Hodnotenie
Príslušenstvo vrcholového puzdra na SSD od Asusu je bohatšie než u kdejakého smartfónu. Rôzne káble, gumený chránič, uško na pútko a v rámci vstavaných prvkov napríklad RGB LED. Nadbytočné a otravné? Možno, ale cieľovú skupinu produktov ROG pravdepodobne osloví. Strix Arion je okrem iného aj v čele rýchlostných testov, a to pri nadpriemerne nízkej spotrebe.
Hodnotenie
Doteraz najrýchlejšie puzdro SSD, aké sme testovali. Treba však poznamenať dve veci. Prvá je tá, že rozdiely v maximálnych rýchlostiach sekvenčného čítania a zápisu sú minimálne a potom druhá vec – aj v prípade ROG Strix Arion je stále reč o rozhraní USB 3.2 gen. 2. To znamená rýchlosti do cca 1100 MB/s.
Vzhľadom na vyššiu ceny okolo 50 eur/cca 1300 Kč by už asi niekto mohol mať výhrad a očakávať ešte vyššie rýchlosti (zodpovedajúce napríklad USB 3.2 gen. 2×2). Ale pokiaľ nie, a dosahované rýchlosti puzdra Strix Arion stačia, tak budete pravdepodobne spokojní. Podpriemerná je dokonca aj spotreba v nečinnosti. A to aj so zapnutým osvetlením RGB LED, ktoré je možné v aplikácii Armoury Crate vypnúť. Nižšia prevádzková spotreba takýchto externých SSD môže mať výhodu typicky v dlhšej výdrži notebooku, ku ktorému sú pripojené.
Nižšia ako u väčšiny ostaných testovaných riešení je spotreba aj pri vysokom výkone sekvenčného zápisu, aj keď je pri ňom dosahovaná vyššia rýchlosť. Efektívnejšia s ohľadom na úsporu elektrickej energie tak bude hlavne elektronika puzdra (vrátane radiča PCIe-USB).
Zahrievanie povrchu puzdra bolo v našich testovacích podmienkach do 40 °C, čo bude v poriadku, s rezervou aj do teplotne nepriaznivých podmienok. Tým prihráva aj to, že okrem SSD samotného je ochladzované aj vlastné PCB samotného puzdra. Aj s tým je plášť puzdra v kontakte (cez teplovodivú podložku).
Drahšie puzdro, ale robustné a bohatším príslušenstvom. Tu treba vyzdvihnúť obal/chránič hrán (puzdra) či dva káble USB, z ktorých každý sa ku koncovému zariadeniu pripája iným konektorom. U jedného je to konektor typu C, u druhého zase typu A. V prípade obsadenosti konektorov USB-C, ktorých býva obvykle menej, tak je tu možnosť pripojenia puzdra konektorom USB-A. Obvyklé pri konkurenčných, a typický lacnejších puzdrách, je, že na výber nedostanete. Buď dostanete iba kábel USB-C (väčšina puzdier SSD), alebo iba kábel USB-A (napríklad Netac WH61).
Pomerne pohodlná a rýchla (rýchlejšia ako u TUF Gaming A1) je aj montáž samotného SSD. A nakoniec je možné si cez dodávané pútko puzdro ROG Strix Arion možné pripevniť napríklad aj na kľúčenku. Výhrady k tomuto puzdru sa hľadajú ťažko, ale nakoniec by medzi nimi mohlo byť niečo ako „slabší pomer cena/výkon“. Puzdro už stojí pomerne dosť, je takmer na cene lacnejších 1-terabajtových SSD, a pritom je rýchlostne obmedzované relatívne pomalým rozhraním (USB 3.2 gen. 2). Mimochodom, okrem čierneho vyhotovenia z testov je puzdro ROG Strix Arion dostupné aj v bielej.
Asus ROG Strix Arion |
+ Vysoká rýchlosť na hranici možností použitého rozhrania... |
+ ... vhodné aj na hromadné zálohy/presuny dát |
+ Nadštandardné príslušenstvo |
+ Rýchla inštalácia |
+ Vysoká kvalita dielenského vyhotovenia |
+ Osvetlenie RGB LED |
- Relatívne vyššia cena vzhľadom na „10-gigabitové“ puzdro |
Orientačná koncová cena: 50 eur/1300 Kč |
Piaty test puzdra SSD v relatívne rýchlom slede…
Ľubo ty sa nám nejako zapuzdrievaš… 😀
najbližšie (samozrejme po nových ryzenoch) sa už budeš otáčať, či ešte nie? 😛
Haha, v piatok bude na nejaký čas posledný test puzdra SSD. To sú všetko ešte minuloročné resty, ktoré musíme mať z krku.
Jasné, už sa blížime k otáčania. A nie len takému hocijakému, vďaka jednému snaživému čitateľovi máme konverzný rámček pre NH-A14x25r zo 105 mm rozteče na 125 mm. Čo to znamená? Určite zistíme ešte v auguste. 🙂