Bezhlučno nad AMD. Pasívny chladič Alpine už i na AM4

Návrat ku koreňom chladenia CPU

Jednoduchý pasív vynára spomienky na konštrukcie, ktoré boli typické v časoch 486. Žiadne heatpipe, žiadny ventilátor, iba základňa a rebrá. Tento dizajn je cenovo nenáročný a v súčasnej dobe i vzácny, zaoberá sa ním totiž výhradne firma Arctic. Pritom takéto riešenie je najlacnejšia možnosť, ako chladiť procesor pri nulovej hlučnosti. A aktuálne pribudol variant kompatibilný so súčasnou päticou AMD.

Arctic už nejaké monolitické pasívy pre úspornejšie procesory má. Pasívny Alpine 11 na platformu Intel (LGA 115x) a Alpine M1 passive. Jeho podpora je však obmedzená na zastaraný soket AMD AM1. Dôležité však je, že švajčiarsky výrobca oznámil nástupcu označovaného Alpine AM4.

V porovnaní s dvoma predchádzajúcim pasívmi je tento najväčší. Oproti Alpine 11 má jedno rebro k dobru a najdlhšia strana (šírka chladiča) má tak 99 mm. Od kontaktnej plochy základne po vrcholky hrebeňov je to podľa známych parametrov rovných 70 mm. Do úplne najštíhlejších skriniek sa teda síce nezmestí, do niektorých malých zostáv zapadne dobre.

Nový Alpine AM4 je poriadny kus hliníku, s hmotnosťou cez pol kila (557 g) preváži i vysoké konvenčné pasívy

Odporúčaná prevádzka je s procesormi s TDP do 35 W, ktoré zodpovedá úsporným čipom Raven Ridge – 2200GE a 2400GE. Podľa našich informácií sa však tieto procesory na trhu pre koncových zákazníkov predávať nebudú a zostanú vyhradené pre výrobcov OEM počítačov. Momentálne sú v súlade s požiadavkami chladiča niektoré z posledných APU, postavených ešte na architektúre Bulldozer: A12-9800E, A10-9700E a A6-9500E.

Pri modeloch s vyšším tepelným výkonom výrobca upozorňuje na možné prehrievanie a prepady výkonu (zhadzovaním násobiča) pri dlhšej vysokej záťaži. O tomto správaní sa hovorí v kontexte so 47 W, ktoré zodpovedajú spodnej hranici konfigurovateľného TDP (45 W) Ryzen 3 2200G a Ryzen 5 2400G. A teda ani po tomto znížení frekvencie a spotreby nemusí byť výkon stabilný.

Z vlastného testovania vieme, že konfigurácia s Ryzen 5 2400G (na doske AB350N-Gaming + 3200MHz pamäte G.Skill Flare X) ide bez úprav pri žmýkaní maxima okolo 140 W, čo už je úplne mimo možnosti pasívneho chodu. Aj keď s takýmto extrémnym použitím, ktoré zodpovedá súbežnému behu Intel Burn Testu s Furmarkom, sa pochopiteľne nepočíta. Na druhej strane však treba brať do úvahy i fakt, že APU Ryzen majú veľké rezervy a je možné bez ujmy na výkone výrazne znížiť napájanie tak procesorovej ako i grafickej časti. Po najefektívnejšom manuálnom vyladení celej zostavy (vrátane systémového chladenia) môžu vzniknúť zaujímavé výsledky.

Základom koncepcie sú silné rebra so širokými rozstupmi

Chladič Arctic Alpine AM4 sa začne predávať v nasledujúcich dňoch za zatiaľ neznámu cenu. Na základe ceny Alpine 11 však predpokladáme, že viac než 15 eur (vrátane DPH) stáť nebude. My tento pasív ihneď, ako to bude v našich možnostiach, detailne otestujeme.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením

Když vyšly procesory Ryzen první generace, chyběly jim Mini-ITX desky. S generací Ryzen 3000 se to změnilo a dokonce přišly i Mini-ITX desky platformy X570, i když se tento čipset spotřebou a také přebytečnou výbavou pro tento formát nehodí. Asus má hned dvě Mini-ITX desky, které se s toto výkonnou platformou docela zajímavě potýkají. Odhalené byly sice již na Computexu, ale až teď přicházejí do obchodů. Celý článok „Asus vydává Mini-ITX X570 desky, s unikátním návrhem a chlazením“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel

Když vyšly první Ryzeny s novým socketem AM4, objevily se desky, které měly montážní otvory i pro chladiče určené na předchozí platformu AM3+/FM2+ a obcházely tak problém s kompatibilitou. Teď s platformou X570 ale ASRock přišel s ještě o trochu radikálnější věcí: jeho deska X570 Phantom Gaming-ITX/TB3 vůbec nemá mechanismus pro uchyvecení z platformy AM4, ale místo toho montážní otvory na chladiče pro Intel. Celý článok „ASRock má AM4 mini-ITX desku s uchycením chladičů à la Intel“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?

Na Computexu se oficiálně vynořilo množství desek pro procesory Ryzen 3000 s čipsetem X570. Potvrdilo se ale, že bude mít vyšší spotřebu, což je spolu s nutností aktivního chlazení dost odrazující – a desky to také budou relativně drahé. Z toho povstává otázka, kdy AMD doplní nějaké úspornější a levnější čipové sady pro „normálnější desky“. Tuto roli mají plnit sady B550 a A520, ale zdá se, že jsou ještě daleko. Celý článok „Levnější desky pro Ryzen 3000 s čispety B550/A520 až příští rok?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

 1. Mal som Alpine 11 Plus na Pentium G4400 (3,3GHz, 54W TDP) a v priemerne vetranej skrinke skoro zvládal pasívny režim pri prevode videa.
  Po výmene fanu za nizkootáčkový (AC F9 Silent, 400-1000 ot/min, pôvodne tam bol 600-2000 pri ktorom mi blblo PWM a išiel na max) som mal nižšie teploty ako na Ryzene 1700 s mierym pretaktovaním na 3,8Ghz a Noctuou D15.

  Bolo by super otestovať Alpine AM4 aj s nejakým 92mm fanom.

 2. aký význam má oberať sa o potenciálny výkon čistým pasívom, keď každá doska má PWM a množstvo ventilátorov dokáže byť pri nízkych otáčkach dlhodobo nepočuteľných. Pasív na tepelne najvýkonnejšom komponente vyžaduje buď dokonale spracované prúdenie vzduchu komínovým efektom, no neviem, ktorá skrinka zvláda takéto niečo, alebo aspoň mierny nútený prievan ventilátorom a to už ho môžem mať rovno na chladiči, že…
  Dúfam Ľubo, že ho porovnáš so Zalmanom FX70!

  1. Tento pasív môže podľa mňa podávať najatraktívnejšie výsledky práve bez prídavného ventilátora, iba za pomoci systémového chaldenia (v jeho smere má nasekané i rebrá). Pri fúkaní zvrchu vznikne bitka prúdov, z ktorej nemusí vzniknúť dobrota. Podobne, ako ej tomu v prípade v prípade chladiča SSD XPG Storm. Ten podáva najlepšie výsledky bez ventilátora, pasívne. Jediné, čo ten mrňavý 17mm ventilátor na ňom robí, je, že zvyšuje teploty i hlučnosť. V tomto prípade by to mohli byť výsledky síce lepšie: predsa len, tu by sa už dala použiť nejaká 80tka. No napriek tomu, aby mal takýto (stále malý) ventilátor zmysluplný prietok, musí sa točiť na vyšších otáčkach. A vo výsledku to môže už prehlušiť, povedzme, systémové chladenie z dvoch 120mm vetrákov na 400 otáčkach.

   Alpine AM4 s montážou ventilátora evidentne nepočíta. Rozstupy medzi rebrami má už pomerne široké, širšie, než spôsobilé na zovretie závitu skrutiek, ktoré prejdú cez montážne otvory štandardných ventilátorov. Takže na pripevnenie ventilátora bude treba nejaký podomácky systém cez gumičky a podobne. Každopádne si myslím, že tieto úvahy za to úsilie nestoja. Na aktívne chladenie sú tu iné chladiče. Verím, že lepšiu službu s použitím ventlátora odvedie i menší Alpine 11 Pro.

   Porovnanie so Zalman FX70 IHMO takisto nemá zmysel. Odhliadnuc od toho, že sa ten chladič už nepredáva (nech je mu zem ľahká, skvelý kus to bol), tak nemá ani podporu AM4. A tých zopár dosiek od Asusu, čo majú vyvŕtanú i rozteč AM3, asi nič nezmení na tom, že nikto FX70 na Ryzene mať nebude. Na leto pripravujeme atraktívnejšie testy 🙂

   1. nemyslel som dodatočný ventilátor na ten pasív Alpine, to by aj kvôli rozmerom asi nemalo zmysel, ale klasický chladič na cpu, na ktorom nie je problém regulovať otáčky ventilátora na úroveň, kde ho nepočuť. Rozmery pasívu hovoria síce v prospech Alpine, ale do okolia teplo odviesť musí a čím menší objem skrinky, tým lepšie musí byť vyriešené dodatočné vetranie.
    Sľuboval si testy ventilátorov, kedy budú?

    1. Test ventilátorov intenzívne pripravujem. Pri tom počte modelov (24) je to celkom záhul, ale hlavne sme oproti pôvodným plánom výrazne rozšírili metodiku, na čo sa viazal návrh, vytlačenie a rozšírenie (o rôzne prvky) tunela na mieru. Ten slúži na, povezme, syntetické testy na meranie veličín prietoku, statického tlaku, hlučnosti (bez/vrátane vibrácií) a podobne.

     A síce teda testy výjdu s miernym oneskorením, verím, že to naši čitatelia ocenia takto viac, ako keby už boli vonku, ale osekané o dôležité veci 🙂

     1. Vopred veľký díkes za všetku tú snahu a perfektné testy 🙂 A presne tak, radšej pustiť do „éteru“ neskôr, ale poriadne, niet sa kam ponáhľať!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *