Optimalizace kontaktních pinů má zlepšit signál při vysokých frekvencích
Na trh teď přichází nová základní desky pro procesory AMD (s čipsetem X870E) i pro nové procesory Intel Core Ultra 200S (s čipsetem Z890). Na deskách Asusu bude k vidění jedna novinka, která má zlepšit výkon operačních pamětí. Jde o nové provedení slotů DIMM, které zvenku nevypadá odlišně, ale uvnitř má zlepšováky, s nimiž by se DDR5 měla dát přetaktovat na vyšší frekvence a mít lepší signál pro stabilnější fungování.
Asus tuto novinku pojmenoval NitroPath a jde o speciální design slotu DIMM. Pravděpodobně víte, že elektrická komunikace procesoru s operační pamětí je velmi náchylná na rušení a kvalitu signálu. Jde asi o nejcitlivější část základní desky a schopnost dosahovat vysoké rychlosti pamětí vyžaduje co nejkvalitnější PCB. Rozdíl dělá například i přítomnost čtyř místo dvou slotů na desce. Sloty NitroPath mají právě za cíl zlepšit kvalitu signálu a dostat se na vyšší frekvence paměti.
Podle Asusu tento vylepšený design dovoluje zvýšit rychlost pamětí (při jejich přetaktování) orientačně asi o 400 MT/s (400 MHz efektivní frekvence), což znamená, že stejné paměti DDR5 budou schopné pracovat stabilně na frekvenci zhruba o tuto hodnotu vyšší oproti desce, která by měla standardní sloty DIMM. Podle Asusu také sloty drží paměťové moduly větší silou (+57 % ve slotu, o 20–25 % silnější západky jistící paměť ve slotu). Toto by mělo zlepšit životnost slotu při častém vyměňování modulů, i když opotřebení slotů snad v praxi nebude tak častý problém.
Zlepšený design pinů
Důvod, proč sloty mají (podle Asusu, je samozřejmě otázka, jak dobře to pak dopadá v praxi) dosahovat lepší frekvence, spočívá v tom, že mají předělané piny, které vytvářejí kontakt s ploškami na modulu. Cílem bylo zkrátit konec pinu, který přečnívá za kontaktní plošku. Pin totiž na plošku nedosedá svým koncem. Je tvořený čímsi jako poměrně dlouhým „pérkem“, které vytváří kontakt svojí prohnutou částí a poté ještě kousek pokračuje.
Tento přečuhující konec pinu má ovšem negativní vliv. Při vysokorychlostní komunikaci pamětí DDR5 dochází k tomu, že elektromagnetický signál putuje i do slepé části vodiče a odráží se od jejího konce (také by zřejmě měl fungovat jako anténa). To pak celkově zhoršuje čistotu signálu a tím schopnost spolehlivě přenášet data.
NitroPath má ony konce pinů výrazně zkrácené (až o 70 %) díky tomu, že jsou otočené směrem dolů a nepotřebují pro pružení druhou oporu v horní straně slotu. Můžete to vidět na srovnávacím schématu od Asusu. Tímto se ono rušení navíc zmírní, a protože je kvalita signálu lepší, dá se se stejným procesorem a stejnými moduly dosáhnout lepší frekvence pamětí, než se začne objevovat nestabilita (paměti začnou být nestabilní na vyšší frekvenci než dříve).
Nejde asi o nic revolučního a tyto sloty asi nebudou něco, bez čehož by ostatní desky nemohly konkurovat, ale jde o příjemný bonus. Sloty NitroPath nevyžadují žádnou speciální podporu ze strany procesoru ani u modulů DDDR5 – půjde do nich strčit jakékoli už existující modely. Použití NitroPath je tedy zcela transparentní. Podobně konstruované sloty se pravděpodobně objeví později i u ostatních výrobců. Asus je údajně vyvinul ve spolupráci s výrobcem konektorů Lotes a měl by na ně mít asi roční exkluzivitu.
První desky už jsou venku
První desky se sloty NitroPath jsou Asus ROG Crosshair X870E Hero a Asus ROG Strix X870E-E Gaming Wi-Fi pro procesory Ryzen (platforma AMD AM5). Technologie ale bude k mání i na deskách pro procesory Intel, a to na nových modelech platformy LGA 1851 pro procesory Intel Core Ultra 200S (Arrow Lake). Tam půjde o desky Asus ROG Maximus Z890 Extreme, Asus ROG Maximus Z890 Hero a Asus ROG Strix Z890-E Gaming WiFi.
Asus tyto sloty NitroPath bude používat na deskách se čtyřmi sloty DIMM, které mají horší schopnost dosahovat vyšších rychlostí pamětí než speciální desky pro nadšence s jen dvěma sloty. Je to proto, že druhý slot DIMM na stejném kanálu „kazí“ kvalitu signálu podobně jako onen přečuhující kus vodiče ve slotu, i pokud není použitý (a pokud paměťový řadič opravdu obsluhuje dva moduly na kanál, tak ke snížení dosažitelné frekvence dochází také z dalších důvodů). Podle Asusu současné desky s dvěma sloty mají tak kvalitní návrh PCB a komunikace CPU s pamětí, že by u nich technologie NitroPath už neměla podobný efekt, pročež jeho dvouslotové desky tyto sloty zatím nepoužívají.
Standard CAMM2 by zde pomohl také
Možná je dobré zmínit jednu věc. Problém, který je zde řešen, mají konektory DIMM, ale nenastává u pamětí CAMM2 (nebo LPCAMM) s kompresní instalací. Jejich způsob kontaktu taktéž eliminuje problém onoho slepého konce vodiče a obecně je tato technologie také zaměřená na zlepšení kvality signálu mezi CPU a pamětí (také díky tomu, že tento standard nepoužívá dva moduly na kanál).
Více: Paměťové moduly CAMM2 pro desktop jsou blíž, než se zdálo
Tudíž přechod na paměti CAMM2 místo používání modulů DIMM by rovněž byl řešením. CAMM2 by pravděpodobně celkově dosahovalo ještě lepší kvality signálu než DIMM sloty NitroPath, a pokud by šlo čistě o maximální výkon, jsou asi lepší řešení. Nicméně to by samozřejmě vyžadovalo nové moduly, které by nebyly kompatibilní s běžnými deskami používajícími DIMMy, zatímco řešení Asusu nenabourává kompatibilitu pamětí s ostatními existujícími modely desek.
Zdroje: Asus, Tom’s Hardware
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀
Váhám, jak si vysvětlit tu Honzovu fascinaci CAMM. Nevynechá jedinou příležitost, aby s ní nestrčil nohu do dveří. Ani v původní zprávě se nikde nedočtu, jestli jde krom názvu o nějak chráněné řešení, nebo jestli je nějaká reálná šance, že bude standardizované❓
Ja váham ako si vysvetliť, že keď sa povie/napíše fascinácia/fascinovaný, tak mi vždy napadne:
https://czvtipy.cz/fas-cinovany/
😀
I ty Brute 🤨 CAMM je v desktopu výhodný jen pro výrobce hotových sestav. Je to jen snaha nějak kontrolovat morální zastarávání a repase klasických pc, se kterými si dnes vystačí záplava lidí. Kde se pokazí jeden slot, 1–3 ještě běží bez toho, abych potřeboval speciální vybavení pro náhradu slotu, nebo patice (o dostupnosti bazarových modulů ani nemluvě). Že opotřebení slotů snad v praxi nebude tak častý problém? Kde pro to má nějaké podklady od lidí testujících paměti? Chtěli jsme se dozvědět něco o DIMM, energii prodat nám své preference měl investovat do vyhledání informací, zda je řešení výrobcem chráněno patentem, nebo průmyslovým vzorem. Je za obchodního zástupce, aktivista jeden 🫷🚩😾
CAMM/LPCAMM2 jsou standard JEDEC podobně jako GDDR6/7 nebo HBM2/3, takže jestli tam jsou patenty a podobně, mělo by to být všem členům jasné a buď je tam závazek Dellu (Dell má patent na původní CAMM) případně dalších autorů, že jsou dány k dispozici bezplatně, nebo tam budou nějaké licenční poplatky, ale pak budou výrobci pamětí mít možnost to svorně bojkotovat. JEDEC vyžaduje, aby případné poplatky byly nízké a nediskriminační (FRAND).
V tomhle případě to jmenuju jen proto, že je to do určité míry redundantní řešení a je zajímavé, že se skoro současně vynořilo tohle i ten CAMM2, člověk by trochu čekal, že se Intel zharmonizuje na jedné z těch věcí.
Pokud jde o samotný CAMM2 používající paměti DDR5, tak tam mi přijde, že to asi nestojí za přerušení kompatibility (když už se pro tu technologii jednou začaly používat). Ale stálo by za to nasadit po DDR5 mobilní paměti LPCAMM n abázi LPDDR6 do desktopu místo DDR6. To by bylo něco, co by mohlo dost pomoct přiblížit trochu energetickou efektivitu desktop PC k notebookům, a stále se zachováním upgradovatelnosti. To je IMHO cesta, kterou desktop PC musí jít.
Jste zklamaný, že s vámi nesesynchronizovali periodu, chápu. Strčte si ten sCAMM tam CAMM slunce nesvítí. Víte, jak už dnes dělají i prostitutky? CAMM CAMM CAMM CAMM CAMM s ním? Takových možností, no uvažte! Tak snad nic nechytnu, říká si v duchu, pravděpodobně měl ochranu.
kedysi si jeden typek odtienil ram sloty zo spodku dosky a tiez mu to pomohlo dosiahnut vyssie frekvencie
https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/tcfcfi/results_of_the_diy_emi_shielding_5800x_on_5100c19/
https://www.reddit.com/r/overclocking/comments/t82ldy/improving_the_electrical_shielding_of_ram_slots/
mozno by nejake podobne DIY riesenie pomohlo aj z druhej strany zakrytim neosadenych slotov
Níže se tam můžeš dočíst, že tenhle problém řeší SMD (SMT) DIMM sloty u novějších desek.
poprve to je len specificka cast tohto problemu (neriesi neosadene sloty), podruhe zdaleka nie vsetky dosky maju SMD sloty (ani moja nema), potretie nepochopenie pointy: ide o to ze ten problem je taky vyrazny ze aj takymito podomackymi DIY rieseniami sa da ovplyvnit k lepsiemu
Pointa je, že těmi DIY řešeními se dá ovlivnit jen levná deska. Desky, které jsou v newsce vyjmenovány, tenhle problém dnes už nemívají.