Bezventilátorový chladič Noctua má krátko pred vydaním

Blíži sa vydanie veľkého pasívneho chladiča Noctua

Noctua na svojom Twitteri reagovala na nedočkavú poznámku k zatiaľ neoznámenému dátumu vydania pasívneho chladiča. O ňom sme na HWC písali viackrát a zdá sa, že žiadne ďalšie odklady ho už nečakajú. V aktuálnej roadmape svieti stále v druhom kvartáli a podľa spôsobu reakcie Noctua je dosť možné, že toho bude posledná správa predtým, než firma zverejní kompletné parametre a dlho pripravovaný pasívny chladič pustí do obehu.

Prvé správy o tom, že Noctua pracuje na pasívnom chladiči, sa objavili takto pred dvoma rokmi. Tou dobou bol už zhotovený prototyp, ktorý na pôsobil i vcelku finálne. Noctua sa ale obvykle príliš neponáhľa a s nikým nepredháňa a svoje produkty ladí k dokonalosti pomerne dlho. Ani ventilátory s PWM nemala medzi prvými, ale výsledok stál potom za to i napriek tomu, že sme si chvíľu počkali.

Ono čakanie na pasívny chladič Noctua sa už ale, zdá sa, chýli ku koncu. Napovedá to krátka víkendová reakcia na pripomienku používateľa, ktorý má pre svoju pasívnu zostavu už všetko pripravené a chýba mu už len chladič.

Noctua si vedie i roadmapy s predpokladaným termínmi vydania pre jednotlivé produkty. Pasívny chladič je v druhom kvartáli, do ktorého sa presúval v januári, už pomerne dlho a pretrváva v ňom doteraz.

V kombinácii s malou aktualizáciou Noctua všetko nasvedčuje tomu, že tento chladič vyjde najneskôr 30. júna 2021 a možno i skôr. Naposledy to pri NH-U12S redux od hlásenia „coming soon“ po vydanie nebol ani mesiac.

O pasívnom chladiči Noctua zatiaľ vieme, že bude mať hmotnosť približne 1,5 kila, hrubé rebrá a veľké (možno i centimetrové) rozstupy medzi nimi. TDP by mohlo byť v úplne pasívnych počítačoch okolo 120 W. Samozrejme za predpokladu použitia vhodnej skrinky s dobre perforovaným stropom. Prototyp chladiča sa v plnej paráde predvádzal už na Computexe 2019 s Core i9-9900K (a 95 °C na jadrách).

V bežnej praxi v skrinkách bez ventilátorov bude ale rozumnejšie párovať tento chladič s niečím úspornejším. A možno budeme nakoniec všetci prekvapení a chladiaci výkon sa medzičasom zlepšil, ktovie.

Niektoré z naplánovaných vecí sa predsa len presúvajú. Z druhého do tretieho kvartálu sú to čierne varianty ventilátorov NF-A12x25 a chladiča NH-U12A. Biele ventilátory takisto vyjdú neskôr, než sa predpokladalo (Q3/2021), zrejme až koncom roka. A na Vianoce si z najväčšou pravdepodobnosťou nedoprajete ani nástupcu dvojvežového chladiča NH-D15. V aktuálnej roadmape je až v roku 2022 a Noctua to berie radšej pekne opatrne, bez bližšie uvedeného kvartálu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm

Procesory Intel Alder Lake už klopú na dvere, čo je výzva aj pre firmy s chladičmi. Väčšina z nich predstavila nových montážnych súprav pre „staré“ chladiče. Corsair využil príchod a požiadavky novej pätice LGA 1700 trochu inak. Vydal nové chladiče, ktoré majú natívnu podporu. Ako to bude s podporou starších chladičov Corsair je zatiaľ nejasné a väčšou témou (než LGA 1700) je pre ne možné rozšírenie o nový displej, ktorý sa bude predávať aj samostatne. Celý článok „Corsair: Nové procesory, nové vodníky. Radiátory do 420 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok

MSI na Twitteri prvými foto-detailami láka na nové základné dosky s Intel Z690. Povedľa nich presiakli aj špecifikácie zrejme všetkých modelov dosiek MSI, ktoré vyjdú v štvrtom kvartáli 2021 popri procesoroch Alder Lake. To už takto spolu dáva celkom peknú predstavu o tom, čo, kedy a v akej výbave bude asi MSI ponúkať. A po novom oficiálnu podporu pätice Intel LGA 1700 získavajú oficiálne aj kvapalinové chladiče MSI. Aktualizované (13:20). Celý článok „Máme parametre základných dosiek MSI Z690 na tento rok“ »

 •  
 •  
 •  

Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4

Od vzniku značky „Ryzen“ ubehlo už päť rokov. Pri tejto slávnostnej príležitosti si za kameru k jednému stolu sadli páni z AMD a nebolo to úplne o retrospektíve. Naopak, z rozhovoru vypadlo i to, že na budúce procesory do pätice AM5 bude možné nainštalovať chladiče s podporou AM4. Nebudú k tomu pritom potrebné žiadne úpravy montážneho systému. Ten všetko potrebné obsahuje už teraz. Celý článok „Pätica AMD AM5 bude spätne kompatibilná s chladičmi AM4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *