Najmenší počítač s GTX 1050 kúpite už v lete

MiniPC s fokusom na multiscreen

Zmysluplné veci vždy radi podporíme. Jednou takou je aj barebone Shuttle DH02U. Pozoruhodný je tým, že v škatuľke s objemom menším než 1,35 litra koexistuje s procesorom aj samostatná grafika. Výrobca sa tak nebojí experimentovať a pracuje s vnútorným priestorom na hranici súčasných možností, čo je obdivuhodné a praktické zároveň. A takéto železo môžete čoskoro vlastniť.

Kvádrik s rozmermi 190 × 165 × 43 mm je zhruba rovnako malý ako 14″ moderný notebook. Zásadný rozdiel je v počte a výbave grafických výstupov – počítač DH02U má vyvedené až štyri konektory HDMI 2.0b, pričom každý je schopný zobrazovať 4096 × 2160 px pri 60 Hz.

Shuttle svoju činnosť viac než na bežných spotrebiteľov sústredí na podnikových zákazníkov a i preto tento počítač odporúča na profesionálne použitia. Typicky na videosteny z viacerých monitorov (to môžu byť napríklad i systémy kiosk) na rozšírené zobrazovanie alebo duplikovaný obraz, ktorý nájde uplatnenie v showroomoch najčastejšie na porovnanie televízorov. Viac výstupov sa hodí aj na zapojenie kamerových zariadení či na použitie PC ako pracovnej stanice.

V závislosti od požiadaviek na procesorový výkon budú dostupné dve konfigurácie Celeron 3865U, Core i3-7100U, Core i5-7200U a Core i7-7500U. Na európskom trhu sa však má predávať iba Celeron a Core i5.

A ako je to vnútri?

Shuttle obvykle nepoužíva štandardizované formáty základných dosiek a aj v tomto prípade je použitý vlastný návrh. Plocha PCB je podobná formátu Mini-ITX, akurát táto má v porovnaní s nim jednu stranu o chlp kratšiu a druhú zase dlhšiu. Slot PCIe ×16 je mobilný a v ňom grafika MXM. Jej jadro GP107 tiká na referenčnej frekvencii 1354 MHz. Všetky karty majú  4GB GDDR5 (3500 MHz). TDP grafickej karty by malo byť 75 W a otázka je, ako to bude celé fungovať v záťaži.

Chladič GPU je axiálny, čo je pomerne zvláštne, keďže procesor má radiálny s tlačením vzduchu do rebrovania a potom cez mriežku von. Desktopové riešenie výrobca možno zvolil z ohľadom na airflow okolo všetkých komponentov, napríklad i výkonného SSD. Teplý vzduch sa vytlačí cez perforované boky. Okrem podpory M.2 sa počíta ešte aj s použitím jedného 2,5″ disku (HDD maj na archiváciu dát/videozáznamu stále čo povedať).

Barebone Shuttle DH02U sa bude dodávať tradične bez úložiska a RAM za zatiaľ neznámu cenu. Dostupný v obchodoch má byť koncom júna.

Na záver prezradím, že od Shuttlu máme v redakcii na nejaké to testovanie o trochu väčší (3-litrový) stroj – XH110G – ale zato už s podporou desktopových grafických kariet a päticou pre ľubovoľný procesor Skylake/Kaby Lake s TDP do 65 W.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny

Mnoha příznivcům malých počítačů se teď asi plní sen: na trh se totiž dostanou Mini-STX desky a PC pro APU, tedy procesory AMD s integrovanou grafikou. Protože formát Mini-STX v kanonické podobě nepodporuje samostatné karty, jsou APU jako Ryzeny Raven Ridge nejlepší volbou, pokud chcete lepší GPU. A jejich použití bude umožněno v počítači DeskMini A300 od ASRocku a jejich desce A300M-STX se socketem AM4. Celý článok „ASRock ukázal Mini-STX AM4 desku a DeskMini pro APU Ryzeny“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G

Shuttle sa obvykle vo svojich počítačoch nedrží štandardizovaných formátov a komponenty si ohýba podľa vlastných predstáv. Nedávno sa firme podarilo zostrojiť pozoruhodný barebone, ktorý pri doteraz nevídaných, malých rozmeroch pojme i GTX 1050 Ti so slotom PCI Express. V teste nájdete, ako hlučný (alebo tichý?) tento dizajn môže byť a kedy už dochádza k strate výkonu zapríčinenej prehrievaním. Celý článok „Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Shuttle XPC X50V6: bezhlučný AIO barebone pod 400 eur

Lacných a súčasne kvalitne navrhnutých počítačov je nedostatok. O to viac teší premyslený dizajn all-in-onu XPC X50, ktorý sa prehupol už do 6. generácie. Ponúka mnohé: displej, robustné mobilné telo, odolnosť proti prachu a kvapalinám, pasívny chod a stredobodom je nový úsporný Kaby Lake. Skĺbiť toto všetko v zmysluplný celok sa podarilo nadmieru elegantne. Nakoniec, presvedčte sa sami. Celý článok „Shuttle XPC X50V6: bezhlučný AIO barebone pod 400 eur“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *