. Použitý chladicí blok s pumpou je u všech těchto chladičů identický. Základ bloku tvoří pumpa s keramickým ložiskem, která je skryta uvnitř chladicího bloku s měděnou teplosměnnou plochou. Blok má v sobě integrovaný montážní systém pro všechny aktuální procesorové patice mimo HEDT. Mezi blokem a radiátorem cirkuluje kapalina dvojící 390 milimetrů dlouhých hadic s ochranným nylonovým opletením. Pro jednodušší manipulaci a vedení v počítačové skříni jsou tyto hadice uchyceny do chladicímu bloku pomocí otočných fitinek.

   

Výrobce mimochodem doporučuje instalovat chladicí blok na procesor tak, aby jejich logo bylo vzpřímené (kdy hadice vystupují z bloku směrem k I/O panelu základní desky), což by mělo zajistit maximální účinnost chladiče. S touto doporučenou orientací jsem však měl osobně problém, protože docházelo ke konfliktu otočných fitinek a pasivu VRM na základní desce. A jistě to nebude jen izolovaný problém u mé ASUS TUF Gaming Z590-Plus WIFI, čím dál více základních desek je totiž vybaveno rozměrnými pasivy pro chlazení VRM. Naštěstí jde blok chladiče otočit o 180° tak, aby byly fitinky orientovány směrem k DIMM slotům, kde je více místa. Kontaktní plocha chladicího bloku je navíc příjemně rozměrná, takže se nemusíte bát neoptimálního přenosu tepla z procesoru na chladič v jakékoliv orientaci.

   

Proti modelu Navis F240 se tak tento chladič liší prakticky pouze velikostí použitého radiátoru. A stejně jako ostatní AIO chladiče od Endorfy je i tento zcela bezúdržbový. Co musím každopádně ocenit, je skutečnost, že ventilátory jsou již z výroby předinstalované včetně úhledně vyvázané kabeláže, čemuž navíc dosti pomáhá možnost sériového zapojení ventilátorů. Stačí tak jen použít dodávaný prodlužovací kabel k propojení ventilátorů a základní desky. Pumpa je napájena pomocí SATA kabelu pro PWM regulaci otáček v rozsahu 1600-2600 RPM je dále opatřena ještě 4-pin kabelem.

V balení chladiče najdete všechny potřebné součástky pro instalaci chladiče na procesor. Stačí si jen vybrat odpovídající sadu šroubků podle procesorové patice. U AMD procesorů využijete nativní backplate základní desky, pro Intel procesory pak použijete backplate dodávaný s chladičem. Samotná instalace chladiče je vcelku přímočará, avšak více bych ocenil systém, kdy se šroubky nejprve upevní v backplate a pak se celý komplet prostrčí skrze otvory v desce.

   

Zejména u patice Intel LGA 115x/1200 je třeba mít backplate o 3° natočený vůči svislé ose základní desky, což může vést k drobným obtížím při zarovnávání otvorů v desce a v backplate vůči sobě pro upevnění šroubků. Je to sice jen maličkost, ale jistě by šla montáž vymyslet jednodušeji.

V příslušenství dále najdete sadu 5mm šroubků pro uchycení radiátoru k počítačové skříni, již zmiňovaný kabel pro propojení ventilátorů se základní deskou, klíč pro dotahování instalačních šroubků a nakonec přehlednou uživatelskou příručku.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Endorfy Navis F360 má standardní parametry a rozměry chladiče ve své třídě. Radiátor je hliníkový a jeho celková tloušťka i s ventilátory nepřesahuje 55 milimetrů pro zajištění co nejvyšší kompatibility s běžnými počítačovými skříněmi na trhu. Navis F360 je kompatibilní se všemi moderními procesorovými paticemi vyjma HEDT platforem. Čím tento chladič jasně vyniká, je jeho příjemně nízká cena v porovnání s prémiovými AIO chladiči. Jeho cena se pohybuje na úrovni high-end vzduchových chladičů a tím pádem má velmi solidní potenciál zajímavého poměru ceny a výkonu.Endorfy bohužel stále neposkytuje k ventilátorům Fluctus žádné parametry o průtoku vzduchu nebo o statickém tlaku. Jedná se každopádně o stejný typ ventilátoru, jaký najdete na chladičích Fera 5 nebo Navis F240. A z testů těchto chladičů i samotného ventilátoru víme, že se jedná o kvalitní produkt s dobrým akustickým profilem.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

DeepCool LT720 – Solidní chladič s nádherným blokem

Chladič LT720 představuje špičku nabídky společnosti DeepCool. Jedná se o klasický 360mm kapalinový all-in-one chladič, který by měl nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Na první pohled vás zaujme svým vizuálním provedením, které kombinuje jednoduchou geometrii a zrcadlový efekt s RGB podsvícením. Chladiče by však měly především dobře chladit, aniž by byly příliš hlučné. Uvidíme tedy, jak dobře si LT720 povede v našich testech. Celý článok „DeepCool LT720 – Solidní chladič s nádherným blokem“ »

 •  
 •  
 •  

Čo nové u vodníkov DeepCool LE? Tichšie čerpadlá a nižšie ceny

Na prvý pohľad s síce nezdá, že by sa najnovšie kvapalinové chladiče DeepCool nejako výrazne odlišovali od starších modelov LT SE, ale predsa len je tu jeden podstatný rozdiel, a to v rýchlosti pumpy. Tá je u vodníkov LE pomalšia, tichšia a pritom by nemalo dochádzať k výraznému poklesu chladiaceho výkonu. A potom je tu ešte atraktívna cena, do sto eur sa zmestí aj model s 360 mm radiátorom. Celý článok „Čo nové u vodníkov DeepCool LE? Tichšie čerpadlá a nižšie ceny“ »

 •  
 •  
 •  

S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov

DeepCool sa nebál experimentovať a v rade najvýkonnejších vežovitých chladičov CPU (Assassin) presunul vstupný ventilátor na výstup. To mimo iné v záujme stopercentnej kompatibility s pamäťovými modulmi, ktorá je u širokých chladičov veľmi vzácna. Takáto zmena schémy prúdenia vzduchu rebrovaním bude mať ale dosah aj na efektivitu chladenia. Tú je snaha u Assassin IV zvyšovať napríklad tesniacim plášťom. Celý článok „S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *