Detaily Asus ROG Strix Arion
Príslušenstvo vrcholového puzdra na SSD od Asusu je bohatšie než u kdejakého smartfónu. Rôzne káble, gumený chránič, uško na pútko a v rámci vstavaných prvkov napríklad RGB LED. Nadbytočné a otravné? Možno, ale cieľovú skupinu produktov ROG pravdepodobne osloví. Strix Arion je okrem iného aj v čele rýchlostných testov, a to pri nadpriemerne nízkej spotrebe.
Detaily Asus ROG Strix Arion
Vzhľadom na nadpriemernú hmotnosť (100 g) je Strix Arion pomerne malé puzdro SSD. Z celkového pohľadu možno hovoriť o strednej veľkosti, kde pri hrúbke približne 10,8 mm je puzdro široké cca 47,4 mm. Najdlhší rozmer je síce „až“ 124,2 mm, tu však treba konštatovať, že kratšie strany puzdra nie sú rovnobežné, do obdĺžnika, ale nepravidelné. Presný objem teda vynásobením najväčších rozmerov v jednotlivých osiach tak nevypočítate, je menší. A celkovo je puzdro výrazne menšie ako lacnejší model TUF Gaming A1. K Strix Arion Asus pristupoval inak a je vidieť záber na rozdielnu cieľovú skupinu.
Telo stále celokovové (z hliníku) a balenie okrem neho obsahuje aj celkom slušnú porciu príslušenstva. Jednak je to gumený obal, ktorý sa na puzdro navlieka. Ten tlmí prípadné nežiaduce nárazy, pri ktorých by mohlo dosť k poškodeniu, minimálne ku kozmetickému. A i to by asi mohlo pri takto drahom puzdre mrzieť.
Znakom, že si priplácate, je aj dvojica káblov. Tie sa na strane SSD pripájajú vždy konektorom USB-C, ale na druhej strane sa cez konektor USB-C pripája iba jeden z dvojice dostupných káblov. Druhý ide už ku koncovému zariadeniu cez konektor USB-A. Rýchlosť štandardu USB 3.2 gen. 2 je pritom zachovaná. Pri puzdre za 50 eur/cca 1263 Kč by už bolo možno vhodné rýchlejšie ako 10-gigabitové pripojenie, ale to možno niekedy nabudúce. Na upevnenie puzdra na pútko dostanete potom ešte držiak v tvare písmena R (symbolizujúcom pravdepodobne prvé písmeno skratky ROG), ktorý očku puzdra pripútate cez suchý zips textilnej spojky.
Povrch puzdra Strix Orion je hlavne estetický – má upútať – ale určité členenie povrchu tu je. Povrchu jednej zo strán dokonca dominuje sústava veľmi krátkych rebierok.
V rámci príslušenstva sme nespomenuli kľuč, pomocou ktorého sa dostanete dovnútra puzdra. Systém je tu podobný ako pri otváraní dvierok pre SIM karty. Do malej dierky vedľa konektoru USB zasuniete ihlu na povolenie poistky.
Poistka je zub zapadajúci do úžľabiny. Jeho povytiahnutím (spomínaným kľúčom) sa uvoľní kryt puzdra. Ten môžete následne odobrať. Čiastočne istený je ešte aj v západkách na jednej z dlhých strán, aby nikdy nič nehrkalo. Konštrukcia je to naozaj pevná a spoľahlivá.
Teplovodivé podložky, cez ktoré je SSD v kontakte z puzdrom, sú už predinštalované. A majú dosah aj na integrovaný obvod na PCB puzdra – Aura 82UAO. To nebýva úplne bežné, ale životnosť elektroniky puzdra to jedine predlžuje.
Formáty SSD M.2 sú podporované s dĺžkou 30, 42, 60 a 80 mm (zámky M a B+M) a výhradne modely NVMe, teda tie, ktoré natívne používajú rozhranie PCI Express. SSD sa vzadu istí kovovou skrutkou s väčšou hlavou. Uspôsobená je aj na doťahovanie prstami.Skrutku alebo možno presnejšie dištančný stĺplik jeho drážkou nasuniete na PCB (SSD) a až potom, s SSD, ho naskrutkujete do vhodnej pozície.
Držiak na pútko sa upevňuje typicky na kratšiu stranu puzdra, zvrchu. Spojenie je cez suchý zips. Ten drží na dostatočne veľkej ploche a nepustí ani v „kaskadérskych“ podmienkach.
Netradičné je tu použitie RGB LED s pomerne veľkými svetlovodmi. To namiesto obvyklých stavových LED.
Ak by vás takéto rozsiahle a vo východiskovom stave premenlivé osvetlenie (efekt dúhy) rušilo, môžete ho pokojne vypnúť. To cez aplikáciu Armoury Crate, kde sa dajú efekty osvetlenia aj upraviť a možné je takisto nastavenie stálej farby podľa vlastného výberu. Nevýhoda je, že na voliteľné nastavenie sa vyžaduje nainštalovaná aplikácia. To znamená, že pokiaľ si na jednom počítači nastavíte nejaký model správania sa osvetlenia Strix Arion, tak musí byť tak nastavený aj na inom zariadení, ku ktorému puzdro pripájate. Bez bežiacej aplikácie na pozadí (tzn. aj mimo OS) puzdro funguje vždy s východiskovým efektom, osvetlenia s dynamickou zmenou farieb RGB.
Testovacia metodika
Základom pre všetky merania je CrystalDiskMark s veľkosťou knižnice 1 GB. Rýchlosť SSD testujeme v dvoch situáciách. Pred záťažou a potom, po 10-minútovej záťaži pre maximálne sekvenčné čítanie a zápis. Takýmto spôsobom sa odhalí, aký má na rýchlosť SSD Samsung 980 Pro (1 TB) vplyv chladiaci výkon externého puzdra. Hodnoty k rýchlostným meraniam sú pre dosiahnutie vyššej presnosti priemerom troch priechodov. Puzdrá sú pripojené cez rozširujúcu kartu USB (3.2 gen. 2×2) – Renkforce RF-4538236 s radičom ASMedia ASM3242. Testy prebiehajú na základnej doske Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi s procesorom Intel Core i9-13900K (a pamäťami G.Skill Trident Z5 Neo – 2× 16 GB, 6000 MHz/CL30) pod operačným systémom Microsoft Windows 10 (22H2).
Spotrebu meriame pomocou power metra PCIe vlastnej výroby, ktorý poznáte aj z testov grafických kariet. Ten je zapojený pred kartou PCIe (s radičom USB), ktorej odber je súčasťou výsledku. Spotrebu v záťaži meriame pre maximálnu rýchlosť sekvenčného čítania i zápisu.
Zahrievanie sledujeme iba povrchové, na puzdre. Pri jeho vyhodnocovaní pozor, vyššia teplota nemusí automaticky znamenať horší výsledok (spomeňte na testy teplovodivých podložiek a zahrievanie sa pasívov…), ale ani lepší. Smerodajné z pohľadu chladenia by tu bolo zahrievanie SSD, nad tým však nemáme kontrolu. Testovacie SSD síce má svoje snímače, ale po pripojení (SSD) do puzdra sa k nim už základná doska nedostane. Robíme tak iba tepelné mapy IR snímaním (termokamerou Fluke Ti125), na základe ktorých možné aspoň vidieť, ako sa teplo šíri puzdrom a či vás ten nepopáli. Termovízia je pre stranu s rebrami puzdra alebo pre tú, ktorá je v kontakte s radičom SSD (pokiaľ puzdro rebrá nemá).
Puzdrá SSD sú pri testovaní umiestnené vždy v rovnakej polohe – pozdĺžne, vo voľnom priestore, kde na podložke stoja spodnou stranou. Prietok vzduchu v testovacej miestnosti je vždy porovnateľný, a to pri teplote v kontrolnom bode pohybujúcej sa v rozmedzí 21,0–21,3 °C.
Piaty test puzdra SSD v relatívne rýchlom slede…
Ľubo ty sa nám nejako zapuzdrievaš… 😀
najbližšie (samozrejme po nových ryzenoch) sa už budeš otáčať, či ešte nie? 😛
Haha, v piatok bude na nejaký čas posledný test puzdra SSD. To sú všetko ešte minuloročné resty, ktoré musíme mať z krku.
Jasné, už sa blížime k otáčania. A nie len takému hocijakému, vďaka jednému snaživému čitateľovi máme konverzný rámček pre NH-A14x25r zo 105 mm rozteče na 125 mm. Čo to znamená? Určite zistíme ešte v auguste. 🙂