Udoo Bolt, 12×12cm minideska s APU Ryzen a DC napájením

Embedded verze mobilních APU na desce menší než Mini-STX

Procesory AMD by se teoreticky skvěle hodily do minipočítačů díky tomu, že jejich integrovaná GPU mají docela dobrý herní výkon a mohou zastoupit samostatnou grafiku. Bohužel ale na trhu dosud nebyly Mini-STX desky nebo mini PC typu NUC, které by to využívaly. Toto vakuum ale teď zaplní aspoň jedna deska: Udoo Bolt. Zajímavá je malými rozměry, použitím mobilního APU Ryzen a také DC napájením.

Udoo Bolt je deska s rozměrem 12 × 12 cm (pro srovnání – rozměr Mini-STX je 14,0 × 14,7 cm), na které je z výroby osazen embedded Ryzen řady V1000. Tyto procesory jsou v podstatě obdobou 15W mobilních Ryzenů s pouzdrem BGA. Udoo Bolt se vyrábí buď s dvoujádrovým modelem V1202B na taktu 2,3–3,2 GHz a grafikou Radeon Vega 3 (tedy se 192 stream procesory), nebo s modelem V1605B, který má čtyři jádra na taktu 2,0–3,6 GHz a grafiku Radeon Vega 8 (512 stream procesorů). Oba tyto procesory mají aktivní SMT a TDP u nich lze nastavit mezi 12 až 25 W; jejich parametry zhruba odpovídají Ryzenu 3 2200U a Ryzenu 5 2500U v noteboocích.

Paměti se k procesoru instalují do dvou slotů SO-DIMM, podporována je DDR4 na taktu 2400 MHz, a to i s ECC díky embedded původu procesorů. Úložiště je možné mít buď formou NVMe nebo SATA modulu pro slot M.2 s konektivitou PCIe 3.0 ×4, nebo má deska jeden port SATA 3.0 pro připojení pevného disku, optické mechaniky či SSD. Na samotné desce je přímo z výroby integrováno 32GB úložiště eMMC, takže pokud jeho kapacita bude stačit, je možné běžet bez dalšího disku.

Udoo Bolt

Udoo Bolt má dále další slot M.2 pro bezdrátový adaptér WiFi/Bluetooth, konektor pro infračervený senzor a gigabitový Ethernet (Realtek RTL8111G) s konektorem RJ-45. Z desky jsou vyvedené dva porty USB 3.0 typu A. Kromě toho jsou zezadu dva porty USB typu C, které podporují výstup na monitor v režimu DisplayPortu, a dvojice HDMI 2.0b. Grafika by u obojího měla podporovat rozlišení 4K při 60 snímcích za vteřinu. Pomocí portů USB typu C by se deska dokonce měla dát napájet (zdroj musí podporovat standard USB Power Delivery 3), ale na PCB je i zvláštní konektor pro připojení 19V napájecího adaptéru. Výrobce volitelně dodává 65W napájecí adaptér.

Rozložení konektorů a rozhraní

Protože je Udoo Bolt deska napůl typu embedded, nachází se na ní jako specialita ještě kontrolér ATmega32U4 poskytující kompatibilitu s Arduinem a řada rozhraní GPIO, analogové PWM, UART, I2C a SPI. Tím Udoo Bolt se dá uplatnit pro řadu kutilských účelů nebo zařízení, pokud potřebují víc výkonu než poskytne třeba Raspberry Pi.

Určitá komplikace s touto deskou bude u chlazení, které není standardní. Přímo v balení je aktivní chladič s hliníkovým pasivem a zřejmě 60mm ventilátorem, který by na 15–25W TDP procesoru měl asi dostačovat. Pokud byste ho chtěli nahradit třeba za něco pasivního, bude to asi komplikovanější. Prostor pro pasiv má podle fotek zhruba 60 × 60 mm a uchycuje se do montážních otvorů (ty mají zdá se rozteč okolo 50 × 50 mm a je u nich určitá vůle). Mělo by být relativně schůdné vyrobit nebo upravit si nějaký vlastní, běžnou produkci pro desktopová PC na desku ale nedostanete. Rozměr celé desky je také nestandardní, ale lze objednat kovovou skříňku, která má i příslušné perforace, aby dodávaný chladič mohl nasávat vzduch vrchem a vyfukovat ho po stranách.

Chladič a skříňka pro desku Udoo Bolt

Udoo Bolt zatím není na prodej a běží na něj crowdfundingová kampaň na Kickstarteru. Nicméně její cíl už byl dosažen a firma Aidilab, která za výrobkem stojí, není úplně nezkušená. Samotnou výrobu bude zajišťovat společnost SECO, což je evropský výrobce embedded hardwaru. Pokud byste o tyto desky měli zájem, verze Udoo Bolt V3 s dvoujádrovým Ryzenem začíná v rámci Kickstarteru na 249 dolarech a Udoo Bolt V8 se čtyřjádrem na 309 dolarech. Pokud byste nicméně chtěli i skříňku nebo zdroj, je nutno připlatit. Podle současného plánu by se výroba měla rozběhnout někdy v říjnu nebo listopadu, zájemci by desky měli dostat v prosinci nebo lednu roku 2019.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W

Chladiť bezhlučne a zároveň mimoriadne lacno Athlon 200GE nebola zase až taká výzva. Aj keď, ktovieaké rezervy Alpine AM4 Passive ani na takto úspornom procesore nemá. Nasadiť ho na Ryzen 5 2400G, so spotrebou takmer dvojnásobnou, chce preto už trocha odvahu. Najvýkonnejšie APU súčasnosti sme podrobili manuálnemu ladeniu a hrali sme sa aj s orientáciou systémového chladenia. Celý článok „Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou

Svoj najväčší pasívny chladič Arctic pôvodne pripravoval na úsporné APU R3 (2200GE) a R5 (2400GE). Tie sa však na retailovom trhu neobjavili a vôbec o nich ani vidu ani slychu. Alpine AM4 passive je zaujímavý až teraz – po vydaní Athlona 200GE, čo je jediný oficiálne podporovaný procesor postavený na architektúre AMD Zen. Otestovali sme, ako funguje s chladičom na mieru bez aktívneho ochladzovania. Celý článok „Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE

Že je 32-jadrový zlepenec AMD najvýkonnejší desktopový procesor súčasnosti už dobre viete. Oproti konkurenčnému CPU Intelu má však i vyššie výdaje tepla. A už i ten nenechal v testoch nič chladné. Aký má teda výkon na watt tento monštruózny Ryzen? Ako sa s ním popasujú bežne dostupné dosky s tradičným chladením a kde sú hranice? Všetko sme otestovali na ASRock X399 Taichi. Celý článok „Testy efektivity: Threadripper 2990WX proti Core i9-7980XE“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *