Bezventilátorový chladič Noctua má krátko pred vydaním

Blíži sa vydanie veľkého pasívneho chladiča Noctua

Noctua na svojom Twitteri reagovala na nedočkavú poznámku k zatiaľ neoznámenému dátumu vydania pasívneho chladiča. O ňom sme na HWC písali viackrát a zdá sa, že žiadne ďalšie odklady ho už nečakajú. V aktuálnej roadmape svieti stále v druhom kvartáli a podľa spôsobu reakcie Noctua je dosť možné, že toho bude posledná správa predtým, než firma zverejní kompletné parametre a dlho pripravovaný pasívny chladič pustí do obehu.

Prvé správy o tom, že Noctua pracuje na pasívnom chladiči, sa objavili takto pred dvoma rokmi. Tou dobou bol už zhotovený prototyp, ktorý na pôsobil i vcelku finálne. Noctua sa ale obvykle príliš neponáhľa a s nikým nepredháňa a svoje produkty ladí k dokonalosti pomerne dlho. Ani ventilátory s PWM nemala medzi prvými, ale výsledok stál potom za to i napriek tomu, že sme si chvíľu počkali.

Ono čakanie na pasívny chladič Noctua sa už ale, zdá sa, chýli ku koncu. Napovedá to krátka víkendová reakcia na pripomienku používateľa, ktorý má pre svoju pasívnu zostavu už všetko pripravené a chýba mu už len chladič.

Noctua si vedie i roadmapy s predpokladaným termínmi vydania pre jednotlivé produkty. Pasívny chladič je v druhom kvartáli, do ktorého sa presúval v januári, už pomerne dlho a pretrváva v ňom doteraz.

V kombinácii s malou aktualizáciou Noctua všetko nasvedčuje tomu, že tento chladič vyjde najneskôr 30. júna 2021 a možno i skôr. Naposledy to pri NH-U12S redux od hlásenia „coming soon“ po vydanie nebol ani mesiac.

O pasívnom chladiči Noctua zatiaľ vieme, že bude mať hmotnosť približne 1,5 kila, hrubé rebrá a veľké (možno i centimetrové) rozstupy medzi nimi. TDP by mohlo byť v úplne pasívnych počítačoch okolo 120 W. Samozrejme za predpokladu použitia vhodnej skrinky s dobre perforovaným stropom. Prototyp chladiča sa v plnej paráde predvádzal už na Computexe 2019 s Core i9-9900K (a 95 °C na jadrách).

V bežnej praxi v skrinkách bez ventilátorov bude ale rozumnejšie párovať tento chladič s niečím úspornejším. A možno budeme nakoniec všetci prekvapení a chladiaci výkon sa medzičasom zlepšil, ktovie.

Niektoré z naplánovaných vecí sa predsa len presúvajú. Z druhého do tretieho kvartálu sú to čierne varianty ventilátorov NF-A12x25 a chladiča NH-U12A. Biele ventilátory takisto vyjdú neskôr, než sa predpokladalo (Q3/2021), zrejme až koncom roka. A na Vianoce si z najväčšou pravdepodobnosťou nedoprajete ani nástupcu dvojvežového chladiča NH-D15. V aktuálnej roadmape je až v roku 2022 a Noctua to berie radšej pekne opatrne, bez bližšie uvedeného kvartálu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vychádza pasívny chladič Noctua. Meno NH-P1, cena 82 eur

Oficiálnu správu o vydaní „NH-P1“ Noctua médiám ešte neposlala, no tento dlho očakávaný chladič sa prekvapivo objavil v ponuke obchodu Newegg. A údajne je skladom. Okrem ceny a označenia je pozoruhodný i popis. Ten je síce zatiaľ nekompletný, ale nejaké nové informácie odkrýva, najmä smerom ku kompatibilite. Na zozname podporovaných je i platforma Intel LGA 2066 pre procesory s vysokou spotrebou. Celý článok „Vychádza pasívny chladič Noctua. Meno NH-P1, cena 82 eur“ »

 •  
 •  
 •  

Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB

Ak sa Gelidu za posledné roky niečo naozaj podarilo, tak je to dvojvežový chladič Phantom, z ktorého sme boli v testoch nadšení. Ale aj ten má zjavné rezervy (to dobre ukazuje napríklad porovnanie so SilentiumPC Fera 5) s priestorom na zefektívňovanie návrhu. Je možné, že to sa premietlo do nového chladiču Glacier RGB, ktorý pri nižšej hmotnosti sľubuje o 20 W vyššie TDP. Celý článok „Fantómov nástupca? Gelid má nový chladič CPU, Glacier RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus

Máme tu další vlajkovou loď mezi kapalinovými all-in-one chladiči, tentokrát od firmy Fractal Design. Podrobně se zaměříme na chladič Celsius+ S36 Prisma, který nabízí příjemně minimalistický design se špetkou ARGB osvětlení. A vzhledem k velikosti radiátoru lze očekávat vysokou efektivitu chlazení. Otázkou tak především zůstává, zda to není za cenu příliš vysoké hlučnosti, a také zda si chladič dovede obhájit svojí vysokou cenu. Celý článok „Fractal Design Celsius+ S36 Prisma – Skandinávský minimalismus“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *