Detaily Netac WH61
Ak je okrem nižšej ceny niečím puzdro Netac W61 pozoruhodné, tak sú to nadštandardne malé rozmery. Tie má podobné ako výkonnejšie flashdisky, ktoré sú však obvykle výrazne pomalšie. Ale ani u tohto puzdra pre externé SSD nie je úplná istota dosahovania maximálneho rýchlostného potenciálu. Predsa len, chladiace možnosti sú tu slabšie, avšak niekedy môžu stačiť aj na tých 1100 MB/s.
Detaily Netac WH61
Telo puzdra je prevažne plastové a pôsobí lacnejším dojmom. Pri jeho stláčaní si môžete aj trochu zavrźgať. Subtílnejšiemu vyhotoveniu však zodpovedá nízka cena. Tú Netac maloobchodne odporúča na 89 RMB (čínske yuány), čo je podľa aktuálneho kurzu v prepočte 11,40 eur/cca 289 Kč.
Mimo Čínu bude ale cena vyššia. Tú neuvádzame preto, že sme nenašli predajcu, ktorý by Netac WH61 predával mimo domáci (čínsky) trh. Neznamená to však, že neexistujete a pokiaľ nejakého nájdete, budeme radi, keď sa o neho podelíte v komentári pod článkom. Každopádne aj Netac v súvislosti s puzdrom WH61 hovorí ako o produkte určenom prevažne pre čínskeho zákazníka. Tým pádom toto puzdro pre väčšinu našich čitateľov nemusí byť relevantné, pokiaľ nejaké zháňajú – chcú kúpiť. Pre „výskumné účely“ je, samozrejme, atraktívne pre všetkých.
Netac sa chváli použitím radiča Realtek RTL9210B, ktorý slúži na komunikáciu medzi USB a SSD. Okrem modelov NVMe sú podporované aj SSD SATA. Na rozdiel od mnohých puzdier USB-C má kábel pribaľovaný ku tomuto, na strane pripájajúcej sa ku koncovému zariadeniu, konektor typu A (obvykle je USB-C na obidvoch stranách). Ten môže prísť vhod v prípadoch, kde nemáte možnosť pripojenia externého SSD ku konektoru USB-C alebo je konektor USB-C obsadený už iným zariadením.
Podporované je 10-gigabitové rozhranie USB 3.2 gen. 2 tak ako aj u puzdier SSD, ktoré sme už testovali – Axagon EEM2-GTR a Asus TUF Gaming A1.
Z prednej strany je malý hliníkový pasív na odvod tepla zvnútra puzdra. Pri hrúbke približne 1,8 mm má rozmery 20 × 69 mm. Pre štyri pozdĺžne rebrá je jeho plocha ale väčšia. Napriek tomu však dôležité konštatovať konštatovať, že dostupný chladiaci výkon bude určite nižší ako u väčšiny celokovových riešení. Oproti nim bude ale puzdro Netac WH61 výrazne ľahšie (30 gramov) a hlavne menšie, čo môžu niektorí používatelia považovať za výhodu.
So 110 mm dĺžky, 12,5 mm hrúbky a 33 mm šírky sa jedná o jedno z najmenších puzdier SSD, ktoré sú určené aj pre SSD NVMe. Citeľne menšie sú už iba flashdisky. Tie sú však výrazne pomalšie. Kingston DataTraveler Max ako zástupca flashdiskov s podporou USB 3.2 gen. 2 už o toľko menší (ako Netac WH61) nie je a hoci parametre pri ňom uvádzajú rýchlosti do 1 GB/s, tak je otázka, za akých podmienok sú dosahované (a či nejde iba o špičkové rýchlosti pre krátkodobú záťaž). Ako je u flashdiskov dnes nezistíme, ale na možnosti puzdra WH61 si v testoch rozoberieme.
K inštalácii SSD nebudete potrebovať žiadne nástroje. Prvý krok je v odstránení krytu, za ktorým sa schováva slot M.2. Kryt ťahom jednoducho po vysuniete pomocou palca. Potom na PCB do vhodnej pozície zasuniete otočný dištančný stĺpik s poistkou a môžete pristúpiť k SSD. Tie sú podporované v štyroch fyzických formátoch – 30, 42, 60 a 80 mm – jednostranné aj obojstranné.
Medzi SSD a pasív sa tradične vkladá teplovodivá vložka. U nej je pozoruhodné, že je výrazne menšia (59 × 11 mm) ako je plocha radiča, respektíve jeho tepelného rozvádzača, a pamäťových čipov SSD. Tie sú hlavne širšie, to aj viac ako o 60 %. Kritické miesta na chladenie sú však obvykle okolo stredu a na tie vložka dosah má. Z termovíznej snímky je navyše dobre vidieť, že prestup tepla z SSD do pasívu je pomerne intenzívny (na rebrách chladiča sme namerali cez 50 °C).
Šetrilo sa aj na mieste LED indukujúcej puzdro pod prúdom či aktivitu SSD. Puzdro Netac WH61 ju nemá. Na druhú stranu používatelia citliví na periférne zdroje svetla nemusia nič zatieňovať.
Testovacia metodika
Základom pre všetky merania je CrystalDiskMark s veľkosťou knižnice 1 GB. Rýchlosť SSD testujeme v dvoch situáciách. Pred záťažou a potom, po 10-minútovej záťaži pre maximálne sekvenčné čítanie a zápis. Takýmto spôsobom sa odhalí, aký má na rýchlosť SSD Samsung 980 Pro (1 TB) vplyv chladiaci výkon externého puzdra. Hodnoty k rýchlostným meraniam sú pre dosiahnutie vyššej presnosti priemerom troch priechodov. Puzdrá sú pripojené cez rozširujúcu kartu USB (3.2 gen. 2×2) – Renkforce RF-4538236 s radičom ASMedia ASM3242. Testy prebiehajú na základnej doske Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi s procesorom Intel Core i9-13900K (a pamäťami G.Skill Trident Z5 Neo – 2× 16 GB, 6000 MHz/CL30) pod operačným systémom Microsoft Windows 10 (22H2).
Spotrebu meriame pomocou power metra PCIe vlastnej výroby, ktorý poznáte aj z testov grafických kariet. Ten je zapojený pred kartou PCIe (s radičom USB), ktorej odber je súčasťou výsledku. Spotrebu v záťaži meriame pre maximálnu rýchlosť sekvenčného čítania i zápisu.
Zahrievanie sledujeme iba povrchové, na puzdre. Pri jeho vyhodnocovaní pozor, vyššia teplota nemusí automaticky znamenať horší výsledok (spomeňte na testy teplovodivých podložiek a zahrievanie sa pasívov…), ale ani lepší. Smerodajné z pohľadu chladenia by tu bolo zahrievanie SSD, nad tým však nemáme kontrolu. Testovacie SSD síce má svoje snímače, ale po pripojení (SSD) do puzdra sa k nim už základná doska nedostane. Robíme tak iba tepelné mapy IR snímaním (termokamerou Fluke Ti125), na základe ktorých možné aspoň vidieť, ako sa teplo šíri puzdrom a či vás ten nepopáli. Termovízia je pre stranu s rebrami puzdra alebo pre tú, ktorá je v kontakte s radičom SSD (pokiaľ puzdro rebrá nemá).
Puzdrá SSD sú pri testovaní umiestnené vždy v rovnakej polohe – pozdĺžne, vo voľnom priestore, kde na podložke stoja spodnou stranou. Prietok vzduchu v testovacej miestnosti je vždy porovnateľný, a to pri teplote v kontrolnom bode pohybujúcej sa v rozmedzí 21,0–21,3 °C.