Je tu první pasivní zdroj typu SFX-L, 450W SilverStone Nightjar

450 W a 80 Plus Platinum s hlučností 0 dB

Králem tichého chlazení je chlazení úplně bez ventilátorů, neboli pasivní. Není úplně snadné dosáhnout, abyste v počítači neměli vůbec žádný větrák, a ze všeho nejvíc to asi komplikují zdroje. Na trhu jsou ale naštěstí i pasivní zdroje typu ATX. A od tohoto týdne už v 100% bezhlučném provedení existuje i zdroj typu SFX, respektive model v provedení prodloužené verze SFX-L.

Údajně první pasivní zdroj tohoto typu vyrobila firma SilverStone pod označením Nightjar NJ450-SXL. Prototypy byly již prezentovány dříve a tudíž jste se s ním již mohli na internetu setkat, ovšem až nyní byl tento výrobek oficiálně uveden. Výkon tohoto zdroje je docela vysoký, 450 W. A dokáže ho kompletně poskytnout na jedné společné 12V větvi (ta má limit proudu 37,5 A, což dělá přesně 450 W). Objem je něco málo přes jeden litr, rozměry dělají 13,0 × 12,5 × 6,35 cm.

Komponenty jsou zavřené uvnitř šasi bez perforací, takže zdroj není závislý na průvanu skrz vnitřek a měl by tedy také být odolný proti prachu. Chlazení zajišťují vnější stěny ze silného hliníku, opatřené žebrováním pro vyšší účinek. Kontakt těchto stěn s hřející elektronikou uvnitř zajišťují teplovodivé vložky. Aby se součástky nepřehřály, musí ovšem nějaký průvan proudit okolo zdroje, skříň takového 100% pasivního PC tedy asi bude muset být otevřená či silně perforovaná.

Schéma vnitřního uspořádání z webu firmy SilverStone

Absence ventilátoru by měla znamenat bezhlučný chod, i když v praxi nemusí jít o úplně „0 dB“, jelikož spínané zdroje mohou někdy produkovat nějaké elektrické zvuky. Kompletně pasivní provoz při 450W výkonu byl dosažen mimo jiné díky tomu, že Nightjar NJ450-SXL má vysokou účinnost, splňuje požadavky certifikace 80 Plus Platinum a měl by dosahovat 89–92 % v rozmezí 20% až 100% zátěže. Postaven je na aktivním PFC (účiník má v zátěži být vyšší něž 0,9) a obsahuje ochrany proti přepětí, nadměrnému proudu, zkratu a překročení výkonu zdroje. Podle výrobce má tento model dovolovat nepřetržitý běh 24 hodin denně/7 dní v týdnu. Je také univerzální (tedy s podporou jak 110V/60Hz elektrické soustavy, tak 230V/50Hz).

Nightjar NJ450-SXL má také modulární (odpojitelnou) kabeláž, což je důležité pro prostupnost skříně vzduchem. Vyvést lze vedle 24 a 8pinových konektorů ATX a EPS/ATX 12V až osm konektorů SATA, tři klasické molexy, jeden floppy konektor a pro grafické karty až čtyři 6/8pinové konektory. Dodávané kabely jsou ploché.

Co bohužel zatím neznáme, je cena. Za kompletně pasivní provedení si SilverStone patrně bude účtovat relativně vysokou částku. Navíc zdroje s certifikací 80 Plus Platinum jsou obecně dražší, což také zapůsobí. Cena by tak asi mohla být někde mezi 150 a 200 dolary.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake

Aktuální plány Intelu v procesorech jsou takové, že koncem roku uvede v mnoha směrech přelomové procesory Meteor Lake s čipletovou či dlaždicovou stavbou, které mají znamenat novou éru jeho technologie (a Intel doufá, že i konkurenceschopnosti). Ovšem po stránce architektury CPU přijde taková „nová éra“ až v následujících generacích s procesory Arrow Lake a Lunar Lake. Právě k druhému z nich se teď vynořily detailní informace. Celý článok „Next-gen mobilní zbraň Intelu proti Applu: Detaily Lunar Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Hardkernel má SFF desku s Intel Jasper Lake a 2,5Gb/s Ethernetem

Před nedávnem jsem tu slavili, že se po roce a půl od vydání nových úsporných procesorů Intelu (10nm celeronů a pentií „Jasper Lake“ s architekturou Tremont) konečně začaly objevovat Mini-ITX desky s nimi pro úsporné počítače. Pro zájemce o miniaturní PC je tu teď ještě jedna zajímavá možnost: firma Hardkernel, kterou možná znáte jako výrobce ARM jednodeskových počítačů, vydala desku zhruba velikosti NUCu právě s procesory Jasper Lake. Celý článok „Hardkernel má SFF desku s Intel Jasper Lake a 2,5Gb/s Ethernetem“ »

  •  
  •  
  •  

Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní

Čipová krize měla různé oběti, ale jednou byly i úsporné procesory Celeron a Pentium z „atomové“ linie malých jader. Intel už před rokem a půl uvedl na trh jejich 10nm generaci Jasper Lake s architekturou Tremont. Jenže čipů Jasper Lake asi nebylo dost. Prakticky vůbec nejsou k mání desktopové desky pro úsporné sestavy. Po dlouhé době se to snad lepší, teď konečně přicházejí Mini-ITX desky s Jasper Lake, dokonce i pasivně chlazené. Celý článok „Konečně jsou tu ITX desky s Intel Jasper Lake, dokonce pasivní“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *