Udoo Bolt, 12×12cm minideska s APU Ryzen a DC napájením

Embedded verze mobilních APU na desce menší než Mini-STX

Procesory AMD by se teoreticky skvěle hodily do minipočítačů díky tomu, že jejich integrovaná GPU mají docela dobrý herní výkon a mohou zastoupit samostatnou grafiku. Bohužel ale na trhu dosud nebyly Mini-STX desky nebo mini PC typu NUC, které by to využívaly. Toto vakuum ale teď zaplní aspoň jedna deska: Udoo Bolt. Zajímavá je malými rozměry, použitím mobilního APU Ryzen a také DC napájením.

Udoo Bolt je deska s rozměrem 12 × 12 cm (pro srovnání – rozměr Mini-STX je 14,0 × 14,7 cm), na které je z výroby osazen embedded Ryzen řady V1000. Tyto procesory jsou v podstatě obdobou 15W mobilních Ryzenů s pouzdrem BGA. Udoo Bolt se vyrábí buď s dvoujádrovým modelem V1202B na taktu 2,3–3,2 GHz a grafikou Radeon Vega 3 (tedy se 192 stream procesory), nebo s modelem V1605B, který má čtyři jádra na taktu 2,0–3,6 GHz a grafiku Radeon Vega 8 (512 stream procesorů). Oba tyto procesory mají aktivní SMT a TDP u nich lze nastavit mezi 12 až 25 W; jejich parametry zhruba odpovídají Ryzenu 3 2200U a Ryzenu 5 2500U v noteboocích.

Paměti se k procesoru instalují do dvou slotů SO-DIMM, podporována je DDR4 na taktu 2400 MHz, a to i s ECC díky embedded původu procesorů. Úložiště je možné mít buď formou NVMe nebo SATA modulu pro slot M.2 s konektivitou PCIe 3.0 ×4, nebo má deska jeden port SATA 3.0 pro připojení pevného disku, optické mechaniky či SSD. Na samotné desce je přímo z výroby integrováno 32GB úložiště eMMC, takže pokud jeho kapacita bude stačit, je možné běžet bez dalšího disku.

Udoo Bolt

Udoo Bolt má dále další slot M.2 pro bezdrátový adaptér WiFi/Bluetooth, konektor pro infračervený senzor a gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111G) s konektorem RJ-45. Z desky jsou vyvedené dva porty USB 3.0 typu A. Kromě toho jsou zezadu dva porty USB typu C, které podporují výstup na monitor v režimu DisplayPortu, a dvojice HDMI 2.0b. Grafika by u obojího měla podporovat rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu. Pomocí portů USB typu C by se deska dokonce měla dát napájet (zdroj musí podporovat standard USB Power Delivery 3), ale na PCB je i zvláštní konektor pro připojení 19V napájecího adaptéru. Výrobce volitelně dodává 65W napájecí adaptér.

Rozložení konektorů a rozhraní

Protože je Udoo Bolt deska napůl typu embedded, nachází se na ní jako specialita ještě kontrolér ATmega32U4 poskytující kompatibilitu s Arduinem a řada rozhraní GPIO, analogové PWM, UART, I2C a SPI. Tím Udoo Bolt se dá uplatnit pro řadu kutilských účelů nebo zařízení, pokud potřebují víc výkonu než poskytne třeba Raspberry Pi.

Určitá komplikace s touto deskou bude u chlazení, které není standardní. Přímo v balení je aktivní chladič s hliníkovým pasivem a zřejmě 60mm ventilátorem, který by na 15–25W TDP procesoru měl asi dostačovat. Pokud byste ho chtěli nahradit třeba za něco pasivního, bude to asi komplikovanější. Prostor pro pasiv má podle fotek zhruba 60 × 60 mm a uchycuje se do montážních otvorů (ty mají zdá se rozteč okolo 50 × 50 mm a je u nich určitá vůle). Mělo by být relativně schůdné vyrobit nebo upravit si nějaký vlastní, běžnou produkci pro desktopová PC na desku ale nedostanete. Rozměr celé desky je také nestandardní, ale lze objednat kovovou skříňku, která má i příslušné perforace, aby dodávaný chladič mohl nasávat vzduch vrchem a vyfukovat ho po stranách.

Chladič a skříňka pro desku Udoo Bolt

Udoo Bolt zatím není na prodej a běží na něj crowdfundingová kampaň na Kickstarteru. Nicméně její cíl už byl dosažen a firma Aidilab, která za výrobkem stojí, není úplně nezkušená. Samotnou výrobu bude zajišťovat společnost SECO, což je evropský výrobce embedded hardwaru. Pokud byste o tyto desky měli zájem, verze Udoo Bolt V3 s dvoujádrovým Ryzenem začíná v rámci Kickstarteru na 249 dolarech a Udoo Bolt V8 se čtyřjádrem na 309 dolarech. Pokud byste nicméně chtěli i skříňku nebo zdroj, je nutno připlatit. Podle současného plánu by se výroba měla rozběhnout někdy v říjnu nebo listopadu, zájemci by desky měli dostat v prosinci nebo lednu roku 2019.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Přichází desktopová CPU s 28, 32 jádry. Spotřeba vyletí nahoru

Chlazení počítačů asi zase čekají větší výzvy. Už loňské highendové procesory Intel Skylake-X a Ryzen Threadripper zvýšily spotřebu proti minulosti, ale to byl jen začátek. Na letošní rok plánují výrobci procesorů posunout počty jader až tam, kde jsou dnes nejrychlejší serverová CPU. A vypadá to, že vyšší takty a možnost přetaktování u téhle nové třídy desktopových procesorů hodně drsně zvednou spotřebu a TDP. Celý článok „Přichází desktopová CPU s 28, 32 jádry. Spotřeba vyletí nahoru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

NUCy s 10nm procesory Cannon Lake mají samostatné GPU Radeon

Už několik let vyrábí Intel minipočítače a barebony NUC. Letos se mezi nim má objevit docela zajímavá novinka: model se samostatnou grafikou. Ovšem ne ve stylu highendového modelu Hades Canyon (v kterém je procesor Kaby Lake-G s grafikou Vega). Intel teď vydá NUC s levnějším Radeonem v klasickém šasi a také asi za menší cenu. A tento model navíc asi bude jedním z prvních počítačů s 10nm procesorem Intelu – což spolu možná souvisí. Celý článok „NUCy s 10nm procesory Cannon Lake mají samostatné GPU Radeon“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Ryzeny s integrovaným GPU mají místo pájky pastu. A hrb na HS

AMD tenhle týden vypustilo na trh první desktopové procesory Ryzen s integrovanou grafikou. APU Ryzen 5 2400G a Ryzen 3 2200G by mohla být atraktivní pro kompaktní počítače, protože chladit jediný zdroj tepla je snazší než chladit dva (oddělené CPU a GPU) a integrovaná grafika těchto procesorů dosahuje zhruba na výkon GeForce GT 1030. Při jejich chlazení ale dojde na boj se starým nepřítelem: teplovodivou pastou. Celý článok „Ryzeny s integrovaným GPU mají místo pájky pastu. A hrb na HS“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *