Hlavne odolne. Test puzdra na SSD Asus TUF Gaming A1

Detaily Asus TUF Gaming A1

Asus u svojich puzdier pre externé SSD (M.2) vsádza na nadštandardnú robustnosť, stupeň krytia IP68 či možnosti prichytenia na pútko. To tiež býva zriedkavejšie ako u flashdiskov. Istenie samotného SSD je podľa vzoru moderných základných dosiek Asus. Predmetom analýzy bude najprv TUF Gaming A1, lacnejšie z dvojice dostupných puzdier. I to už ale podporuje rozhranie USB 3.2 gen. 2 s pripojením cez konektor typu C.

Detaily Asus TUF Gaming A1

 

S hmotnosťou 150 gramov sa Asus TUF Gaming A1 radí k najťažším puzdrám pre SSD: Celkovo, nielen, čo sa týka podporovaného formátu M.2. Telo puzdra je takisto relatívne dlhšie (125 mm) i širšie (54 mm). Hrúbka profilu je potom 14 mm a vyhotovenie je naozaj mohutné. Na to možno nahliadať kladne i záporne, záleží od preferencií. Puzdro TUF Gaming A1 „ľahkosť“ flashdisku nemá, ale zase stavia na poriadnej, celokovovej konštrukcii, ktorú len tak pri nejakej nehode nerozbijete. Odolnosť voči pádu má spĺňať vojenský štandard MIL-STD-810H.

Príslušenstvo je v balení základné, obsahuje iba to nevyhnutné na montáž (inbusový kľuč) a pripojenie ku koncovému zariadeniu – kábel (35 cm) s konektormi USB-C na obidvoch stranách.

V rámci plášťa bola snaha i o akési členenie povrchu. Ťažko však povedať, či v prípade širších, ale veľmi nízkych výstupkoch možno hovoriť o rebrách. Posúďte sami z detailu nižšie. Hliníková plocha puzdra je ale i tak veľká a s „10-gigabitovou“ záťažou si poradí bez najmenších ťažkostí.

Toto puzdro s koncovým označením A1 podporuje rozhranie USB 3.2 gen., ale výhľadovo sa objaví aj model (A2) s USB 3.2 gen. 2×2, ktorý bude mať potenciál dosahovania dvojnásobnej rýchlosti. Na úplnosť je dôležité poznamenať, Že SSD sú podporované iba NVMe, teda modely PCIe. Všetky, dvojlinkové aj štvorlinkové.

Konštrukcia puzdra je charakteristická aj držiakom, cez ktorý je možné previesť pútko. To však musíte mať vlastné, príslušenstvo s ním nepočíta. Ale je dobré tú mať aspoň tú voliteľnú možnosť, ktorá je medzi externými SSD pomerne vzácna.

Kryt puzdra je na spodnej strane. Jedná sa o „sendvičovú konštrukciu“, kde je SSD zovreté medzi dvoma panelmi.

Dovnútra puzdra, k slotu M.2, sa dostanete odskrutkovaním menšieho panelu. Použijete na to inbusový kľuč z príslušenstva. Tento panel je zo zvyškom tela spojený v štyroch bodoch.

Okolo vaničky si môžete všimnúť aj tesnenie, ktoré kritické časti izoluje od vody či prachu. Stupeň krytia je tu IP68. Konektor USB síce nemá žiadnu tesniacu krytku, ale dovnútra rámčeka cez neho voda nepretečie. Na tejto úrovni (okolo škár konektora) už tesnenie je.

Podporované formáty SSD M.2 sú od 42 do 80 mm. Na zmenu formátu SSD, ktoré chcete inštalovať, treba zmeniť polohu poistky. Tá je predinštalovaná pre 80-milimetrové SSD.

Istiaci mechanizmus na SSD je „Q-Latch“. Asus ho používa aj pri svojich základných doskách. Namiesto skrutky je tu stĺpik so zarážkou navrchu, ktorá sa dostane nad SSD a to dobre drží na svojom mieste. Riešenie je to spoľahlivé, rýchle na inštaláciu, nevyžadujúce náradie. To potrebujete len na už spomínanú demontáž kryt/panelu, cez ktorý sa dostanete dovnútra puzdra.

LED indikujúca pripojený rámček je biela a pomerne nevýrazná, dobre tlmená. To aj pri kolmom pohľade zvrchu.

Testovacia metodika

Základom pre všetky merania je CrystalDiskMark s veľkosťou knižnice 1 GB. Rýchlosť SSD testujeme v dvoch situáciách. Pred záťažou a potom, po 10-minútovej záťaži pre maximálne sekvenčné čítanie a zápis. Takýmto spôsobom sa odhalí, aký má na rýchlosť SSD Samsung 980 Pro (1 TB) vplyv chladiaci výkon externého puzdra. Hodnoty k rýchlostným meraniam sú pre dosiahnutie vyššej presnosti priemerom troch priechodov. Puzdrá sú pripojené cez rozširujúcu kartu USB (3.2 gen. 2×2) – Renkforce RF-4538236 s radičom ASMedia ASM3242. Testy prebiehajú na základnej doske Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi s procesorom Intel Core i9-13900K (a pamäťami G.Skill Trident Z5 Neo – 2× 16 GB, 6000 MHz/CL30) pod operačným systémom Microsoft Windows 10 (22H2).

Spotrebu meriame pomocou power metra PCIe vlastnej výroby, ktorý poznáte aj z testov grafických kariet. Ten je zapojený pred kartou PCIe (s radičom USB), ktorej odber je súčasťou výsledku. Spotrebu v záťaži meriame pre maximálnu rýchlosť sekvenčného čítania i zápisu.

Zahrievanie sledujeme iba povrchové, na puzdre. Pri jeho vyhodnocovaní pozor, vyššia teplota nemusí automaticky znamenať horší výsledok (spomeňte na testy teplovodivých podložiek a zahrievanie sa pasívov…), ale ani lepší. Smerodajné z pohľadu chladenia by tu bolo zahrievanie SSD, nad tým však nemáme kontrolu. Testovacie SSD síce má svoje snímače, ale po pripojení (SSD) do puzdra sa k nim už základná doska nedostane. Robíme tak iba tepelné mapy IR snímaním (termokamerou Fluke Ti125), na základe ktorých možné aspoň vidieť, ako sa teplo šíri puzdrom a či vás ten nepopáli. Termovízia je pre stranu s rebrami puzdra alebo pre tú, ktorá je v kontakte s radičom SSD (pokiaľ puzdro rebrá nemá).

Puzdrá SSD sú pri testovaní umiestnené vždy v rovnakej polohe – pozdĺžne, vo voľnom priestore, kde na podložke stoja spodnou stranou. Prietok vzduchu v testovacej miestnosti je vždy porovnateľný, a to pri teplote v kontrolnom bode pohybujúcej sa v rozmedzí 21,0–21,3 °C.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze

Základné dosky s čipsetmi AMD X870 sú už v obchodoch. Na rozdiel do starších modelov určených pre platformu AM5, kompatibilných aj s procesormi Ryzen 9000, dosky X870 povinne podporujú rozhranie USB4 a drobných zmien je viac. Rozbory základných dosiek s novými čipsetmi AMD začíname modelom Asusu – TUF Gaming X870 Plus WiFi. Silné VRM má aj stredná trieda. Celý článok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze“ »

  •  
  •  
  •  

105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus

Po vydání procesorů platformy AM5 byly stížnosti na to, že mají šestijádrové a osmijádrové modely jenom 65W TDP, a zároveň už před vydáním začaly vycházet zprávy o tom, že jim AMD zpětně TDP zvýší. To se nakonec potvrdilo, je to ale udělané rozumnější cestou – jako přepínač v nastaveních desky, kde si 105W režim může zájemce aktivovat. Jako první se tato funkce objevila u MSI, teď už ji ale rychle přebírají i ostatní výrobci desek. Celý článok „105W TDP na Ryzenu 9600X a 9700X už podporují i Gigabyte a Asus“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Arion. Jedno z najlepšie vybavených puzdier SSD

Príslušenstvo vrcholového puzdra na SSD od Asusu je bohatšie než u kdejakého smartfónu. Rôzne káble, gumený chránič, uško na pútko a v rámci vstavaných prvkov napríklad RGB LED. Nadbytočné a otravné? Možno, ale cieľovú skupinu produktov ROG pravdepodobne osloví. Strix Arion je okrem iného aj v čele rýchlostných testov, a to pri nadpriemerne nízkej spotrebe. Celý článok „Asus ROG Strix Arion. Jedno z najlepšie vybavených puzdier SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (22) Pridať komentár

  1. 40€ nieje az tak vela, keby podporoval aj sata aj pcie M2, tak ho kludne kupim. Ja mam taky, co ma konektor priamo v sebe, nepotrebujem kablik a tiez stal vyse 40, presne nepamatam…

      1. Aké máte puzdro na SSD? Obmedzenie na SATA asi môže byť aj pre to, že dvojnásobný výkon by tá konštrukcia stabilne v dlhšej záťaži neuchladila?

          1. To je absence kabelu taková výhoda? Že ti poměrně velký disk příčně trčí ven ti připadá lepší?

            1. ja to 90% pouzivam v praci, ale niekedy to beriem aj so sebou, takze uprednostnujem taketo prevedenie. Nosi sa to lahsie ak taka ista velka krabica + kabel

              1. Jednak trčí ven jak péro z gauče, navíc může i zaclonit konektory, které mohou být v nejbližším okolí. Nosí se to lehčeji, jako v kapse kalhot, že se ti nevejde kabel? Neber to osobně, ale nemůže to u někoho sloužit jako kompenzace erektilní dysfunkce? 🤔 Jsem teda s díky přijal i existenci třeba miniaturních flash disků, jak jsou aktuálně například tyhle Samsungy. Aby mi něco takhle trčelo ven, to bych nesnesl.

                1. ja mam na klucoch 3 kovove usb, 2 kingstony a 1 samsung, ale tie nepisu/necitaju 300-400 mega kde idem niekomu zalohovat data a preinstalovat windows. A opakujem, samotne disky mam zadarmo, mam ich niekolko a mozem ich vnutri toho ramika menit. Ked to hodim do vaku, tak to je jedna vec a nie 2 veci. Nosim aj 2,5″ HDD v ramiku a niekedy musim vybrat cely obsah batohu, ab som ten kabel nasiel.

          2. Predpokladám, že tento konkrétny model kryt nemá. S ohľadom na chladenie a úsporu výrobných nákladov by to zmysel dávalo. Bez krytu sa bude SSD chladiť lepšie a keby tam ten kryt bol, tak nielenže ten samotný už niečo stojí, ale ešte k nemu treba teplovodivú vložku. Inak by pri tom výkone, čo tie NVMe SSD majú (jasné, že tam brzdenie na úrovni USB, ale aj tak…), asi v takto malom priestore bez akéhokoľvek prietoku vzduchu pomerne rýchlo dosahovali kritického zahrievania, po ktorom výkon klesá.

            1. Úsporu na nákupce možná, ale M.2 rozhraní je podle mě příliš choulostivé, aby zůstávalo odkryté. Neumím si představit okolnosti, za kterých bych to mohl doporučit.

              1. Možno by takáto otvorená konštrukcia mohla byť vhodná pre servisáka, ktorý sa (de)montážou nechce príliš zdržovať?

                1. Nemyslím si, že pro něj představuje problém odložit kryt stranou a po sezení zařízení zakrytovat, a už vůbec si nemyslím, že by pro něj měla význam úspora pár eur.

                  1. Jasné. Napadlo mi to v súvislosti s tým, že pri palcových úložiskách minimálne niektorí servisní technici používajú iba kábel USB <> SATA, bez puzdra.

                    1. M.2 je očividně interní rozhraní. U SATA to není tak jednoznačné. Těch pár eur bude nejpravděpodobněji syslit mladý kluk se skromným kapesným, který na to nakonec může doplatit.

                    2. the patient – nejde o to, ze kupis sata M2 a pouzijes ho ako usb kluc, ale o to, ze v servise mam „kopec“ vyradenych M2 a pouzijes ich ako usb kluc 😉 Za dalsie to potrebujes pri klonovani, velka cast pc ma len 1 slot na M2

                    3. Tak co budeš dělat, až budeš mít ten univerzální Axagon? To budeš muset kabel uvázat někde, kde ho vždycky najdeš 🤔

                    4. @ the patient
                      Ty počúvaj, ťa nejak tie M2/USB konverzie „bez ochrany“ nejako perverzne excitovali 😀
                      —„…kompenzace erektilní dysfunkce…“
                      —„…budeš muset kabel uvázat někde, kde ho vždycky najdeš…“
                      😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *