Najmenší počítač s GTX 1050 kúpite už v lete

MiniPC s fokusom na multiscreen

Zmysluplné veci vždy radi podporíme. Jednou takou je aj barebone Shuttle DH02U. Pozoruhodný je tým, že v škatuľke s objemom menším než 1,35 litra koexistuje s procesorom aj samostatná grafika. Výrobca sa tak nebojí experimentovať a pracuje s vnútorným priestorom na hranici súčasných možností, čo je obdivuhodné a praktické zároveň. A takéto železo môžete čoskoro vlastniť.

Kvádrik s rozmermi 190 × 165 × 43 mm je zhruba rovnako malý ako 14″ moderný notebook. Zásadný rozdiel je v počte a výbave grafických výstupov – počítač DH02U má vyvedené až štyri konektory HDMI 2.0b, pričom každý je schopný zobrazovať 4096 × 2160 px pri 60 Hz.

Shuttle svoju činnosť viac než na bežných spotrebiteľov sústredí na podnikových zákazníkov a i preto tento počítač odporúča na profesionálne použitia. Typicky na videosteny z viacerých monitorov (to môžu byť napríklad i systémy kiosk) na rozšírené zobrazovanie alebo duplikovaný obraz, ktorý nájde uplatnenie v showroomoch najčastejšie na porovnanie televízorov. Viac výstupov sa hodí aj na zapojenie kamerových zariadení či na použitie PC ako pracovnej stanice.

V závislosti od požiadaviek na procesorový výkon budú dostupné dve konfigurácie Celeron 3865U, Core i3-7100U, Core i5-7200U a Core i7-7500U. Na európskom trhu sa však má predávať iba Celeron a Core i5.

A ako je to vnútri?

Shuttle obvykle nepoužíva štandardizované formáty základných dosiek a aj v tomto prípade je použitý vlastný návrh. Plocha PCB je podobná formátu Mini-ITX, akurát táto má v porovnaní s nim jednu stranu o chlp kratšiu a druhú zase dlhšiu. Slot PCIe ×16 je mobilný a v ňom grafika MXM. Jej jadro GP107 tiká na referenčnej frekvencii 1354 MHz. Všetky karty majú  4GB GDDR5 (3500 MHz). TDP grafickej karty by malo byť 75 W a otázka je, ako to bude celé fungovať v záťaži.

Chladič GPU je axiálny, čo je pomerne zvláštne, keďže procesor má radiálny s tlačením vzduchu do rebrovania a potom cez mriežku von. Desktopové riešenie výrobca možno zvolil z ohľadom na airflow okolo všetkých komponentov, napríklad i výkonného SSD. Teplý vzduch sa vytlačí cez perforované boky. Okrem podpory M.2 sa počíta ešte aj s použitím jedného 2,5″ disku (HDD maj na archiváciu dát/videozáznamu stále čo povedať).

Barebone Shuttle DH02U sa bude dodávať tradične bez úložiska a RAM za zatiaľ neznámu cenu. Dostupný v obchodoch má byť koncom júna.

Na záver prezradím, že od Shuttlu máme v redakcii na nejaké to testovanie o trochu väčší (3-litrový) stroj – XH110G – ale zato už s podporou desktopových grafických kariet a päticou pre ľubovoľný procesor Skylake/Kaby Lake s TDP do 65 W.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G

Shuttle sa obvykle vo svojich počítačoch nedrží štandardizovaných formátov a komponenty si ohýba podľa vlastných predstáv. Nedávno sa firme podarilo zostrojiť pozoruhodný barebone, ktorý pri doteraz nevídaných, malých rozmeroch pojme i GTX 1050 Ti so slotom PCI Express. V teste nájdete, ako hlučný (alebo tichý?) tento dizajn môže byť a kedy už dochádza k strate výkonu zapríčinenej prehrievaním. Celý článok „Chladenie verzus teplo v minimalistickom Shuttle XH110G“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Shuttle XPC X50V6: bezhlučný AIO barebone pod 400 eur

Lacných a súčasne kvalitne navrhnutých počítačov je nedostatok. O to viac teší premyslený dizajn all-in-onu XPC X50, ktorý sa prehupol už do 6. generácie. Ponúka mnohé: displej, robustné mobilné telo, odolnosť proti prachu a kvapalinám, pasívny chod a stredobodom je nový úsporný Kaby Lake. Skĺbiť toto všetko v zmysluplný celok sa podarilo nadmieru elegantne. Nakoniec, presvedčte sa sami. Celý článok „Shuttle XPC X50V6: bezhlučný AIO barebone pod 400 eur“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Shuttle NC03U5: Core i5 v šasi menšom než liter

Výkonný úsporný procesor predurčuje tento barebone do náročnejších kancelárií alebo na multimediálne použitie. Zvolený formát je minimalistický, čo inými slovami vždy znamená výzvu často sprevádzanú rôznymi kompromismi. Ako sa taiwanský výrobca popasoval s dizajnom v tomto konkrétnom prípade, sa dozviete z takmer stovky meraní. Na záver sa dostalo aj na pokusy chladenia bez ventilátora. Celý článok „Shuttle NC03U5: Core i5 v šasi menšom než liter“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *